Home / Дозвілля / Спас 2018 року – медовий, яблучний та горіховий

Спас 2018 року – медовий, яблучний та горіховий

У серпні православні відзначають відразу три Спаса Медовий (його ще називають Маковей або Маковий), Яблучний і Горіховий. Для українців це важливі й улюблені свята, традиції святкування яких складалися не одне століття. Спас 2018 року  – про традиції, прикмети святкування піде мова далі.

Спас 2018 року

Спас 2018 року – медовий, яблучний та горіховий

Три свята, присвячених Спасителю Ісусу Христу, які в народі називають «три Спаса», святкують православні християни в серпні. Коли Медовий, Яблучний і Горіховий (Хлібний) Спас в 2018 році. Особливості цих свят, народні традиції і звичаї.

Традиції  Церкви були легко прийняті на Русі і стали частиною характеру нашого народу, значною складовою його життя і світогляду. Віра в Спасителя світу Ісуса Христа знайшла своє відображення в усіх сторонах буття  людей.

Особливо багато шанованих у народі свят припадає на літо, коли велика увага приділяється родючості. Багатий урожай або посуха, сприятлива погода або стихійні лиха – все це було питанням життя і смерті простого селянина.

Своє уповання в життєвих турботах люди завжди покладали на Господа. Робота починалася з молитви, на полях служили молебні, люди зверталися до Бога і отримували реальну допомогу по своїй вірі.

Звичай приносити Богові початки першого врожаю бере свій початок ще з старозавітних часів. Зібравши хороший урожай, люди несли частину його в храм, як знак подяки Богу за допомогу в працях і турботах.

Спас 2018 року. Три Спаси –  особливості, традиції та звичаї

Медовий Спас. Суть і традиції  Медового Спаса

На відміну від деяких інших церковних свят його дата чітко фіксована – 14 серпня.  До речі, з цього ж дня починається Успенський Пост.

Перший Спас називають не тільки «Медовим», а й Маковим, Мокрим, Маковей, Спас на воді і т.д. А все тому, що в цей сезон дозрівають коробочки маку, починається їх збір, а також люди готують різні страви з маком. Та й взагалі, літо добігає кінця, організовуються його проводи, і в зв’язку з цим існує ще безліч назв.

Маковий Спас 2018 року, хоча насправді назва походить не від рослини маку, від імені семи мучеників Старого Завіту – братів Маковеїв). В цей день заборонялося купатися у відкритих водоймах: вважалося, що нечисть може втопити.

Як відомо, багато православних традицій  у слов’ян, свята і цінні дати нерозривно пов’язані з древніми релігійними поглядами і повір’ями, в загальному, з язичництвом. Звідси можна описувати навіть той же Медовий Спас як з християнської сторони, так і з народної. Приділимо кожній з них трохи уваги.

До речі, «Спас» – означає порятунок, рятувати себе.

Як говорилося вище, цей день називають «Мокрим Спасом», і це зовсім не тому, що можуть бути опади у вигляді дощів. Справа в тому, що 14 серпня вважається походженням чесних древ животворящого Хреста Господнього.

За легендою в Константинополі розійшлася якась епідемія, лікарі і знахарі не знали що робити – нічого не допомагало. Тоді священики взяли шматок хреста з Храму Святої Софії (на цьому хресті був розп’ятий Ісус), пройшлися по місцевих річках, озерах, водоймах, освятили все, і зараза пройшла.

Люди повірили в силу води, і тому, вважається, що якщо 14 серпня скупатися у водоймі, то і всі гріхи простяться, і одужаєш, і взагалі життя піде в гору. Дуже зручно.

А ще це день пам’яті мучеників Макковеїв (їх було семеро), яких стратив сирійський цар Антіох Епіфана в 166 році до нашої ери.

Що відносно медових справ, то в цей день можна знімати першу пробу меду, так як він набрав чинності, смак, об’єм, в загальному, настоявся.

Бджолярі оглядають свої вулики, вибирають найповніші стільники, частину відламують і несуть до церкви на освячення. Там попи беруть частину собі, частину  віддають біднякам. Ті ж, хто пригощається, нахвалюють і моляться за бджоляра. Звичайні люди також несуть до церкви мед і воду для освячення.

Так як це перший день Успенського посту, то якихось яскравих розваг і бенкетів не вітається. Навпаки, рекомендується провести день в молитвах, тихо, спокійно, в сімейному колі.

Мед і мак є дозволеними ласощами під час посту, тому з них роблять багато різної солодкої випічки. Наприклад, медовий пряник – дуже доступний, пісний, при цьому надзвичайно смачний десерт. Також роблять різні особливі рулети.

Прикмети цього дня

Як говорилося, вище, в Перший Спас можна і навіть потрібно купатися, вмиватися в водоймах. Але з наступного дня вода вважається вже не такою святою, та й просто холодною. Хто вирішує потім купатися, то ризикує застудитися. Звичайно, це більше відноситься до жителів регіонів з помірним кліматом.

Якщо троянди вже відцвітають, то значить і літо підійшло до кінця.

Яка погода 14 серпня, така буде і все літо наступного року.

Якщо стрижі і ластівки відлітають на південь, значить все, літо закінчується і ночі будуть холоднішими.

Яблучний Спас 2018 року – історія свята, традиції та обряди

Другий на черзі – Яблучний  Спас 2018 року. Він відзначається в день свята Преображення Господнього. Тут ситуація та ж, що і з медом: на Яблучний спас віруючі люди вперше їли яблука нового врожаю – освятивши їх попередньо в церкві.

Особливо це стосувалося батьків, у яких померли діти: є повір’я, що якщо батько з матір’ю не їли яблук до Спаса, то їх дитина покуштує яблук в Раю; а коли ота жінка не стримувалися – то яблук дитині  не дістанеться.

На Русі до Яблучного Спаса не можна було навіть сушити, робити з ними компоти або закривати яблука на майбутню зиму.

Яблучний Спас замінив язичницьке свято збору врожаю яблук. Перші святкування пройшли в IV столітті.

У Православній Церкві Яблучний Спас приурочений до перетворення Ісуса Христа перед апостолами Петром, Іоанном та Яковом на горі Фавор. Коли Спаситель почав читати молитву, його обличчя осяяло світло, а одяг став білим. Спустившись з Фавора, він звелів учням зібрати яблука, щоб Господь їх освятив.

Традиції та обряди свята

Яблучний Спас має усталені церковні і народні традиції святкування.

В цей день в храмах проводиться богослужіння. Парафіяни намагаються надягати на службу одяг білого кольору. Вони освячують у церкві кошики з фруктами та ягодами: яблуками, грушами, сливами, виноградом.

В Яблучний Спас 2018 року  прийнято проявляти щедрість і милосердя. Люди роблять пожертвування і пригощають фруктами малозабезпечених.

У цей день господині починають робити заготівлі на зиму з яблук: варять варення і компоти, сушать. Вони випікають з пісного тіста пироги і млинці з фруктовою начинкою.

До свята намагаються зібрати урожай зернових культур. 19 серпня розпочинається збір винограду, гороху.

На Яблучний Спас люди поминають пам’ять померлих родичів. Прийнято приносити на цвинтарі освячені в храмі плоди і залишати їх на могилах.

На Русі в цей день зустрічали осінь. Люди виходили в поле і проводжали сонце. Вони вважали, що з його заходом йшло літо.

Що не можна робити в Яблучний Спас

У це свято забороняється займатися важкою фізичною працею, прибирати, шити і в’язати. З домашньої роботи можна виконувати тільки садові та кухонні справи.

У цей день не можна вбивати комах – це може відлякати удачу. Якщо на будь-яку частину тіла сяде муха або оса, то не слід її відганяти. Варто дочекатися, поки вона сама полетить.

Прикмети та повір’я на Яблучний Спас

Стоїть ясна погода – осінь буде сухою, дощова – мокрою.

Останній шматок з’їденого в цей день яблука має магічну силу. Якщо відразу після його вживання загадати бажання, то воно здійсниться.

Якщо в свято почастувати жебрака яблуком, то наступний рік пройде в достатку.

Якщо два рази на руку сяде муха, то весь рік людині буде супроводжувати удача.

Зривати недозрілі плоди яблук в цей день – погана прикмета.

Горіховий Спас 2018 року – традиції та прикмети

Замикає трійцю спасів Горіховий Спас 2018 року. Зрозуміло, що тут мова йде вже про горіхи. А ще цей Спас називають хлібним, так як основна робота зі збору хліба припадає саме на цей період. Третя і найменш відома назва цього свята – Спас на полотнах. Так свято називали в старовину, коли саме в цю пору організовувалися ярмарки тканин і ниток. За народними прикметами, після третього Спаса вже настає осінь.

Горіховий Спас: що не можна робити в цей день

Існує ряд заборон на Горіховий Спас:

Не можна відмовлятися від роботи і лінуватися, бо під час Третього Спаса люди збирали урожай і готувалися до зими.

Потрібно обов’язково допомагати тим, хто потребує і не можна відмовляти дітям, бідним і хворим.

Під час Третього Спаса не можна виходити в ліс без якогось оберега, тому що там можна зустрітися з злими силами.

Горіховий Спас: прикмети

За старих часів вірили, що в цей день неодмінно потрібно:

під час застілля спробувати всі страви, інакше будуть проблеми з грошима;

якщо перший-ліпший горіх буде солодким, то рік буде хорошим, а якщо гіркий, то будуть важкі випробування, якщо ж не сильно стиглий, то людину чекають важливі звістки;

якщо ненавмисно на голову впаде горіх, то людину чекає удача, а якщо він випадково знайде два горіха, які зрослися разом, то вдалим буде весь рік. Таку “двійку” потрібно взяти лівою рукою, покласти в кишеню і зберегти;

наскільки багато зберете горіхів, настільки великим буде урожай.

Горіховий або Хлібний Спас: традиції

Як уже зазначалося, в народі цей день називали Горіховий Спас 2018 року, відомий також як Хлібний Спас.

За традицією в цей день неодмінно потрібно освятити в храмі свіжі горіхи, воду і фрукти, а в старовину також освячувалися колосся пшениці, зібрані напередодні. Тільки після церковної молитви і подяки Всевишньому за хліб насущний з освячених продуктів можна було готувати святковий стіл.

При цьому за традицією практично в усі страви додають горіхи, які здавна наділяли цілющою силою. Цінуються не тільки плоди, але і горіхові гілки. Ними запасалися про запас на цілий рік, часто робили обереги.

Багато хто до цих пір вірять, що горіховий хрест, повішений біля вхідних дверей, захистить від заздрісників і недобрих помислів. А попарившись в лазні з банним віником з горіха, людина зцілиться від хвороб і придбає захист від пристріту. Їх заготовляли і зберігали окремо, не змішуючи з віниками, зробленими з інших порід дерев.

З горіхових перетинок, залитих спиртом, господині роблять настоянку. Такі ліки ють  при застудах. А мазь на основі молодих горіхів здатна вилікувати біль в суглобах. Якщо мед перемішати з горіхами і давати чоловікові протягом місяця, то його чоловіча сила подвоїться.

Найпоширеніші страви на Горіховий Спас: печені яблука з горіхами, шарлотка, різні торти з горіхами та інші солодощі, а також обов’язково свіжоспечений хліб. Увечері запалюють свічки і після вечірньої молитви сім’я може приступати до святкової трапези.

У містах в цей день зазвичай влаштовують ярмарки. Причому з такої  ярмарки не можна йти з порожніми руками – інакше потім весь рік буде безгрошовим. А ось якщо купити тканину і пошити з неї дитині одяг, то це принесе тому міцне здоров’я, а родину буде супроводжувати удача.

На Третій спас вітаються роботи в полях, так звані “досівки”, коли досівають озиме жито і збирають ранню молоду картоплю.

На Горіховий Спас, точно так же, як і на Медовий, освячують воду в колодязях, очищають джерела, що б’ють з надр землі. Вода вважається цілющою і здатна очистити душу, від накопичених гріхів.

Дати Спасів в 2018 році:

Медовий Спас 2018 – 14 серпня;

Яблучний Спас 2018 року  – 19 серпня;

Горіховий Спас  2018 – 29 серпня.

Яблучний спас-2018: піст

Найчастіше люди пов’язують піст саме з Яблучним Спасом – однак на ділі він зачіпає всі три Спаса: починається з 14 серпня (Медового) і закінчується напередодні Горіхового – 27 серпня – в ще одне велике свято серпня – свято Успіння Пресвятої Богородиці. І сам піст носить назву Успенського посту, хоча в народі його ще називають Спасівка.

Успенський піст-2018: що можна їсти

Календар харчування по днях на Успенський піст виглядає наступним чином:

14 серпня, в перший день посту – в свято Походження (винесення) чесних древ животворящого Хреста Господнього – святять мед;

в понеділок, середу і п’ятницю – суха їда;

у вівторок і четвер – варена їжа без олії;

в суботу та неділю – дозволяється рослинна олія і вино;

в свято Преображення Господня або на Яблучний спас – 19 серпня – дозволяється риба, рослинна олія і вино;

в свято Успіння Пресвятої Богородиці – 27 серпня – дозволяється риба, якщо цей день припадає на середу або п’ятницю, а на наступний день переноситься розговіння; якщо доводиться на інші дні тижня – то поста немає.

Спас 2018 року: що потрібно зробити

В першу чергу на будь-який з трьох Спасів слід сходити до церкви і освятити ті продукти, які святять в цей день:

на Медовий Спас – мед і мак;

на Яблучний Спас – яблука, виноград, груші та інші фрукти;

на Горіховий Спас- горіхи і горіхові гілки, хліб, мед яблука і виноград.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *