Home / Дозвілля / Що можна робити на пасху, а що не можна – корисні поради

Що можна робити на пасху, а що не можна – корисні поради

Наближається весняне, без перебільшення, всіма улюблене свято Пасхи. Дивно, але його відзначають не тільки глибоко віруючі люди, але навіть ті, хто зовсім далекі від релігії. І все тому, що в повітрі, дійсно, відчувається дух чогось світлого і чарівного. Про те що можна робити на пасху  і не варто піде мова далі.

Що можна робити на пасху

Що можна робити на пасху, а що не можна – корисні поради

До Великодня готуються задовго до його настання. Однак, чи все ми знаємо про ці дивовижні дні? Так, можливо, більшість з нас неодноразово чули історію виникнення свята, а також те, що на святковому столі повинні бути смачні паски, пасочки і оздоблені яйця.

Що ж ще необхідно знати для того, щоб правильно зустріти і відсвяткувати світлий день Христового Воскресіння?

Давайте з’ясуємо, що можна, а що не можна робити на Великдень, а також напередодні цього великого свята?

Вербна неділя

Почнемо з Вербної неділі. Напевно, всі віруючі знають, що Вербною неділею вважається момент входження Ісуса Христа в місто Єрусалим.

Цей день відзначають рівно за тиждень до Великодня. Тому, як і для Пасхи, дата Вербної неділі щороку буде різна. У 2019 році Вербна неділя доводиться на 21 квітня.

У цей день у віруючих прийнято приносити в будинок символ цього свята – гілки верби. Саме вони стали головним атрибутом Вербної неділі.

Під час відвідування церковної служби гілки верби освячують, після чого їх несуть в будинок, а також дарують рідним і знайомим. Освячені гілки верби замінюють пальмові гілки, якими натовп вітали вхід Христа до Єрусалима напередодні того, як він був розп’ятий.

Якщо вірити біблійній історії, Ісус в’їхав до міста верхи на ослі, там його зустрічали люди, у яких в руках були пальмові гілки (в ті часи вони асоціювалися з лікуванням).

Слід зазначити, що цей день дуже важливий і для католиків.

У них таке свято називається Пальмова неділя. Як вже було сказано вище, в православній релігії пальму замінила верба. Однак, той найдавніший символізм зберігся. Адже в нашій культурі саме вербі приписують цілющі властивості і чарівну силу.

Віруючі люди знають, освячена верба має особливу магію: вона оберігає оселю від різних стихійних лих, наприклад, пожеж і повеней, а всіх членів сім’ї оберігає від хвороб і різних неприємностей.

Однак, звичайно ж, сама по собі гілка не працюватиме. Важливо також пам’ятати про ряд правил, яких потрібно дотримуватися.

Що можна робити на пасху. Чого не можна робити в Вербну неділю

Отже, пам’ятайте про те, що у Вербну неділю не можна порушувати заборони. Щоб провести цей день благопристойно і правильно, а також гідно зустріти світлу Пасху, потрібно дотримуватися деяких рекомендацій. Ось найважливіші з них:

– У Вербну неділю потрібно забути про будь-якого роду роботу. Забороняється працювати фізично: відкладіть прибирання, готування, шиття, в’язання на потім. Це таке ж свято, як і багато інших релігійних свят. Тому працювати в цей день не рекомендується.

-Також відмовтеся від відвідування розважальних закладів, наприклад, барів і нічних клубів. Відзначати цей день потрібно мирно і тихо в колі сім’ї.

– В Вербну неділю також потрібно дотримуватися того меню, яке наказано Великим постом.

– Про меню для святкового столу варто подбати заздалегідь. Як вже було сказано раніше, в цей день рекомендується відмовитися від фізичної роботи, включаючи кухонні клопоти. В першу чергу, це стосується приготування гарячих страв.

-Строго заборонено вживання алкоголю. Все ж, потрібно пам’ятати про те, що це церковне свято, не варто перетворювати його в пишний бенкет, а також зайвий привід щоб напитися.

-У цей день не можна лаятися, а також відмовляти комусь у допомозі. Якщо вас про щось просять, постарайтеся зробити добру справу.

-Крім того, є ще одна дивна для сучасних людей рекомендація: у Вербну неділю не можна розчісувати волосся.

Що можна робити на пасху.  Що потрібно робити в Вербну неділю

А ось, щоб назавжди забути про головний біль, існує чудовий засіб, до якого вдавалися ще наші бабусі і прабабусі: потрібно розчесати волосся, після чого 2-3 волосинки або сам гребінець опустити в воду.

У святковий день такою водою слід полити вербу. При цьому, не забувайте промовляти такі чарівні слова: “Вода, лийся на землю разом з головним болем”.

Отже, як вже було сказано, основним заходом у Вербну неділю є освячення гілок верби.

Потім після ранкової церковної служби гілки заносять в будинок, щоб вони захищали ваше житло, а також всіх домочадців від різних потенційних бід і можливих небезпек.

Є ще одна дуже цікава традиція, що  можна робити на пасху: освяченими гілками потрібно легко бити один одного і при цьому, в голос промовляти фразу: “Не я б’ю, це б’є верба! Верба хлест – б’є до сліз!”

Вважається, що якщо гілка вас торкнеться, значить, вона неодмінно захистить вас від псування і лихого ока.

Навіть бруньки освяченої верби володіють особливим цілющим ефектом. З давніх часів бруньки знаходили відмінне застосування в народній медицині.

На думку народних цілителів, вербові бруньки допомагають збільшити чоловічу потенцію. Лікують вони і жіноче безпліддя, а також сприяють швидкому настанню вагітності.

У відварі також купали дитину, якщо у нього виявляли ознаки захворювання, цим же відваром лікували хворих домашніх вихованців.

Це засіб, який широко використовується і в сучасній медицині.

Отже, вербну неділю рекомендується проводити в сімейному колі. Віруючі святять прутики верби. Звичай вимагає, щоб гілки були зірвані в цей же день рано вранці до того, як зійде сонце.

Що стосується страв на святковому столі, потрібно пам’ятати про те, що зараз час Великого посту, і, виходячи з цього, варто враховувати меню.

Але в Вербну неділю, все ж, можна зробити виняток із правил і ввести страви з риби, а також дозволити собі випити трохи червоного вина.

Що можна робити на пасху, а саме в цей день можна і навіть рекомендується пересаджувати домашні квіти. Якщо вірити народним прикметам, то пересаджена у Вербну неділю кімнатна рослина буде рости і цвісти, а домочадців незабаром очікує фінансове благополуччя.

А ось якщо рослина засохне, і у неї опаде листя, швидше за все, не за горами матеріальні труднощі.

Що можна робити на пасху. Страсний тиждень

Останній тиждень перед настанням Великодня прийнято вважати Страсним. Це тиждень також називають Страсною седмицею.

Однак, варто згадати, що у Страсного тижня в різні часи було і безліч інших назв- Червоний, Великий, Святий тиждень.

Саме Страсний тиждень вважається часом, попереднім розп’яття Христа. Це тиждень активного приготування до свята святого Великодня. Господині починають прикрашати будинки оригінальним декором, діставати найцікавіші рецепти страв і, звичайно ж, активно випікати паски.

Кожен з семи днів тижня перед настанням Великодня представляє особливу важливість для віруючих. У кожен з цих днів на Русі дотримувалися певних традицій.

Перш за все, варто відзначити, що всю Страсну седмицю потрібно продовжувати дотримуватися посту. Це означає, що не можна їсти м’ясні, рибні та молочні продукти. Під харчову заборону також потрапляють яйця і масло.

Крім того, в Страсний тиждень забороняється будь-якого роду розважальна діяльність. На цьому тижні не варто співати, танцювати, найкраще відвідувати церковні богослужіння. Так ви максимально очищаєте свою душу перед настанням світлого Великодня.

Пам’ятайте про те, що останній тиждень перед святом – це найважливіший період.

Щоб зустріти Великдень гідно, потрібно уникати вчинення поганих вчинків, не допускати виникнення негативних думок і бажань. Намагайтеся контролювати себе, щоб не допускати навіть думки про щось погане. Заздрість, байдужість, злість і марнославство – всі ці почуття можуть роз’їдати нашу душу, тим самим, приносячи нам величезної шкоди.

Як вже було сказано вище, бажано відмовитися від гучних розважальних заходів. Відмовтеся від вечірок і свят, а також занадто гучного сміху. Слід пам’ятати про те, що Страсний тиждень- це період великої скорботи.

Що можна робити на пасху. Чого не можна робити і що можна робити в Страсний тиждень

Намагайтеся допомагати тим, хто потребує вашої допомоги. Подбайте про хворих, бідних і незаможних. Страсна седмиця це період покаяння, а також здійснення добрих справ.

Віруючі одночасно очищають душу, а також приділяють увагу перетворенню свого житла: його намагаються привести в порядок, десь щось підфарбувати, побілити, оновити, доповнити новими декораціями.

Крім того, заздалегідь готуються продукти, які будуть присутні на святковому столі. Перш за все, це паски і фарбовані яйця.

Страсний понеділок

Перший день Страсної седмиці – Великий понеділок.

На Русі в цей день прийнято було наводити порядки і влаштовувати генеральне прибирання. Як правило, господині бралися за прибирання, вимітали все сміття, прибирали всередині приміщення. Чоловіки ремонтували зовні будинок.

Саме в Страсний понеділок рекомендується рятувати своє житло від непотрібних речей. Будинок очищається від старих речей, які вже не будуть використані власником, жінки також затівають велике прання.

В цей день рекомендується вживати в їжу свіжі овочі і фрукти, а також хліб, мед і горіхи.

Страсний вівторок

У Великий вівторок всі віруючі згадують про те, як Христос викрив фарисеїв і книжників.

У цей день прийнято також віддавати данину пам’яті патріарха Константинопольському Хомі. За старих часів на Русі в Страсний вівторок прийнято було готувати зілля від різних хвороб. Вважалося, що саме Святий Фома відганяє лихоманку та інші захворювання.

У наші дні сучасні господині в цей день купують продукти, необхідні для святкування Пасхи.

Ті, хто вірять в силу цілющих настоїв і сьогодні, так як і їх предки, готують різні цілющі зілля.

Як і в Страсний понеділок, дозволено вживати в їжу сирі овочі, фрукти, а також мед і горіхи. Не варто забувати про те, що Великий піст триває. Крім того, рекомендується їсти тільки ввечері.

Страсна середа

У середу триває прибирання приміщення. У цей день господині прибирають кімнати, намивають до блиску підлоги, вибивають килими. Рекомендується довести до кінця розпочате прибирання.

У Страсну середу на Русі виконували особливий обряд, щоб відігнати всілякі недуги і хвороби.

Віруючі зачерпували глечиком води з колодязя, деякі брали її з річки або бочок, що зберігалися в льохах. Потім за православною традицією хрестилися три рази, після чого накривали ємність з водою чистим або новим рушником.

Рівно о 2 годині ночі віруючі знову хрестилися тричі, потім поливали себе цією водою, при цьому залишаючи на дні трохи води. Потім на вологе тіло (його не витирати рушником) одягався чистий одяг, а залишеною водою до 3 години ночі необхідно було полити домашні рослини або кущі в городі.

Вважалося, що тіло, обмите подібним способом, оновлювалося, і після такого ритуалу людина відчувала себе ніби переродженою.

Страсну середу пов’язують з покаянням грішниці. Напевно, кожен віруючий знає історію про те, коли грішниця своїми слізьми обмила ноги Ісуса, а потім помазала їх дорогоцінним миром.

На Русі щиро вірили в те, що саме в цю середу нечиста сила особливо біснується. Тому жінки намагалися, щоб їх поведінка відрізнялася особливою суворістю і благопристойністю. У Страсну середу заборонялося займатися рукоділлям.

Крім того, в цей день сухоїдіння триває.

У їжу також рекомендується вживати овочі, фрукти, хліб і горіхи. Не варто забувати про те, що на цьому тижні не можна вживати масло.

Чистий четвер

Ну, і, звичайно ж, особливим днем цього тижня вважався четвер, який в народі отримав назву Чистий Четвер.

Великий четвер, перш за все, пов’язують з Таємною вечерею, яку відвідав Христос і де встановив таїнство Євхаристії. Йдеться про Святе Причастя. Ісус омив ноги своїм учням, тим самим, показавши приклад найбільшого смирення і величезної любові до них.

Люди також згадують історію зради сина Божого апостолом Юдою Іскаріот. Свою знамениту зраду він зробив всього за 30 срібняків.

Для сучасних людей Чистий четвер, це, перш за все, день чистоти. У цей день прийнято прокидатися до сходу сонця, вмиватися, приймати ванну, закінчувати прибирання свого будинку, а також починати готувати великодні частування. Що можна робити на пасху, в цей день Господині починають фарбувати яйця, пекти паски, готувати інші традиційні страви.

Однак, не варто забувати, що, незважаючи на те, що починають готуватися страви для святкового столу, Великий піст ще триває. Тому віруючі можуть їсти все ті ж сирі овочі і фрукти, хліб, а також пити воду.

Як вже було сказано, ранок слід починати з водних процедур: рекомендується прийняти душ, ванну саме в ранкові години, так як саме в цей час доби вода наділена особливою цілющою силою. Вона позбавить від хвороб, принесе здоров’я та удачу людині, що зважилася на ранкові процедури.

Після прийняття ванни в Чистий четвер обов’язково потрібно одягнути новий або чистий одяг.

Крім того, важливо пам’ятати про те, що цей четвер є останнім днем великого прибирання вашого житла. Після Чистого четверга вже не рекомендується робити прибирання аж до наступного тижня.

І ще дуже важливий момент, який також потрібно враховувати: з четверга з дому нічого не можна виносити. Не рекомендується щось віддавати, починаючи з незначних речей і закінчуючи грошима в борг.

Страсна п’ятниця

Страсна п’ятниця – ще один особливий день. Це день скорботи про Сина Божого. Згідно з біблійним переказом, саме в цей день Христа зрадили і розіп’яли на Голгофі.

Через мученицьку смерть Спаситель всього людства спокутував наші гріхи. У цей день потрібно відмовитися від роботи, рекомендується провести його в молитвах і читанні біблійних історій.

Існує повір’я, що якщо в цей день трапиться яка-небудь недуга, вона дуже швидко пройде, людина обов’язково вилікується. А будь-яка навіть найсерйозніша проблема незабаром легко вирішиться. Адже цей день особливий.

На думку віруючих, в цей день людям “допомагають ангели”. У п’ятницю на Русі вважалося, що зола, взята в п’ятницю перед Великоднем, має магічну силу і здатна вилікувати від багатьох серйозних захворювань, таких як алкоголізм, епілепсія, дія лихого ока, а також від депресій.

Що стосується їжі, в страсну п’ятницю рекомендується взагалі утриматися від якої б то не було їжі.

Однак, ті, кому складно повністю відмовитися від їжі, можуть з’їсти трохи хліба, запивши його водою. Це робити дозволяється, тому що не кожен може витримати ж один день без їжі.

З давніх-давен в Страсну п’ятницю працювати строго заборонялося. Серед людей побутувала фраза “пташка гнізда не в’є”.

Велика субота

Велика субота – це напередодні Святої Пасхи. Що можна робити на пасху,  в цей день віруючі згадують про той час, коли тіло Христа перебувало в гробі.

У суботу дозволено закінчити всі справи, які ви не встигли закінчити протягом тижня. Це день, коли ще можна фарбувати яйця, а також готувати інші страви, які пізніше потраплять на святковий стіл.

