Home / Маски для волосся / Яєчні маски для волосся

Яєчні маски для волосся

Курячі яйця є невід’ємним інгредієнтом в складі різних натуральних масок. Кращі народні рецепти, які допоможуть зробити ваше волосся більш густими, красивими і шовковистим!

Чим корисний яєчний жовток

Жовток становить 33% вмісту яйця – це приблизно 17 г жовтка з 50 г яйця. У ньому знаходяться протеїни, жири, вуглеводи, полі-і мононенасичені, насичені жирні кислоти, лецитин, вітаміни, мікроелементи. В кінцевому підсумку всі вони забезпечують жовтку унікальний біохімічний склад. Тому яєчні маски, відомі з давніх часів, відмінно зміцнюють волосся, відновлюють їх еластичність і природний блиск.

Як же готувати ці чудодійні коктейлі? Крім головного інгредієнта – жовтка, до складу масок можуть входити інші компоненти, такі як мед, алое, кисломолочні продукти, масла і ін. У косметології він також служить як нейтральний «розчинник» при розведенні занадто густих сумішей.

Як приготувати жовтковий шампунь?

Звичайний курячий жовток використовують для приготування шампуню. Застосовуйте замість звичайного до 3-х разів на місяць. Жовток обов’язково повинен бути свіжим: без неприємного запаху і не висохший на повітрі.

Ретельно збийте два курячих жовтка, добавте трохи очищеної води (2 ч.л.). Суміш можна доповнити улюбленим ефірним маслом – це може бути хвойне, цитрусове або будь-яке інше в кількості 2-3 крапель. Яєчний шампунь слід наносити на зволожені волосся. При цьому корисно провести легкий масаж голови 3-4 хвилини, після чого шампунь змивається. Процедура завершується обполіскуванням водою, підкисленою свіжим лимонним соком або яблучним оцтом.

Маски для волосся в домашніх умовах, рецепти:

1 Яєчна маска: жовток, алое і мед

Наступна поживна маска містить натуральний мед (1 ч.л.), 1 жовток, алое (1 ст.л.). Перемішайте все до однорідної консистенції і втирайте маску в коріння волосся протягом 3-х хвилин. Об’єм зазначених інгредієнтів збільшується пропорційно довжині волосся (тут розраховане на пасма середньої довжини). Голову слід утеплити поліетиленовою плівкою і витримати 25 хвилин. На завершення маска змивається, а волосся ополіскуються підкисленою водою або слабким відваром цілющих трав (наприклад, для освітлення використовуйте ромашку, укріплення – кропиву і т.д.).

2 Яєчна маска з молочними продуктами

Даний рецепт призначений для зволоження. Так, якщо волосся виглядає сухими, млявими, потьмянілими, то ефект зволоження досягається за допомогою цього варіанту. Крім жовтка, в суміш може бути чи включена сметана, натуральний йогурт без фруктових добавок. Змішайте 100 г обраного молочного продукту (нехай це буде йогурт) з двома жовтками. Додайте туди лимонну або апельсинову шкірку, але тільки підсушену і ретельно подрібнену за допомогою кавомолки (1 ч.л.). Далі розподіліть на корені і всю довжину пасом. Змийте через 20 хвилин теплою, але не гарячою водою.

Відео рецепт маски для волосся з молоком і яйцем:

4 Маска з жовтка і касторової олії

Будь-яка володарка сухих, тьмяних і ламких волосся вас запевнить, що важко знайти вірне рішення з їх порятунку і, що не роби – пасма залишаються в тому ж тяжкому стані. Жорстка вода, вітер, морози, плойки, фени, праски, фарби, тоніки – ось далеко не повний перелік тих факторів, через які ми кожен день задаємося одним і тим же питанням: як би укласти ці неслухняні волосся і виглядати нормально? Ну чому ж комусь так круто пощастило з шевелюрою, а мені ні? Втім, здавна існує один домашній класичний рецепт.

Підігрійте (але тільки злегка) реп’яхове / касторове масло (2 ст. л.) і ретельно перемішайте з жовтком. Отриману жовтково-масляну маску потрібно втирати саме в корені, потім укутати голову плівкою і чим-небудь теплим (рушником або шапочкою). В результаті волосся значно зміцняться, після розчісування на массажці їх вже не буде залишатися цілими жмутами, як це було раніше. Якщо постаратися робити процедуру хоча б три рази на місяць, пасма дійсно будуть виглядати блискучими, доглянутими і, найголовніше, здоровими.

5 Відео-рецепт – яєчна маска для росту і блиску волосся:

6 Народний рецепт з оцтом і гліцерином:

Чого б ще дізнатися про яйця в косметології?

Раніше наші бабусі часто користувалися вищевказаним методом, ну, або просто використовували домашні курячі яйця для миття волосся. Благо, що до нас дійшли деякі секрети приготування масок. Знати рецепт – це одне, важливо ще й знати деякі тонкощі. По-перше, яйця для масок не слід брати прямо з холодильника, вийміть їх заздалегідь, щоб вони були кімнатної температури. Якщо потрібно змішати з якимись добавками, то краще всього використовувати вінчик – так суміш вийде більш однорідною. В третє, суміші не слід змивати гарячою водою. Змивайте теплою або прохолодною. Наприклад, маска з йогурту і жовтка в такому випадку може просто «зваритися». Ви ж не хочете, щоб у вас після миття волосся залишилися «пластівці»?

Взагалі, яєчних масок існує безліч. В одній статті їх описати було б просто неможливо. Спробуємо уявити вам короткий список з деякими складовими, які потрібно поєднувати з курячим жовтком:

Так, наприклад, при додаванні до яйця лимонного соку виходить чудова маска, однак призначена вона для світлого волосся.
Для блиску темних пасом краще додавати коричневий цукор.
Молоко з яйцем допоможе зволожити волосся і зробити їх більш шовковистим.
Мед провокує ріст і добре живить.
Яблучний оцет зволожує і надає значний блиск.
Банан відновлює стоншені волосся.
Майонез додається для блиску і знову-таки живлення.
Оливкова олія корисна при ламких і посічених пасмах.
Реп’яхова зміцнює і стимулює ріст.
Лимонний сік разом з оливковою і, відповідно, жовтком призначені зробити волосся міцними і сильними.
Рицинова в поєднанні з реп’яховою і лимонним соком позбавляє від лупи, відновлює структуру.
Оливкова олія з коньяком служить хорошою основою живильної маски.

Вибирайте будь-який, відповідний вашому випадку рецепт і сміливо приступайте до його приготування. Пам’ятайте, що добитися результату зможе лише той, хто буде регулярно застосовувати такі маски. У кожному разі, вони нешкідливі і приносять нашому здоров’ю одну лише користь!


Check Also

Перепелині яйця – користь, шкода, норма вживання

Перепелині яйця  вживали ще в Стародавньому Єгипті – згадки були знайдені археологами в папірусах єгиптян. …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *