Home / Дозвілля / Медовий Спас у 2020 році. Традиції, обряди та ворожіння

Медовий Спас у 2020 році. Традиції, обряди та ворожіння

У серпні традиційно відзначаються три Спаса – Медовий, Яблучний і Горіховий. Це церковні свята, які були названі в честь Спасителя Ісуса Христа. Про медовий Спас у 2020 році  детальніше поговоримо далі.

Медовий Спас у 2020 році

Медовий Спас у 2020 році. Традиції, обряди та ворожіння

 

У ці дні прийнято дякувати Богові за отримані дари природи і зібраний урожай.

Медовий Спас, або Перший Спас, Маковія, традиційно відзначається 14 серпня. У 2020 році це п’ятниця. У цей день православні вшановують пам’ять трьох святинь: Животворящого Хреста Господнього, образу Спасителя і ікони Володимирської Божої Матері.

Це також перший день Успенського посту. У народі свято отримало назву “Медовий”, так як вважалося, що з цього дня бджоли більше не несуть мед. На Маковея бджолярі діставали з вуликів перші медові стільники і святили їх у церкві. Раніше вважалося, що зібраний в цей час мед є цілющим; в народі прийнято пригощати одне одного медом, пекти медові коржики і пряники.

У їжу його вживали після освячення в церкві, таким чином люди дякували Господу за новий урожай.

У стародавні часи вірили, що тільки в Медовий Спас можна отримати від ложки меду заряд бадьорості, якщо її запити трьома ковтками джерельної і криничної води.

Навіть роса на Медовий Спас вважалася цілющою, а будь-яке зіткнення з водою дарує здоров’я, душевні і фізичні сили, змиває негативну енергію і втому.

Зазвичай після Мокрого Спаса вода стає холодною і зацвітає, тому цей день – остання можливість викупатися в озері або річці.

Свято першого Спаса встановлене з нагоди подвійної перемоги: князь Андрій Боголюбський здобув перемогу над болгарами, а грецький імператор Мануїл – над арабами в 1164 році. Князь і грецький імператор мали у військах своїх Святий Хрест Господній. Вони обидва старанно молилися йому про допомогу і обидва удостоїлися з військами дивовижного видіння: від взятих на війну ікон Спасителя і Матері Божої виходило світло і осяяло війська. Хоробро кинулися воїни на ворога і перемогли.

У церковному календарі це свято відзначене як Походження (винесення) чесних древ Животворящого Хреста Господнього. Свято супроводжується виносом хреста, хресним ходом і урочистим водоосвяченням річок, озер, водойм. Тому в народі перший Спас називають ще мокрим Спасом. Також перший Спас в деяких місцях звуть медовим.

Медовий Спас у 2020 році. Традиції та обряди

З першого Спаса починався, як правило, посів озимих хлібів: «Перший Спас – перший посів», – говорили наші предки, і неодмінно приносили до церкви посівні насіння, а поля перед сівбою окропляли святою водою священики. Освячували також і колодязі. Живі такі народні прикмети: «З першого Спаса відцвітають троянди, падають хороші роси», «На мокрий Спас коней купають, а бджоли перестають носити медовий хабар».

Зі святом першого Спаса збігся день пам’яті старозавітних мучеників Маккавеїв.

Урожай маку, за традицією, починали збирати саме 14 серпня, тому цей Спас називають ще маковим, або Маккавеєм.

В цей день в церкві освячують букети квітів – маковійчики. У них обов’язково має бути кілька головок стиглого маку. Також в букети додають літні квіти, калину, овес, соняшник, полин, м’яту та інші трави. Букет обов’язково потрібно збирати своїми руками.

Маковійчики, що має бути в букеті на Маковея

За старих часів Маковейчик робили з 17 трав. Згодом число складових змінювалося. Що обов’язково повинно було бути в букеті?

Калина – символ дівочої краси, любові, ніжності.

Соняшник – символ сонця, тепла і вдячності.

Рута і нагідки (календула) – захист від хвороб.

Материнка – щоб «роду не було переводу».

Колоски вівса – для гарного врожаю, великого достатку.

М’ята – щоб в домі панували мир. спокій і довіра.

Ласковец – згода в родині, означає ласку.

