Золотистий стафілокок – бактерія, яка здатна викликати в людському організмі найрізноманітніші захворювання гнійного характеру, приводячи до важких вражень багатьох органів. Наприклад, на шкірі бактерія золотистого стафілокока провокує утворення фурункулів, у немовлят викликає «пухирчатку новонароджених», в легенях людини стає причиною розвитку стафілококової пневмонії, в жіночих грудях – маститу.
Як передається золотистий стафілокок?
У кишечнику дитини золотистий стафілокок може викликати розвиток дизбактеріозу, на дитячій шкірі – прищі, висип, в крові – сепсис, на слизовій носоглотки – фарингіт і ангіну. Перелік небезпечних захворювань, що викликаються стафілококом, може зайняти кілька сторінок. Ясно одне: золотистий стафілокок, провокуючи гнійно-запальні процеси, може спричинити ураження органу, в тому числі мозку і кісток.
Особливістю стафілокока є його умовно-патогенний характер, а це означає, що присутність даної бактерії в людському організмі не обов’язково призводить до виникнення запалень і хвороб. Однак, як тільки знижується імунітет або, наприклад, шкіра ушкоджується в результаті травми, стафілокок переходить до активного розмноження, внаслідок чого посилюється загроза здоров’ю його носія.
Золотистий стафілокок – настільки поширена інфекція, що його можна знайти навіть у таких місцях, де, здавалося б, не повинно бути місця хвороботворним бактеріям, тобто в стаціонарах лікарень і пологових будинках. Спроби боротися зі стафілококом за допомогою антибіотиків призводять тільки до підвищення стійкості стафілокока, і тривале лікування організму антибіотиками губить сам організм, а стафілококова інфекція тільки «розквітає».
Ще одне невелике уточнення: здоров’ю людини загрожує не сама бактерія золотистого стафілокока, а продукти її життєдіяльності. Дана бактерія виробляє ентеротоксин – речовину, яка, потрапивши, наприклад, в слабенький ШКТ малюка, стає причиною проносу, зеленого калу, болю в животі і блювоти. Чим слабкіший дитячий імунітет, тим активніше розмножується стафілокок, і тим більше небезпечних токсинів ним виробляється.
Бактерія стафілокока дуже стійка до несприятливих умов навколишнього її середовища. Вона може виживати навіть в солі і перекису водню, завдяки своїй здатності виробляти ліпазу – особливий фермент, який здатний розщеплювати жир. Ліпаза також міститься і в грудному молоці, через що в медицині прийнято вважати материнське молоко основним джерелом зараження малюка інфекцією стафілокока. Однак насправді дана бактерія присутня буквально всюди – на всіх предметах, речах, продуктах і навіть у, здавалося б, стерильному лікарняному середовищі.
Оскільки золотистий стафілокок є умовно-патогенною бактерією, він спокійно існує на будь-яких поверхнях, у тому числі на слизовій людського носа, статевих органах, в кишечнику. Досить дитині захворіти, наприклад, ГРВІ або грипом, перенести важку травму або операцію, роздобути дизбактеріоз і пройти курс лікування антибіотиками, як імунітет слабшає, і стафілокок негайно приступає до активного розмноження.
Малюки, постійно хворіють гострою респіраторно-вірусною інфекцією, і недоношені дітки, так само як і їхні матері, організм яких після ослабленя після перенесених пологів, легко заражаються золотистим стафілококом, через якого в організмі розвиваються гнійно-запальні процеси.
Золотистий стафілокок – ознаки
Різноманітні ураження шкіри, в тому числі: фурункули, прищі, бешихове запалення, шкірне запалення як при скарлатині. Ці зовнішні прояви говорять про те, що організм зсередини вражений стафілококом.
Стафілококова ангіна, яка мало чим зовні відрізняється від стрептококової, проте не лікується пеніциліном.
Стафілококова пневмонія, яка відрізняється від звичайного запалення легенів швидким розвитком, гострим перебігом, яскраво вираженою лихоманкою, а також безліччю інших важких симптомів, наприклад, задишкою, гіперемією, тахікардією. Стафілококова пневмонія може мати первинний характер, а може розвинутися як продовження вірусної інфекції – кору, грипу.
Стафілококовий ентероколіт нерідко вражає кишечник в результаті лікування антибіотиками широкого спектра. Про початок даного захворювання свідчить різкий стрибок температури і симптоми гострого отруєння кишечника на 5-6 добу після зараження.
Стафілококовий менінгіт розвивається, як правило, на основі сепсису.
Гнійний мастит у жінки, яка годує грудьми. У цьому випадку годування малюка слід припинити і відновити тільки після абсолютного одужання матері.
Синдром токсичного шоку.
Коли дитячий організм сильно вражений стафілококом, це відразу стає зрозуміло через безліч характерних проявів захворювання. Про розвиток стафілококової інфекції буде сигналізувати і шкіра з її висипаннями, і сильна гарячка, і розлади кишечника – пронос, різі, блювота.
Як лікують золотистий стафілокок у дітей?
Всі перераховані вище захворювання, які здатний викликати золотистий стафілокок, розвиваються тоді, коли знижується імунітет дитячого організму. Всі ці захворювання слід лікувати або в амбулаторних умовах, або помістивши дитину в стерильний бокс стаціонару, якщо хвороба зайшла занадто далеко.
Годування немовляти груддю слід призупинити, тільки його мати захворіє гнійним маститом. У будь-яких інших випадках грудне вигодовування припиняти не слід, оскільки не воно є імовірною причиною зараження, а недотримання правил гігієни. Дитину прикладати до грудей слід так, щоб не допустити травмування сосків, інакше через тріщини сосків буде здійснюватися передача інфекції.
При утворенні тріщин на грудях слід обробляти груди хлорофіліптом, який знищує стафілококову бактерію. Дотримання санітарних норм обов’язково в усьому: посуд, соки, пляшечки потрібно кип’ятити; речі і білизну прати; іграшки чистити; в приміщеннях проводити регулярне вологе прибирання.
Антибактеріальна терапія проводиться при хворобах, викликаних золотистим стафілококом, при наступних їх проявах
Пронос зеленого кольору, вміст слизу у фекаліях дитини, блювота, біль у животі, підвищена температура. Так проявляє себе стафілококовий ентероколіт – кишкова інфекція, лікувати яку слід в стаціонарі. Якщо у матері дитини відсутній мастит, то грудне вигодовування слід продовжувати. Імовірні причини інфікування – недотримання санітарних норм, передача інфекції через продукти харчування.
Пухирчатка новонародженого – гнійне шкірне захворювання. Шкіра немовляти покривається бульбашковим висипом з каламутною рідиною всередині. Лікують захворювання в стаціонарних умовах, обробляючи шкіру антисептиками і роблячи ін’єкції антибіотика. При важких формах захворювання може знадобитися переливання крові.
Гнійний кон’юнктивіт. Якщо лабораторні аналізи показали, що причиною захворювання є золотистий стафілокок, то для лікування використовуються антибактеріальні мазі і очні краплі.
Абсцеси на голові та тілі грудничка. Супроводжуються підвищенням температури і розвитком слабкості у дитини. Лікують захворювання антигістамінними препаратами та антибіотиками, вітамінами і шкірними процедурами.
Флегмони – набряки і припухлості на шкірі, що представляють собою гнійні запалення підшкірно-жирової клітковини. Супроводжуються почервонінням шкіри, гострими болями, підвищенням температури. Лікують флегмони антибіотиками та операційним шляхом.
Сепсис – важкий прояв інфекції стафілокока. Найчастіше сепсисом заражаються слабенькі і недоношені новонароджені немовлята через пупкову ранку. Лікують сепсис комплексно: антибіотиками, вітамінами, переливанням крові. Грудним молоком передати сепсис можна, тому настійно рекомендується продовжувати годувати дитину грудьми для його зміцнення і підвищення захисних сил організму.
Золотистий стафілокок – якою має бути профілактика у немовлят?
Золотистий стафілокок небезпечний не тільки своєю здатністю викликати в організмі гнійно-запальні процеси. Небезпечний стафілокок і тим, що:
імунітету до даної інфекції у людини не виробляється, так що хворіти нею можна протягом усього життя, одужуючи і заражаючись знову і знову;
у золотистого стафілокока дуже висока пристосовність до антибіотиків, а на пеніцилін він взагалі не реагує. Переважна більшість антисептичних препаратів на стафілокок не діє. Потрапивши в несприятливі температурні умови, стафілокок виживає навіть при + 150оС протягом 10 хв. Етиловий спирт і перекис водню стафілококу не страшні. А ось зеленка і хлорофіліпт на стафілокок діють згубно.
Враховуючи вищеперелічені особливості стафілококової бактерії, важливими умовами профілактики даної інфекції є підвищення імунітету і дотримання санітарних норм шляхом прийняття таких заходів:
добре підтримує і зміцнює імунітет малюка грудне вигодовування, яке слід припиняти тільки в разі захворювання матері маститом;
ретельна обробка продуктів харчування;
чистка та прання всього, що оточує дитину;
кип’ятіння дитячого посуду, пляшок і сосок;
регулярне вологе прибирання дитячої кімнати;
своєчасна обробка дитячих саден, ранок і порізів зеленкою.
Це мінімальний перелік умов, при дотриманні яких ймовірність захворювання дитини стафілококовою інфекцією буде істотно знижена і, можливо, зведена до нуля.