У цей день віруючі несуть до церкви освячувати фарбовані яйця, а також готові паски і пасочки.

Звичайно ж, будь-якого роду робота до настання Воскресіння повинна бути закінчена.

У храмах і церквах проводять богослужіння, на яких святять паски і яйця. А на батьківщині Христа в Єрусалимі тисячі віруючих спостерігають церемонію сходження Благодатного вогню.

Що можна робити на пасху

Як провести цей день гідно? Адже Святий Великдень – особливий день не тільки для віруючих, а й для тих, хто досить далекий від релігії.

Все, що можна робити на пасху  і що ми можемо в цей день зробити, це радіти, пригощати своїх рідних і близьких, запрошувати до себе в гості, а також наносити візити тим, кому в ці дні набагато гірше, ніж вам, щоб постаратися допомогти їм.

На Великдень можна їсти будь-яку їжу, а також пити вино. Однак робити це потрібно помірно. Помірність -ось головне правило будь-якого застілля і не тільки пасхального.

Якщо у вас нормальні відносини з алкоголем, то ви можете його собі дозволити випити в невеликій кількості. Однак, якщо ви знаєте, що не зможете зупинитися, краще відмовитися від нього зовсім. Адже в свято Святої Пасхи бути п’яним це великий гріх.

Пам’ятайте про те, що веселощі повинні бути більше духовним, ніж фізичним.

Що можна робити на пасху та чого не можна робити на Великдень

Отже, що ж не варто робити в день Святої Пасхи? У цей день не варто сумувати, віддаватися сумним думкам. Не можна ходити злим, похмурим, а також лаятися з оточуючими. Особливо погано лаятися матом.

Але ці заборони не відносяться виключно до Воскресіння. Всі ці правила варто дотримуватися вес Страсний тиждень.

Цей тиждень має стати прикладом того, як повинна вести себе людина завжди. Незалежно від того свято це чи ні, людина повинна вести себе пристойно, чесно і порядно. Ми завжди повинні допомагати тим, хто цього потребує, бути добрішими, менше лихословити, відганяти погані думки.

Перше, що спадає на думку, коли мова заходить про обмеження на Великдень, це заборона на роботу. Якщо в пасхальну неділю у вас вихідний, ви щасливчик. Але, на жаль, питання працювати чи ні на Великдень, від нас залежить не завжди. Якщо начальство ставить нас перед фактом, що потрібно виходити на роботу, ми беззаперечно виконуємо наказ і виходимо на роботу.

Не варто переживати, якщо ваш графік випадає так, що на Великдень вам доведеться працювати. Немає нічого кримінального або гріховного в тому, якщо ви будете працювати не по своїй волі.

Адже тут мова також йде і про послух. Від вас вимагається просто сумлінно виконувати свою звичайну роботу. Вважається, що якщо ви чесно і правдиво будете виконувати свої обов’язки, Господь обов’язково зрозуміє і простить вас.

Що стосується заборон на виконання домашньої роботи, слід розуміти, що це не якась сувора заборона, порушення якої буде каратися згори. Йдеться про те, що в цей день варто відмовитися від роботи для того, щоб приділити час своїм рідним і близьким.

Присвятіть себе благочестивим думкам про Бога, святкуйте, перебувайте разом з близькими.

Заборона на роботу в великодні дні не є канонічною, це, швидше за все, просто благочестивий звичай.

Всі ми знаємо, що домашні справи і щоденні клопоти – невід’ємні складові життя кожної людини. І відмовитися від цих турбот не завжди буває просто. Якщо у вас немає можливості повністю відмовитися від цих клопотів, можна присвятити їм деякий час і в святкові дні.

Однак, намагайтеся робити це розумно. Щоб не провести святковий день, загрузнувши в митті підлоги або посуду. І вже тим більше не варто затівати в Великдень генеральне прибирання або фарбування віконних рам. Ну, погодьтеся, ці справи можна відкласти на потім.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *