Home / Дозвілля / Свято Івана Купала – обряди, прикмети та ворожіння

Свято Івана Купала – обряди, прикмети та ворожіння

Свято Івана Купала  оповите чарівними переказами і дивовижними обрядами. Наші предки в цей день шукали цвіт папороті, розпалювали багаття і стрибали через нього, плели вінки з польових квітів і збирали цілющі трави.

Коли відзначається свято Івана Купала в 2018 році?

Свято Івана Купала – обряди, прикмети та ворожіння

День Івана Купалаи – улюблене в народі свято. Спочатку воно святкувалося на літнє сонцестояння, 24 червня. Але в зв’язку з переходом на Григоріанський календар дата змістилася на 7 липня. У народному календарі протилежне святу Різдва Христового.

Багато хто помилково вважає, що Купала – якесь язичницьке божество, яке вшановують в цей день. Однак це помилка. Насправді, в народі Іваном Купалом називають Іоанна Хрестителя. Слово «Купала» означає щось на кшталт занурення в воду, купання, обмивання.

Історія свята дуже давня, язичницька. Але після приходу християнства багато язичницькі традиції були загублені. Однак свято збереглося, з’єднавшись з Івановим днем.

Івана Купала в 2018 році відзначається 7 липня. Ця дата повторюється з року в рік. Саме це число, а також вечір і ніч напередодні – 6 липня – є святковими.

Свято Івана Купала. Звичаї, традиції, обряди

Існують найрізноманітніші звичаї і традиції на свято Івана Купала. Всі вони пов’язані з вогнем, водою і травами. Більшість звичаїв і обрядів потрібно виконувати вночі напередодні свята – з 6 на 7 липня.

Розводили пізно ввечері очищаюче вогнище і підтримували горіння до самого ранку. Розпалювати багаття необхідно тільки «живим» вогнем, тобто видобутим за допомогою тертя.

Для розпалювання багаття молодь приносила велику кількість хмизу. З нього складали піраміду, а в її центрі височіла жердина. На цю жердину насаджували, наприклад:

смоляну бочку;

череп корови або коня.

До купальського вогнища зобов’язані були прийти всі жінки селища. А хто не прийшов – нарікали відьмою. Також всі дівчата стрибали через багаття, тим самим вони:

очищалися від псування, змов, немочей;

захищалися від нападу русалок при купанні.

Якщо дівчина не погоджувалася стрибати, то її знову ж називали відьмою. А щоб очистити таку дівчину від скверни, обливали водою і били кропивою.

Обов’язково водили хороводи навколо вогнища. Діти грали в пальники. Молодь влаштовувала гучні веселі ігри. У багатьох регіонах існував звичай – хлопець і дівчина бралися за руки і стрибали через багаття.

Якщо їх руки під час стрибка залишаться стислими, то це вказівка на прийдешній шлюб. Хорошим знаком також вважалися іскри, які летять слідом молодим.

У таких вогнищах палили речі, які носили діти під час хвороби. Так, у вогні згорали всі хвороби, і недуги більше не турбували дітей.

Між вогнищами водили худобу, щоб уберегти від крадіжки, хвороби або падежу.

Крім багать, існувала традиція підпалювати смоляні бочки або колеса і скачувати їх з гір або носити на жердинах. Це символізувало сонцеворот – тобто зміну літнього руху сонця.

Вважалося, що ніч на Івана Купала – єдина ніч в році, коли тварини і рослини могли говорити одне з одним, а дерева могли переходити з одного місця на інше.

У цю ніч не можна було лягати спати. Люди вірили, що свято Івана Купала – розгул для всякої нечистої сили і злих духів. Ця нечисть могла зіпсувати худобу, знищити посіви або навести безлад в будинку.

7 липня прийнято було готувати на зиму віники для лазні. Такі віники вважалися найкращими і володіли цілющою силою. Щоб захиститися від нечисті і відьомський зла, в селах люди розкладали на порозі будинку і під вікнами кропиву. Існувало повір’я, що в Іванів день відьми могли вкрасти коня, щоб відправитися на шабаш. Тому коней в купальську ніч завжди надійно замикали.

Вінок

Купальський вінок плели заздалегідь з диких квітів і трав. Згідно зі звичаєм, кожна рослина в вінку додає йому додаткові властивості. Зазвичай використовували:

папороть;

барвінок;

гілки дуба;

гілки берези;

герань;

базилік;

ожину.

Символ вінка пов’язаний з його кільцеподібною формою, яка перегукується з іншими схожими предметами: обручем, кільцем. Через вінок часто проціджували молоко, переливали воду для вмивання, пили і навіть пролізали.

У процесі святкування Івана Купала вінок часто спалювали або закидали на дах будинку. В інших регіонах зберігали, а потім застосовували засохлий вінок для лікування, а також для захисту полів від граду.

Існував цікавий звичай. На світанку Іванового дня селянки вибирали між собою найгарнішу дівчину. Її повністю роздягали, а потім з голови до ніг наряджали квітковими гірляндами.

Дівчину ту називали «Дзевко-купала». Вона повинна була роздавати іншим дівчатам приготовані заздалегідь вінки. Роздача відбувалася з закритими очима.

Інші дівчата танцювали навколо обраної в хороводі. Кожна з них отримувала вінок. По ньому можна було визначити долю. Якщо діставався свіжий і гарний вінок – на щастя і багатство. А якщо зів’ялий – до неприємностей і бідності.

Один вінок був особливим – його дівчина плела на коханого. Цей вінок потрібно було обов’язково примудритися надіти на голову обранця, а ввечері вінок спускали на воду.

Купання

Неодмінною традицією Іванового дня було загальне купання. Починаючи з цього часу можна було без остраху купатися у відкритих водоймах, так як з озер і річок йшла різноманітна нечисть: русалки і т.д. Купання були дозволені аж до Ільїного дня.

Купання були і масові, і поодинокі. Чим частіше людина купалася за ніч – тим краще. Якщо можливості зануритися у водойму не було, то топили баню і довго парилися. Вода набувала властивість лікувати різні хвороби.

Цілющою силою в купальську ніч мала навіть роса. Нею зазвичай дівчата вмивали обличчя, щоб довше зберігати молодість і красу.   А після бані пили свіжозварені трави, зібрані в цей чарівний день.

Часто набирали воду, вважаючи її чудодійною. За аналогією з водохресною водою.

Купальське дерево

Ще один атрибут свята Купала – це дерево. У різних регіонах використовували різні породи дерев, але завжди брали молодняк:

клен;

березу;

вербу;

ялину;

яблуню.

Місцеві дівчата наряджали дерево стрічками, фруктами, польовими квітами. Після чого забирали за межі селища і на галявині втикали в землю.

Навколо купальського дерева співали і танцювали, водили хороводи.

Трохи пізніше до веселощів приєднувалися хлопці. Вони зображували, ніби хочуть викрасти або підпалити дерево. Але дівиці не допускали цього.

В результаті всі разом прямували до річки, де топили деревце, або до багаття, щоб його спалити. Згорілий стовбур кидали в річку і тікали, щоб сховатися від відьми (яка нібито могла їх переслідувати).

Чарівні трави

Свято Івана Купала  нерозривно пов’язане з повір’ями про трави. Наші предки вважали, що буйна літня зелень захищає від псування і пристріту, відьом і чаклунів, пожеж і ураганів.

Зелень виступала символом родючості і плодючості. Контакт зі свіжим листям і травами, за повір’ями, сприяло плодючості худоби, багатому врожаю на полях і в городах.

У цей день було прийнято збирати всілякі лікувальні трави, так як вони отримали особливу силу від Сонця і землі. Одні трави було прийнято збирати вдень, інші – вночі, треті – на ранковій росі.

Під час збору трав обов’язково читали особливу молитву чи змову. У деяких регіонах найбільш цілющими називали трави, зібрані дітьми і людьми похилого віку. Тобто тими, хто не має любовних контактів і у кого немає місячних. Таких людей вважали найчистішими.

Квітка папороті

Є таке повір’я, що раз на рік в ніч на Івана Купала цвіте папороть. Насправді ж ця рослина не цвіте, вона розмножується спорами.

Але повернемося до повір’їв. Ближче до півночі за кущем папороті з’являється квіткова брунька, яка рухається і колишеться, як їй заманеться. Це тому, що нечиста сила щосили вкриває квітку від людей.

Кожну хвилину чарівна квітка збільшується в розмірах, виростає все вище і вище. Точно опівночі лунає тріск і квітка розкривається, осяваючи все навколо яскравим світлом.

Зірвати цю квітку зовсім непросто.

Заздалегідь потрібно розстелити біля куща чарівну скатерть, навколо себе накреслити коло ножем і читати особливу змову.

Нечиста сила буде відволікати людину від папороті. Вона то шумить вітром, то ввижається голосами родичів, які кличуть до себе.

Злі духи шукають цю квітку, використовуючи для прикраси пекла. Вони можуть нашкодити людині, що насмілилася присвоїти чарівну квітку, відправивши її в пекло на вічні муки.

Після того, як сміливець зірве квітку папороті, він повинен заховати її за пазухою, після чого бігти геть, не озираючись.

Іван-да-Мар’я

Іншим чарівним цвітом свята вважається Іван-да-Мар’я. Звідки у неї така дивна назва? Вся справа в цікавій легенді.

Хлопець міцно полюбив дівчину, вона відповіла взаємністю. Молоді одружилися. Але вони не знали, що насправді доводяться одне одному братом і сестрою.

Коли правда з’ясувалася, їм слід було розлучитися.

Аби не допустити залишати одне одного, молоді перетворилися в квітку, дві частини якої пофарбовані в різні кольори: жовтий і фіолетовий. З тієї пори Іван-да-Мар’я вважається символом вірності.

Цю квітку часто зривали на свято Івана Купала. Вважалося, що він отримує чарівні властивості. Дозволяє поскакати від будь-якої погоні навіть на старій шкапі.

Цю  рослину необхідно було розкласти по всіх кутках хати, щоб ніякий злодій не зміг туди проникнути. Люди вірили, що розбійник не зможе потрапити в будинок, тому що буде чути звідти голос, що лунає.

А якщо випити вичавлений сік з квітки, то можна повернути загублений слух або розум.

Купальські пісні

Більшість пісень в Іванів день пов’язані з любовною або сімейною тематикою. Безліч жартівливих віршів та примовок про відносини хлопців з дівчатами.

Пісні відрізняються особливими запевами або кінцівками, наприклад, повторення слова Купала або Купаляле.

Нерідко в піснях повторюється мотив про брата і сестру – Івана і Марію.

Ворожіння на свято Івана Купала

У ніч на Івана Купала широко поширені ворожіння. Особливо молодіжні – на кохання і шлюб. Але також ворожили на удачу і багатство. Нижче наведено кілька ворожінь, проте їх існує велика кількість.

На заміжжя

Ось одне з найпопулярніших ворожінь на заміжжя.

Дівчата заздалегідь збирали польові квіти і плели з них вінки.

Вночі напередодні Іванового дня вони зустрічалися на березі озера або річки.

В вінки дівчата закріплювали по одній свічці.

Свічку запалювали і відпускали вінок у воду.

Чия свічка раніше згасне або чий вінок швидше потоне, тій з дівчат раніше заміж виходити.

Якщо вінок припливе до берега, то заміжжя ще далеко.

На майбутній рік

В Іванів день зривали сім невеликих гілок берези. Їх ховали в руці.

Далі слід було витягти не дивлячись одну з гілок.

Якщо гілка гладка та рівна, то в цьому році чекає спокій і щастя.

Якщо гілка з горбами або надломана, то чекають неприємності і турботи.

На бажання

Дуже просте ворожіння. Дівчина загадувала бажання. Потім зривала перезрілу білу кульбабу і дула на неї.

Якщо парашут розлетиться, то бажання неодмінно збудеться. Якщо половина розлетиться, то чекати виконання довго. А якщо всі на місці залишаться, то бажанням не збутися.

Відео

Таким чином, свято Івана Купала – яскраве і веселе літнє свято. Його пов’язують з палаючим вогнем, з буйством зелені і чарами трав. Кожна людина знайде, чим порадувати себе в цей дивовижний день, наповнений енергією Сонця.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *