Працюючим батькам і зайнятим навчанням дітям практично неможливо знайти час для спільних занять спортом. Але все змінюється влітку, коли графік вже не настільки щільний, і кожні вихідні хочеться прогулятися в парку. У такі дні легко знайти спортивні розваги, які стануть відпочинком для всієї родини. Як поєднувати літній спорт та відпочинок дізнаємось далі.
Літній спорт
З кожним роком міські парки стають все кращими, і в них з’являється інфраструктура для занять спортом, а також оновлені дитячі майданчики. Поряд з цим будується все більше розважальних центрів, аквапарків, ковзанок і роллердромів, куди можна відправитися всією сім’єю заради активного відпочинку. Це означає, що спільний спорт для дорослих і дітей може бути доступним і веселим, особливо влітку, коли у всіх членів сім’ї є і можливість, і бажання.
Ви можете чергувати види спорту, в яких справляється ваша сім’я по вихідним. По-перше, так будуть тренуватися різні групи м’язів. А по-друге, заняття будуть сприйматися як розвага, а не обов’язок або рутина.
Літній спорт. Роликові ковзани
Раніше роликові ковзани вважалися інтересом переважно підлітків, при тому досить дорогим. Сьогодні ж на них із задоволенням катаються люди будь-якого віку. І для цього не треба купувати самі ролики і захист до них – досить взяти все на прокат в парку, добираючись туди і назад. Крім того, щороку відкриваються нові роллердроми, тобто майданчики зі спеціальним покриттям, на якому легко і менш травматично кататися дітям.
Намагатися поставити малюка на ролики можна вже з 3-річного віку, але робити це краще під наглядом досвідченого тренера. Набагато простіше починати, коли дитина вже підросла до 5-6 років. Діти в цьому віці фізично більш підготовлені і вже самі горять бажанням навчитися кататися, дивлячись на хлопців в парку. Отримавши базові навички, 6-7-річні малюки цілком комфортно почувають себе на роликах.
Ризик отримання травм такий же, як і при заняттях скейтбордінгом, тому дуже важлива наявність шолома, рукавичок, наколінників. В іншому випадку можливі садна, забиті місця і переломи. На жаль, п’яту точку людини при падінні з лижоролерів мало що здатне захистити. Крім того, дуже важливим є склад матеріалу для лижних палиць. Волокнистий вуглепластик зменшує суглобове навантаження при катанні на лижеролерах на асфальті.
Користь від катання на роликових ковзанах очевидна для будь-якого віку. Такі заняття дають навантаження практично на всі групи м’язи, особливо на м’язи ніг і сідниць, а також розвивають плечовий пояс і прес за рахунок поворотів. Ефект можна порівняти з бігом, тільки ролики набагато позитивніші для дітей, і втома після катання відчувається менше. Крім цього, роликові ковзани покращують координацію рухів і просто допомагають контролювати свою вагу, адже енерговитрати від їзди колосальні (близько 800 кілокалорій на годину).
Літній спорт. Велосипед і самокат
Катання на велосипеді і самокаті для всієї родини передбачає виїзд у великий парк з хорошими доріжками. Зате, як і роликові ковзани, цей здоровий вид транспорту тепер повсюдно є в паркових прокатах. Починати прилучення маляти до «велотуризму» можна вже з 2 років, використовуючи триколісний велосипед. До навчання їзді на двох колесах приступають, як правило, з 4-5 років, хоча це більше залежить від внутрішньої готовності дитини.
Переоцінити роль поїздок на велосипеді для фізичного розвитку малюка практично неможливо. З кожним разом дитина стає все більш спритною, адже йому необхідно виконувати відразу кілька дій: дивитися на дорогу, тримати кермо і крутити педалі, уникаючи купин і ям. А ще такий літній спорт, як катання на велосипеді – відмінний засіб для красивої постави.
Самокат більше асоціюється з підлітковим віком. Але для різноманітності пару раз за сезон батьки з дітьми можуть вибрати саме його. Найпростіший двоколісний пристрій, який, втім, знижує ймовірність травми в порівнянні з велосипедом або роликами і тому підходить маленьким дітям. Дитина освоює самокат тут же, як тільки розуміє, що значить тримати рівновагу. Заодно півгодинна поїздка на самокаті – якісно опрацьовує всі м’язи ніг.
Літній спорт. Бадмінтон і фрісбі
Бадмінтон – це і гра, і спорт одночасно. Основна перевага в тому, що бадмінтон не вимагає спеціальної підготовки від дитини і дорослих членів сім’ї. Немає необхідності навіть йти до парку, адже в бадмінтон можна просто пограти у дворі свого будинку. Екіпірування (ракетки та кілька воланів) знайдеться в будь-якому магазині спортивних товарів за скромною ціною. В результаті вся родина отримає задоволення завдяки цій рухливій грі, а малюк додатково натренує свою реакцію, стежачи за траєкторією воланчика. Зрозуміло, гра в бадмінтон розвиває м’язовий корсет і служить хорошим фізичним навантаженням в цілому.
Але найекономічнішою, універсальною і по-справжньому літньою грою вважається фрісбі. Звичайна «літаюча тарілка», яку можна легко запустити на відстань в декілька десятків метрів. Її дуже легко взяти з собою на пікнік або звичайну прогулянку. Це і перетворило фрісбі в популярний атрибут будь-якого активного відпочинку на природі. Діти сприймають «літаючу тарілку» виключно як розвагу, але не можна недооцінювати її користь для фізичного розвитку: вона розвиває гнучкість, координацію і спритність.
Літній спорт. Кайтсерфінг
Кайтсерфінг, симбіоз водного і повітряного спорту, дуже ефектне, але і дуже небезпечне заняття. Ковзання по воді відбувається за рахунок тягнучої сили повітряного змія. Особливу ефектність цього виду спорту надають стрибки вгору, іноді і на кілька метрів, що вимагають від людини повного володіння своїм тілом. Причиною багатьох травм стає погане приземлення або катання на кайті при сильному вітрі, який віднесе спортсмена на прилеглі будівлі. При цьому велика ймовірність отримання осколкових переломів нижніх кінцівок, ребер і черепа. Для занять кайтсерфінгом обов’язковим є попереднє навчання, спеціальне спорядження і присутність помічника, здатного управляти змієм і допомогти в критичній ситуації. Але мисливців за адреналіном ці небезпеки не зупиняють, і тому видовищний вид спорту знаходить все більше шанувальників.
Літній спорт. Вейкбординг
Другий літній спорт з високим ризиком отримання травми – вейкбординг. Цей вид спорту вважається молодшим братом серфінгу і ідеально підходить для усіх, хто любить швидкість. На відміну від серфінгістів вейкбордери переміщаються по воді тягнучою силою катера. Вони виконують різні трюки на кільватерній хвилі, яка виступає в якості трампліну. Без відмінної техніки пересування на водних лижах заняття векбордінгом чреваті забоями, розтягненнями м’язів і навіть переломами. Трюки і стрибки при заняттях вейкбордингом не менше видовищні, ніж при кайтсерфінзі, але через свою дорожнечу цей вид активного літнього відпочинку не настільки популярний.
Літній спорт. Віндсерфінг
Протягом декількох років цей вид спорту був злегка забутий і ось останні роки класичний віндсерфінг, пересування на вітрильній дошці, переживає ренесанс. Вигідна відмінність віндсерфінгу від вейкбордингу або кайтсерфінга – ним можна починати займатися і після 50. Для занять цим видом спорту потрібні лише гарне почуття рівноваги, виконання вправ на розтяжку і вміння плавати, оскільки падіння в воду з дошки досить часте явище. Без форсування подій зі спробами осідлати високу хвилю в самому початку занять – цей вид спорту може бути досить безпечним. В іншому випадку можливі травми хребта і переломи кінцівок. Пересування під вітрилом на невеликих хвилях і зі слабким вітром загрожує лише втратою управління дошкою і зануренням в воду. А плавання, хоч і вимушене, – найкорисніший вид спорту.
Літній спорт. Пляжний волейбол
Старий добрий пляжний волейбол і раніше любимий на літньому відпочинку і найменш небезпечний в п’ятірці популярних видів спорту на курорті. З 1993 року він віднесений до олімпійських видів спорту і з тих пір його популярність тільки росте. Пляжний волейбол підходить для занять молодим і літнім людям. Ризик травми при цьому виді активного відпочинку невеликий, але можливі неприємні наслідки теплового удару. Тому перекидаючи м’яч через сітку на пляжі, варто подбати про головний убір і достатню кількість води. Запаморочення, нудота, головний біль, провісники теплового удару, вказують на необхідність термінового переміщення горе-спортсмена в тінь і необхідність охолодження його тіла льодом або водою.