Home / Дозвілля / Горіховий Спас у 2020 році – традиції та прикмети

Горіховий Спас у 2020 році – традиції та прикмети

Третій Спас, або Горіховий Спас, Хлібний Спас, відзначається 29 серпня і в 2020 році припадає на суботу. У цей день Церква згадує перенесення Нерукотворного образу Спасителя. Детально про горіховий Спас у 2020 році  піде мова далі.

Горіховий Спас у 2020 році – історія виникнення свята

Горіховий Спас у 2020 році - традиції та прикмети

Хлібним і Горіховим Спасом свято в народі прозвали тому, що в цей день достигала ліщина, також пекли хліб із зерна нового врожаю, який освячували в храмі і з’їдали всією сім’єю.

Існує переказ, що під час земного життя Ісуса Христа князь Едеський важко захворів. Дізнавшись про чудеса Спасителя, князь послав до нього свого художника з листом, просячи зцілити його від важкої хвороби. Коли художник побачив облік Спасителя, сильно захотілося йому зобразити риси його на полотні, але всі праці залишилися марними – ніяк не міг він вловити риси обличчя Господнього.

Помітивши це, Ісус Христос звелів принести води, вмився, витер обличчя своє хусткою, і на подив присутніх на хустці негайно ж вийшло зображення Христа. Цей нерукотворний образ свій Ісус Христос послав князю разом з листом, в якому писав: «Блаженний ти, що увірував у мене, не бачивши мене. Після вознесіння мого прийде до тебе учень мій і зовсім зцілить тебе від недуги».

Князь, отримавши образ і поклонившись йому, майже зовсім вилікувався від хвороби. Спочатку образ зберігався в місті Едессі, де жив князь, згодом же було перенесено до Константинополя. Перенесення це і було скоєно 29 серпня.

У народі третій Спас означав також закінчення жнив і озимої сівби – з «дожинки», «досівками», а нерідко і «засівкиі». Третій Спас називали горіховим або хлібним, тому що до цього дня, як правило, дозрівали горіхи і закінчувалася жнива хлібів.

Традиції на горіховий Спас у 2020 році

У народі з давніх пір вважалося, що в Горіховий Спас гілки горіха набувають особливої сили. Запасати в Горіховий Спас гілки ліщини було народною традицією, з них робили обереги і тримали в будинку на щастя. Вважалося, що банний віник виготовлений з ліщини на горіховий Спас здатний позбавити людину від будь-яких хвороб.

Як і на медовий Спас, в цей день потрібно було очистити криниці і освячувати воду, а вода з підземних джерел вважалася цілющою.

Від горіхового Спаса, який був кордоном між літнім і осіннім циклом робіт, в деяких місцях починали сівбу озимих, копали ранню картоплю.

Прикмети і приказки на горіховий Спас 2020

На горіховий Спас у 2020 році  примічають відліт птахів, особливо ластівок і журавлів. Вважають, що ластівки відлітають у три Спаса. Якщо журавель відлетить до третього Спаса, то на Покров (14 жовтня) буде морозно.

У народі горіховий Спас рахували і вдень відльоту лелек. Було відмічено, що якщо лелеки починали готуватися до вильоту за тиждень перед горіховим Спасом, то зима буде ранньою і морозною, а весна теплою; якщо ж після Спаса – осінь буде тепла, зима пізня, а весна холодна.

Третій Спас хліба припас.

Гарний Третій Спас – взимку буде квас.

Урожай на горіхи – врожай хліба на майбутній рік.

Врожаю на горіхи двох років підряд не буває.

Перший Спас – на воді стоять; другий Спас – яблука їдять; третій Спас – на зелених горах полотна продають.

До Петрового дня зорати, до Ільїна заборонено, до Спаса посіяти.

Прийшов Спас – і літо від нас.

«Добре, якщо Спас – на полотні, а хлібушок в току!»

«Третій Спас хліба припас»

«Коль хороший третій Спас, буде взимку квас»

Побутували прикмети: «Ластівки відлітають три рази, в три Спаса», «Якщо журавель відлетить до третього Спаса, то на Покров буде морозно». У цей день пекли пироги і печиво з нового хліба.

Горіховий Спас у 2020 році. Чим корисні горіхи

Лісові горіхи (фундук, ліщина) і волоські горіхи ще в глибоку давнину славилися «їжею для розуму». І дійсно, як тепер встановили вчені, вони містять цілий комплекс біологічно активних речовин, які сприятливо впливають на судини головного мозку.

А горішки сибірського кедра не тільки володіють особливим смолистим присмаком, але і дають масло, що ні в чому не поступається широко розрекламованій оливковій олії. До речі, саме у сибірських лікарів запозичила сучасна медицина старовинний рецепт спиртового настою кедрових горіхів, який ефективно допомагає при суглобових захворюваннях. Всі горіхи дуже поживні, володіють прекрасними дієтичними якостями, при тому що їх білок повністю замінює тваринні білки і вважається ідеальним.

Рецепти на горіховий Спас у 2020 році

У наші дні більшість традицій та обрядів забуті, але ніхто не завадить відродити їх знову. У день горіхового Спаса можна приготувати страви, з використанням горіхів, напекти солодощів, запросити гостей і створити в своїй родині традиції святкувати Горіховий Спас. Якщо вас зацікавить, як святкувати горіховий Спас у 2020 році   і що приготувати на Горіховий Спас, пропонуємо кілька простих рецептів, які включають в себе і яблука, і горіхи, і мед, і хліб – дари щедрого літа.

Козинаки на Горіховий Спас

Складові:

500 г меду, 100 г цукру, 500 г очищених волоських горіхів.

Закип’ятити мед з цукром, всипати дрібно нарізані волоські горіхи. Варити на повільному вогні 15 хвилин. Гарячий козинак викласти на тарілки, змочені холодною водою, розрівняти і охолодити. Потім злегка підігріти тарілки, зняти козинак і нарізати плитками.

Варення з горіхами на горіховий Спас

Інгредієнти:

1 кг журавлини, 200 г очищених горіхів, 1,5 кг цукру.

Ядра волоських горіхів варити в киплячій воді протягом 30 хвилин, відкинути на друшляк, дати стекти воді, з’єднати горіхи з журавлиною, залитою цукровим сиропом, варити до готовності.

Горіхове печиво на горіховий Спас

Складові:

1/5 склянки борошна, 1/2 склянки цукру, 50 г вершкового масла, 100 г волоських горіхів, 1 яйце, 1 столова ложка рослинної олії.

Волоські горіхи підсушують на сухій пательні до рум’яності. Остуджуємо, очищаємо від шкірки і подрібнюємо блендером в порошок.

Розм’якшене вершкове масло розтираємо з цукром і акуратно додаємо борошно, постійно помішуючи.

Додаємо в суміш яйце і подрібнені волоські горіхи.

Замішуємо тісто, робимо з нього кулю, загортаємо в харчову плівку і кладемо на годину в холодильник.

Після цього тісто розгортаємо в пласт товщиною 5 мм і фігурною формою вирізаємо печиво.

Розігріваємо духовку до 180 градусів. Деко змащуємо рослинним маслом і випікаємо печиво 15 хвилин.

Виймаємо горіхове печиво з духовки, охолоджуємо і подаємо до столу.

Кільця горіхові на горіховий Спас

Складові:

3 склянки борошна, 1/2 склянки подрібнених волоських горіхів, 1/2 склянки цукру, півпачки вершкового масла, сіль за смаком.

Борошно змішати з горіхами, цукром і розм’якшеним вершковим маслом. Замісити тісто. Сформувати невеликі кільця або кренделі. Викласти їх на змащене маслом деко і випікати в духовці до готовності. Готові кільця можна посипати цукровою пудрою і ваніліном.

Морквяна запіканка з горіхами на горіховий Спас

Складові:

1 кг моркви, 300 г манної крупи, 300 г яблук, 1 лимон, 100 г масла, 2 яйця, 100 г горіхів, 50 г цукрового піску, 1 ч. Ложка кориці, сіль за смаком.

Очищену моркву натріть на крупній тертці і тушкуйте на вершковому маслі в каструлі з товстим дном, а коли морква стане м’якою, висипте в неї манну крупу, посоліть, добре розмішайте і тут же при активному помішуванні додайте збиті яйця, подрібнені горіхи, цукровий пісок і корицю.

Потім покладіть морквяну масу на змащене маслом деко, поверх натріть на крупній тертці лимон (разом з шкіркою, але без кісточок) і очищені яблука, прикрасьте подрібненими горіхами, змішаними з цукровим піском, і випікайте на середньому нагріві. Подайте морквяну запіканку з теплим молоком або вершками.

Яблука з горіхово-медовою начинкою на горіховий Спас

Складові:

1 кг яблук, 250 г подрібнених горіхів, 200 г меду або варення, півсклянки борошна, по 1 ст. ложці меленої кориці і цукрового піску.

Вимиті яблука розріжте на половинки, виберіть з них насіннєву камеру, а місце, що звільнилося заповніть товченими горіхами, змішаними з медом або варенням. Ці половинки укладіть на деко, обсипте борошном, перемішаним з корицею, і запечіть в духовці.

Батончики із сухофруктів і горіхів

Приготуйте на горіховий Спас у 2020 році  такі батончики з горіхів, журавлини та цукатів, загорніть у вощений папір і візьміть з собою в якості перекусу. Вони точно корисніші гамбургерів і покупних цукерок! У них немає порожніх калорій, але є такий запас вітамінів і корисних речовин, що енергії вам вистачить надовго.

Складові:

2 ч. л. темного меду або коричневого цукру, 150 г вівсяних пластівців швидкого (2 хв.), 50 г пшеничних пластівців, 50 г волоських горіхів, 100 г несолоного арахісу, 50 г кеш’ю, 50 г сушених бананів, 50 г журавлини, 50 г цукатів з будь-яких фруктів, за смаком 100 мл згущеного молока, 150 г темного і 100 г білого шоколаду, за бажанням масло для змазування

Потовчіть горіхи в ступці в крупну крихту. Подрібніть банани і цукати.

Змішайте пластівці, арахіс, насіння, банани, журавлину і цукати.

У маленькій каструлі нагрійте згущене молоко з медом, варіть приблизно 3 хв. Потім зніміть і злегка остудіть, але не давайте масі застигнути. Перемішайте сухі і рідкі інгредієнти.

Перекладіть масу в змащену маслом форму для випічки з високими бортами, розрівняйте і утрамбуйте. Запікайте на середній полиці розігрітій до 180°С духовки 25 хв., бо до появи рум’яної аскоринки. Повністю остудіть масу і переверніть її на обробну дошку.

Якщо ви використовуєте шоколад, розтопіть його на водяній бані в двох різних мисках. Полийте масу з пластівців і сухофруктів спочатку темним шоколадом, а потім білим. Проведіть лопаткою так, щоб вийшли мармурові розведення. Поставте дошку з масою в холодильник на 1 ч.

Дістаньте з холодильника і наріжте на квадратики.

Буряк з гранатом і фісташками по-марокканські

Ніколи ще корисна їжа не була такою привабливою. Натуральна солодкість буряка, кислинка граната, горіховий хрест і аромат апельсинової цедри, все нагадує про відпочинок і літо. Справжній букет смаків, який можна дарувати коханим хоч кожен день.

Складові:

1,3 кг дрібних буряків, 1/2 склянки зерен граната, 1/3 склянки чищених фісташок, терта цедра 1 апельсина, 2 ст. л. оливкової олії, 1 ст. л. бальзамічного оцту сіль, мелений чорний перець

Для глазурі:

125 мл бальзамічного оцту, 1 ст. л. меду

Розігрійте духовку до 220°С. Очистіть буряк і наріжте скибками завтовшки близько 1 см. У мисці перемішайте буряк, оливкову олію, бальзамічний оцет, сіль і перець. Викладіть буряк на деко, застелене пергаментом, і поставте в духовку. Запікайте до м’якості, помішуючи буряк кожні 15 хв., Близько 45 хв.

Для глазурі налийте бальзамічний оцет в сотейник, додайте мед і поставте на середній вогонь. Доведіть до кипіння, зменшіть вогонь і уварити, поки у вас не залишиться близько 3 ст. л. рідини, приблизно 20 хв.

Коли буряк буде готовим, перемішайте його з глазур’ю, перекладіть на блюдо і посипте зернами граната і рубаними фісташками. Прикрасьте апельсиновою цедрою. Подавайте гарячим або повністю остигнувшим.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *