Проблема надлишкової ваги знайома багатьом нашим сучасникам. На жаль, набору надлишкової маси тіла сприяє чимало чинників: проблеми зі здоров’ям, скажений ритм життя, велика кількість закладів швидкого харчування та інше. До того ж більшості з нас складно встояти перед спокусою з’їсти зайвий шматочок торта, смаженої курочки і іншої, далеко не корисної їжі. Ось і виходить, що в один прекрасний момент ваги показують прибавку у вазі на 5, 10, а то і 20 кг. І мало того, що зайва вага псує фігуру, так вона ще й істотно підриває здоров’я людини. Порушення обміну речовин веде до розвитку гормонального дисбалансу, цукрового діабету та інших серйозних захворювань. Тому боротися із надлишковою вагою необхідно не тільки з метою поліпшення фігури, але і для свого гарного самопочуття. Причому слідувати правилам здорового харчування необхідно і дорослим, і дітям. Про те, як організувати правильне меню на тиждень, розповімо далі.
Меню на тиждень – харчуємося смачно і корисно
У багатьох з нас словосполучення «здорове харчування» асоціюється з суворою дієтою, позбавленою смачною їжею і всілякими заборонами. Але це зовсім не так. Безумовно, дотримуючись принципів здорового харчування, доведеться відмовитися від смаженої курочки, картоплі фрі та бутербродів з ковбасою, але їх можна замінити не менше апетитними стравами, які будуть приносити користь здоров’ю й фігурі.
Дієтологи запевняють, що здорове харчування базується на смачних продуктах і не має строгих обмежень. Ви можете вживати в їжу те, що любите, тільки готувати продукти належним чином і контролювати об’єми порцій. Наприклад, ту ж курочку і картопельку можна приготувати в мультиварці або відварити з пряними спеціями, при цьому отримати низькокалорійну смачну страву. Крім того, не варто відмовляти собі в задоволенні, з’їсти тістечко, шматочок шоколаду або здобну булку. Але такі продукти повинні зустрічатися в вашому меню на тиждень не частіше двох разів.
Меню на тиждень – основні принципи здорового харчування
Перший прийом їжі повинен складатися не тільки з чашки кави або чаю, але включати в себе страви з яєць, круп. Справа в тому, що в першій половині дня всі вітаміни і мікроелементи краще засвоюються організмом, та й обмін речовин працює в посиленому режимі. Більш того, з ранку ви можете дозволити собі більш калорійні страви, які послужать джерелом енергії. До вечора бажано вживати легку їжу.
Здорове харчування передбачає в меню на тиждень наявність 4-5 трапез. Так ви поліпшите обмін речовин, зможете контролювати голод і запобігти переїданню. Не нехтуйте перекушуваннями. Через 1-2 години після сніданку і обіду можна з’їдати по одному фрукту.
Пийте достатню кількість рідини в день. Використовуйте для цього чисту негазовану водичку. Жага – перший сигнал, який вказує на зневоднення організму, не доводьте себе до такого стану.
Якщо вашою метою є зниження ваги, то практикуйте розвантажувальні дні. Достатньо всього один раз в тиждень «посидіти» на кефірі, щоб надлишкова вага змогла залишати ваше тіло.
Яким має бути меню на тиждень здорового харчування? Давайте розглянемо детально, як правильно скласти раціон для кожного дня тижня, щоб забезпечити себе і домочадців смачною корисною їжею.
Меню на тиждень – понеділок
Почніть тиждень здорового харчування з тарілочки вівсяної каші. Ця страва неймовірно корисна для шлунково-кишкового тракту, до того ж в ньому міститься багато корисних речовин. Варити вівсянку краще на водичці, додаючи замість цукру мед. А якщо покласти в кашу банан, яблучко, сухофрукти – то такі ласощі будуть «уплітати за обидві щоки» навіть діти.
Як перекус використовуйте горішки або яблуко. До речі, фрукти можна дати дітям з собою в школу. Місця в сумці вони багато не займають, зате чудово втамовують голод.
Обід краще почати з першої страви. Це може бути суп з м’яса і овочів. До супу подають хліб з борошна грубого помелу. На друге найкраще з’їсти салатик з рибою.
Полудень складається з знежиреного йогурту або фруктів. А ось на вечерю найкраще готувати страви із сиру або нежирного м’яса. Перед сном випийте склянку кефірчику. За таким же принципом здорового харчування меню на всі інші дні буде скласти нескладно. Але ми, все ж, пропонуємо вам скористатися своєрідною «шпаргалкою».
Меню на тиждень – вівторок
Сніданок: гречана каша, чай з медом.
Другий сніданок: апельсинчик.
Обід: суп або шматок вареної курки з овочами.
Полудень: знежирений йогурт з ягодами.
Вечеря: макарони (з твердих сортів пшениці) з овочевим соусом.
Меню на тиждень – середа
Сніданок: рисова каша.
Обід: риба, приготована на пару з овочевим салатом.
Полудень: фруктовий салат.
Вечеря: кабачкові оладки з грибним соусом.
Меню на тиждень – четвер
Сніданок: омлет з двох яєць.
Обід: грибний суп.
Полудень: галетне печиво.
Вечеря: відварна яловичина з вінегретом.
Меню на тиждень – п’ятниця
Сніданок: пшенична каша з фруктами.
Обід: суп з овочів, запечена курка з овочами.
Полудень: шматочок зефіру.
Вечеря: сирна запіканка.
Меню на тиждень – субота
Сніданок: каша або варені яйця, тост з маслом.
Обід: суп з курки з овочами.
Полудень: фруктовий салат з йогуртом.
Вечеря: запечені овочі з твердим сиром.
Меню на тиждень – неділя
Сніданок: оладки з джемом.
Обід: пісний борщ.
Полудень: желе з фруктів.
Вечеря: запечена рибка з овочами.
Якщо ви хочете влаштувати собі розвантажувальний день, то пийте тільки кефір, водичку, соки і зелений чай. Якщо зовсім не виходить терпіти, то можна побалувати себе фруктами.
І на завершення ще одна порада від дієтологів: продумуючи своє меню на тиждень, враховуйте сполучуваність окремих продуктів і їх калорійність. Наприклад, після щільного обіду з кількох страв краще пропустити полуденок.