Тирлич – щоб у дівчини було багато кавалерів.

Буркун – до примирення.

Макові голівки.

Гілочки полину.

Васильки.

Чорнобривці.

Чебрець.

Колоски пшениці.

Оберіг супроводжує збереженню благополуччя в родині. В узголів’я ліжка або під подушку також клали головки маку, щоб був хороший і міцний сон. У колишні часи з маку також робили молоко, щоб заспокоїти дітей, проте такий засіб було визнано шкідливим.

Освячений Маковейчик стає оберегом, який потрібно зберігати в будинку, бажано біля ікон. Маком з нього обсипають хату та худобу, щоб зло обходило господарство десятою дорогою.

Освячені квіти до наступного Медового Спаса захищали людей від хвороб, а будинок – від нечисті.

У стравах, які подаються на святковий стіл, мак обов’язково присутній.

Маккавеєм свято було назване, можливо, ще й тому, що православні в цей день також поминають сімох братів-мучеників Макковеїв і їх матір Соломію – вони загинули за християнську віру.

Медовий Спас у 2020 році   14 серпня також називають Спасом на воді. У цей день прийнято було освячувати воду в колодязях, озерах, річках та інших джерелах, попередньо прикрасивши їх вінками і кинувши листя любистку, щоб відлякати нечисть. Українці вірили, що якщо в цей день скупатися у водоймі, то вода змиє всі гріхи.

Медовий Спас у 2020 році. Їжа і піст

З освяченого меду печуть булочки, пироги і пряники, готують вареники та млинці. Ще одна традиційна страва – випічка з маком. Також печуть коржі,  які потім ламають і заливають медом з розтертим маком. Ця страва називається “шулики”.

Шулик – рецепт

Складові:

Борошно – 450 г;

Яйце – 1 шт .;

Цукор – 120 г + 1 ст. л .;

Мак – 280 г .;

Мед – 100 г .;

Вода – 300 мл.

Борошно замісити з яйцем, 1 ст. л. цукру, 100 мл води і 80 г помитого маку.

Розкачати тонкі коржики і випекти в духовці.

Потім підготувати макове молочко: 200 г запареного маку розтерти з 100 г цукру, додати мед і 200 мл води.

Коржі розламати на  шматки і розмішати з цією солодкою підливою.

У цей день традиційно печуть пісні медові пироги, рулети, булочки, пряники і млинці з маком і медом. До млинців готується макове-медове молочко, в яке умочували млинці. Готується молочко в спеціальному посуді (конусоподібному глиняному горщику для перетирання макового насіння) в макітрі.

Мак згадується в багатьох прислів’ях, приказках, піснях і загадках: «Мачок з медом – вуса оближеш», «Черен мак, так бояри їдять», «Пиріг з маком смаком лаком», «Поминаючі мак, не прогнівайся і так», «Червона дівка в хороводі, що маків цвіт в городі».

З Медового Спаса починається Успенський піст або Спасівка. За строгістю він прирівнюється до передпасхального посту, але триває всього два тижні – до 28 серпня. Під час посту не можна їсти м’ясні страви, молоко і молочні продукти, яйця, солодощі, пити алкоголь. Рибу можна їсти тільки в день Преображення Господнього, 19 серпня.

Що категорично заборонено робити в Медовий Спас у 2020 році

Головна заборона пов’язана з постом. З Маковія починається один з найсуворіших постів в році – Успенський. Він триватиме лише два тижні і закінчиться 28 серпня – в день Успіння Пресвятої Богородиці. За старих часів його називали “осколком” Великого.

За переказами Господь призначив людям говіти перед Великоднем цілих дев’ять тижнів, але святі отці, розуміючи, наскільки це важко, стали просити Всевишнього скоротити випробування. Ось тоді-то два тижні Великого посту і були перенесені на кінець серпня і перетворилися в Успенський піст. Наші предки завжди раділи можливості очистити душу молитвою і втихомирити плоть фруктово-овочевим постом.

До свята ж традиційно не готують страв з м’яса, яєць, молочних продуктів, навіть рибу подавати на стіл не годиться. Слід утриматися і від міцних напоїв.

За старих часів люди вважали, що бджоли після Медового Спаса починають приносити “неправильний” мед, і відповідно вчасно поспішали його зібратиНа

Медовий Спас у 2020 році. Народні прикмети

На Маковея літо закінчується, осінь починається;

Якою буде погода на Маковея, таким буде наступний рік;

Якщо на Маковея йде дощ, лісових пожеж буде мало;

На Маковея вдовам допомагай: слабкому -допомогай, а тобі – щастя;

У Першого Спаса всього в запасі: і дощ, і сонце, і вітер;

Після Першого Спаса в річку не заходять;

Ластівки три рази відлітають – на три спаса.

Народні обряди на Медовий Спас у 2020 році

На Медовий Спас у 2020 році   існує три обряди на удачу в різних сферах вашого життя. Для проведення таких обрядів вам знадобиться вода, мак і мед.

“Солодке життя”

Вранці і ввечері 14 серпня тричі вмивайтеся освяченою водою з медом. Після кожного обмивання важливо сказати дивлячись в дзеркало ці фрази одну за одною: «Матінка-природа я удачею нагодована»; «Любовні негаразди пережити я постараюся»; «На любовну удачу вмиваюся». З давніх-давен люди вірили, що цей обряд допоможе вам знайти кохання і удачу в любовних відносинах.

«Маковий мішечок»

Перед сном 14 серпня насипте жменьку макових зерен в хустку, і туди ж покладіть будь-яку монетку. Все це ретельно загорніть, щоб жодне зернятко не загубилося, і покладіть цей згорток собі під подушку, вимовляючи такі слова: «Маковий мішечок, принеси удачі в теремочок. Дай ти мені розбагатіти, та в справах усіх досягти успіху.» Вважалося, що до наступного молодика цей мішечок буде мати велику силу. Носіть його з собою, і він принесе вам удачу в грошових справах.

«Захисне коло»

Вам знадобиться свічка, склянка джерельної води і жменька макових зерен. Обряд проводиться на голодний шлунок. В ніч з 14 на 15 серпня запаліть свічку і поставте її на вікно, навколо посипте маком. Візьміть склянку джерельної води правою рукою і проговоріть наступну молитву: «очищаюсь від будь-якого зла сьогодні я. Вогнем і водою виганяю зі свого життя негатив і негативні емоції.

Нехай природа-матінка зберігає мене і тіло моє від будь-якої небезпеки, що підстерігає мене. Нехай я буду щасливішою і добрішою, щоб і люди мене любили і цінували. Амінь.» Після цього випийте всю воду зі склянки, загасіть свічку і скажіть: «Нехай я буду щасливішою і добрішою, щоб і люди мене любили і цінували. Амінь.» За старим переказами цей обряд буде вас оберігати від недобрих людей, від нещасть і бід.

Медовий Спас у 2020 році – ворожіння

Майже кожне релігійне свято обов’язково включало в себе процес ворожіння.

На Маковея мама з ранку відправляла свою дочку на церковну службу з зібраними нею “Маковейчиком”, перев’язаним червоною стрічкою. Коли дочка приходила з церкви мама їй говорила: “Будь, доню, така ж красива, як квіти на цьому букеті, і така ж щаслива, як ти зараз прийшла додому, разом зі своїм обраним”. Мама цілувала доньку і благословляла її на щасливе майбутнє життя.

У свою чергу, молода дівчина, коли йшла на зустріч з коханим, брала головку маку, відкривала її, і обсипала навколо свого судженого, примовляючи: “Щоб ти мене кинув тільки тоді, коли збереш всі макові зернятка навколо себе”.

На Медовий Спас також виконували і родинну обрядовість. Один з членів сім’ї заварював для всіх чай, і кожному в чашку клав ложку меду. При цьому потрібно було сказати: “Мед прибери всі образи і гнів”. А потім кожен член сім’ї випивав свій чай з медом. А ті, хто був між собою в сварці, обов’язково повинні були помиритися.

Крім того, жінка, яка довго не могла народити дитину, на Маковея повинна була підійти до криниці, вмитися чистою водою і говорити: “Згадай дух Спаса про всіх людей. Комусь пішли достаток, комусь – здоров’я, а мені – дитину “.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *