Home / Дозвілля / День Святого Валентина – історія, традиції свята кохання

День Святого Валентина – історія, традиції свята кохання

Якщо заглянути в календар, то можна з успіхом виявити відповідне свято кожного дня. Це професійні дати і незвичайні урочистості, народні прикмети і церковні свята. Але особливо улюблені й шановані свята, які отримали міжнародну популярність, побудовані на віковій традиції і прославляють людські почуття. Всі ці якості ввібрало в себе всіма улюблене свято – День Святого Валентина.

Якого дня День Святого Валентина: прототип свята

День Святого Валентина - історія, традиції свята кохання

Закохані більшості цивілізованих країн 14 лютого поспішають привітати свої половинки зі святом найпрекраснішого почуття – кохання.

В цей день є прекрасна можливість закричати про свої почуття на весь світ або тихенько натякнути.

Адже навіть саме звичайне намальоване сердечко в цей день стає кричущим символом.

Але мало хто із закоханих знає, що 14 лютого День Святого Валентина  святкується вже протягом 16 століть. І число Дня Святого Валентина з’явилося не випадково.

У всіх народів, які схиляються язичницьким богам існували свої специфічні свята, під час яких славилися ці боги і проводилися особливі обрядові заходи.

На 14 лютого в Стародавньому Римі припадало свято Луперкалій. Є кілька інтерпретацій проведення самих урочистостей. Бог був покровителем стад, і народ, вшановуючи його, із задоволенням віддавався гулянням і утіхам.

Але за іншою версією саме в цей день проходив сексуальний фестиваль. Свято було присвячено вибору пар. Такий незвичайний древній спосіб чи то сватання, чи звідництва.

На пергаменті писалися імена всіх дівчат, які досягли віку заміжжя, але не мають своєї половинки. Всі листки складалися в одну корзину. Далі в гру входили хлопці. Вони витягали з цього кошика клаптик з ім’ям.

Тільки випадок або доля могли звести юнака зі своєю коханою. Решта учасників забави були змушені утворити пари. Цілий рік вони зобов’язані були прожити разом.

І навіть якщо почуттів для створення сімейного союзу у них не виникало, цього часу було достатньо для народження нових жителів Римської Держави.

Крім проведення любовного жереба, свято супроводжувалося незвичайними забавами еротичного нахилу. Так, юні красені, скинувши одяг, в абсолютно голому вигляді бігали по вулицях міста, щоб відшмагати зустрічних панночок ременями. Юні і не зовсім діви не поспішали їм чинити опір, а з задоволенням підставляли під різки свої голі тіла.

Подібні свята з еротичним ухилом проводилися не тільки в Стародавньому Римі. У багатьох народів були свої ритуали і обряди, пов’язані зі створенням любовних пар. Фактично, саме ці звичаї і послужили основою для появи всіма улюбленого свята в лютому.

День Святого Валентина: історія свята

Так як свята древніх були тісно пов’язані з язичницькими обрядами і поклонінням різним богам і божествам, з приходом християнської віри на територію європейських держав постало питання про заборону таких урочистостей. Але яким же чином можна заборонити свята, які стали улюбленими натовпами? Як можна змусити народ забути звичні ритуали?

І священики католицької церкви не стали ламати копій, а пішли простим шляхом. Кращий спосіб заборони – це підміна.

Тому багато звичних сьогодні свят мають фактично язичницьке коріння.

Так, кельтське свято Самхейн перетворилося в День Всіх Святих, навіть Різдво підмінило язичницьке свято, присвячене богу Сатурну. А замість сексуальних і еротичних фестивалів з’явився День Всіх Закоханих.

Дійсно ідея Дня Святого Валентина належить католицькій церкві.

Свято отримало свого покровителя, який допомагає всім закоханим і був канонізований церквою в V столітті, коли і з’явилося особливе свято. Така підміна припала до душі багатьом, і свято швидко завоювало своїх прихильників.

День Святого Валентина. Покровитель святкового дня, історія

Чому ж було обрано саме Святий Валентин в якості покровителя закоханих і однойменного свята? У чому заслуга юнака?

Існує кілька красивих легенд, по-різному розкривають долю і подвиг Валентина. Але всі вони пов’язані з любовними і романтичними, і в той же час трагічними історіями.

Валентин був чи то священиком, то чи лікарем, чи то одним і другим відразу. Історії сходяться в одному, події відбувалися за часів імператора Юлія Клавдія. Деякі рішення правителя були деспотичними. Так, своїм легіонерам він категорично заборонив обзаводитися сім’ями. Нібито відносини з жінками позбавляють бійців сили і духу. А їх завдання – повністю віддаватися захисту свого правителя і священних земель.

Але заборонити бійцям закохуватися він ніяк не міг. Почуття спалахували, але об’єднати серця було нікому, так як священики просто боялися смертельної кари, яка їм загрожувала в разі порушення суворого указу.

Наперекір деспотові пішов тільки Валентин. Священик таємно вінчав закоханих, не дивлячись на погрози і небезпеку. Але таємниця все одно стала надбанням правлячих кіл, і Валентина кидають у в’язницю.

За іншою легендою в тюрму потрапляє молодий хлопець на ім’я Валентин, який уміє зціляти людей. Саме за свої незвичайні лікарські здатності його і кинули за ґрати.

Безпосередньо у в’язниці до Валентина, чи то священику, чи то лікареві охоронець приводить свою сліпу дочку, якій хлопець повертає зір. Між молодими людьми спалахують ніжні почуття. Юнак зізнається в них в своєму листі до коханої.

Але їм так і не вийшло поєднати свої долі, тому що 14 лютого відбулася страта. Дівчина встигла отримати романтичне послання, яке і стало прототипом сьогоднішніх валентинок.

Тому батьківщиною свята всіх закоханих вважається Рим, а не Америка, як помилково вважають деякі наші співвітчизники.

День Святого Валентина: привітання і традиції в різних країнах

За 16-вікову історію свято День Святого Валентина  поширилося не тільки по всій Європі, а й потрапив в азіатські країни, і навіть перетнуло океан, щоб влаштуватися в Америці.

Згідно з повір’ям у цей день будь-яка панянка і хлопець можуть сказати про свої почуття, і обранець повинен відповісти взаємністю або дати обгрунтовану відмову.

Ця традиція в різних країнах, і в різні часи обігрувалася кардинально протилежними ритуалами. Але звичка свататися в День Всіх Закоханих залишилася в багатьох країнах.

Багато хто із задоволенням дарують 14 лютого валентинки. І не тільки коханим, а навіть тим людям, до яких просто симпатизують.

Даруються не тільки листівки, а й вироби у вигляді сердечок. Будь-який сувенір, виконаний у відповідній тематиці, стане підходящим подарунком на День Валентина.

Організація романтичних зустрічей, вечерь і вечірок на День Закоханих стала звичним проведенням часу закоханих, а також просто молодіжних компаній.

Обов’язково на столи виставляються страви, що зовні нагадують серця. Для вечірок підбираються конкурси еротичного прикольного характеру. Закохані навпаки шукають способи усамітнитися, для чого відправляються в подорожі або присвячують час тільки одне одному.

День Святого Валентина в Англії

Англійці перейняли римський ритуал еротичного фестивалю. У присутніх на День Святого Валентина компаніях хлопці вибирали собі «Валентину». Відбувалося це за допомогою жереба. Імена панянок пишуться на листках, які майбутні «Валентини» витягують з шапки.

На хлопця покладалися обов’язки справжнього «лицаря». Він упродовж найближчого року зобов’язаний був супроводжувати сою «обраницю», співати їй пісні і присвячувати їй вірші і героїчні вчинки.

Дітей в День Святого Валентина  наряджають в дорослий одяг. І такі маленькі «Валентини» ходять по домівках з піснями про покровителя свята. Як символічний подарунок коханим дарували дерев’яні ложки. Їх обов’язково роблять своїми руками і прикрашають різними сердечками.

Сьогодні в Англії свято розширтло свої кордони.

Вітають не тільки собі подібних, а й улюблених домашніх тварин.

Традиція дивна, але тим не менше деякі англійці зізнаються в коханні собачкам або конячкам.

У практичних американців з’явилися солодкі ідеї. Саме жителі західного континенту ще в XIX столітті придумали дарувати на День Закоханих солодощі. Популярний марципан був досить дорогим частуванням через дорожнечу цукру, що входить до складу частування. Тому такий подарунок вважався просто шикарним в ті часи.

День святого Валентина в Америці

У міру розвитку цукрової промисловості в Америці звичай став більш популярним. Навіть з’явилися тематичні карамельні цукерки червоно-білого кольору. Червоний символізував пристрасть почуттів закоханих, а білий їх чистоту.

В середині XIX століття з’явилася традиція укладати такі цукерки в коробки, які виготовлялися у вигляді сердець.

День святого Валентина в Японії

В Японії свято закоханих прийшло в 1930-х роках. Ініціатором поширення стала відома кондитерська фабрика. Це була своєрідна рекламна акція, яка прижилася в Японії. Фабрика випускала шоколад, тому стало традицією дарувати 14 лютого саме шоколадні цукерки.

Але сучасні японці перетворили свято фактично в день чоловіків. Саме їх вітають в цей день, а дарують не стільки шоколад, скільки різні чоловічі аксесуари. А  рівно через місяць їх обраниці отримують відповідні подарунки – білий шоколад.

А ще в Японії прийнято голосно прокричати про свє кохання, для чого пари по черзі вигукують зі спеціального помосту.

Привітання з Днем Святого Валентина в інших країнах

Романтичні французи в якості привітань пишуть вірші. Короткі, але красиві чотирирядкові вірші пишуться на мініатюрних листівках.

Цей звичай прийшов і до нас. Ще французи в день Святого Валентина  дарують коштовності. І не просто дрібнички, а справжні дорогі ювелірні прикраси на День Святого Валентина.

Поляки ж намагаються в День Всіх Закоханих відвідати Познанську метрополію, де є чудотворна ікона Святого Валентина. Саме до цієї ікони приходять помолитися паломники, просячи допомоги в любовних справах.

Італійці ж назвали свято солодким. Це пов’язано з традицією дарувати на свято виключно солодощі. У День Святого Валентина  кожен чоловік Італії вважає своїм обов’язком подарувати своїй дамі серця, дівчині, дружині, мамі, донькам смачні солодкі подарунки.

А ось німці вважають Валентина покровителем психічно хворих людей. Тому в Німеччині 14 лютого день психічно хворих, коли лікарні прикрашають стрічками червоного кольору, а в церквах проходять специфічні служби. Хоча кожен закоханий трошки неврівноважений чоловік, а саме почуття кохання можна пояснювати, як порушення психіки.

Не важливо, які традиції припадуть вам до душі більше. Головне, не забути 14 лютого привітати своїх коханих.

І нехай це буде маленька валентинка з віршами, букет ніжних квітів, романтична вечеря або просто слова кохання.

День Святого Валентина. Тест

Питання 1

День Святого Валентина подібне до фестивалю Луперкалії. Де проводився цей фестиваль?

а). У Стародавньому Єгипті

б). У Вавилоні

в). У Стародавній Греції

г). У Стародавньому Римі

Відповідь: У Стародавньому Римі. Свято Дня Святого Валентина сягає своїм корінням у часи Стародавнього Риму, де щороку, 15 лютого, проводився фестиваль Луперкалії – свято еротизму на честь бога Фавна, одним з прізвиськ якого було Луперк.

Питання 2

Як відомо Святих Валентинів, які жили в один і той же час, було щонайменше два. Ким був перший Святий Валентин?

а). римським священиком

б). римським сенатором

в). римським легіонером

г). римським істориком

Відповідь: Римським священиком. За легендою Святий Валентин був священиком, який таємно вінчав закоханих. Імператор вважав, що неодружені чоловіки набагато краще проявляють себе на полі бою, тому заборонив чоловікам одружуватися.

Питання 3

Назвіть рід занять другого Святого Валентина, з Терні.

а). Тесляр

б). єпископ

в). фермер

г). м’ясник

Відповідь: Єпископ. Про життя цього Валентина відомо так само мало, як і про життя попереднього.

Питання 4

Як звали римського імператора, який наказав стратити Святого Валентина?

а). Калігула

б). Клавдій II

в). Нерон

г). Октавіан Август

Відповідь: Клавдій II. Римського священика Валентина імператор наказав вбити в 269 році н.е. Імператор Клавдій II перебував при владі з 268 по 270 рр. н.е.

Питання 5

Як звали Папу Римського, який намагався заборонити фестиваль Луперкалії і надати цьому дню виключно християнський сенс?

а). Урбан VIII

б). Геласій I

в). Боніфацій III

г). Іоанн VII

Відповідь: Геласій I. Геласій I вирішив викорінити язичницьке свято в 494 році н.е.

Питання 6

До якого віку відноситься перша валентинка?

а). XIV

б). XV

в). XVI

г). XVII

Відповідь: XV. Існують дві версії того, коли з’явилася перша валентинка і хто був її автором. За однією в 1415 році Герцог Орлеанський, перебуваючи у в’язниці – лондонському Тайере, писав їй звідти любовні послання, які зараз вважаються першими валентинками.

За іншою версією все сталося набагато пізніше – в 1477 році коли одна дівчина писала юнакові, що вона умовить матір збільшити розмір її приданого і юнак зможе на ній одружитися. У будь-якому випадку перша валентинка з’явилася в XV столітті.

Питання 7

У Дубліні щороку, 14 лютого, виставляються мощі Святого Валентина.

вірно

невірно

Відповідь: вірно

Питання 8

День яких святих офіційно відзначає католицька церква 14 февраля?

а). Феліцітата і Перпетуї

б). Кирила і Мефодія

в). Петра і Февронії

г). Петра і Павла

Відповідь: Кирила і Мефодія. У 1969 році День Святого Валентина  був виключений з календаря офіційних католицьких свят і переведений в розряд факультативних.

Питання 9

У якому творі Шекспіра зустрічається згадка про День Святого Валентина?

а). Макбет

б). Приборкання норовливої

в). Гамлет

г). Дванадцята ніч

Відповідь: Гамлет. День Святого Валентина  згадується в монолозі Офелії, Акт IV, сцена 5.

Питання 10

Який римський бог є одним із символів Дня Святого Валентина?

а). Купідон

б). Марс

в). Бахус

г). Зевс

Відповідь: Купідон. Бог любові Купідон (у греків він називався Еросом) – вічний помічник Афродіти. Купідон пронизує серце – символ Дня Святого Валентина, стрілою.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *