Home / Дозвілля / Осінні прикмети – живої і неживої природи

Осінні прикмети – живої і неживої природи

Осінь – прекрасна пора року, яку оспівували багато літературних класиків і зображували на полотнах своїх картин в найрізноманітніших фарбах великі художники. Ця пора року увібрала в себе досвід багатьох поколінь у вигляді численних прикмет. Про осінні прикмети, які пов’язані  як з окремою календарною датою, так і з порою року в цілому дізнаємось далі.

Які ж осінні прикмети найдостовірніші?

osinni-prukmetu-zhuvoi-i-nezhuvoi-prurodu

Дуже багато інформації можна дізнатися по падаючому листю і по самим деревам і кущам.

Запізнілий листопад віщує важку, голодну і холодну зиму;

Якщо листя падають з дерев рано (особливо це стосується дубового і березового листя), то рік обіцяє бути багатим на урожай і родючість грунту;

Більшість опалого листя лежить лицьовою стороною догори – урожай буде маленький; виворітною – великий;

Якщо в період листопаду вас зустрічають глечиком молока – значить вас вважають почесним гостем, якщо тарілкою меду – то вас у цьому будинку не чекали;

На березі листя починає жовтіти знизу – весна очікується пізня;

Якщо першою верхівка пожовкла – то рання;

Все листя облетіло швидко – наближається сувора, хуртовинна зима;

Листя не поспішають опадати і жовтіють повільно і поступово – сильних морозів не очікується, і зима пройде швидко.

Осінні прикмети  можна читати в чому завгодно. Не тільки золотий листопад може відкрити завісу майбутнього, але і суворі грім, блискавка, і інші погодні умови. Звірі і птиці теж можуть розповісти прикмети осені і підказати людині, що її чекає в майбутньому.

В очікуванні холодної довгої зими білки роблять особливо великий запас горіхів.

Перелітні птахи, відлітаючи на південь одразу піднімаються вгору – значить зима буде сніжною, а якщо вони летять низько над землею, то снігу буде мало.

Про те, яка буде зима, може розповісти підстрелений по осені заєць. Якщо під його шкірою багато жиру, значить він жив в очікуванні суворої зими.

Побачите в небі тихий політ журавлів, які як би спілкуються один з одним, можете очікувати теплу гарну осінь.

Кроти восени тягнуть в нори багато соломи – готуються до суворої зими.

Під час збирання льону зустрічається багато мишачих гнізд – взимку буде багато снігових заметів.

Кури линяють на початку осені – зима очікується тепла.

Народні прикмети про осінь складно перелічити, вони так різноманітні, що можна просто заплутатися, розбираючись в них. Загадки природи на перший погляд дуже заплутані, але якщо гарненько в них розібратися, то можна дізнатися про все, що очікує нас в майбутньому.

Осінні прикмети неживої природи

Осінні прикмети  можна читати по змінам в неживій природі. Сила і напрям осіннього вітру, що розганяє золотий листопад, кількість опадів, що випали, стан хмар – все це лягає в основу народних прикмет. Якщо уважно придивитися до оточуючих об’єктів і явищ, то можна багато знайти і розгадати загадки природи.

Горобина дала хороший врожай – чекайте лютих морозів;

Коли шпаки відлітати не поспішають, а зайці не поспішають змінювати сіру шубку на білу, слід бути готовими до довгої, вітряної та похмурої осені;

Коли восени грибники йдуть з порожніми кошиками, зима очікується суворою;

У період бабиного літа всюди висить павутина – очікується тепла осінь і погана зима;

Низький політ птахів осіннім днем віщує холодну зиму, високий – теплу;

Якщо павуки заплітають павутиною рослини, то скоро стане тепло.

Якщо читати осінні прикмети  і прислів’я дуже уважно, то можна виявити просту закономірність: все в природі йде своєю чергою, і кожна нова подія віщує подальше. Якщо говорити про прислів’я, то вони, точно так же, як і прикмети розкривають нам загадки навколишнього світу. Вони ясно і доступно характеризують природні явища, пов’язуючи їх з тими чи іншими подіями. Дуже багато прикмет зачіпають грім і блискавку і це легко пояснити. Адже саме грім лякає людей, саме блискавки лякають і позбавляють життя.

Якщо передбачити вчасно появу грому, то можна уникнути біди. Сама ж грозова негода, що з’явилася невчасно, теж може принести з собою будь-яке знамення.

Якщо у вересні на небі розігрався грім, то осінь очікується тепла;

Коли грім у жовтні гримить, то взимку снігу майже не буде.

Осіння погода непередбачувана, але і її можна передбачити, знаючи старовинні прикмети. У кожній з них ховається таємниця і поруч з нею блукає розгадка.

Коли кизил дає великий урожай – можна зустрічати сувору зиму;

Горобина від тяжкості хилить гілки до землі – дощову осінь пророкує;

Комарі ніяк не вгамуються навіть в кінці осені – значить можна не боятися великих холодів, вони пройдуть стороною;

Іній восени віщує гарну погоду;

Рідкісні хмари на осінньому небі – до тепла.

Осінній захід золотиться – хорошу погоду віщує на наступний день;

Місяць в небі блідий і розпливчастий пророкує дощ; ясна і світла – обіцяє вітер;

Якщо ви побачите, як полетіли гуси, значить дуже скоро почнеться зима;

Якщо перший сніг випав вдень – він скоро розтане, якщо вночі – то буде довго лежати;

Сніг випав ранньою осінню – весна теж настане рання.

 Існує дуже багато осінніх прикмет і всі вони мають свої подібності та відмінності. Часом, одне і те ж явище природи може пояснюватися по-різному. Одні люди помітили, що цікавить їх подія, інші не звернули на неї уваги, зате побачили інше. Народні прикмети збиралися тисячоліттями, з незапам’ятних часів. Але, як це не дивно, в наші дні вони не втратили своєї актуальності і стають все більш затребуваними і популярними.

Осінні прикмети вересня

Так, наприклад, існує повір’я, що тепла осінь веде до холодної і довгої зими. Якщо в лісі багато горобини, то восени буде багато дощів, якщо мало, то, навпаки, осінь буде сухою. Осінній іній – ознака хорошої сонячної, сухої і теплої погоди.

Велика кількість осінніх прикмет охоплює народний календар, де наші предки споконвіку записували свої спостереження щодо природних закономірностей і їх зв’язків з певними подіями.

Вересень – перший осінній місяць, який встановлює після літа нові природні умови – свої порядки. У народі його часто називають хмурнем або вераснем. Існує також приказка: “холодний вересень, але ситий”, що відображає в повній мірі народне уявлення про цей місяць.

З давніх-давен у наших предків вересень в першу чергу асоціювався з вогнем і полем, і в хаті. Із загальних погодних прикмет вересня можна виділити наступні. Якщо грім гримить у вересні, значить, осінь буде теплою. Високо, не поспішаючи, летять журавлі в небі і курликають – осінь буде гарна.

Вересневий народний календар надзвичайно багатий різноманітністю старовинних прикмет.

1 вересня – Андрій -тепляк. У цей день достигає овес, а коні чують настання осені.

2 вересня – Теклі. На Теклі – викопували буряк.

3 вересня – за народним календарем День баби Василини. У цей день, щоб не виснажити плодове дерево, збирають останні яблука. Баба Василина про льон піклується.

4 вересня – Агафон-огуменник. З давніх-давен люди вважали, що в ніч на Агафона-огуменника дідько з лісу виходить, бігає по селах, навіженствує і розкидає в’язані снопи. Тому в цей день його чатують з коцюбою в руках, надівши навиворіт кожух.

5 вересня – Луп-брусничник. На Лупа трапляються перші заморозки. У народі й кажуть, що на Лупа мороз б’є овес.

6 вересня – Євтихій. Якщо на Євтихія йде дощ – буде осінь суха і урожай на майбутній рік хороший.

7 вересня – Варфоломій. Коли прийшов Варфоломій – жито на зиму засій.

8 вересня – Наталя-вівсянница. Цей день в першу чергу пов’язаний з початком косовиці вівса.

9 вересня – Пімен Великий. Якщо на горобині в це день багато ягід, то зима буде м’якою.

11 вересня – за народним календарем зустрічають День Івана Предтечі. У цей день дотримуються суворого посту, тому його ще називають “Іван-Пісний”. Іван Предтеча забороняє їсти все кругле (кавуни, яблука, картоплю), варити борщ, рубати капусту, зрізати мак, він також не схвалює пісні і танці. Якщо вранці на Івана Пісного туман швидко розсіюється в променях сонця – значить, хороша погода збережеться надовго.

12 вересня – Світник. У цей день здавна зберігся звичай ячмінні стебла сплітати з вівсяними і лляними – так заговорювали ниву на новий урожай.

13 вересня – Лука. Птахи спрямовуються на південь. Якщо в цей день журавлі на південь полетіли, то зима буде ранньою. Якщо вони низько летять над землею, то зима буде тепла, а якщо високо – морозна.

14 вересня – Семен-ліопроводець. Цей день став початком Старого бабиного літа. До обіду на Семена жваво поле пашуть, а після обіду старанно руками махай. Якщо бабине літо видалося непогожим – значить, осінь суха буде, а якщо на Семена небо ясно – осінь вітряна буде, а зима морозна.

15 вересня – Мамот. У цей день у наших предків було прийнято прибирати в стійлах.

16 вересня – Домна, Василіса. У давнину в цей день баби збирали всі старі, непотрібні речі, мотлох та палили на городі разом з картоплинням.

17 вересня – “Неопалима Купина”. Селяни в цей день молилися іконі Божої Матері “Неопалима Купина” про захист свого будинку від вогню.

18 вересня – Захарій і Єлизавета. Якщо в цей день пожовтіло листя горобини, то осінь недовго триватиме, а зима буде холодною.

19 вересня – Михайло чудотворець. Вранці трапляються заморозки. Листя на березі починають жовтіти з верхівки – ознака ранньої весни, знизу – пізньої.

21 вересня – Мала Пречиста, свято Різдва Богородиці і друга зустріч осені. Жінки цим днем зустрічають осінь у озера або річки. На Малу Пречисту зазвичай прибирають бджіл.

22 вересня – за народним календарем початок “лушпинневого”  тижня. Жінки починають прибирати цибулю.

24 вересня – Федір. На Федора, кажуть, будь-яке літо закінчується. Наші предки вважали, що в цей день осінь виїжджає на гнідий кобилі. Осінь зустрічають втретє.

25 вересня – День Священномученика Автонома. У цей день вважається, що змії в лісах йдуть під землю.

26 вересня – свято Воздвиження Хреста Господнього. Воздвиження з плечей каптан зніме, а кожух одягне.

27 вересня з поля остання копиця рушила, в відліт птиці рушили.

28 вересня – Микита. На Микиту відлітають на південь гуси.

29 вересня – катанка. У цей день особливо стерегли овець, щоб вони не замерзли. З їх вовни катали валянки. Якщо кури починають линяти – зима холодна буде, якщо немає, то осінь сухою буде.

30 вересня – Софія. Дівоче свято. Вважалося, що з ранку потрібно виплакатися про свої нещастя, щоб зняти тягар з душі.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *