Цей масаж значно прискорює час реабілітації хворого при переломах кінцівок, покращує кровопостачання і обмін речовин в пошкоджених м’язах.
Масаж при різних переломах верхніх кінцівок
Такий масаж зазвичай призначають при фіксованих гіпсом кінцівках або при витягненні. У разі тільки гіпсових пов’язок пацієнт під час масажу лежить на спині або сидить.
Методика масажу
Починають масаж у верхньому відділі грудей (область D4C2), де нервові закінчення виходять праворуч і ліворуч. Масаж з вібрацією по гіпсу (на кінцівках знизу вгору) проводять спеціальними апаратами. Ручний масаж виконують на здоровій кінцівці, яка симетрична ураженій. Масаж роблять енергійно, використовуючи всі прийоми.
Після двох тижнів гіпсової фіксації, якщо немає протипоказань, то можна через вирізане «вікно» в гіпсі проводити масаж штриховими, точковими рухами або вібраційним апаратом. Такий масаж стимулює утворення кісткової мозолі. Під час масажу хворий зусиллям волі повинен стимулювати хвору кінцівку до руху м’язів. При витягненні потрібно з другого – третього дня проводити масаж здорової кінцівки і робити вправи на м’язові групи в цій кінцівці.
Масаж ураженої кінцівки
На боці перелому проводять масаж, не зачіпаючи зону перелому. При масажі зони вище або нижче перелому застосовують: погладжування, вібрацію, розтирання, штрихи, пилячі рухи. Тривалість такого масажу-15-20 хвилин. Обов’язково потрібно звертати увагу на стан тонусу м’язів. При спазмі або гіпертонусі м’язів сила масажу повинна знижуватися і тривалість його також.
Масаж при переломах нижніх кінцівок
Особливість і завдання масажу при пошкодженні кісток нижніх кінцівок – запобігти застійним явищам в легенях, кишечнику, поліпшити кровопостачання черевної порожнини і стимуляція м’язів нижніх кінцівок.
Методика масажу
Масаж починають з області грудей, виконують всі прийоми, потім переходять на масаж живота (погладжування, розтирання, ніжне розминання, точкові рухи). Такий масаж можна робити, коли ви впевнені, що внутрішньої кровотечі немає. Потім переходять на нижні кінцівки. Масаж суглобів роблять окремо. Тривалість такого дбайливого масажу – 15 хвилин щодня.
Масаж після зняття гіпсу та витягнення
Перші процедури масажу не повинні супроводжуватися енергійними прийомами і великою тривалістю, так як в кінцівках утруднений відтік лімфи і висока небезпека крововиливу, появи болю або набряків.
Хворий може лежати чи сидіти. Залежно від його положення і вибирають схему масажу в попереково – крижовій області. На пошкодженій кінцівці виконують вичавлювання м’язів, розташованих вище травми. Ділянки, розташовані нижче травми масажують з більшою інтенсивністю, при цьому використовуючи всі прийоми масажу. У місці перелому роблять спіралеподібні розтирання. Можна робити і точковий вібруючий масаж, при цьому стежачи за реакцією хворого, з тим, щоб не заподіяти йому біль. Починаючи масаж сухожиль, робіть погладжування, розтирання, розминання. Суглоби опрацьовують, використовуючи точковий масаж і пасивні рухи в них. Закінчують масаж при переломах охоплюючи кінцівку погладжуваннями, потряхуваннями.
Данийсамовчитель з техніки масажу показаний на відео: