Метеоризм – здуття живота, яке проявляється в збільшенні розмірів живота, розпиранням зсередини, а іноді болями. Якщо воно не є проявом хвороби, то його не можна назвати надто вже серйозною недугою, у здорових людей зустрічається таке явище часто, але дискомфорт воно приносить.
Здуття живота – причини і лікування
Здуття живота – метеоризм, найчастіше виникає через неправильне харчування або ж, може бути наслідком деяких захворювань кишечника, таких як:
дисбактеріоз – порушена мікрофлора кишечника, шкідливі бактерії починають виробляти такі гази, як метан, аміак;
панкреатит – через недостатність ферментів, погіршується процес перетравлення їжі, слідом за цим виникає зайве газоутворення;
роздратований кишечник – дисбаланс через неправильне харчування без розбору, переїдання (організм не справляється з функцією перетравлення);
непрохідність кишечника, може бути обумовлена пухлинами, як доброякісними, так і злоякісними.
Іноді скупчення газів виникає, коли процес харчування відбувається занадто швидко і повітря виявляється в шлунку. Тому щоб уникнути проблем, поспішати не варто, а краще повільно і розмірено поглинати їжу, ретельно пережовуючи її, тоді і засвоюваність стане кращоюе. Також здуття живота не рідко з’являється у любителів газованої водички, але в даному випадку, всмоктування газів в кишечнику, може самоусунути даний дискомфорт і проблема пройде сама собою.
Найчастіше викликати посилене газоутворення може поглинена нами їжа, яка створює процес бродіння в кишечнику. Такими продуктами є горох, квасоля, солодкі страви, молочко, здобна випічка, чорний хліб і так далі, які містять багато крохмалю, цукрів і вуглеводів.
Здуття живота може початися з різних причин
Щоб не повторювати появи метеоризму, дайте травній системі відпочити. Постарайтеся пару днів не дратувати шлунок і поїсти рисову кашу без гострих приправ, запиваючи трав’яним чаєм. Потім повернутися до звичної їжі, але вживати краще м’ясо теляче, індиче і куряче. З молочних продуктів робіть акцент на кисломолочні: сир, ряжанка, сметана – ось що нормалізує баланс мікрофлори кишечника дорослої людини.
Прийміть найелементарніші заходи щодо усунення надмірного газовиділення, поспостерігайте за собою, який продукт діє на самопочуття негативно. Лікарські засоби в даному випадку допомагають полегшити перетравлювання за допомогою ферментів, відсутніх організму, для розщеплення їжі на елементи.
Домашні способи позбавлення від здуття живота
Давайте розглянемо найпоширеніші й доступні засоби по позбавленню від метеоризму.
Здуття живота. Чай зелений і з ромашки
Відмінний і простий варіант для поліпшення травлення. Столова ложечка ромашки аптечної на склянку водички, кип’ятити 3-5 хв., приймається в тепленькому вигляді перед їжею. Чай з чебрецю або імбиру лідирує серед засобів по зняттю спазмів у шлунку, і як наслідок прибирає симптом розпирання шлунка.
Здуття живота. Активоване вугілля
Відмінний абсорбуючий засіб, його можна придбати без рецепта лікаря і сміливо приймати в пропорції 1 таблетку на 10 кілограмів ваги людини. Для кращого і швидкого впливу кілька таблеток розводять у склянці водички. Ефект очищення і зняття симптомів метеоризму дуже хороший.
Здуття живота. Насіння кропу
Від здуття живота, як завжди добре впливає насіння кропу. Навіть маленькі дітки, які страждають здуттям животика і коліками швидко заспокоюються від укропної водички. Рецепт настою дорослим людям такий – на склянку окропу 1 склянку. кропового насіння, дати настоятися кілька годин. Потім приймати по півсклянки протягом дня після їжі. Також хороший кріп і в свіжому вигляді, його в суміші з іншими приправами, наприклад фенхелем і лавровим листом, треба додавати в страви. Ця зелень має потужні бактерицидні властивості і бореться з шкідливою флорою в кишечнику.
Здуття живота. Лимон
Лимон, цитрусовий фрукт, від багатьох захворювань, в тому числі допомагає проти газів. В даному випадку використовується цедра. А в поєднанні з імбиром виходить «подвійний удар» по бактеріям, які виробляють гази. Необхідно подрібнити імбир, взяти п’ять грамів цього порошку, додати одну столову ложечку соку лимона і солі на кінчику ножа. Протягом тижня приймати такий розчин, він дасть підвищення апетиту і нормалізує травлення.
Здуття живота. Кефір
Кефір, хоча і містить корисні лактобактерії, але на людей з різною кислотністю середовища в шлунку, впливає по-різному. Хтось відчуває полегшення стану, комусь навпаки, стає гірше і гази посилюються.
Здуття живота. Народні засоби від газоутворення
Якщо звернутися до народних засобів з трав, які застосовувались ще нашими предками, то вийде ось таке не хитре зілля:
Взяти в рівних частинах збір з деревію, звіробою і сухоцвіту, 3 столові ложечки трав залити 1 л окропчику, дати настоятися, процідити. Вживати 3-4 рази на день;
Відвар з дягелю, золототисячника, кореневищ аїру і ревеню, при регулярному вживанні дасть хороший результат. На півлітра водички 2 столові ложечки трав варити на водяній бані 30 хв. Після проціджування пити в тепленькому вигляді по півсклянки;
Також готується і вживається настій з 2 столових ложечок крушини і кореня валеріани і по столовій ложечці кореня кульбаби і кропиви дводомної;
При наявності у вашій домашній аптечці таких лікарських трав, робиться відвар з двох столових ложечок листя перцевої м’яти і валеріани, і однієї столової ложечки насіння фенхелю, змішується зі склянкою окропчику, настоюється півгодини. Приймається вранці і ввечері в рівних частинах;
При здутті живота, в передменструальний період застосовується відвар з листя селери і польового хвоща. Добре розслабляється гладка мускулатура, знімаються спазми і гази не затримуються в організмі, не завдаючи болю.
Фізичні вправи від здуття живота
Крім засобів для вживання всередину, фізичні вправи також мають позитивну дію для поліпшення стану людини. Робити їх можна як для профілактики, так і, безпосередньо, коли виникають здуття живота і коліки:
10 і більше разів лежачи підтягніть зігнуті ноги до живота, обхопивши ноги руками, і зафіксуйтесь в цій позі по пару хвилинок, після кожного підтягування;
Добре покращує перистальтику кишечника, почергово, то напруження, то розслаблення м’язів преса, затримуючи дихання при цьому на 15сек;
Популярний також біляпупковий масаж. За годинниковою стрілкою, долонею правої руки, трохи натискаючи, робіть кругові погладжування.
І так, існує безліч способів запобігти надмірному газоутворенню, приділивши особливу увагу харчуванню і використовуючи настої з трав, якщо ви здорові. Якщо полегшення не настає, нехай тоді лікар поставить правильний діагноз і призначить правильне медикаментозне лікування.
Здуття живота при вагітності
Відчуття здуття живота в період вагітності досить часте явище. Але якщо до вагітності жінка спокійно переносила цю проблему, то під час вагітності метеоризм може доставити багато неприємних відчуттів.
Симптомами метеоризму служать відчуття тяжкості, болю і розпираючого відчуття в животі, гикавка, і інші. Частий метеоризм з присутністю болів, вимагає звернення до лікаря, який зможе виявити причини і вибрати певні заходи для зниження або повного усунення проблеми з здуттям.
Особливу небезпеку здуття несе на перших місяцях вагітності, якщо воно супроводжується загальною слабкістю, безсонням, болем в серці і головним болем. Гази також можуть викликати гіпертонус в матці і спровокувати викидень.
Причини здуття живота
Зростаюча матка дуже часто стає причиною порушення перистальтики кишечника, що провокує появу закрепів та інших проблем з травленням.
Активність дитини також може завдати шкоди травленню.
Гормони, що збільшуються під час вагітності, створюють умови для розслаблення мускулатури внутрішніх органів, що не дає газам відразу виходити з кишечника, а застоюватися і створювати неприємні відчуття.
Вроджені проблеми з травними ферментами шлунка.
Патології шлунково-кишкового тракту: гастрит, виразки шлунка, запальні процеси і інші.
Існують також зовнішні фактори, які провокують метеоризм у вагітних:
Тісний і незручний одяг.
Стресові ситуації.
Неправильне харчування вагітної (наприклад, жирна їжа).
Екологія.
Знижене споживання водички.
Лікування і профілактика для вагітної зазвичай складається в дієтичному харчуванні, виконанні певних вправ, а в деяких випадках призначаються препарати для полегшення ситуації.
Можливі заходи для запобігання здуття живота:
Дієта. Полягає у відмові від продуктів, які викликають сильне бродіння в шлунку, наприклад капуста або чорний хліб. Жирна їжа також заборонена, через уповільнення процесу перетравлення. Прийоми їжі повинні бути в невеликій кількості, але часто, зазвичай радять шестиразове харчування. На ніч рекомендують кисломолочні продукти, які необхідні для відновлення нормальної мікрофлори кишечника і зниження утворення газів.
Фізіологічні причини вагітності лікування не мають, але запобігти наслідкам, наприклад, гормональній перебудові цілком можливо.
Помірна активність також допомагає вагітній впоратися з здуттям живота. Для вагітних найчастіше рекомендують прогулянки, йогу, гімнастику і плавання. Досвідчений інструктор при таких заняттях обов’язковий.
Одяг повинен бути зручним і не тиснути на живіт.
Також лікар може порекомендувати активоване вугілля.
Самолікуванням при здутті займатися не варто, так як можна нашкодити дитині. Вагітній необхідно бути уважною до свого раціону і вибирати правильні продукти, так як найчастіше проблема полягає саме в харчуванні. Краще зайнятися профілактикою ще до прояву симптомів метеоризму, адже здоров’я майбутньої мами і малюка це головне.