Головна » Дозвілля » Осінні прикмети – живої і неживої природи

Осінні прикмети – живої і неживої природи

Осінь – прекрасна пора року, яку оспівували багато літературних класиків і зображували на полотнах своїх картин в найрізноманітніших фарбах великі художники. Ця пора року увібрала в себе досвід багатьох поколінь у вигляді численних прикмет. Про осінні прикмети, які пов’язані  як з окремою календарною датою, так і з порою року в цілому дізнаємось далі.

Які ж осінні прикмети найдостовірніші?

osinni-prukmetu-zhuvoi-i-nezhuvoi-prurodu

Дуже багато інформації можна дізнатися по падаючому листю і по самим деревам і кущам.

Запізнілий листопад віщує важку, голодну і холодну зиму;

Якщо листя падають з дерев рано (особливо це стосується дубового і березового листя), то рік обіцяє бути багатим на урожай і родючість грунту;

Більшість опалого листя лежить лицьовою стороною догори – урожай буде маленький; виворітною – великий;

Якщо в період листопаду вас зустрічають глечиком молока – значить вас вважають почесним гостем, якщо тарілкою меду – то вас у цьому будинку не чекали;

На березі листя починає жовтіти знизу – весна очікується пізня;

Якщо першою верхівка пожовкла – то рання;

Все листя облетіло швидко – наближається сувора, хуртовинна зима;

Листя не поспішають опадати і жовтіють повільно і поступово – сильних морозів не очікується, і зима пройде швидко.

Осінні прикмети  можна читати в чому завгодно. Не тільки золотий листопад може відкрити завісу майбутнього, але і суворі грім, блискавка, і інші погодні умови. Звірі і птиці теж можуть розповісти прикмети осені і підказати людині, що її чекає в майбутньому.

В очікуванні холодної довгої зими білки роблять особливо великий запас горіхів.

Перелітні птахи, відлітаючи на південь одразу піднімаються вгору – значить зима буде сніжною, а якщо вони летять низько над землею, то снігу буде мало.

Про те, яка буде зима, може розповісти підстрелений по осені заєць. Якщо під його шкірою багато жиру, значить він жив в очікуванні суворої зими.

Побачите в небі тихий політ журавлів, які як би спілкуються один з одним, можете очікувати теплу гарну осінь.

Кроти восени тягнуть в нори багато соломи – готуються до суворої зими.

Під час збирання льону зустрічається багато мишачих гнізд – взимку буде багато снігових заметів.

Кури линяють на початку осені – зима очікується тепла.

Народні прикмети про осінь складно перелічити, вони так різноманітні, що можна просто заплутатися, розбираючись в них. Загадки природи на перший погляд дуже заплутані, але якщо гарненько в них розібратися, то можна дізнатися про все, що очікує нас в майбутньому.

Осінні прикмети неживої природи

Осінні прикмети  можна читати по змінам в неживій природі. Сила і напрям осіннього вітру, що розганяє золотий листопад, кількість опадів, що випали, стан хмар – все це лягає в основу народних прикмет. Якщо уважно придивитися до оточуючих об’єктів і явищ, то можна багато знайти і розгадати загадки природи.

Горобина дала хороший врожай – чекайте лютих морозів;

Коли шпаки відлітати не поспішають, а зайці не поспішають змінювати сіру шубку на білу, слід бути готовими до довгої, вітряної та похмурої осені;

Коли восени грибники йдуть з порожніми кошиками, зима очікується суворою;

У період бабиного літа всюди висить павутина – очікується тепла осінь і погана зима;

Низький політ птахів осіннім днем віщує холодну зиму, високий – теплу;

Якщо павуки заплітають павутиною рослини, то скоро стане тепло.

Якщо читати осінні прикмети  і прислів’я дуже уважно, то можна виявити просту закономірність: все в природі йде своєю чергою, і кожна нова подія віщує подальше. Якщо говорити про прислів’я, то вони, точно так же, як і прикмети розкривають нам загадки навколишнього світу. Вони ясно і доступно характеризують природні явища, пов’язуючи їх з тими чи іншими подіями. Дуже багато прикмет зачіпають грім і блискавку і це легко пояснити. Адже саме грім лякає людей, саме блискавки лякають і позбавляють життя.

Якщо передбачити вчасно появу грому, то можна уникнути біди. Сама ж грозова негода, що з’явилася невчасно, теж може принести з собою будь-яке знамення.

Якщо у вересні на небі розігрався грім, то осінь очікується тепла;

Коли грім у жовтні гримить, то взимку снігу майже не буде.

Осіння погода непередбачувана, але і її можна передбачити, знаючи старовинні прикмети. У кожній з них ховається таємниця і поруч з нею блукає розгадка.

Коли кизил дає великий урожай – можна зустрічати сувору зиму;

Горобина від тяжкості хилить гілки до землі – дощову осінь пророкує;

Комарі ніяк не вгамуються навіть в кінці осені – значить можна не боятися великих холодів, вони пройдуть стороною;

Іній восени віщує гарну погоду;

Рідкісні хмари на осінньому небі – до тепла.

Осінній захід золотиться – хорошу погоду віщує на наступний день;

Місяць в небі блідий і розпливчастий пророкує дощ; ясна і світла – обіцяє вітер;

Якщо ви побачите, як полетіли гуси, значить дуже скоро почнеться зима;

Якщо перший сніг випав вдень – він скоро розтане, якщо вночі – то буде довго лежати;

Сніг випав ранньою осінню – весна теж настане рання.

 Існує дуже багато осінніх прикмет і всі вони мають свої подібності та відмінності. Часом, одне і те ж явище природи може пояснюватися по-різному. Одні люди помітили, що цікавить їх подія, інші не звернули на неї уваги, зате побачили інше. Народні прикмети збиралися тисячоліттями, з незапам’ятних часів. Але, як це не дивно, в наші дні вони не втратили своєї актуальності і стають все більш затребуваними і популярними.

Осінні прикмети вересня

Так, наприклад, існує повір’я, що тепла осінь веде до холодної і довгої зими. Якщо в лісі багато горобини, то восени буде багато дощів, якщо мало, то, навпаки, осінь буде сухою. Осінній іній – ознака хорошої сонячної, сухої і теплої погоди.

Велика кількість осінніх прикмет охоплює народний календар, де наші предки споконвіку записували свої спостереження щодо природних закономірностей і їх зв’язків з певними подіями.

Вересень – перший осінній місяць, який встановлює після літа нові природні умови – свої порядки. У народі його часто називають хмурнем або вераснем. Існує також приказка: “холодний вересень, але ситий”, що відображає в повній мірі народне уявлення про цей місяць.

З давніх-давен у наших предків вересень в першу чергу асоціювався з вогнем і полем, і в хаті. Із загальних погодних прикмет вересня можна виділити наступні. Якщо грім гримить у вересні, значить, осінь буде теплою. Високо, не поспішаючи, летять журавлі в небі і курликають – осінь буде гарна.

Вересневий народний календар надзвичайно багатий різноманітністю старовинних прикмет.

1 вересня – Андрій -тепляк. У цей день достигає овес, а коні чують настання осені.

2 вересня – Теклі. На Теклі – викопували буряк.

3 вересня – за народним календарем День баби Василини. У цей день, щоб не виснажити плодове дерево, збирають останні яблука. Баба Василина про льон піклується.

4 вересня – Агафон-огуменник. З давніх-давен люди вважали, що в ніч на Агафона-огуменника дідько з лісу виходить, бігає по селах, навіженствує і розкидає в’язані снопи. Тому в цей день його чатують з коцюбою в руках, надівши навиворіт кожух.

5 вересня – Луп-брусничник. На Лупа трапляються перші заморозки. У народі й кажуть, що на Лупа мороз б’є овес.

6 вересня – Євтихій. Якщо на Євтихія йде дощ – буде осінь суха і урожай на майбутній рік хороший.

7 вересня – Варфоломій. Коли прийшов Варфоломій – жито на зиму засій.

8 вересня – Наталя-вівсянница. Цей день в першу чергу пов’язаний з початком косовиці вівса.

9 вересня – Пімен Великий. Якщо на горобині в це день багато ягід, то зима буде м’якою.

11 вересня – за народним календарем зустрічають День Івана Предтечі. У цей день дотримуються суворого посту, тому його ще називають “Іван-Пісний”. Іван Предтеча забороняє їсти все кругле (кавуни, яблука, картоплю), варити борщ, рубати капусту, зрізати мак, він також не схвалює пісні і танці. Якщо вранці на Івана Пісного туман швидко розсіюється в променях сонця – значить, хороша погода збережеться надовго.

12 вересня – Світник. У цей день здавна зберігся звичай ячмінні стебла сплітати з вівсяними і лляними – так заговорювали ниву на новий урожай.

13 вересня – Лука. Птахи спрямовуються на південь. Якщо в цей день журавлі на південь полетіли, то зима буде ранньою. Якщо вони низько летять над землею, то зима буде тепла, а якщо високо – морозна.

14 вересня – Семен-ліопроводець. Цей день став початком Старого бабиного літа. До обіду на Семена жваво поле пашуть, а після обіду старанно руками махай. Якщо бабине літо видалося непогожим – значить, осінь суха буде, а якщо на Семена небо ясно – осінь вітряна буде, а зима морозна.

15 вересня – Мамот. У цей день у наших предків було прийнято прибирати в стійлах.

16 вересня – Домна, Василіса. У давнину в цей день баби збирали всі старі, непотрібні речі, мотлох та палили на городі разом з картоплинням.

17 вересня – “Неопалима Купина”. Селяни в цей день молилися іконі Божої Матері “Неопалима Купина” про захист свого будинку від вогню.

18 вересня – Захарій і Єлизавета. Якщо в цей день пожовтіло листя горобини, то осінь недовго триватиме, а зима буде холодною.

19 вересня – Михайло чудотворець. Вранці трапляються заморозки. Листя на березі починають жовтіти з верхівки – ознака ранньої весни, знизу – пізньої.

21 вересня – Мала Пречиста, свято Різдва Богородиці і друга зустріч осені. Жінки цим днем зустрічають осінь у озера або річки. На Малу Пречисту зазвичай прибирають бджіл.

22 вересня – за народним календарем початок “лушпинневого”  тижня. Жінки починають прибирати цибулю.

24 вересня – Федір. На Федора, кажуть, будь-яке літо закінчується. Наші предки вважали, що в цей день осінь виїжджає на гнідий кобилі. Осінь зустрічають втретє.

25 вересня – День Священномученика Автонома. У цей день вважається, що змії в лісах йдуть під землю.

26 вересня – свято Воздвиження Хреста Господнього. Воздвиження з плечей каптан зніме, а кожух одягне.

27 вересня з поля остання копиця рушила, в відліт птиці рушили.

28 вересня – Микита. На Микиту відлітають на південь гуси.

29 вересня – катанка. У цей день особливо стерегли овець, щоб вони не замерзли. З їх вовни катали валянки. Якщо кури починають линяти – зима холодна буде, якщо немає, то осінь сухою буде.

30 вересня – Софія. Дівоче свято. Вважалося, що з ранку потрібно виплакатися про свої нещастя, щоб зняти тягар з душі.

Check Also

Гороскоп на листопад 2018 року для всіх знаків зодіаку

Гороскоп на листопад 2018 року для всіх знаків зодіаку

Осінні місяці самі по собі навіюють легкий смуток, ностальгію за минулим теплим дням. Але чи …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *