Home / Дозвілля / Народні прикмети серпня

Народні прикмети серпня

В цій статті дізнаємось про народні прикмети серпня, спостереження за природою, прикмети на погоду і врожай. Також дізнаємось про іменинників, хто саме сьогодні святкує свій день Ангела Хоронителя, розповімо про важливі вірування наших предків, традиції і звичаї, яких дотримувалися наші мудрі прабатьки в серпні місяці. Це дуже важливо – знати своє коріння і відчувати духовний зв’язок зі своїми предками, зі своїм рідним народом, з витоками.

Прикмети серпня. Народна мудрість

Народні прикмети серпня

1 серпня. У народі називали Мокриною. Зазвичай 1 серпня спостерігали наскільки «мокрий» цей день і по тому судили про наближення осені. Приказка навіть була така на цю тему: «Макрина мокра – і осінь мокра”.

Опади обіцяли дуже хороший урожай жита і горішків на наступний рік: «Коли на Мокрини дощик, вродить жито».

Якщо день видавався сухим, то жінки проводили навіть особливий обряд викликання дощику – як говорилося раніше, «робили Мокрини». Дівчинку, яка народилася 1 серпня, називали Мокриною, наряджали в красиве святкову сукню і підносили їй колоски хлібчика. Ці колосся Мокрина повинна була віднести до річки, щоб річка передала хліб вологи небесної і вмовила її нарешті пролити дощик. Якщо день був дощовим з ранку, то дівчаткам, які народилися 1 серпня, не можна було виходити на вулицю зовсім, щоб злива не залила всю землю водою.

Літні роботи вже закінчувались і починалися осінні. Навіть оводи повинні були кусатися вже в останній раз. За прикметою наші предки вважали, що якщо з осик починав летіти пух (до речі, це також було прикметою осені), потрібно йти за підосиновиками.

Іменинники 1 серпня: Тихон, Дмитро, Григорій, Євгенія, Роман, Митрофан.

2 серпня. Ільїн день. Саме з Ільїна дня вже починалася осінь, хоча за календарем до неї ще місяць. Ночі вже ставали холоднішими, навіть траплялися ранкові заморозки, а моторошна денна спека по-тихенько сходила нанівець. Цього дня люди вже переставали купатися в річечках і озерцях.

Приказки на 2 серпня: «Ілля Пророк кинув у водичку ледяшок»; «На Іллю до обіду літечко, а після обіду осінь»;

«З Ільїна дня ніч довгенька, а водичка холодна; «Багатий, як Іллінський сот» (бідний).

До Ільїна дня був звичай випікати перші хлібчика з нового врожаю, якими все село ласувало.

Працювати цього дня не можна, особливо в полі. Говорили навіть в народі, що за такий «проступок» пророк може і покарати.

Намагалися не пускати в будинок собачок і кішечок – говорили, що це може привернути блискавку до хати.

Існувала і така традиція: щоб негода не погубила урожай, наші предки виставляли на поріг хліб, сіль, різні частування, які ввечері кидали у водойму.

За повір’ям: якщо вранці хмарно – свіба рання, якщо хмарно опівдні – сівба середня, якщо хмарно ввечері – сівба пізня, а урожай поганий. Глухий грім говорив про тихі дощі, гучний – до зливи, безперервний – буде град. Якщо 2 серпня дощу немає – суха погода протримається ще 6 тижнів. Аналогічна погодка в цей день повториться 27 вересня.

Цього дня слід приділити увагу бджолам: підчистити вулик, підрізати перші стільники.

Іменинники 2 серпня: Кузьма, Олександр, Георгій, Олексій, Федір, Опанас, Сергій, Юхим, Сава, Іван, Петро, Ілля, Микола, Костянтин, Леонтій.

3 серпня. Роботи в цей день намагалися виконувати мовчки, адже преподобний Онуфрій дотримувався свого часу мовчазного затвору, коли жив в Печерській Лаврі.

День святого Симеона, який за переказами 37 років провів у пості і молитві.

Він був не тільки проповідником, але і володів даром зцілювати душевні і тілесні хвороби і навіть передбачити майбутнє. За старих часів називався днем Симеона літопроводця, який проводжав літо.

Народженим людям 3 серпня, за старовинними віруваннями, протегує квітка-талісман соняшник. Такі люди йдуть назустріч мрії і обов’язково досягають всіх поставлених цілей.

У цей день на Русі займалися засіками (місцями в коморах, яке було спеціально відведене для зберігання зерна). Цього дня варто добре перевірити і ретельно просушити, щоб запаси хліба не зіпсувалися при тривалому зберіганні. Іноді (не скрізь) в комори запускали кішок, щоб вони виловили всіх мишей.

Прикмети серпня: Багато роси – буде в цьому році поганий урожай льону.

Іменинники: Георгій, Анна, Роман, Євген, Федір, Іван, Семен, Петро.

4 серпня. День Марії ягідниці і солодищини. День Марії Магдалини. На Русі відправлялися в ліс за ягодами: за чорницею, чорною і червоною смородиною. У цей день господині зазвичай варили варення і компоти. Вважалося в народі, що дуже великий ризик постраждати від блискавки. Хоча сама гроза на Магдалину була хорошим знаком: «Коли гроза – сіна буде за очі».

Ранкова роса володіла в цей день істинними чудодійними властивостями: дівчатам умивання такою росою приносило обличчу молодість і красу, обличчя ставало чистим.

Іменинники: Олексій, Корнилій, Марія, Михайло.

5 серпня. День Трохима Бессоника. У розпалі робочі жнива, про що говорила така приказка: «Довго спатки – добра не бачити»; «У жнива одна турбота – не стояла б робота». «Хорошому господареві день малий».

За народною традицією в цей день відзначали день Калинни-Малинни. Сьогодні збирали ці ягоди (калину і малину) і робили з них заготовки на зиму, адже саме в цей день ягоди особливо смачненькі і корисні.

У народній медицині за старими рецептами і традиціями настої з кори калини застосовували при різних нервових захворюваннях, судомах, як кровоспинний засіб. Ягоди застосовували при шлункових захворюваннях і авітамінозі, вони також володіли сечогінними і загальнозміцнюючими властивості. Шкірні захворювання лікували настоєм квітів. Сік ягід калини володіє желюючою функцією, чим активно користувалися господині, готуючи за допомогою соку калини особливі страви – варили мармелад і пастилу.

Малина також використовувалася раніше в народній медицині дуже широко. Вона володіла потогінними і антисептичними властивостями, які вельми до речі при застудах.

Були прикмети і на погоду. Наприклад, яскраві зірки на світанку говорили про те, що скоро підуть дощі. Швидкогаснуча ранкова зоря провіщала вітер.

Іменинники: Анна, Федір, Андрій, Трохим, Віталій, Феофіл, Михайло, Апполинарий, Андрій.

6 серпня. Православна церква вшановує пам’ять святих Бориса і Гліба, які були синами князя Володимира Святославовича і впали від руки свого брата на ім’я Святополк. У Київській Русі вони перші святі слов’янського походження. Селяни цього дня намагалися провести вдома, дуже побоюючись гроз, а вони на початку серпня дуже часті.

Прикмети на погоду: Вранці дощ обіцяв вдень хорошу погоду; Якщо нічна роса не висихала – буде гроза.

Жінки і діти в цей день збирали ягоди черемхи, з яких варили компоти і заготовляли про запас – в сушеному і не тільки вигляді.

Іменинники 6 серпня: Анатолій, Роман, Опанас, Микола, Борис, Христина, Гліб, Іван, Давид.

7 серпня. Православна церква вшановує пам’ять матері святої Марії, святої Анни, яка досить довгий час не мала дітей, а її чоловік Йоаким віддалився в пустелю, де у Бога просив ради що йому робити. Там йому з’явився ангел і передбачив, що дуже скоро в їхній родині народиться дочка Анна, яка в майбутньому мала стати матір’ю Божого сина.

У народі наші предки цей день називали Анна Зимовказувальниця, Анна приготуй зиму, Анна літня, Анна холодна, Анна холодниця, Анна холодні ранки.

Народні прикмети на погоду взимку: Ранкова погода протримається до грудня; Погодка в цей день після обіду буде такою ж і після грудня; Тепла погода віщувала холодну зиму; Дощ говорив про те, що зимонька буде сніжна і тепла; Лелеки готуються до відльоту – зима буде ранньою і холодною.

Мурахи утеплюються – наближається морозна зима.

Прийнято було ходити за грибами та обрізати троянди.

Іменинники: Олександр, Макар, Анна, Микола.

8 серпня. Єрмолаєв день. День зазвичай тепленький, тому селяни намагалися закінчити жнива: Єрмолай – хліб прибирай.

Селяни затикали за пояс кілька житніх колосків, а на руках і рукоятках серпів за традицією зав’язували червоні вовняні нитки, які за повір’ями допомагали зберегти працівникам здоров’я і силу.

Достигала перша картопля, з якої робили безліч старовинних картопляних страв, які дійшли і до нас.

День пам’яті преподобного Мойсея Угрина. За старих часів всі вірили в те, що Мойсей Угрин і мучениця Фиваіда допомагають людям від «блудної пристрасті». Саме цим двом святим молилися дружини, коли підозрювали чоловіків в зраді.

За давньою традицією селяни починали збирати яблучка, але їли їх зазвичай тільки після яблучного Спаса. А цілителі відправлялися прямо в ліс збирати цілющі травинки: «Осінні марева по травам йдуть, цілющу міць травам дають». «Вранці прохолода росяна листочки наповнює, пил омиває, а в полудень народжується в травинках цілюща сила».

Народні прикмети на погоду: ранок прохолодний говорив про те, що після обіду може бути гроза:

«Вранці – холодна росичка, а вдень гримлять небеса».

Іменинники 8 серпня: Єрмолай, Єгор, Ігнатій, Сергій, Федір.

9 серпня. У народі Пантелеймон Кочанник (якраз в цей час починають завиватися капустяні вилки).

Слов’яни традиційно в цей день оновлювали запаси капусти, виносили з погребів торішні запаси і робили з ними пиріжки, якими за стародавнім звичаєм пригощали дітей і бідняків.

Знахарі збирали цілющі лікарські трави, адже вони як раз налиті цілющою силою.

За старих часів вірили, що народжені в цей день, в майбутньому обов’язково стануть лікарями.

Народні прикмети серпня  говорять: якщо жучки ввечері літають низько над землею, значить, хороша погода збережеться.

Іменинники 9 серпня: Анфіса, Наум, Герман, Микола.

10 серпня. На Русі це був день Прохора і Пармена. Православна церква вшановує пам’ять учнів апостолів, Пархома і Пармена, які були з тих семи осіб, що допомагали апостолам організувати побут і давали учням Ісуса можливість приділити якомога більше часу проповідуванню.

Давня прикмета: «Прохор-Парма – не затівай міни» говорила про те, що не варто цього дня починати важливих торговельних або обмінних процесів, такі справи краще відкласти на пару днів. Купці  цього дня навіть не відкривали свої крамниці.

День Прохора і Пармена був ще й святом ковалів, яких особливо вшановували в цей день. Ця професія завжди особливо шанувалась, ковалям приписували до їх сили і майстерності ще й магічні здібності, адже вони зовсім як чарівники можуть приборкувати вогонь і метал.

На Прохора-Парма слід вже викопувати цибулини тюльпанів, також необхідно було в цей день знімати дозрілі груші з дерев.

Картоплиння вже до цього часу зазвичай починало в’янути, а це означає, що можна було копати перші бульби і готувати страви з смачної і корисної молодої картоплі.

За прикметами: Дощик без вітру – негода може затягнутися.Вранці травичка рясно вкрита росою – буде гарний сонячний день.Високі хмари – погода буде сухою, ясною і сонячною.

Іменинники: Ірина, Юліан, Анастасія, Прохор, Антоніна, Павло, Василь, Никанор, Олена, Юхим, Мойсей, Іван.

11 серпня. Цей день в старовину в народі називали Калиновим. Червоні ягоди калини в народі часто пов’язували з дівчиною, яку видали заміж не по любові. Вона також красива, як і червоні ягоди калини, але доля дівчини гірка, як і ягоди на смак.

Якщо туман 11 серпня стелиться по землі – слід готувати засіки для ячменю і вівса. Дуже часто в цей день буває холодним і дощитиме, що погано позначається на врожаї хліба.

З 11 по 13 серпня Земля щорічно проходить через метеоритний потік Персеїди. У цю ніч можна милуватися падаючими зірками-метеоритами і загадувати найпотаємніші бажання.

Прикмети серпня: Туман говорив про гарний урожай вівса. Ранковий холод віщував холодну погоду на початку вересня.

Іменинники 11 серпня: Костянтин, Серафима, Кузьма, Федот, Михайло.

12 серпня. Православна церква вшановує пам’ять святих Сили і Силуана, які були апостолами від сімдесятників, сподвижниками святого Павла.

Однак, за іншими джерелами Сила і Силуан – це був один і той же чоловік. Також 12 серпня згадують святого Іоанна Воїна.

Прикмети на погоду: Прохолода вранці віщувала відсутність дощу вдень. Яскраві зірки вранці віщували опади. Дощ з вітром ввечері обіцяли надовго таку мокру погоду.

Іменинники: Агнія, Лука, Анатолій, Павло, Ангеліна, Максим, Валентин, Іван, Герман.

13 серпня. Євдокимов день на Русі. Він дав обітницю безшлюбності і прожив життя один, вважається одним з покровителів сімейного вогнища. У нього були дуже тепленьккі стосунки з батьками.

Євдокимова заговини перед Успенським постом. Їли хліб, плоди та ягоди, свіжі овочі, особливо шанували ріпа і страви з неї.

На Євдокима зазвичай заговорювали борону, цей спеціальний старовинний обряд захищав зуби від поломки при роботі в полі. У цей день ластівка прощається зі своїм гніздом і кличе осінь.

 Прикмети на погоду: Вранці туман швидко розсіюється – хороша погода протримається довго.

Пролітають в повітрі павутина – тепла сонячна погодка протримається досить довго.

Іменинники 13 серпня: Веніамін, Степан, Антон, Сергій, Георгій, Пелагея, Іван, Йосип.

14 серпня. Медовий Спас або Маковій (Маковий Спас), Лакомка, Спас на воді, Бджолине свято, Медовий свято. З цього дня дозволялося вже їсти мед. У цей день їли пироги з корисною пшоняною кашкою і медом і примовляли такі слова: «Спасівка – ласун, а Петрівка – голодування».

З цього дня починається Успенський піст, який триватиме аж до 28 серпня. У перший день посту зустрічають Медовий спас. Цього дня святять у церкві перший мед, а разом з ним овочі та фрукти, макові головки і різноманітні частування з маком. Цей же день також називається і Маковий Спас.

На Медовий Спас зазвичай підрізали і заламували стільники.

Цікава давня традиція: біля порога господині посипали землю насінням дикого маку, які за повір’ями повинні захистити будинок від нечистої сили. Дощик у цей день обіцяв невелику кількість пожеж.

Іменинники 14 серпня: Олександр, Федір, Дмитро, Тимофій, Леонтій, Софія.

15 серпня. Стефан Сіновал. До цього дня зазвичай вже закінчується сінокіс. На Стефана ще косили траву. Також Стефан вважався покровителем коней.

За традицією в полі збирають польові квіти і плетуть з них віночки (Степанів вінок), який потім вішали в почесному кутку в будинку. Взимку з цього віночка брали квіти і заварювали цілющий чай. Також такий пучок «могутніх трав» справлявся з недугою, якщо хтось в будинку раптом занедужав.

На Степана особливо улещували коней, їх в цей день поїли «через срібло». Звичай полягав у наступному: Викупати коня вели до лісового ключа, потім кидали в водичку дрібну срібну монетку, після чого поїли тваринку з шапочки, куди теж попередньо клали грошики зі срібла. Така обрядова монета переходила від батька до сина. Такий обряд давав силу і міць коням і оберігав їх від хвороб і травм.

За прикметами на погоду говорили, що яка погодка буде на Степанів день і дні після, такий буде і вересень.

Дощик у цей день обіцяв відмінний урожай картоплі.

Іменинники: Іван, Василь, Кирило, Тарас, Платон, Федір, Роман, Степан.

16 серпня. Цей день на Русі називався Малинник, адже саме до цього дня достигала вже малина. Також день носив назву Ліщина

Прикмети на 16 серпня: Якщо на Антона вихор – буде сніжна зима. Дощ сьогодні означав дощі на досить тривалий час. Вітерець з півдня і вихори взимку –  буде дуже багато снігу.

Погода 16 серпня прогнозує погоду на весь жовтень.

Існував стародавній звичай: дівчата і хлопці з кошиками йдуть в ліс по ягоди. Збирають в цей день активно лісову малину.

Не можна було затівати прибирання, щоб гроші водилися в гаманці круглий рік.

Народжений в цей день хлопчик вважався навіженим і відчайдушним – «з вітром в голові». Дівчинка, народжена 16 серпня мала неодмінно круту вдачу, немов хуртовина: «Не дівка – вогонь!». Якщо день опинявся безвітряним, то народжений був, як то кажуть «на вигляд тихий, та вихори в ньому крутяться».

Це свято називали також малинником, оскільки воно випадало на період, коли в лісах і садах бувало багато малинки.

Іменинники: Ісакій, Антон, Кузьма.

17 серпня.  У народі цей день називався Огірочниця, Сіногнойка. Адже за всіма старими традиціями в цей день збирали останній урожай огірків і робили запас огірків вже на зиму. Після 17 серпня огірки вже не ростуть зазвичай. Також сьогодні збирали урожай часнику і цибулі, що разом з огірками йшли на засолювання заготівель на зиму.

Сіногнойкою Авдотью в давнину прозвали тому, що в цей день дуже часто йдуть дощі, через який сіно мокне і гниє.

По погоді цього дня робили прогноз на погоду в листопаді. А дощ і вітер 17 серпня будуть майже весь листопад.

Іменинники: Ірина, Олексій, Семен, Андрій, Михайло, Дарина, Максиміліан, Денис, Дмитро, Євдокія (Явдоха), Кузьма, Костянтин, Іван.

18 серпня. Євстигній Житник. Згідно зі старою легендою, одного разу Євстигній побачив на небі дивовижний знак: зірки склалися в хрест. Дане знамення віщувало йому перемогу у всіх битвах, в яких він брав безпосередню участь. Вже після він повернувся на батьківщину і проводив весь час в молитвах. Помер у  110 років.

Під час жнив в денний час доби селяни шукали стебельце, на якому одночасно виросло кілька колосків. Стебло з дванадцяти колосків називали «житньою маткою» і зберігали аж до наступної весни. Навесні при посіві зерна в першу чергу в землю кидали зерна з житньої матки, що обіцяло хороший врожай зернових. За переданими з покоління в покоління традиціями жали завжди мовчки, співали пісні по дорозі в поле і з поля.

У Євстигнієв день господині за звичаєм ззамішували ячміннийо хлібчик з першого намолоту. Традиційно в цей день їли сиру цибульку з хлібчиком, сіллю і квасом. Така традиція за віруваннями надавала тілу здоров’я (підвищувався імунітет), а обличчю- здоровий свіжий вигляд. Крім того, зв’язки цибульки розвішували в кімнатах, що сприяло очищенню повітря (але ж і зараз відомий той факт, що цибуля є прекрасним антисептиком).

Старовинний обряд на 18 серпня: молоді хлопці і дівчатка на заході сонечка виходили в поле і намагалися крикнути якомога голосніше. Гарне відлуння обіцяло сонячну погоду. Близьке відлуння означало, що незабаром буде дощик. Погодка цього дня буде схожа на погоду в листопаді.

Іменинники: Вікентій, Нонна, Дарина, Марія, Євдокія (Явдоха), Євстигней, Христина.

19 серпня. Преображення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа. А в народі свято іменується як Яблучний Спас, адже до цього дня вже дозрівають яблука в садах, їх можна збирати і готувати з них найрізноманітніші смачненькі і корисні страви (пироги, пиріжки, шарлотки, соки, компоти). Їли їх традиційно з медом і цукром.

До Другого Спаса яблучка не їли зазвичай, а перші зібрані плоди спочатку освячували в церкві, а потім куштували.

Доїдаючи останній шматочок Спаського яблучка, слід загадати бажання і воно обов’язково збудеться.

Зазвичай після цього дня відчувалася в повітрі осінь, ночі ставали осінніми, холодними. А журавлі починали збиратися в теплі краї. Погодка в цей день віщувала погоду в січні.

20 серпня. День Марина-Пімена. Головним частуванням в цей прекрасний серпневий день традиційно була малина. Привітні господині пекли з солодкою малиною пироги і з великим задоволенням пригощали ними всіх гостей, адже урожай цієї ягоди вже закінчувався.

«Через літо по малинку в ліс не ходять»

Якщо лелеки готуються до відльоту в тепленькі краї, значить, осінь цього року буде досить морозною і ранньою. З цього дня припиняються грози.

Іменинники: Олександр, Петро, Олексій, Михайло, Антон, Митрофан, Опанас, Іван, Никанор, Василь, Пімен, Дмитро.

21 серпня. Мирон Вітрогон, адже вітри були 21 серпня дуже сильними. «Мирони-вітрогони пил по дорозі женуть, по червоному літу стогнуть».

Православна церква вшановує пам’ять єпископа і святителя Мирона Критського, згідно з легендами він був доброю і чуйною людиною.

Малюкам зазвичай навіть загадували загадки про вітер в цей день: «Без рук, без ніг, а двері відкриває».

Народні прикмети: Тихий вітерець  в цей день обіцяє вельми теплу і сонячну осінь.

Який Мирон Вітрогон, таким буде і січень. Ранні інії в цей час віщують гарний урожай майбутнього року.

Іменинники: Герман, Федір, Григорій, Микола, Омелян, Йосип, Мойсей, Леонід, Мирон.

22 серпня. День Матвія. Наші пращури на Русі вірили в те, що до коров’ячого вимені чіпляються змії і висмоктують все молочко. Саме тому цього дня худобу зазвичай не випускали на пасовище.

Звичаї цього дня: Доїли корів господині в цей день на самоті, щоб «зайві очі» не зіпсували корівку.

Дійниці не ставали ні на стільчик, ні на діжечку, щоб у корови раптом не пропало молочко.

Молоді дівчата йдуть в ліс з кошиками збирати брусницю, а хлопці збирають в лісі гриби опеньки.

Починається збір сливи.

Православна церква вшановує пам’ять одного з учнів Ісуса Христа – євангеліста Матвія, який володів специфічним даром Животворіння і допомагав усім тим, кому потрібна була допомога.

З цього дня за традицією купці починали готуватися до осінніх ярмарків. У народі існувало вірування, що святий Матфей протегує купцям і допомагає вирішити всі питання з торгівлі.

Народні прикмети на цей день:Південні вітри пророкують сніжну зиму. «Літній дождь з осіннім починають сперечатися».

З Матвія відчувалося наближення осені – повітрячко остигало, а в небі частіше і частіше з’являлися дощові хмари. Матвій негоду підпускає.

Іменинники: Макар, Яків, Олексій, Григорій, Юліан, Дмитро, Іван, Самуїл, Ірина, Петро, Леонтій, Марія, Марк, Маркіян.

23 серпня. Православна церква вшановує пам’ять святого Лаврентія Римського, який встав на захист віри в досить складний період (III століття). У народі вважається цілителем хвороб, пов’язаних із зором. Тому в цей день просили Лаврентія про здоров’я.

Народні прикмети: Погода сьогодні буде повторюватися протягом всієї осені. Опівдні традиційно дивилися на водну гладь озер або річок. Спокійна водичка говорила про тихі і безвітряні зими. У народі говорили так з цього приводу: «Коли водичка в цей день опівдні тихенька, не переймається – осінь буде тихенькою, а зима без злих хуртовин». Сильна спека або сильні дощі говорять про таку ж погоду і восени.

Іменинники 23 серпня: Афанасій, Роман, В’ячеслав, Лаврентій.

24 серпня. На Русі  шанували Євпатія Коловрата. За звичаєм сьогодні починали стригти овець, адже за розрахунками селян, баранці і вівці якраз встигали обрости заново шерстю до настання холодів. З відстриженої теплої і м’якої вовни майстрині пряли нитки і в’язали на холодну зиму теплі речі, а майстри виготовляли теплі валянки.

Іменинники: Марк, Олександр, Федір, Василь, Макар, Мартін, Максим, Марія.

25 серпня. День Фотія на Русі. Зазвичай цей день вітряний і холодний. На Русі день прозвали Фотей Поветенний, так як було прийнято прибиратися на повіт, де зберігалися борони і сохи, кінські упряжі. У лісах в цей день збирали підосиновики, починає опадати листя з клена.

Старовинні прикмети серпня  на цей день: Іній вранці – буде хороший урожай озимих на наступний рік.

Дощовий день обіцяв дуже коротеньке «бабине літо».  Тепленька і ясна погода – буде багато білих грибочків в лісах.

Іменинники: Олександр, Яків, Олексій, Федір, Антон, Степан, Аркадій, Сергій, Василь, Сава, Віссаріон, В’ячеслав, Петро, Герман, Памфіл, Дмитро, Микола, Юхим, Іван, Михайло, Ілля, Матвій, Леонід .

26 серпня. Православна церква вшановує пам’ять Тихона Задонського, який в XVIII столітті був православним просвітителем. За давньою народною традицією наші предки наводили порядок в сараях і погребах, навіть заговорювали сіни і зимові сховища від лихого ока і нечисті, ретельно готувалися до осені. Також з цього дня починають косити овес. У перший день косіння вівса кожен в’яже сніп і несе його в свою хату, сніп за традицією ставили в великий кут на добу.

Прикмети на погоду: Сильні вітри в цей день обіцяють дощову погоду в вересні.

Якщо весь день дме тихий вітер, то така вітряна погодка протримається ще протягом декількох днів.

Іменинники: Олексій, Яків, Василь, Тихон, Євдокія, Серафим, Іван, Парамон, Іполит, Микола, Костянтин, Максим, Ксенія.

27 серпня. У народі називається Тихів день, Матвій Тихів. Сьогодні за старовинною народною традицією молоді люди ще могли зробити пропозицію руки і серця своїй коханій, адже після Міхея вже починали грати весілля. Успенський піст закінчується і починається осінній «м’ясоїд». За традицією, що склалася, як раз до цього моменту починається приємна «весільна» пора.

Прикмети на погоду: Ясний день сьогодні пророкує вітряну погоду в вересні. Тихий і спокійний вітер говорить про те, що осінь буде сонячною. Сильний вітер передбачав негоду. Якщо журавлі потягнулися клином на південь – значить, до середини жовтня вже вдарять морози. Якщо журавлі ще не встають на крило – зима буде пізня.

За народними прикметами 27 серпня розпочинається листопад.

Іменинники: Олександр, Федір, Олексій, Микола, Аркадій, Матвій, Василь, Єва, Володимир, Євдокія.

28 серпня. Успіння Пресвятої Богородиці. Якраз сьогодні закінчився двотижневий піст. Саме зараз за старовинними народними прикметами починається Бабине літо, яке триватиме майже до середини вересня. Роботи в полі закінчуються, працюють з пісеньками і жартами. Прийнято солити огірки і квасити капусту на зиму, які в холод їли з картопелькою і хлібом, готували розсольники і щі.

28 серпня було давній звичай проводів літа, згідно з яким в цей день влаштовували бенкет в складчину: забивали баранчика, варили пінне пиво, пекли пироги і святкували всі разом закінчення жнив. Багаті пригощали смакотою бідних. Є навіть в народі така приказка з цього приводу: «Успіння проводжай, осінь зустрічай».

Прикмети на погоду: Радуга сьогодні віщує тепленьку осінь. Багато павутини в цей день обіцяє ясну і холодну зиму.

Іменинники: Марія, Левко, Володимир, Олександра, Владислав, Іоанн, Августина.

29 серпня. 29 серпня розпочинається Третій Спас або Хлібний Спас. В народі також носить і інші назви: Спас на полотні, Горіховий Спас.

Горіховий – тому що як раз до цього дня достигають горішки. У народі є така приказка про Хлібний Спас:

Третій Спас – хлібчика припас.

Також в народі про ці свята говорили так:

Перший Спас (відзначається 4 серпня) – на водичці стояти, другий Спас (відзначається 19 серпня) – яблучка їдять, третій Спас (відзначається 29 серпня) – на зелених горах полотна продавати.

Іменинники: Аким, Демид.

30 серпня. Відзначають пам’ять святого Мирона. Наші предки ще помітили, що на Мирона звичайно бували сильні вітри.

Спостерігали за традицією за погодою: Роса і туман вранці віщують гарну погоду.

До цього часу вже зазвичай починався активний листопад, за всіма прикметами і погодою видно було, що осінь намагається вступити в свої права. Польові роботи пора вже закінчувати.

На Русі цей день називався вдова помочи: цього дня допомагали вдовам, сиротам і всім знедоленим.

Іменинникия: Олексій, Мирон, Дмитро, Павло, Ілля.

31 серпня. На Русі Кінське свято. Фрол і Лавер – відомі як лошадники. У цей день по звичаю коней досхочу годують, працювати і навіть сідлати коней сьогодні не прийнято було. Також і не випалюють тавра. Коней в цей день пестили й плекали: чистили і купали, завивали красивими стрічками хвіст і гриви, іноді кропили свяченою водою. Всі ці заходи були спрямовані на захист коней від хвороб. Коней в цей день пригощали різноманітними ласощами: пирогами, молодим пивом. Господині пекли особливе печиво з зображенням кінського копита.

Вранці вже досить холодно, по-осінньому. 31 серпня був останнім днем для польових робіт. Закінчення сівби озимих культур зазначалося за стародавніми традиціями та звичаями веселим святковим гулянням.

Прикмети: Хлібороби сьогодні виривали полин з землі і уважно розглядали коріння рослини: товсте коріння полину віщує гарний урожай наступного року.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *