Home / Дозвілля / Розповідь про дятла. Цікаві факти із життя дятла

Розповідь про дятла. Цікаві факти із життя дятла

Напевно, кожен з нас зустрічався з дивовижним лісовим мешканцем – дятлом  під час прогулянки по лісі. І навіть якщо вам не вдалося побачити пернатого, його можна визначити по характерному сухому дробовому стукоту. Далі дізнаємось цікаву розповідь про дятла.

Розповідь про дятла. Опис, життєвий цикл

Розповідь про дятла. Цікаві факти із життя дятла

Навколишнє середовище птаха  дуже велике і включає в себе практично всі земні регіони, де присутня лісова місцевість. Це пояснюється тим фактом, що дятли живуть виключно на деревах і ніколи не ходять по землі.

Протягом багатьох років вчені цікавилися особливостями поведінки і життєвого циклу птаха. Бували часи, коли дятла відносили до шкідників і навмисно знищували. Але незабаром виявилося, що це дивовижне створіння – повноцінний лікар лісової флори. Так як він знищує тисячі личинок і шкідливих комах, які можуть привести до загибелі цілих гектарів лісу.

Птах відноситься до родини Дятлоподібні, до якої  входить більше 200 різних видів. Розповідь про дятла повідомляє, що значна частина представників зустрічається в лісовій місцевості Північної Америки, в той час як в наших регіонах можна побачити більше 10 видів. Серед найвідоміших можна виділити такі:

великий строкатий дятел. Розміри птаха залишаються значними. Розмах крил дорослої особини досягає 50 сантиметрів;

малий строкатий дятел – схожий на попередній вид, але його розміри рідко перевищують розміри горобця;

чорний дятел (жовна) – один з великих представників  Дятлоподібних, який зустрічається в наших лісах. Птах виділяє галаслива поведінка і дуже активний спосіб життя. Він вміє видовбувати великі дупла і знищувати велику кількість шкідливих комах.

Жовна в своєму роді найбільший, важить близько 300 грам, може доходити до 500 і в довжину десь до –  50 см. Голова велика, шия витончена.

Розрізнити дятла і самку можна по червоній плямі. У самців вона зверху, виглядає, як шапочка, а у самок на потилиці. Оперення вугільного забарвлення, на спинці блискуче.

Дзьоб у чорного дятла – долото жовтого кольору, лапи сірі, навіть блакитні. Очі великі, райдужка світла. Крила округлої форми. Ніздрі захищені пучками ворсинок, щоб не потрапляли труха і тирса при довбанні.

Дятел гніздитися воліє в хвойних, листяних і змішаних лісах із старими деревами, часто займають обгорілі лісові ділянки.

Птах мігрує але не відлітає на величезні відстані. Цілий день він може будувати свої дупла. Так як йде у нього на це близько двох тижнів. Майже вся деревна житлова площа в лісі – його робота.

Розповідь про дятла  показує, що  вибирає досить високі дерева, харчується комахами, жуками усачами, лялечками гусениць, мурахами. Видовбуючи близько 450 штук за день. Навіть можна споглядати дерево повністю без кори.

Дятел поїдає видобуток язиком, який на 5 см виступає за дзьоб. Дятел змочується липким секретом, так само на ньому розташовані смакові соски, які допомагають швидко відловити обід.

Птах любить співати, влаштовуючи трелі або барабанний дріб, в період розмноження. На зимівлю мігрує трохи далі від місця гніздування. Веде денне життя, а вночі спрямовується в свій будинок.

Хоч птахи і одинаки, з березня вони спаровуються. Причому відрізняються моногамією. Самець голосно стукає по дереву, видаючи гортанні звуки, залучаючи партнерку. Чорний дятел приводить самку або в старе житло, або починає займатися побудовою нового. За 13 годин на день, невтомно, він майструє любовне гніздо.

У діаметрі воно виходить близько 18 см, глибиною до 60. Самка дятла відкладає 3 – 6 яєць. Два тижні висиджує потомство.

Самець і самка чорного дятла годують пташенят обоє, підрослі пташенята висовуються з притулку і видають жалібний писк. Ще місяць сім’я живе в зборі. Вчать добувати корм і полюють. Подорослішалих пташенят, зі своєї території виганяють.

Дятел має недоброзичливців. Це тетерев, куниця, рись і звичайно ми з вами. Вирубка лісів, призводить до скорочення популяції, плюс браконьєрство. Пташенят поїдають змії.

За даними кільцювання дятел живе близько 7 років в умовах дикої природи. Відстрілюються мисливцями 2/3, не зрозуміло для якої мети. Адже ці дятли приносять величезну користь, знищуючи шкідників.;

зелений дятел – славиться своєю чудовою зовнішністю. Але в поведінці пернатого присутня надмірна обережність, через яку його не просто зустріти в дикій природі.

В обидві сторони від дзьоба дятла розходяться дві смужки, за своєю формою подібні до вусів кавалериста. У самок вони пофарбовані в чорний колір, у самців в червоний, мають чорну окантовку.

На потилиці дорослого птаха розташована червона пляма, за формою нагадує кардинальську шапку. Навколо очей дятла розташована чорна пляма, в оточенні округлих зелених щік і червоної «кардинальської шапки» чорні плями виглядають як карнавальна маска. Всі зелені дятли володіюють жовто-зеленим оперенням надхвостом і дзьобом, пофарбованим в свинцево-сірий колір.

Самки з самцями мають єдину відмінність, виражену кольором забарвлення вусів. Незрілі  особини вусів не мають, їх очі мають темно-сірим відтінком, а очі дорослих – птахів – блакитно-білим.

На лапах дятла є по чотири пальці з гострими і чіпкими кігтями. Розповідь про дятла повідомляє, що за допомогою своїх пазурів цей птах здатний  утримуватися на вертикальних поверхнях стовбурів дерев, спираючись на жорсткий хвіст.

Зелений дятел здатний видавати досить голосні монотонні двоскладові звуки, причому явний наголос отримує другий склад, що звучить значно голосніше. Голосові сигнали самці і самки видають однакові, їх можна чути протягом  всього року.

Звучання виглядає одноманітним без різких контрастів в тональності. Спів зеленого дятла не супроводжується клацанням і стрекотінням, а якщо доводиться довбати дерева, як це роблять інші дятли, він приймається за це заняття з великим небажанням.

 Зелені дятли вважаються надмірно ненажерливими птахами, улюбленими їх ласощами завжди є мурахи, яких вони можуть винищувати у величезних кількостях. Не в приклад іншим дятлам, ці птахи не збирають комах на деревах, вони вважають за краще знаходити здобич на землі. Відшукавши мурашник, дятел приймається витягувати з нього мурах разом з їх лялечками, використовуючи свій довгий і липкий язик, довжина якого досягає 10-ти сантиметрів.

Хоч основний раціон складається з лісових і рудих мурах, вони можуть поїдати і равликів, дощових черв’яків, личинок дроворубів, а також гусениць. Крім цього, дятли охоче відловлюють диких бджіл, влаштувавшись біля вулика.

Рідше вони харчуються рослинними кормами, які складають лише додаткову частину їх дієти, це можуть бути розбиті плоди лісової яблуні, хурми, черешні, шовковиці, груші, вишні і винограду. Іноді вони поїдають ягоди або насіння.

В осінньо-зимовий період, особливо після випадання першого снігу, мурахи стають дуже складною здобиччю, тому що на зиму вони ховаються під землю. Але зелені дятли примудряються знаходити їх навіть взимку, викопуючи в снігу цілі тунелі. Крім мурах, їм відомо, де ховаються і багато інших комах, хоча в зимовий період вони більш охоче поїдають зимові ягоди горобини і тису.

Розповідь про дятла  свідчить, що статевозрілими зелені дятли можуть стати вже до кінця 1-го року життя, і готові приступити до спаровування. Зимовий період самці проводять окремо з самками до третьої декади лютого. У цей період вони починають відчувати тяжіння до представників протилежної статі. Залицяння і загравання можуть тривати до настання квітня.

З настанням весни, коли сонце починає прогрівати землю, збудження дятлів досягає верхньої точки. Заклики самців виражаються частими і дуже гучними криками, а ось звуки барабанного дробу, які часто видають інші дятли, зелені дятли використовують вкрай рідко.

На самому початку шлюбного сезону дятли влаштовують свої гучні ігрища вранці, а коли сезон підходить до завершення – їх крики можна почути лише в вечірню пору. Коду самка прилетіла на заклик самця і дала йому відповідь, театр дій тільки починається.

Вони продовжують перегукуватися, поступово зближуючись, поки не сядуть на одній гілці і не торкнуться один одного дзьобами. Після цього самець повинен виконати ще один ритуал, піднести своїй подрузі весільне частування. Тільки після того, як всі умовності дотримані, птахи  спаровуються.

Зелені дятли утворюють пару тільки на 1 сезон, однак, у зв’язку зі своєю прив’язкою до одного місця, нерідко торішні партнери зустрічаються знову. Ця особливість відрізняє їх від сивих дятлів, які часто мігрують і рідко залишаються два роки на одному місці. Зелені особини ведуть виключно осілий спосіб життя, не відлітаючи від місця постійної ночівлі далі 5-ти кілометрів.

Для влаштування свого гнізда птахи цього виду вибивають зручне дупло, яке згодом може використовуватися багато років. Якщо в подальшому і доводиться переселятися, то недалеко, вони, як правило, облаштовують нову оселю в межах кілометра від старого. У видовбуванні дупла беруть участь обидва партнери, але все ж левову частку роботи проробляє самець.

Розповідь про дятла показує, що свою кладку самка може відкласти в період від останньої декади березня до перших чисел червня, в кладці може знаходитися від 5-ти до 8-ми яєць, довгастої форми з глянсовою шкаралупою. Вона сідає на кладку тільки після того, як знесе останнім яйце, інкубаційний період може тривати від 14-ти до 17-ти днів. Висиджуванням потомства займаються обоє батьків, змінюючи один одного з інтервалом в 2 години, а нічною порою на кладку сідає самець.

Прокльовуються  пташенята дятла синхронно, всі в один день, вигодовуванням потомства займаються обоє батьків, вони прилітають з повним зобом і ділять свою здобич на всіх порівну, зригуючи кожному пташеняті його частину. Поки пташенята знаходяться в гнізді, батьки змушені дотримуватися всіх правил скритності, щоб не привернути до беззахисного потомства зайвої уваги.

На 23-ій день життя пташенята здійснюють перші спроби покинути гніздо, літати вони ще не вміють, але вже активно переміщаються по гілках і стовбурах дерева. Поступово відбуваються перші спроби польотів, які з кожним разом стають все успішнішими, але жити ще всі продовжують в гнізді. Тільки, коли молодь впевнено стане на крило, половина виводка піде за самцем, а інша – за самкою, батьки ще протягом 7-ми тижнів будуть опікуватися своїми малюками, поки вони не стануть самостійними птахами.;

трипалий дятел – один з найбільш незвичайних видів, у якого не вистачає одного пальця на ногах;

крутиголовка – теж відноситься до родини, хоча особливості поведінки і зовнішність дуже відрізняються від інших дятлів. Птах не робить дупла і не лазить по деревах.

Розповідь про дятла. Опис

Значна частина видів дятлів володіє середніми розмірами, за винятком крихітного золотолобого і малого строкатого, які важать близько 10 грамів. Найбільші представники, такі як жовна, здатні набирати до 600 грамів маси.

Розповідь  про дятла  повідомляє, що зовні птах виглядає дуже красиво. Оперення може мати чорне і біле забарвлення, іноді в цяточку. На голові розташовується характерна червона шапка. Дятел виділяється товстим, міцним і порівняно довгим дзьобом, за допомогою якого птах безпроблемно видовбує дупло в будь-якій породі. Але в більшості випадків він віддає перевагу хворим стовбурам  з м’якою деревиною.

Здатність відмінно лазити по деревах обумовлена наявністю коротких ніг з чіпкими пальцями. У більшості видів на ногах знаходиться 4 пальця, за винятком трипалого дятла. При пошуку їжі птах зриває великі шматки кори з дерева, чим допомагає іншим тваринам знаходити їжу.

Як вже говорилося вище, пернатий лікар лісової флори може водитися практично скрізь, де присутній ліс. Розповідь про дятла повідомляє, що значна частина представників виду віддає перевагу одиночному  способу життя вдалині від ознак людської діяльності. Але при відсутності кормової бази птах може змінювати місце проживання і жити в міських парках або приватних садах. З цієї причини дятел зустрічається практично всюди, крім австралійських островів.

Дятел відноситься до групи осілих птахів. Він практично не робить сезонних міграцій і тривалих перельотів. Ділянка однієї дорослої особини займає територію близько двох гектарів. Якщо їжі недостатньо, пернатий може летіти на кілька кілометрів від свого житла. Після такої подорожі він рідко повертається назад. Саме цей факт є відповіддю на питання: дятел – перелітний птах чи ні?

Улюбленим заняттям всіх орнітологів і людей, які захоплюються дикою природою, вважається спостереження за поведінкою птахів в різних умовах. Якщо дивитися на дятла, він не проявляє якихось високих вимог до умов утримання.

Щоб нормально існувати, птаху достатньо мати доступ до комах, які водяться під корою дерев. Найприємнішим місцем існування вважається місцевість біля річок, озер та інших лісових водойм. Пов’язано це з тим, що в таких місцях присутні ідеальні умови для процвітання колоній комах.

У дощовий період ці шкідники починають посилено знищувати дерева, тому у дятла з’являється безліч важливих завдань. Крім основного завдання у вигляді пошуку прожитку, дятел може довбати стовбур  для створення нового гнізда. Робить він це практично щороку. Але маленькі види дятла, такі як крутиголовка, віддають перевагу гніздам інших птахів, так як їх дзьоб недостатньо міцний.

Унікальною  особливістю всіх дятлів є вміння неймовірно швидко переміщатися по деревах. Навіть крихітні дитинчата птаха починають свої перші самостійні кроки не в польоті, а під час лазіння по стовбуру. Від природи у птаха короткі лапки з чіпкими пальцями.

Важливо відзначити, що життєвий цикл птаха залишається незмінним протягом цілого року. Холодною зимою можна почути, як десь в лісі місцевий лікар довбає стовбур, видаючи гучний звук.

Чим харчується дятел

Головною умовою для перебування птаха в наших регіонах холодною зимою є велика кількість корму. До неперелітньої групи належать лише ті особини, які всеїдні і не пред’являють високих вимог до вибору харчового раціону. Крім основної їжі у вигляді комах, дятли не відмовляються і від насіння хвойних, горіхів і навіть жолудів.

Розповідь про дятла  повідомляє, щоб дістати з-під кори поживну личинку, птах використовує не тільки міцний дзьоб, але і дивно спритний язик. Його довжина часто перевищує довжину самого дзьоба, а на кінчику знаходяться гострі зубчики.

За один сезон лісовий лікар знищує колосальну кількість шкідливих комах, які завдають великої шкоди місцевій флорі. Дятли пожирають практично всіх комах, які трапляються їм на очі. Мова йде про:

термітів;

гусениць;

мурах:

Розповідь про дятла повідомляє, що не відмовляється птах і від смачних равликів. При відсутності подібної їжі в холодний сезон дятел може харчуватися і ягодами, і насінням різних дерев. Якщо настає сильний голод, птах мігрує в міста і селища, де кормова база набагато ширша.

Цікаві особливості дятла:

наукою доведено, що дятел є єдиним представником пернатих, у якого присутній добре розвинений музичний слух. Іноді птах довбає стовбур дерева не для того, щоб прогодувати себе або облаштувати гніздо, але і для того, щоб видати характерний звук;

якщо гніздо господаря зайнято, дятел може вигнати постояльця або почати будувати нове;

хоч дзьоб і масивний, здатність довбати, на відміну від інших, виражена слабо;

пташенята вилуплюються на світло асинхронно, так як жіноча особина починає висиджування з другого яйця;

все життя дятел перелітає і рятує ліси від паразитів;

не боїться людей, можна побачити навіть в парках;

воду дятел п’є накопичену під корою;

під пір’ям у них немає пуху;

хвіст у дятла жорсткий, що захищає їх від укусів (мурах – червиць) і служить сидінням;

язик дятла має значну довжину. Як вже говорилося, нерідко вона перевищує довжину самого дзьоба і досягає 10 сантиметрів. Язик клейкий і володіє унікальними зазублинами, які використовуються для видобутку важкодоступних комах. Також  язик  допомагає поїдати ягоди та горіхи;

дятел належить до небагатьох різновидів птахів, які не вміють ходити по землі. З огляду на природні особливості, а саме унікальні ноги і пальці, пернатий не може перебувати на твердій землі, тому все своє життя він проводить на деревах.

Виходячи з вищесказаного, можна з упевненістю заявити, що дятел – одна з найунікальніших, цікавих красивих птахів, які мешкають в наших лісах, будучи їх прикрасою.

І хоч довгі роки дятла вважали шкідником і навіть масово знищували до моменту, поки вчені не визначили, що птах довбає лише старі, гнилі і хворі дерева. Саме вони рятують флору від багатьох захворювань, а ще облаштовують житла для інших птахів, залишаючи свої гнізда.

Також вони зривають цілі шматки кори і відкривають ходи до комах іншим пернатим.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *