Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Збільшена щитовидка у дітей, при вагітності – що робити?

Збільшена щитовидка у дітей, при вагітності – що робити?

Якщо у людини збільшена щитовидка, це може бути серйозним симптомом, який розповість про наявність порушень функціонування цього ендокринного органа. У зв’язку з тим, що щитовидка в організмі відповідає за обмін речовин, стає зрозуміло, чим це загрожує здоров’ю. Як же дізнатися, що у пацієнта відбулося збільшення цього життєво важливого органу? Існує ряд проявів цієї проблеми.У разі, якщо збільшення має невеликі параметри, то хвороба може себе взагалі ніяк не проявляти.

Збільшена щитовидка – внаслідок таких проблем

Збільшена щитовидка у дітей, при вагітності – що робити

гіпотиреоз;

тиреотоксикоз.

Коли щитовидка збільшена сильно, до випирання зоба, який видно неозброєним оком, з’являються характерні симптоми ендокринних захворювань:

утрудненість дихання;

складність здійснювати процес ковтання;

виникненню косметичного дефекту;

осиплість голосу.

 Яка б не була причина такого прояву, збільшену щитовидну залозу потрібно лікувати. Для цього спочатку необхідно звернутися до фахівця. Він допоможе визначити причини симптому, поставить точний діагноз і призначить правильне лікування. Якщо ж погіршити ситуацію, то результат може бути дуже небезпечним для життя людини.

Чи збільшена щитовидка?

Нерідко у пацієнтів, які скаржаться, що збільшена щитовидка,  в дійсності розміри органа в межах норми. Первинно оцінити, в якому стані знаходиться щитовидка допоможе огляд у ендокринолога. У цьому випадку існують певні стандарти:

0 стадія, якщо у щитовидної залози немає змін;

1 стадія, коли під час огляду збільшення не помітно;

2 стадія, якщо все видно навіть при зовнішньому погляді на пацієнта.

Під час огляду лікар також визначає структуру щитовидної залози. У нормальному стані вона повинна бути м’якою і безболісною.

Після зовнішнього огляду, лікар призначає УЗД. Результат дослідження покаже, які розміри має щитовидка (її довжина, ширина і товщина). Однак ці параметри ні про що не розкажуть. Важливий загальний об’єм органу. Тільки так є можливість визначити, чи збільшена залоза.

Збільшена щитовидка – тактика лікувальних заходів

Виявити через що відбулося збільшення щитовидної залози можна, пройшовши комплексне обстеження. В цьому випадку показує порушення функцій ендокринного органа. Лікувати проблему потрібно обов’язково. І головне завдання цього заходу – нормалізація гормонального фону. У разі якщо всі гормони в організмі людини в нормі, то пацієнта просто контролюють.

Якщо збільшення щитовидної залози максимальне і є критичним, то лікування – це хірургічне втручання. Це означає, що щитовидка видаляється. Відповідно, після операції доведеться пацієнтові все життя приймати спеціальні препарати, до складу яких входять тиреоїдні гормони.

Хірургічне лікування – не єдиний вид терапії, який можливий при розвитку ендокринних захворювань. Збільшена щитовидна – призначення лікарів

Гормональне лікування, особливо якщо поставлено діагноз «гіпотиреоз». Така терапія зазвичай застосовується з використанням медикаменту L-тироксин. Дозування лікар підбирає індивідуально кожному пацієнту. Багато в чому вона залежить від того, наскільки збільшена щитовидка  і яка стадія розвитку хвороби. Найчастіше лікар призначає лікування невеликими дозами. Поступово, спостерігаючи за ходом реакції організму, або збільшують кількість препарату, або зменшують його. Така терапія дозволяє робити щитовидну залозу меншою за розмірами, відновлювати її функціональне призначення. Якщо ніяких вузлів немає, то збільшення органу можливо прибрати, він відновиться до колишніх нормальних розмірів. Подібне лікування часто призначають підліткам, які в період швидкого розвитку страждають від недостатньої функціональності ендокринної залози. Сьогодні в школах прийнято робити профілактичні огляди, які допомагають на ранніх етапах визначити збільшення щитовидки. У цьому випадку проблему швидко і ефективно можна лікувати. При збільшенні хвороби, щитовидка буде збільшена ще більше, що загрожує порушеннями в інтелектуальному і статевому розвитку дитини;

Лікування, метою якого є гальмування вироблення гормонів щитовидною залозою. В цьому випадку робити, крім прийому медикаментів, нічого не потрібно. Якщо ж таке лікування буде недостатнім, то показане хірургічне втручання;

Лікування, яке проводиться за допомогою радіоактивного йоду. Така терапія показана, якщо збільшення щитовидки має серйозні розміри. Полягає процедура в одноразовому прийомі препарату. Функція щитовидки пригнічується, тому що вона руйнується. Якщо збільшена залоза, то в більше половині випадків розміри її відновлюються. Головне в цьому методі – правильно розрахувати дозу препарату.

 При збільшенні щитовидної залози, потрібно обов’язково звертатися до лікаря. В іншому випадку це загрожує непоправними наслідками і погіршенням здоров’я. Найчастіше доводиться боротися з цією проблемою все життя, якщо вчасно її не вилікувати.

Збільшена щитовидка у дитини

Збільшення щитовидної залози відбувається у дітей найчастіше через істотну нестачу йоду в організмі. Такою проблемою більше хворіють саме дівчатка, а ось у хлопчиків таке трапляється вкрай рідко. Перед тим, як починати лікування дитини, потрібно визначити ступінь збільшення щитовидної залози. Всього буває п’ять ступенів збільшення:

1 ступінь характеризується несуттєвим збільшенням і можна промацати лише її перешийок;

2 ступінь у дитини добре прощупується пальцями і видно під час ковтання;

3 ступінь збільшення вже помітне при одному тільки погляді на пацієнта;

4 і 5 ступеня є найнебезпечнішими і відображаються на конфігурації шиї дитини і це дуже заважає нормальному дихання і ковтання.

Збільшена щитовидка у дітей – лікування

Є досить багато різних тактик лікування, але кожна з них може підходити або не підходити для дітей або дорослих. Тому тільки лікар повинен провести детальне обстеження, а вже потім призначати лікування коли збільшена щитовидка у дітей. Важкі випадки лікують тільки хірургічним шляхом, після якого пацієнтові призначають прийом певних лікарських препаратів протягом певного періоду часу або ж постійно. Крім цього призначають ще таке лікування, як заміщення гормонів при наявності гіпотиреозу. Також пацієнтові при збільшенні щитовидної залози можуть призначити спеціальну терапію для гальмування вироблення гормонів. Але, не дивлячись на це, для дітей найчастіше призначають лікування за рахунок збільшеного прийому йоду – в їжу або у вигляді спеціальних таблеток.

Пизначення препарату відбувається теж у індивідуальному порядку, так як кожен організм дитини може бути не пристосований для тих чи інших гормональних прийомів. Найчастіше лікування дитини займає не більше двох років і починається від двох місяців. Природно, така тривала терапія не може повністю проходити безслідно, тому можуть виникати у дітей певні побічні дії. Ще дуже важливо підібрати правильну дозу, у кожної дитини свої особливості організму. Саме тому самолікування щитовидної залози взагалі не повинно розглядатися батьками. Потрібно звертатися тільки до лікарні для детального огляду та призначення тієї дози лікарських препаратів, які підійдуть індивідуально дитині.

Також у вигляді винятків і вроджених проблем, для дітей в підлітковому періоді призначають спеціальні засоби, які пригнічують вироблення гормонів. Тим самим в майбутньому не буде збільшена щитовидка  навіть при нестачі йоду. Варто відзначити, що навіть мінімальне збільшення щитовидки може послужити проблемою для статевого дозрівання, порушення росту і відбитися, в загальному, на поведінці дитини.

Збільшена щитовидка при вагітності – причини

Щитовидна залоза важить всього близько 20 грам, але від її роботи залежить стан обміну речовин, фізичне здоров’я, розумовий розвиток.

Від стану і роботи щитовидної залози жінки залежить розумовий і фізичний розвиток майбутньої дитини.

Захворювання щитовидки під час вагітності – один з найбільш частих видів збою роботи ендокринної системи. У цей період залоза майбутньої матері працює з набагато більшою інтенсивністю, щоб забезпечити необхідними гормонами два організми.

Тому часто вона збільшується в розмірах. Колись яскравою ознакою вагітності була саме збільшена в розмірі щитовидна залоза.

Вагітні повинні стежити за своїм самопочуттям, станом щитовидки, відвідувати лікаря, перевіряти рівень гормонів, проходити огляд залози.

Щитовидна залоза дитини закладається в другому місяці вагітності, а до початку четвертого накопичує йод і з цього моменту може сама виробляти гормони, необхідні для росту і розвитку.

Вкрай важливо забезпечити організм жінки достатньою кількістю йоду саме на початку вагітності. Зазвичай лікар призначає прийом йодовмісних препаратів. Дозування встановлюється індивідуально.

Збільшена щитовидка – обстеження

Кожна вагітна жінка повинна пройти огляд ендокринолога.

Трохи збільшена щитовидка  при вагітності може ніяк не впливати на стан жінки і її майбутньої дитини. Але зростання розмірів залози може бути пов’язане і з розвитком в ній патологічного процесу.

Тому потрібно:

Здати аналіз, який визначає рівень гормонів залози.

Пройти УЗД залози. Це безпечна процедура для жінки, що ніяк не впливає на здоров’я майбутньої дитини.

Збільшена щитовидка – лікування

Лікування захворювань щитовидної залози вагітних призначається фахівцем і є щадним, з мінімальним впливом на дитину. Існує 2 варіанти лікування:

У нескладних випадках лікування спрямоване на полегшення стану жінки, усунення неприємних симптомів.

Якщо буде виявлено серйозне захворювання залози, що вимагає обов’язкового її видалення, то вагітність повинна бути перервана. З огляду на стрибки рівня гормонів нормальний розвиток плода і перебіг вагітності неможливий.

Якщо вагітність настала незабаром після операції з видалення залози, то вона, швидше за все, перерветься мимовільно, так як після операції жінка обов’язково проходить гормональну терапію. Нормальне виношування дитини можливо тільки через 2 роки після видалення залози.

Збільшена щитовидка – планування вагітності

Щоб уникнути проблем зі щитовидкою при вагітності, потрібно на етапі планування вагітності пройти обстеження. Якщо виявлені якісь проблеми, пройти курс лікування, після чого повторно здати аналізи. При нормальному рівні гормонів можна планувати виношування дитини.

Якщо у жінки до вагітності були захворювання щитовидки, при плануванні виношування дитини потрібно обов’язково проконсультуватися з лікарем.

Він дасть свої рекомендації для успішного виношування і розвитку майбутньої дитини.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *