Home / Дозвілля / Спас в 2019 році- історія, традиції та народні прикмети

Спас в 2019 році- історія, традиції та народні прикмети

Дати Медового, Яблучного і Горіхового Спаса запам’ятати не складно, так як їх дати є фіксованими для будь-якого року, в тому числі і 2019-го. Всі три Спаса відзначаються в серпні місяці, 14-го, 19-го і 29-го. А назва цього церковного свята походить від спасителя Ісуса. Подробиці  про Спас в 2019 році   дізнаєтеся з наступної статті.

Спас в 2019 році – місяць і дні трьох Спасів

Спас в 2019 році- історія, традиції та народні прикмети

День Вознесіння Господа, або Спасівдень припадає на кінець літа, коли осінь збирається перейняти вуздечки правління. Це  особливе православне церковне  свято розділене на 3 періоди, у яких дуже апетитні назви, і яким відповідають певні заготовки запасів на зиму (меду, яблук і горіхів):

Яблучний – 19 серпня 2019 року

Горіховий – 29 серпня 2019 року

Медовий – 14 листопад 2019 року

Медовий Спас в 2019 році

Медовий Спас в 2019 році буде в середу.

Першим завжди відзначається Медовий Спас, який має фіксовану дату 14 серпня і припадає на середу в 2019 році. Другу  назву, яку можна часто почути – Маковея. А все тому, що в цей період якраз дозріває мак, який із задоволенням використовують господині при випіканні пирогів.

У всі часи, на Маковея починали заготівлю меду на наступний рік, швидше за все, дане церковне свято і отримало свою солодку назву. До того ж, в цей час в церквах обов’язково святять мак і мед в красивих глиняних горщиках. Також, за традицією, 14 серпня кожного року прийнято набирати воду в колодязь, який був завчасно почищений.

Історія свята

Православна Церква приурочила Медовий Спас до Походження (винесення) Древ Животворящого Хреста Господнього (слово «Походження» означає «хресний хід»). Свято було встановлено в IX столітті в Константинополі.

Вибір дати не випадковий. Серпень був найспекотнішим місяцем у році. У цей період поширювалися інфекційні захворювання, які тягли за собою смерть. Частина Животворящого Хреста (на якому розіп’яли Ісуса Христа) проносили по місту, освячували  ним воду і вулиці, після чого хвороби вщухали.

Назву «Медовий Спас» свято отримало за те, що в цей час збирали мед нового врожаю. Мокрим народ назвав його тому, що дата святкування збіглася з Хрещенням Русі в 988 році. Назву «Маковей» воно отримало за те, що в цей день починали збирати мак.

Традиції та обряди свята

У Медовий Спас в 2019 році  у церквах проходить богослужіння, освячується мед нового врожаю і вода.

У це свято також прийнято святити букети з волошок і чорнобривців. Люди приносять їх додому, засушують і зберігають в якості оберегів. На Русі в відварах цих квітів матері купали дітей, щоб уберегти їх від хвороб.

На Русі в цей день священнослужителі здійснювали хресні ходи до природних водойм і освячували воду. Після цього люди купалися в них і купали домашню худобу, щоб очиститися від гріхів і зміцнити здоров’я.

У Медовий Спас було прийнято допомагати вдовам. Хлібороби в цей день починали активно збирати врожай. Пасічники закінчували збір меду. Увечері молодь збиралася в компанії, співала пісні і водила хороводи.

14 серпня у християн починається Успенський піст. У цей день забороняється вживати м’ясні та молочні продукти, яйця, рибу. Дозволена їжа рослинного походження.

У Медовий Спас забороняється сваритися, лаятися, виражатися матом, перебувати в поганому настрої, бажати зла іншим людям.

Прикмети та повір’я на Медовий Спас

На Медовий Спас йде дощ – пожеж буде мало.

Жінкам, які помоляться в цей день в церкві, відпускаються всі гріхи.

Якщо людина загадає бажання з першою  ложкою меду, то воно здійсниться.

На наступний день після Медового Спаса необхідно провести в будинку генеральне прибирання, щоб змити негативну енергетику.

Після Першого Спаса в воду не заходять – можна захворіти або потонути.

Яблучний Спас в 2019 році

Яблучний Спас в 2019 році буде в понеділок.

Дізнатися, що Яблучний Спас вже настав, легко, всі в церквах починають святити яблука. Було відмічено, що на Яблучний Спас, 19 серпня, осінь нагадує, що вже зовсім близько, похолодання. Відзначають подію застіллями, для яких обов’язково печуть пироги з яблуками.

Обов’язково на стіл ставили яблучний сік або морс. Багато хто вірив, що якщо після заходу сонця взяти зі столу свячене яблуко, загадати бажання і відкусити, то воно збудеться.

Саме з яблучного Спаса час повертається на зиму, ночі стають не просто коротшимси, а значніше холоднішими. Після цього дня кожна хвилина на рахунку, так як дні стають все коротшими і зовсім скоро повинні початися дощі, які не дозволять закінчити прибирання.

Історія святкування Преображення

Традиція святкування християнського свята бере свій початок ще в IV столітті, тоді імператриця Олена звела на тій самій горі Фавор, де відбулося Преображення, храм на честь цієї події.

Напередодні, за традицією, проходять цілонічні чування. Безпосередньо в саме свято в храмах священнослужителі одягаються в білий одяг і освячують яблука, які приносять парафіяни.

За традицією, християни несли освячувати до храмів грона винограду. На Русі в цю пору дозрівали яблука, тому замість винограду віруючі несли до церкви яблука. У зв’язку з цим серед народу свято отримало назву “Яблучний спас”.

Народні традиції на Яблучний Спас

У цей день господині обов’язково  робили варення. Приготованими стравами частували родичів, яких запрошували в гості, а також давали жебракам.

Крім подібних традицій в народі існувала маса прикмет, пов’язаних з Яблучним Спасом. Наприклад, якщо по дорозі з храму додому пригостити знайому людину освяченим яблуком – це принесе щастя обом людям. А ось їсти яблучка цього дня, ні з ким не ділячись – прикмета погана. Така поведінка обіцяла нещасливий і неплідний рік.

Прийшов Спас – готуй рукавички про запас.

З вечора проводжали призахідне літнє сонце, примовляючи:

Прийшов яблучний Спас – пішло літо від нас.

Якщо сам день стояв спекотний, то очікували сухий січень, а ось дощовий Спас  обіцяв сніжну зиму.

Головна мета свята – відчути перетворення. Тому людині потрібно було проявити терпимість. І навіть такі божі тварі, як мухи, могли принести удачу, якщо проявити терпимість і не зганяти їх з руки, особливо коли одночасно сіло 2 комахи.

Дитяче свято

Яблучний Спас в 2019 році  – гарне, з глибоким змістом свято. Тому вихователі досить часто організовують в дитячих садах тематичні вітальні свята.

Діти із задоволенням читають вірші про яблука, знайомляться з прикметами, приказками, відгадують загадки.

У сценарій можна включити різні прикольні конкурси:

Гру «Передай яблуко», коли діти під музику передають яблучка, а після її зупинки той, у якого воно виявилося, виконує фанти: співає, танцює.

Конкурс-вікторину «Збери яблука», переносячи яблучка в ложці в командний  кошик.

Можна спільно з дітьми підготувати привітання для батьків – змайструвати листівку, намалювати тематичну картинку.

Горіховий Спас в 2019 році

Горіховий Спас в 2019 році буде в четвер.

Даний період Спаса відзначають далеко не всі православні віруючі. Але особливо побожні люди знають, що 29 серпня настає Горіховий Спас 2019 року, в який починається збір горіхів і посадка озимої пшениці.

За традицією, горіхи також святили в цей день, як і мед або яблука в перший і другий період Спаса. На відміну від нашого часу, горіхи і без освячення в церкві були майже священним продуктом, завдяки своїй калорійності. У день Горіхового Спаса, в 2019 році, як і в будь-який інший рік, можна спостерігати прихожан з горіхами, на які батюшка буде бризкати святою водою.

Трішки історії

Чому це свято називають Горіховим Спасом здогадатися зовсім не складно. В цей період вже дозріли горіхи, закінчувався збір зернових, тому в давні часи, коли закінчувався збір урожаю, влаштовувалося свято.

Слов’яни випікали з свіжозібраних злаків хліб і відкривали «сезон збору горіхів». Збір горіхів починався тільки після того, як найрозумніша і шанована жінка зривала кілька горіхів з дерева, далі до неї приєднувалися всі решта.

Язичники приносили жертви своїм богам, вибираючи кращі плоди. Вони дякували за зібраний і просили допомогти виростити гідний урожай в наступному році. З приходом християнства про ці традиції довелося забути, а ось назва так і використовується.

Що стосується християнського світу, то у них є своє трактування цієї події. В історії свята мова йде про місто Едесса, ураженому проказою. Городяни втратили будь-яку надію на порятунок, адже ліків від цієї недуги не було.

У цей період пішов поголос про цілительські здібності Ісуса. Вони попросили живописця Ананію зобразити обличчя Спасителя. Яке ж було його здивування, коли він не зміг цього зробити ні з першого, ні з наступних спроб.

Тоді Ісус узяв рушник і витер ним своє обличчя. Коли він його розгорнув, то всі побачили, що на тканині відбився його лик. Завдяки цьому мешканці міста Едесса були зцілені.

Пізніше рушник із зображенням Спасителя викрали і знайшли лише 9 століть тому. Його отримали мусульмани і тільки візантійський імператор Михайло зміг домовитися. Він викупив лик і повернув його православним. Тоді його перевезли до Константинополя, а день повернення, 29 серпня, з тих пір відзначають щороку. Горіховий Спас називають ще Хлібним.

Традиції святкування

Таке стародавнє свято не може не мати своїх традицій. У цей день обов’язково слід сходити в храм і прочитати молитву за важливі для віруючого речі. Православні християни приносили з собою горіхи, воду, фрукти та хліб для освячення.

Варто згадати, що це не тільки Горіховий  Спас в 2019 році, а й Хлібний. 29 серпня пекли хліб, готували випічку з горіхами і брали дорогих гостей.

Обов’язково потрібно з’їсти хоч один горіх в цей день. За його смаком  визначали подальший рік: солодкий – до удачі і везіння, гіркий – до неприємностей і випробувань.

Освяченим хлібом пригощали не тільки всіх членів сім’ї, а й прохожих. А з продуктів, які принесли з церкви, готували святковий обід. Господині випікали різноманітні пироги і штруделі з яблуками і горіхами. У салати також додавали горіхи, ставили їх і посеред столу, як головну страву. На десерт подавали варення і желе з горіхів.

У цей період намагалися запастися горіхами для лікувальних цілей. Їх замочували, розтирали і використовували в своїх цілях протягом року. Маззю лікували хворі суглоби, молочком – виразку шлунка.

Чоловіки  щодня ласували сумішшю меду і горіхів, щоб «чоловіча сила» не в’яла і не підводила. Горіхами лікували гемофільні хвороби, хвороби органів дихальної і травної системи. Використовували їх і при шкірних хворобах, а також для лікування органів зору.

Горіхові гілочки використовували у виготовленні різноманітних оберегів, якими прикрашали житло, а також дарували родичам і близьким. Виготовлений з них хрест розміщували прямо над дверима, вважалося, що це захистить будинок від злих духів.

Виготовляли в цей день і банні віники з горіха. Вони допомагали позбутися не тільки від різноманітних хвороб, але і від пристріту, потрібно було тільки попаритися з ним у лазні.

Вважалося, що куплене на ярмарку в цей день полотно або картина будуть приносити удачу. Така традиція є відлунням часів зцілення Авгаря.

Язичники зберігали всі 12 місяців до наступного Горіхового Спаса 3 горішка і 3 колоска. Вони служили оберегом від бід.

Жінки, у яких був малюк або ось-ось повинен був з’явитися, шили йому обновку і обов’язково освячували в церкві в день Горіхового Спаса. Таку дитину удача буде супроводжувати завжди. Також обов’язково годували хлібними крихтами перелітних птахів.

Вважалося, що в цей день відьми заготовляли для себе горіхові гілки, тому дівчата намагалися триматися подалі від ліщин, щоб на них не подумали нічого поганого.

Існував звичай загадувати бажання в цей день, а щоб дізнатися збудеться воно чи ні, потрібно було лише розкусити горіх і подивитися на ядро. Якщо воно велике, ще не висохше, тоді бажання збудеться повністю, а якщо трухляве – то не варто розраховувати на диво.

Перед тим як робити якийсь обряд, пам’ятайте, православна церква не до всіх ставиться прихильно.

Народні прикмети

У стародавні століття не було телевізорів і інтернету. Люди в більш тісних стосунках із природою, розуміли її. Вони спостерігали за будь-якими змінами. Люди навіть навчилися передбачати погоду задовго наперед.

Є прикмета, якщо лелеки почали відлітати в теплі краї на Третій Спас, то день на Покрову буде холодним. Якщо ж птиці затримаються і полетять пізніше, то осінь буде теплою, а ось весна пізньою та холодною.

Говорили, що чим більше горіхів збереш на Спас, тим більшим буде урожай зерна в наступному році. Тому не лінувалися і збирали горіхи цілими мішками.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *