Home / Діти / Опік стравоходу у дітей – як усунути наслідки?

Опік стравоходу у дітей – як усунути наслідки?

Враження слизової ротової порожнини, стінок стравоходу і шлунку викликається впливом агресивних реагентів і високої температури. Якщо дорослі здатні заподіяти собі шкоду свідомо – при спробі самогубства, то опік стравоходу у дітей найчастіше виникає через недбалість дорослих.

Опік стравоходу – руйнівна дія отрут

Опік стравоходу у дітей - як усунути наслідки

Це дорослі винні, а не малюки, що у вільному доступі виявилися хімікати, або в появі термічних опіків. Маленькі діти самі не вміють зіставляти пар над горнятком чи тарілкою з температурою страви, а пізнання світу у них закладено інстинктивно. Малюки пізнають світ за допомогою всіх органів чуття, і смакові відчуття серед них займають чи не перше місце.

Опік стравоходу у дітей виникає, якщо вони спробували на смак засоби побутової хімії, харчовий оцет, алкоголь, лікарські розчини, гарячі напої. При опіку стравоходу у дитини травмується слизова ротової порожнини і носоглотки, агресивний компонент або гаряча рідина також проникає і в шлунок, надаючи руйнівну дію. Чим раніше буде надана перша допомога, тим більше шансів на те, що в подальшому житті малюка небезпечне пошкодження не викличе серйозних наслідків.

Опік стравоходу – класифікація симптоми при їх появі

Опік стравоходу класифікують за 3 ступеням:

1 легкий – десквамативний езофагіт. З’являється набряк слизової і гіперемія. Епітелій відновлюється протягом тижня, ніяких наслідків – виникнення рубців і звуження стравоходу – не з’являється.

2 ступінь – разом зі слизовим шаром уражається і підслизовий. Утворені виразки заповнюються фібрином, який відокремлюється до кінця 2 тижня після травми, до 21 дня починається епіталізаціі, якщо рубці утворюються, на процесі ковтання і травлення стан не відбивається.

3 ступінь – всі верстви стравоходу уражаються, грануляція виразок починається через 3-4 тижні після травми. Сполучна тканина з’являється на 5 тижні, а рубцювання починається з 6-8 тижня. Може з’явитися звуження стравоходу. Враження вкрай важке.

Зрозуміти, що у дитини травма ротової порожнини і стравоходу, можна за такими симптомами. Місцеві прояви:

виразки губ і ротової порожнини;

поява на гіперемійованих зонах нальоту;

задишка або ядуха;

блювота;

відчуття спраги;

осиплість голосу.

Загальні симптоми, які відразу бачать лікарі:

інтоксикація організму;

шок або колапс;

порушення координації;

рефлекторна дизфункція.

Як ускладнення може з’явитися печінково-ниркова недостатність.

На тяжкість стану впливає кількість прийнятої речовини і ступінь її концентрації.

Дитина може вказувати на біль в області не тільки рота, але і шиї, грудини, спини – в проекції епігастрію. Якщо виникає гострий набряк гортані, першу допомогу надати буде неможливо.

Опік стравоходу – перша допомога дитині

Звичайно ж, для дитини, яка отримала опік стравоходу, необхідно відразу ж викликати «швидку допомогу». Незалежно від тяжкості стану лікування проводиться в стаціонарі.

Тільки в лікарняних умовах можливо усунути наслідки опікового шоку – без інфузійної терапії це зробити неможливо. У домашніх умовах навіть медична бригада тільки знеболює. Госпіталізація проводиться в терапевтичне відділення – хірургічне втручання необхідне тільки при виникненні перфорації або профузної кровотечі. Звуження стравоходу – ускладнення після опіку – намагаються лікувати консервативними методами.

У домашніх умовах дитині потрібно надати першу допомогу – постаратися промити стравохід і ротову порожнину, постаравшись змити агресивний засіб. Промивання здійснюється молоком, тепленькою водичкою, соняшниковою олією, розчиненою у водичці.

Надаючи першу допомогу при хімічному опіку стравоходу, намагаються нейтралізувати агресивний компонент:

У разі потрапляння в організм лугу в водичку для промивання шлунка додають сік лимона, соняшникову олію, оцет – на літр водички додається 1 столова ложечка 9% оцту;

Якщо дитина ковтнула насичений розчин марганцівки, її нейтралізують аскорбіновою кислотою – 1 частина аскорбінки і 99 водички;

соком лимона, розчиненим у тепленькій водичці;

Опік стравоходу кислотою нейтралізується лужним розчином – половину чайної ложечки харчової соди розчиняють в 1 л кип’яченої водички. Можна зробити універсальний антидот, який в домашніх умовах допоможе нейтралізувати агресивний компонент при будь-якому хімічному опіку – у склянці з’єднують тепленьке молочко з кип’яченою водичкою в рівних кількостях, додаючи в напій збитий яєчний білок.

Не потрібно лякатися, що дитину відразу рве, після того як він прийняв детоксикаційний засіб – це дуже добре, організм очищається від шкідливих речовин. Якщо опік стравоходу викликаний їжею або алкоголем, дітям рекомендується дати прохолодне молочко або кілька ложечок рослинної олії. Лікування при опіку стравоходу у дітей

Першу допомогу після опіків дітям надають вдома, подальше лікування проводиться в лікарняних умовах, навіть якщо враження невелике. При запальному процесі в ротовій порожнині дитина не може харчуватися протягом тижня – це дуже небезпечно.

Діти швидко зневоднюються, втрачають вагу. Підтримка життєдіяльності необхідна не тільки при хімічних опіках, але й при термічних та алкогольних. Остаточно ступінь пошкодження стравоходу з’ясовується з 2 по 10 добу після травми – тільки тоді стає можливо провести процедуру ФГС. Вона виконується спеціальним дитячим ендоскопом або бронхоскопом, під час неї виявляються зміни та межі розповсюдження уражених тканин. Процедура не проводиться при наявності перфорацій, при сепсисі, шокових проявах, наявності серцево-судинних патологій.

Після проведення інтенсивної терапії для усунення шокового стану та інтоксикації, призначають антибіотики – для виключення можливості інфікування, призначають гормональні препарати – вони прискорюють регенеративні процеси в ушкоджених тканинах, проводять кисневу терапію. При опіках другого ступеня дітям потрібно парентеральне харчування, щоб не допустити зневоднення проводять інфузійну терапію. Ліки теж вводяться ін’єкційно, в крапельницях або ін’єкціях.

На 2-8 добу після травми при 2-3 ступеня ураження можуть виникати ускладнення – звуження стравоходу, прояви печінково-ниркової недостатності.

Розширення просвіту стравоходу виконується не раніше, ніж через 7 днів після опіку – в стравохід послідовно вводяться зонди різних діаметрів, які поступово розширюють його просвіт.

У дітей після опіку стравоходу протягом місяця можуть розвиватися такі ускладнення:

поява атипових клітин;

розвиток злоякісної пухлини – карциноми;

виникнення гастрорефлюксної хвороби;

звуження стравоходу;

розлади функції ковтання;

порушення рухової функції стравоходу.

Якщо батьки помітили порушення функції ковтання, у малюка, якого виписали в стабільному стані, виникає постійно блювота під час прийому їжі, необхідно звертатися до лікаря.

Інформація про опік стравоходу

Найбільш небезпечні наслідки з усіх опіків стравоходу викликає попадання в організм лугу. Під час проникнення лугу в слизову відбувається омилення жирів і руйнування білкової структури, внаслідок чого органічні тканини перетворюються на драглисту масу.

Столова ложечка лугу може призвести до прориву стравоходу. При попаданні в організм кислоти на поверхні слизової миттєво утворюється струп, що послаблює дію агресивної рідини. Крім того, при попаданні в рідке середовище – організм постійно виділяє природні рідини – концентрація кислоти слабшає.

Термічні та алкогольні опіки в більшості випадків порушують незначно структуру слизової, хоча больовий симптом виражений досить гостро і може викликати у малюка шоковий стан.


Check Also

Новорічні прикраси на 2021 рік своїми руками. Корисна підбірка

До жодного свята не готуються і не прикрашають своє житло так, як до зустрічі Нового …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *