Home / Дозвілля / Традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019 року

Традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019 року

14 жовтня православні християни відзначають дуже важливе свято – Покрову Пресвятої Богородиці. Один з небагатьох історичних випадків, коли чудо було задокументовано і не могло бути пояснено природними причинами. Про цікаві традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019  поговримо далі.

Традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019. Історія свята

Традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019 року

Святу Покрови присвячено безліч легенд. Найпопулярніша з них розповідає про облогу Константинополя київського  князя Аскольда. Тоді у відповідь на молитви знесилених городян з’явилася Богородиця і покрила віруючих своїм покривалом-омофором. Після цього вони зникли з поля зору воїнів, вразивши Аскольда настільки, що він прийняв християнство.

За давнім переказом, напередодні 14 жовтня 910 року Божа Матір вберегла жителів Константинополя, які ховалися в Влахернському храмі, від нападу сарацинів.

У храмі зберігалася риза і головний покрив Діви Марії. Жителі щиро молилися їй про порятунок. І диво сталося – люди побачили, як Божа Матір йде до них в супроводі ангелів.

Богородиця стала на коліна, стала молитися разом з городянами. Люди, які були в храмі, відчули світло і благодать, які виходили від Діви Марії, немов вона накрила їх своїм омофором – великою хусткою, що досягає п’ят святих. А наступного ранку завойовники відмовилися від штурму від Константинополя.

У Київській Русі відзначати Покрову почали в XII столітті. Наші предки в цей день проводжали осінь і зустрічали зиму. Не дарма в народі існує приказка: «До обіду на Покрову – осінь, а після обіду – вже зима». По погоді цього дня визначали і то, якою буде вся зима. Так і говорили: «Яка погода на Покрову, така і зима буде».

Божу Матір вважали своєю заступницею і запорізькі козаки – головна церква на Січі завжди була присвячена саме їй.

Зараз точну копію дерев’яної церкви Покрови Пресвятої Богородиці, яка існувала в XVIII столітті на Новій Січі, можна побачити на острові Хортиця в складі історико-культурного комплексу “Запорізьку Січ” (побудований в 2009 році).

У народній традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019 року, це свято символізує також перемогу над ворогом. Козаки вірили, що їх захищає сама Богородиця. Вони будували в її честь численні церкви і всіляко шанували.

На Покрову козаки обирали собі отамана, через що свято часто називали Козацька Покрова. Саме 14 жовтня відзначають день Українського козацтва та пов’язаний з ним День захисника України.

Традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019. Прикмети на 14 жовтня

І хоча це не двонадесяте свято, особливості богослужіння в цей день типові саме для них. Так що Покров Пресвятої Богородиці – свято нетипове ще й з точки зору релігієзнавства. Але  зосередимося на іншому – на народних його інтерпретаціях та прикмети, які почали приписувати цього дня.

Якщо випаде багато снігу, то скоро буде велика кількість весіль.

Якщо перелітні птахи активно летять на південь, особливо – журавлі, то зимі бути скоро.

Якщо на деревах ще залишилося листя, то зима буде морозною і вітряною.

На Покрову багато грають  весілля, так що погода в цей день визначала долю шлюбу. Дощ – буде велике щастя. Тіло – буде мало турбот і проблем. Холод – нехай готуються до випробувань.

Якщо в цей день йшов дощ, то погана погода протримається до кінця осені.

Якщо дівчина пригостить спеціально випеченим пирогом першого зустрічного, поставить свічку іконі Богородиці і погодує крихтами ще не відлетівших  птахів, то її незабаром покличуть заміж.

Традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019. Звичаї, присвячені 14 жовтня

Можна було відвідати церкву. Точніше, це потрібно було зробити. Причому як з ранку, так і вдень. Поставити свічку перед іконою Богородиці, помолитися про захист і заступництво. Не обов’язково якимись спеціальними молитвами – досить щирого прохання і стандартного вступу через «Отче наш».

До Покрови Пресвятої Богородиці наші предки зазвичай закінчували польові роботи і переходили до більш приємних справ. Готувалися до весілля, наприклад. «Покрова накриває траву листям, землю – снігом, воду – льодом, а дівчат – шлюбним вінцем», – говорили в народі.

Дівчата з самого ранку бігли до церкви ставити свічку, адже та, яка зробить це раніше, швидше вийде заміж. Проводили також обряди на заміжжя. Для цього воду наливали в склянку, читали над нею молитву, після чого вмивалися нею. Витиралися сорочкою коханого, якщо такий був.

Молилися люди в цей день і за здоров’я. Господиня будинку знімала вишитий рушник з ікон і вішала його над входом в будинок. Перед походом до церкви під ним ставала вся сім’я і просила для себе здоров’я.

Також в цей день було прийнято допомагати вдовам.

Традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019  свідчать, що у  цей день люди спалювали старі солом’яні матраци і старе набивання. І, звичайно ж, робили нові, не забуваючи додати в солому кілька гілок полину, щоб нечисть в будинку не заводилася.

У цей день активно пекли млинці. Класична обрядова їжа для поминання покійних. Ось і на Покрову їх потрібно було зайвий раз згадати, свічку в церкві поставити і пом’янути.

У цей день ходили по гриби, але не тільки для себе. Хоча б з десяток грибів потрібно було засушити, а потім порозкладали по затишних місцях. Це був «подарунок» для будинкового. Через рік гриби потрібно було дістати і замінити на свіжі. Але так, запам’ятати, в які затишні місця що заховано – та ще морока.

У цей день пекли коровай, яким пригощали всіх гостей, сусідів і навіть випадкових перехожих. Було важливо, щоб коровай був з’їдений повністю – це обіцяло успіх і багатство.

У цей день влаштовували масові гуляння. Часто – суміщені з ярмарками. Відмінний час для того, щоб розпродати надлишки їжі і просто повеселитися перед холодами.

Можна було влаштувати святковий обід, на який було прийнято кликати всіх знайомих. І чим більше людей набереться – тим більше вдалим буде рік для господарів будинку.

Традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019. Ворожіння

Полум’я свічки. Якщо свічка горить спокійно і рівно – заміжжя буде без особливих потрясінь. Біле і яскраве полум’я – до насиченого життя і великої  кількості дітей. Дуже яскравий вогонь з потріскуванням – до веселого життя з пригодами.

Палаюча нитка. Кожна дівчина відрізає собі по шматку нитки і потім всі разом підпалюють їх. У кого швидше догорить нитка, та швидше і вийде заміж. Якщо нитка догоріла до половини, а то і зовсім згасла – заміж дівчина не вийде.

Вибір наосліп. У миску, блюдце або чобіт кладуть кілька предметів, які символізують майбутнє життя. Дівчата вибирають наосліп предмет. Це може бути цукор (солодке життя), попіл (горе), чарка (веселощі), кільце (швидке заміжжя / багатство) і т.д.

Розкидання пелюсток. Це не зовсім ворожіння, але якщо раптом коханий від вас пішов, його можна повернути. Обряд проводять як раз на Покрову. Поставте дві свічки в центрі кімнати і накидайте між ними пелюсток троянд. Розкидайте їх зі словами «Заради любові, заради того, що було, повернися до мене», а потім мовчки гасіть свічки.

Традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019. Смачні традиції

Традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019  свідчить, що зустрічати його намагаються весело – ходити в гості, запрошувати гостей до себе … Звичайно, у другому випадку ви повинні запропонувати їм що-небудь смачне. Нічого не приходить в голову? Схоже, настав час звернутися до досвіду прабабусь і прадідусів! ..

Підказка 1: підгодовуючи нареченого

Народний звичай в цей день надає знемога дівчатам чергову можливість поворожити на судженого. Для цього потрібно було власноруч спекти маленький житній хлібець, принести його разом з м’ятим пучком льону в сарай і залишити там до світанку. На наступний день хліб потай давали з’їсти вподобаному хлопцю, залишивши лляну нитку в його кишені. Якщо вийде – обранець відповість взаємністю.

Висновок: Схоже, без ароматного домашнього хліба – просто нікуди! Це справжній символ родинного затишку!

Підказка 2: Млинці – запорука тепла

Приблизно в цей же час стартувала активна підготовка до зими, а також регулярні дівочі посиденьки (метою яких, крім флірту, була допомога один одному з заготівлею продуктів). У хатах починали топити, не забуваючи провести ритуал «запікання кутів»: пекли невеликі млинці, перший з яких ділили на 4 частини і розносили по кутах як підношення домовому – щоб той був ситий, спокійний і допомагав зберігати домашнє тепло.

Просто, швидко, апетитно: Дійсно, перед гіркою золотистих млинчиків мало хто зуміє встояти!

Підказка 3: Сезонний продукт

Перша половина осені була відносно теплою, але саме з середини жовтня починається мерзлякувата і погана пора, за якої зазвичай приходять справжні морози, причому всерйоз і надовго. Так ви вже, напевно, і самі це відчули? Справа до зими, а значить, саме час звернути увагу на продукти, які характерні для даної місцевості в холодну пору року. Хороша господиня відразу згадає про капусту – і буде виключно права! Адже …

Капуста в усіх видах – безсумнівний гість святкової програми!

Підказка 4: Розширюємо асортимент

І все ж, незважаючи на величезну користь капусти, їй не повинно бути самотньо на вашому столі. Чи відчуваєте природне бажання урізноманітнити осінньо-зимове  меню? Що ж, в цьому вам допоможуть: картопля і солодкий перець, брокколі і петрушка, цибуля, селера, буряк, хрін … З овочів – перш за все яблука, а також груші, слива, виноград, обліпиха … Прекрасний вибір, не чи правда?

Традиції на свято Покрови Пресвятої Богородиці 2019 року. Що не можна і що потрібно робити в цей день

У народі кажуть, що на Покрову не можна кликати в гості сватів, позичати гроші, займатися прибиранням і іншими домашніми справами, лихословити і лаятися з близькими. Також на Покрову не рекомендується пліткувати про інших людей.

Святковий день слід провести з сім’єю: сходити в храм, поставити свічку Пресвятій Богородиці і помолитися, просячи у неї про заступництво та даруванні міцного здоров’я. А молодим дівчатам – пов’язати рушник на ікону і просити сприяння у вдалому і щасливому заміжжі.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *