Ароматне варення з ніжним і тонким смаком виходить з плодів черешні. Незважаючи на схожість цієї ягоди з вишнею, заготівля на зиму з неї зовсім інша на смак і корисного складу. Черешневе варення готується швидко і легко, зробити це зможе навіть той, хто ніколи не готував. Як робити черешневе варення піде мова далі.
Як робити черешневе варення. Підготовка до консервації
Сьогодні багато хто відмовляється від консервації черешні на користь покупних аналогів. Але зробити таку заготовку вдома набагато простіше, ніж може здатися.
Консервувати черешню можна коли ягоди вже налилися кольором і смаком, але ще не переспілі. Підходить будь-який доступний сорт: чорна, біла, рожева. Смак варення від цього ніяк не зміниться, але корисні властивості у них трохи різняться.
Хоча такі ласощі готують в першу чергу заради їх смакових якостей. Крім варення корисним буде частину ягід залишити на компот, джем або повидло.
Щоб варення з черешні не втратило свого смаку і аромату, довше простояло, варто приділити увагу вибору правильного посуду для консервації.
Рекомендують як робити черешневе варення використовувати ємності об’ємом не більше 7 літрів. У великих каструлях або глибоких тазах ягоди під власною вагою будуть розварюватися, через що продукт втратить зовнішній вигляд і велику частину корисних речовин.
Для приготування черешневого десерту можна використовувати посуд з латуні або алюмінію, найкраще підійдуть ємності з нержавіючої сталі і покриті емаллю. Крім каструлі потрібно підготувати кришки і банки, їх обов’язково слід стерилізувати перед тим, як насипати в них саме варення. Стерилізація повинна відбуватися в кінці варіння, щоб на інвентар не встиг осісти пил і мікроби.
Як робити черешневе варення – рецепти
Смачне варення з черешні вийде, якщо варити його поступово в кілька етапів. Під час варіння важливо стежити, щоб воно не сильно кипіло, бо на сильному вогні цукор не встигає розчинятися, а ягоди зморщуються.
Готувати такі ласощі можна разом з кісточками, тоді воно придбає специфічний присмак з деревною ноткою. Але в такому вигляді варення не дуже практично, так як кістки не найкращий компонент їжі. До того ж, зберігається така заготовка не більше року.
Найпопулярнішим варіантом приготування є варення без кістки, такий десерт виходить особливо ніжним, а під час їжі не потрібно турбуватися про кісточки.
Хоча в попередньому варіанті збережеться більше корисних речовин. У будь-якому випадку приготувати таку солодкість на зиму обов’язково варто – хоч з кісточками, хоч без них.
Рецепт варення з кісткою
Складові:
2 кг цукру;
пакет ваніліну;
2 кг черешні;
півсклянки води;
лимонна кислота (на кінчику ножа).
Ягоди потрібно добре промити і звільнити від хвостиків, але залишити з кісточкою, просушити на рушнику. Поки плоди сохнуть, потрібно зайнятися цукровим сиропом: змішану воду і цукровий пісок варити до повного розчинення кристалів, постійно помішуючи.
Коли сироп буде готовий, в нього потрібно всипати ягоди і повернути все на вогонь. Повільно прокип’ятити варення протягом 5-6 хвилин і прибрати в прохолодне місце. Так йому треба постояти до повного охолодження, щоб насититися сиропом і віддати сік.
Через певний час ємність із заготівлею знову повертається на плиту, а коли вміст закипить, потрібно додати до нього лимонну кислоту і ванілін. Все проварити 10-15 хвилин і вимкнути вогонь. Під час останнього варіння потрібно простерилізувати банки і кришки. Варення розкладати теплим або гарячим.
Рецепт варення без кістки
Складові:
1,7 кг цукрового піску;
1,5 кг черешні;
350 мл чистої води.
Перед приготуванням всі ягоди потрібно очистити від ніжок і кістки, в цьому буде складатися основна різниця в приготуванні між «кісточковим» варенням і цим.
Воду з цукром потрібно проварити до розчинення, сироп краще робити відразу в тій ємності, де буде готуватися ласощі. У кипляче солодку воду потрібно всипати ягоди без кісточок, розмішати. Коли все знову дійде до кипіння, відразу ж зняти з вогню – воно не повинно варитися, а тільки закипіти.
Після цього варенню потрібно постояти ніч. Справжню заготовку потрібно повернути на плиту, відразу ж прибрати, як тільки закипить. Такі дії потрібно повторювати 4-5 разів. Під час останнього варіння його потрібно потримати після закипання 8-10 хвилин і розлити по чистим банкам.
Черешневий джем – особливий десерт, від варення він буде відрізнятися щільною текстурою, через що сам смак здається ще ніжнішим. Для нього буде потрібно взяти в рівних кількостях ягоди і цукровий пісок. Ще знадобиться лимонний сік, з розрахунку: на 1 кг черешні 2 столові ложки соку. Далі слідує проста схема приготування:
Ягоди потрібно звільнити від кісток і ніжок, добре промити. Черешневу м’якоть потрібно подрібнити за допомогою блендера або пропустити через м’ясорубку.
Як робити черешневе варення, то до отриманої маси додати весь цукор і залишити настоювати. Джему знадобиться не менше години, щоб насититися, але сильно довго витримувати його не потрібно, так як після подрібнення соку буде достатньо.
Суміш слід поставити на невеликий вогонь і варити, помішуючи дерев’яною лопаткою. Джем повинен готуватися поки не загусне до потрібної консистенції. Щоб перевірити його готовність, потрібно нанести трохи джему на край тарілки: якщо вона зберігає форму і не тече, джем з черешні готовий. Фасувати його по стерильним банкам відразу після приготування.
Джем з желатином вийде не менш густим, але буде містити менше цукру, що тільки додасть йому користі. Для консервації знадобиться 1 кілограм ягід, 700 г цукру і 200 мл води. Для загустіння потрібно 15 г желатину і трохи лимонної кислоти.
Плоди черешні потрібно очистити від кісток і ніжок, подрібнити в м’ясорубці або блендері.
Черешневу масу з’єднати з цукровим піском в посуді, де буде готуватися сам джем.
Додати в ємність цукор, лимонну кислоту на кінчику ножа і поставити все на плиту. Коли закипить, зменшити вогонь і дати джему поваритися хвилин 10.
Поки черешня вариться, потрібно повністю розвести желатин згідно з інструкцією.
У ємність з джемом влити набряклий желатин і дати закипіти, при цьому постійно помішуючи. Фасувати ласощі потрібно відразу, щоб не охололи.
Крім класичного варення і джемів можна додавати до черешні та інші компоненти. Добре ягода поєднується з вишнею, апельсином, волоськими горіхами. Кожен розглянутий рецепт стане в нагоді для приготування закруток як з червоної, так і з білої черешні.
Черешневе варення в мультиварці
Інгредієнти на 2 банки по 0,5 л:
800 грам черешні
800 грам цукру
100 мл води
щіпка лимонної кислоти
1 ч. л. ванільного цукру
Хто б міг подумати, що ми зможемо готувати в мультиварці смачне варення, та ще й стерилізувати в ній банки з кришками. Ця кухонна помічниця робить за нас стільки роботи, що часом ми забуваємо про існування газової плити і всі турботи про приготування їжі покладаємо саме на неї.
За один раз можна зробити варення в мультиварці в кількості двох-трьох півлітрових банок.
Даний рецепт має на увазі дво або триразове кип’ятіння варення по п’ять хвилин, що забезпечує густий і насичений сироп. Дуже зручно робити цю заготовку, якщо є друга чаша, в якій можна кип’ятити кришки і стерилізувати банки, поки варення стоїть осторонь.
Для початку як робити черешневе варення потрібно підготувати необхідні інгредієнти.
В чашу мультиварки засипаємо весь цукор. Наливаємо воду. Включаємо програму «Варіння» на 10 хвилин. Кришку краще не закривати, щоб не упустити момент, коли сироп закипить.
Періодично сироп помішуйте дерев’яною або пластиковою лопаткою. Не варто варити всі 10 хвилин. Головне дочекатися кипіння.
Ягоди черешні ретельно промиваємо і відправляємо в киплячий сироп цілком з кісточками.
Включаємо ще раз режим «Варіння» на 10 хвилин. За цей час вміст чаші закипить і провариться близько п’яти хвилин. Кришку мультиварки краще не закривати, щоб варення не втекло, і можна було визначити час закипання.
Відставте на кілька годин або на ніч, потім повторіть 5-хвилинне кип’ятіння. За бажанням ви можете кип’ятити по п’ять хвилин в два або три прийоми.
Перед третім шляхом кип’ятіння додайте лимонну кислоту і ванільний цукор. Ці добавки зроблять варення з черешні не дуже нудотним, зокрема кислота допоможе зберегти колір протягом всього періоду зберігання і додасть кислу нотку, а ванільний цукор збагатить смак черешні.
Але перед тим, як робити черешневе варення, а саме кип’ятити в мультиварці втретє, потрібно пропарити банки. Можна в запасний чаші і кошику-пароварці на режимі «Пар» 10 хвилин. Попередньо промиваємо банки з харчовою содою. Але можна також скористатися і іншими способами, наприклад, простерилізувати банки в духовці або мікрохвильовці.
Кришки бляшані укладаємо в чашу. На тому ж режимі вони одночасно з банками кип’ятяться. Рівень води в чаші повинен доходити до мінімальної позначки.
Варення кип’ятимо останній раз на режимі «Варіння» 10 хв і розливаємо по банках. Зручно користуватися черпаком. Коли будете набирати варення, перемішайте його, щоб рівномірно розподілити і сироп і ягоди. Відразу ж заккатуйте кришками.
Заготовлене таким чином варення прикрасить ваше чаювання в зимовий вечір і подарує частинку літнього тепла.
Варення з черешні в мультиварці виходить дуже насиченим і смачним. Крім того, ягоди черешні з банки також можна використовувати як начинку для випічки. А сироп – для просочення тортів і пирогів.
Як робити черешневе варення. Застосування в кулінарії і медицині
Черешневе варення, як і інші види цього десерту, можна використовувати в якості начинок для солодких пиріжків, бісквітні рулети з ним виходять особливо ніжні. Крім випічки таке варення або джем використовують з манними і рисовими пудингами. Взимку з нього можна приготувати домашнє натуральне желе або смачний кисіль, щоб зігрітися в зимові дні.
У народній медицині такі ласощі вважається джерелом вітамінів, тому як навіть після приготування черешня зберігає масу корисних компонентів. У ньому є вітаміни групи В і РР, що корисно для імунітету. Особливу користь цієї заготівлі надає вітамін С, який буде дуже затребуваний в період застуд і вірусних захворювань.
Крім вітамінного складу тут є багато рослинної клітковини, яка корисна для травлення і очищення кишечника. Мінеральний склад підтримає функції внутрішніх органів, тут знаходяться: кальцій, калій, натрій, магній.
Калорійність варення або джему буде залежати від складових, в класичному рецепті без кісток міститься приблизно 230 Ккал. Крім енергоцінності до складу варення входять білки і жири, але в дуже невеликій кількості.
Як робити черешневе варення. Протипоказання до застосування
З огляду на високу калорійність, варення потрібно обмежити людям зі схильністю до повноти. Через високий вміст цукру таку страву протипоказане діабетикам, навіть якщо замінити рафіновані кристали на аналоги, оскільки в самій черешні є цукор.
Категорично протипоказані черешневі страви людям зі спайковою хворобою, так як ця ягода різко погіршує картину хвороби. Дамам у положенні можна їсти таке варення в малих дозах, щоб не викликати алергію, це ж стосується годуючих мам.
Крім цих категорій людей, іншим вживання цієї корисної ягоди обов’язкове в будь-якому вигляді. Заготовити на зиму черешню дуже просто, зате цілий рік її смак і лікувальні властивості залишатимуться доступними.