Home / Кулінаріні рецепти / Страви на різдво. Смачна підбірка

Страви на різдво. Смачна підбірка

6 січня православні люди святкують Святвечір – переддень Різдва. Саме в цей вечір, як тільки перша зірка засяє, сім’я збирається за святковим столом, заставленому 12 пісними стравами. Про смачні страви на різдво  піде мова далі.

Страви на різдво – традиції

Якщо ви зустрічаєте Різдво, то робити це потрібно за всіма правилами. А значить, варто як слід підготуватися до Святвечора – вечірньої трапези напередодні Різдва. За традицією це перша трапеза, якою завершується передріздвяний піст.

За стіл потрібно сідати всією святково одягненою сім’єю з появою першої зірки, в пам’ять про зірку Віфлеємськоїу, що сповістила про народження Христа. О 12 годині ночі починається Різдвяна утреня в храмах. Після божественної літургії, ввібравши в себе всю світлу, велику радість Народження Христа, сідали за святковий, багатий стіл.

Стіл в цей день повинен бути накритий білою скатертиною, сервірований кращим  посудом і приладами і прикрашений композиціями з ялинових гілок, свічок і стрічок.

Порядок трапези строго регламентований. У православних вона починається з прийому куті. Потім подають закуски – вінегрети, рибу і салати. Потім – червоний борщ, грибний або рибний супи, незмінними супутниками яких є закусочна випічка – соковито.

В кінці трапези подають солодкі макові рулети, медові пряники з киселем або компотом із сухофруктів. За традицією кожен, хто сидить за столом повинен покуштувати всі приготовані страви на різдво. Хоч по шматочку, хоч по ложечці. Дитячі капризи в цей день в розрахунок не приймаються, адже у православних християн дуже шанується смиренність.

Ще одна важлива умова – вечеря на Святвечір безалкогольна. Всі страви – пісні, смажені і заправлені олією – готуються без м’ясної основи і без застосування молока або сметани. Гаряче на стіл також не подається, щоб дати можливість господині постійно перебувати в колі сім’ї і гостей.

Стародавні різдвяні традиції на Русі

З давніх-давен зустрічати його було наказано радісно, дружно і ситно. Наші предки так і робили! Та й новий час не внесло глобальних змін в стародавні традиції. Хіба що до трьох вікопомних постулатів додалося: «гарно». Гарно і легко приготувати, гарно оформити, гарно подати.

На Русі православній, і в місті і в селі, було прийнято у другій половині доби 6 січня починати колядувати. Юрби хлопців і дівчат ходили від хати до хати, і приносили в кожну сім’ю «Благу звістку». Вони говорили: «Христос рождається!», А благочестиві християни відповідали їм на це: «Славімо Його!».

А ще – обдаровували їх ковбасами, салом, горіхами, пирогами, навіть самогон давали! Нехай веселе буде у молоді Різдво! А колядники співали, танцювали, різдвяні сценки та вертеп розігрували! Вважалося, що в будинку, який відвідали колядники з Різдвяною зіркою, обов’язково оселиться щастя!

 Особливо зворушливо виглядали маленькі «христослави». Вони розповідали вірші зі Святої історії, а їм за це давали цукерки, ті ж горіхи і дрібні монети.

 До першої зірки намагалися дотримуватися суворого посту (бо 6 січня, Різдвяний Святвечір, день абсолютного смирення і урочистого очікування приходу Спасителя). А після появи на небосхилі першої зірки – сідали за стіл їсти Різдвяну пісну вечерю.

Страви на різдво. Меню для Різдвяного Святвечора

 На відміну від Заходу (де існує традиція святкувати Різдво сімейно і за замкненими дверима), то у нас (та й інших православних країнах) в Різдвяний Святвечір двері були широко відкриті для всіх, хто побажає зайти в будинок і прославити разом з його мешканцями народження Спасителя.

За стародавнім звичаєм, за пісним передріздвяним столом в домі батьків збиралися діти, внуки, брати і сестри.

А ще – заходили в гості куми, бо, дотримуючись ще однієї православної традиції, в Святвечір потрібно вшанувати увагою хресних батьків повинні хрещеники (а ті, в свою чергу, обдарувати дітвору подарунками, грошима і солодощами).

До столу в Різдвяний Святвечір сідало багато людей. А це означає, що передбачуване меню повинно бути хоч і пісним, але рясним і вітамінним. З давніх-давен, на стіл в останній вечір перед народженням Христа ставили 12 страв (як символ вшанування 12 апостолів, які були при Спасителі).

 Сочиво (кутя) – головна страва, «господиня» різдвяного столу. Сочиво несе в собі всю символіку свята. Зазвичай кутю (різдвяну кашу) готують з цільної пшениці, ячменю або рису (дуже часто останнім часом). Заправляють страву тертим маком, горіхами, медом і узваром. Часто додають сухофрукти (сушені груші, яблука, курагу, родзинки, чорнослив, фініки).

Приготувати кутю не так вже й складно. Зазвичай кутя готується з пшениці (продається в магазині в спеціальному наборі для куті), маку, родзинок і горіхів з медом. Якщо вам не до смаку кутя з пшеничних зерен, можете замінити цей злак на рис або перловку. До речі, останнім часом стало модно додавати в кутю щось таке. Наприклад, банани або інжир.

Це сакраментальна для східних слов’ян страва. У Святвечір готується бідна кутя (тобто без вершків, на маковому або горіховому молоці), перед Хрещенням – голодна кутя (на воді). Багата кутя – обов’язкова обрядова страва на поминальному столі.

Варять кутю з цільних зерен пшениці (останнім часом готують рисову кашу, мотивуючи це, зокрема, тим, що рис здавна на слов’янських землях називали сарацинським пшоном).

Крім пшениці, вам також знадобиться кондитерський мак (на 200 г пшениці – 150 г маку), очищені горіхи, родзинки, ванільний цукор, мед.

Технологія приготування: пшеничні зерна переберіть, промийте в трьох водах, залийте холодною водою і варіть до готовності. Отриману кашу відцідити і остудіть. Мак треба заварити окропом і, помішуючи, тримати на маленькому вогні до тих пір, поки він не буде розтиратися в кашу.

Відцідіть мак на ситі і пропустіть через м’ясорубку. Потім змішайте з пшоняною кашею, добавте подрібнені горіхи, відціджені родзинки і ванільний цукор. Кутя на святковий стіл подається охолодженою.

 Узвар – ще одна обов’язкова страва на різдвяному столі. Якщо кутю вважають господинею святої вечері, то узвар – її господар. Що він собою являє? Це – компот із сухофруктів (яблук, вишень, абрикос, груш), можна ще додати ягоди глоду і урюка (тоді напій буде дуже гарним і ароматним).

Приготувати його не так і складно, важливо пам’ятати головне правило – не кип’ятити. Промийте добре ті сухофрукти, які є у вас в наявності (яблука, груші, курага, чорнослив, ягоди, родзинки), залийте холодною водою і доведіть узвар до кипіння. Після додайте за смаком цукор або мед.

Одна з обов’язкових різдвяних страв – пісний борщ. Пісний, тому що вариться без м’яса. У такий борщ можна додати гриби або рибу. У деяких регіонах України на Святвечір варять капусняк (густий суп з кислою капустою і сушеними грибами).

 Одна з обов’язкових страв на різдвяному столі – це страва з капусти. Дуже смачнеа і не дуже витратна страва – тушкована капуста з чорносливом і грибами. Для її приготування потрібно стушкувати капусту з морквою і майже в кінці готування додати вимитий чорнослив і вимочені сушені гриби (можна замінити мороженими).

Венегрет – традиційний на Русі пісний салат. Його готують з варених овочів: картоплі, моркви, буряка, квасолі. Додають свіжу цибулю і мариновані огірки, квашену капусту, заправляють рослинним маслом. Можна всі  інгредієнти просто нарізати кубиками і змішати, а можна – зробити – «вінегретний кубик Рубік».

 Ще одне традиційна українська страва – салат з відвареного буряка з горіхами і родзинками. Для його приготування вам знадобиться відварених 2 буряки середнього розміру, жменя грецьких горіхів, 2 ст. ложки відпарених родзинок, зубчик часнику, сметана або майонез. Натріть на крупній тертці буряк, додайте подрібнені горіхи, родзинки (можна також додати чорнослив), роздавлений часник і заправити салат сметаною або майонезом за смаком. Якщо заправляєте майонезом, то солити салат з буряка не потрібно.

Вареники – улюблена і проста страва слов’ян. Страви на різдво  передбачають , що на стіл також можна поставити тарілку з варениками. При цьому можна і виграти: зварити відразу два вареничних страви.

Одні вареники з картоплею, з грибами або з капустою, а інші – солодкі, з яблуками, наприклад, або з журавлиною. Тісто краще приготувати з борошна грубого помелу (воно корисніше), а в якості начинки використовувати варену картоплю, тушковану капусту, свіжі яблука і морожені літні фрукти.

Овочеве рагу – тим і славиться, що може «підлаштовуватися» під смак будь-якої господині! Селера, морква, цибуля, картопля, часник, цвітна капуста, пастернак – комбінуйте овочі та отримуйте відмінний гарнір для Різдвяного Святвечора. А шанувальники овочів-гриль можуть замінити рагу на овочеві шашлики.

Голубці – зазвичай цю страву готують з рисом і м’ясом в якості начинки, але для пісного різдвяного столу можна загорнути в капустяні листи гриби і пшоно. Виходить дуже смачно!

Приготувати пісні голубці з гречкою і грибами не так вже й складно. Для цього доведеться замінити традиційний рис на відварну гречку, а замість м’яса – покладіть смажені або сушені гриби (попередньо їх відваріть і перекрутіть на м’ясорубці). Для того щоб зробити цю страву особливо цікавою, листя звичайної капусти замініть на листя капусти савойської.

 Риба – в різдвяне навечір’я її є дозволено. У багатьох країнах подають на стіл перед Різдвом коропа. Хоча, в принципі, можна використовувати будь-який доступний (і улюблений) сорт. Рибу можна підсмажити, залити, або приготувати на грилі з соком лайма.

 Морепродукти. Крім риби в різдвяний Святвечір можна їсти будь-які морепродукти. Кальмари, мідії, омари можуть стати розкішним доповненням вашого пісного святкового столу.

Грибний пудинг з травами. Гриби – ще один шикарний інгредієнт для вашого різдвяного столу. Їх можна подати як соління, посмажити, запекти, додати в начинку.

 Страва з гарбуза. Ще один подарунок для тих, хто зібрався організувати традиційну різдвяну пісну вечерю.

Печені яблука з медом і горіхами. Головний зимовий вітамінний десерт – делікатес!

 Апельсиновий кекс – соковитий пісний і не калорійний маффін!

Ще одним атрибутом святкового столу є соління. Це можуть бути і огірки, і помідори, і гриби, і часник, і болгарський перчик. Все на сімейний  смак.

Рольмопс. Для приготування цієї страви краще використовувати дрібний оселедець. Купуйте з розрахунку одна рибина на 2 порції. Вам також знадобляться солоні або мариновані огірки, ріпчаста цибуля, гриби і морква, оцет і столова гірчиця.

Оселедець очищаєте, видаляєте хребет. Кожну половинку змащуєте з внутрішньої сторони гірчицею. Загортаєте в отримане філе (починаючи з верхньої частини) шматочок огірка, в другу – кружечок морквини, в наступне – дрібну цибулину, гриби. І так по черзі.

Отримані рулетики з боку хвоста скріпляєте дерев’яною шпажкою і укладаєте в скляну банку, зверху заливаєте оцтову заливку. Її готуєте з розрахунку одна частина оцту на три частини холодної кип’яченої води.

Особливий святковий смак вашим роль мопсам  додадуть пара гвоздичок і горошин перцю, укладені на дно. Закриту банку відправляється в холодильник. Оселедець промаринується через добу.

Сочні можуть бути картопляними або борошняними. Для приготування перших вам знадобляться 10 картоплин, 5 ст. ложок борошна, 2 яйця і рослинна олія.

Зваріть картоплю в мундирі, очистіть її і ретельно потовчіть. В однорідну картопляну масу вбийте яйце, додайте борошно і сіль за смаком. Перемішайте тісто і обробіть на маленькі коржі, які слід запанірувати в борошні і збитому яйці.

Утворені пиріжки обсмажте з двох сторін в рослинному маслі.

Для борошняних візьміть склянку пшеничного борошна, сіль за смаком і яйце. Додаючи холодну кип’ячену воду, приготуйте тісто такої консистенції, щоб можна було формувати коржі (трохи м’якше, ніж для домашньої локшини).

На посипаній борошном обробній дошці сформуйте коржі, загорніть краї і обсмажте з обох сторін на добре розігрітій олії.

Подаючи соковито до борщу, щедро посипте їх зеленню і дрібноподрібненим часником.

Святковий пряник. Вам знадобиться кілограм борошна вищого гатунку, 500 г меду, 250 г вершкового масла або маргарину, 5 яєць, склянка цукру, 3 склянки води, 2 ч.л. харчової соди. Кориця, гвоздика і мускатний горіх, розтерті в порошок. А також по 100 г родзинок, апельсинових цукатів і подрібнених горіхів. Цієї кількості вистачить на приготування трьох пряників.

Цукор, масло і мед залийте водою в каструлі і підігрійте до повного розчинення. Дайте охолонути отриманій суміші до кімнатної температури. Борошно з корицею, гвоздикою і мускатним порошком перемішайте з погашеною содою і потроху влийте в неї солодку суміш.

Потім по одному додайте жовтки, постійно перемішуючи так, щоб маса виходила однорідною. В кінці додайте збиті в піну білки, родзинки, горіхи і цукати.

Заповніть тістом підготовлену для запікання форму (зазвичай вона повинна бути у вигляді вузького прямокутника) до середини бортів. Випікайте пряник в прогрітій духовці при температурі 170 градусів.

Перші 30 хвилин духовку відкривати не можна. По закінченні цього часу можете перевірити, як піднімається тісто. Головне – не чіпати його, щоб не опало. Після появи характерної рум’яної скоринки можна збільшити вогонь. І випікати ще хвилин 30-35.

Готовність пряника традиційно перевіряється за допомогою сірника. З форми їх краще діставати після того, як вони охолонуть. Одержаний пряник можна подавати на стіл і так. Але при бажанні розріжте його на три коржа, перекладіть, як торт, начинкою з цукатів і горіхів і залийте глазур’ю.

Кажуть, що пряник, загорнутий у фольгу, не черствіє і продовжує залишатися смачним довгий час.

Желе з фруктами можна приготувати з готового желе, що продається в пакетиках в магазині. Для цього розведіть вміст пакетика з вказаною на упаковці дозою гарячої води і розлийте його в форми з фруктами.

Поставте форми в холодильник для застигання желе з фруктами. Ще один варіант – це желе з компоту. Розігрійте компот. Розбавте желатин згідно напису на упаковці і добавте його в компот. Розлийте компот по формах з фруктами.

 Страви на різдво.  Різдвяне меню закордоном

 Закордоном (в католицьких країнах) до різдвяного застілля теж підходять грунтовно, і щедро накривають стіл.

 Подають багато рибних страв (короп в желе), страв зі свинини (бігос, печеня з реберцями), овочеві салати, а так само – домашню випічку і дуже гарні десерти!


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *