Home / Здоров'я / Затримка місячних. Всі можливі причини затримки

Затримка місячних. Всі можливі причини затримки

Затримка місячних  – симптом, що супроводжує долю багатьох жінок. На сьогоднішній день він є основною причиною для візиту до гінеколога. Збій в менструальному циклі відбувається з багатьох причин – як природних, так і патологічних. З найбільш поширеними з них нам і належить ознайомитися в даній статті.

Затримка місячних. Що таке місячні і яка їх фізіологічна роль

Затримка місячних. Всі можливі причини затримки

А почнемо ми з фізіології менструального циклу – що він собою являє і яка роль йому відведена.Слово менструація в перекладі з латинської означає «місяць», і логічно припустити, що процес, закладений в цьому визначенні, відбувається щомісяця.

Багато хто називає його просто – місячні – кров’яні виділення з піхви жінки, які відбуваються з регулярною періодичністю, званою менструальним циклом (період від початку однієї менструації до початку наступної).

Менструальний цикл контролюється так званими біологічними годинниками, закладеними «всередині» кожної жінки і визначальними точну циклічність, рівну в середньому 24-30 діб. У деяких випадках ці цифри можуть сильно варіювати.

З приходом менструації організм повідомляє нам про те, що ми стаємо дорослими і готовими до нашої основної задачі – дітородіння. Однак найчастіше місячні приходять у віці 12-15 років, тому про народження дитини заговорювати ще рано.

Роль менструації для організму вкрай важлива. Уявіть собі, з початком чергового циклу репродуктивна система жінки готує «грунт» для того, щоб слизова оболонка матки змогла прийняти запліднену яйцеклітину (якщо запліднення відбулося). Ендометрій наливається гормонами, «розпушується», збагачується всім необхідним.

Якщо вагітність не настала, цей процес починає в’янути, а до кінця циклу функціональний шар ендометрія – відторгатися. Починається менструація, в процесі якої матка очищається від «старого» віджилого свого шару, щоб вибудувати новий.

Затримка місячних – норма чи патологія?

В основі затримки місячних лежить безліч факторів – природних, як, наприклад, статеве дозрівання дівчаток, період вагітності і лактації, а також передклімактеричний синдром у жінок, і неприродних, коли порушення менструального циклу обумовлено якими-небудь гінекологічними або ендокринними захворюваннями та іншими порушеннями в роботі репродуктивної системи. Тепер давайте детально розбиратися в кожній із зазначених причин.

Затримка місячних у дівчаток в період статевого дозрівання

Початок місячних у дівчаток в період статевого дозрівання в більшій мірі визначають кліматичні умови і спадковість. Доведено, що юні мешканки жарких країн рано дорослішають і, відповідно, у них раніше починається менструація (приблизно в 10-12 років); дівчатка ж, які проживають в північних широтах, дозрівають трохи пізніше.

Затримка місячних в цей непростий для підлітків період пояснюється гормональною перебудовою і встановленням менструального циклу. Організм намагається пристосуватися до нових умов, налаштовуючи біологічний годинник.

Зазвичай до 15-16 років менструальний цикл дівчинки повністю налаштовується. Якщо цього не відбувається, їй необхідно звернутися до лікаря-гінеколога і пройти обстеження на наявність гормональних або інших можливих захворювань.

Повна відсутність місячних в цьому віці може свідчити про пухлини мозку і надниркових залоз. А можливо це просто така особливість організму або спадковий фактор дає про себе знати.

Затримка місячних при вагітності і в період лактації

З настанням вагітності менструація припиняється на досить тривалий термін за рідкісним винятком. У медицині цей стан називається фізіологічною аменореєю. Вагітність і місячні несумісні! Чому?

Відповідь на це питання криється в жіночій фізіології. На початку менструального циклу організм жінки виробляє фолікулостимулюючий гормон гіпофіза, завдяки якому відбувається дозрівання яйцеклітини і підготовка ендометрію до імплантації ембріона (зародка).

З дозріванням яйцеклітини починається вироблення іншого гормону – лютеїнізуючого. Під його дією фолікул лопається, і яйцеклітина виходить в маткову трубу. Зазвичай цей процес, званий овуляцією, протікає в середині циклу.

На місці фолікула формується жовте тіло, яке продукує прогестерон. Саме цей гормон забезпечує ідеальні умови для настання і підтримки вагітності, запобігаючи очищенню ендометрія і скорочення матки.

Якщо в період овуляції яйцеклітина запліднюється, жіночий гормон посилає сигнал центральній нервовій системі про скасування проліферації (відшарування) ендометріального шару. Тому і менструація не настає.

Після народження дитини затримка місячних  обумовлена післяпологовим відновленням репродуктивної системи. Точні терміни відновлення ніхто спрогнозувати не може – вони, як правило, залежать від індивідуальних особливостей організму і того, наскільки спокійно протікала вагітність і проходив пологовий акт.

У одних цей процес займає два місяці, у інших він затягується до півроку і більше. З початком місячних після пологів, навіть незважаючи на те, що жінка продовжує годувати дитину грудьми, в будь-який момент вона може завагітніти знову.

Затримка місячних при гінекологічних та ендокринних захворюваннях

До найбільш поширених з них належать:

  1. Синдром полікістозних яєчників. Дане захворювання характеризується зменшенням синтезу жіночих гормонів і збільшенням кількості чоловічих. У зв’язку з цим репродуктивна система жінка «забуває» частину своїх функцій: яйцеклітина не виходить з фолікула, що призводить до порушення овуляції. Синдром полікістозних яєчників нерідко призводить не тільки до затримки місячних, але і безпліддя.
  2. Ендометріоз. Характеризується надмірним розростанням клітин, що вистилають внутрішню поверхню матки, найчастіше за допустимі межі. Ендометріоз може проявлятися як затримкою місячних, так і рясними менструаціями, які з прогресуванням захворювання виливаються в справжні маткові кровотечі.
  3. Кіста жовтого тіла. При даній патології жовте тіло може продовжувати функціонувати більше відведеного йому терміну, абстрагуючись біологічним годинником, тому і місячні вчасно можуть не прийти.
  4. 4. Запалення внутрішніх статевих органів. У подібній ситуації яєчники відчувають певний стрес, процес дозрівання фолікула порушується, активність жовтого тіла подовжується, з цієї причини цілком може статися затримка місячних.
  5. Дисфункція щитовидної залози. Дослідження показали, що деякі гормони, що виробляються щитовидною залозою, грають важливу роль у встановленні і регуляції менструального циклу.

Затримка місячних при негативному тесті

Затримка місячних при негативному тесті зустрічається нерідко у сучасних жінок. Гормональні розлади, зайва вага, малоактивний спосіб життя, зміна кліматичних умов, стреси – все це провокує порушення менструального циклу.

Як тільки ви виявите затримку місячних в кілька днів, придбайте в аптеці тест на вагітність, щоб провести домашню діагностику. Це дозволить з високою ймовірністю виключити зачаття і підібрати ефективні способи відновлення менструального циклу.

Місячні і можлива вагітність

Як жінці зрозуміти, що у неї – невелика затримка або вагітність? Ідеальним рішенням буде проведення тесту. Якщо результати сумнівні, з’являється ледь помітна друга смужка, насторожтеся і зверніться до лікаря. Проведіть повторний тест на наступний день.

Купуйте його в іншій аптеці, щоб виключити ризик використання неякісної продукції. Чим раніше ви дізнаєтеся про вагітність, тим краще. Якщо є хоч найменші сумніви, краще проконсультуйтеся з гінекологом перш ніж приймати будь-які препарати або використовувати лікувальні методики.

На ранньому терміні точно визначити вагітність можна тільки за результатами УЗД (ультразвукового дослідження) або аналізу крові на наявність ХГЛ (гормону вагітності). Ультразвукове дослідження дозволяє не тільки підтвердити зачаття, але і встановити кількість плодів, визначити серцебиття плоду і оцінити на підставі стану матки ризик розвитку викидня.

Самостійно запідозрити розвиток вагітності на тлі затримки місячних можна лише за можливим ознаками:

  • підвищення базальної температури (найнижчої температури, що досягається тілом під час відпочинку) до 36,9-37,1 ° C: до початку першої фази менструального циклу вона зазвичай має більш низькі значення, що говорить про швидке настання менструації;
  • набухання молочних залоз;
  • мінливість настрою;
  • зміна кольору зовнішніх статевих органів: слизова геніталій і піхви набуває синюватого відтінку (це буває через високе кровонаповнення);
  • тягнучі болі внизу живота: вони виникають на тлі прикріплення зародка до стінок матки.

Причини затримки місячних  за відсутності вагітності

Чому місячних немає, а тест негативний? Це питання задавала хоч раз в житті кожна сучасна жінка. Навіть найефективніші способи контрацепції не дають 100% гарантії. Тому будь-яка затримка місячних повинна насторожити жінку і змусити пройти нескладний тест на вагітність.

Причини порушення менструального циклу і відсутність менструації можуть бути найрізноманітнішими:

  • стресові ситуації, сильне емоційне потрясіння;
  • часті коливання ваги, жорсткі обмеження в харчуванні;
  • зміна кліматичної зони;
  • початок прийому гормональних засобів для запобігання, перехід на інший спосіб запобігання від небажаної вагітності;
  • недавно проведені операції на статевих органах;
  • гормональні захворювання;
  • ожиріння або, навпаки, недолік маси тіла;
  • аборти в минулому;
  • запальні процеси сечостатевих органів;
  • новоутворення матки, яєчників.

Основна причина затримки місячних при негативному тесті – збій в циклі, викликаний стресами або гормональними змінами. Якщо така проблема виникає періодично, можна говорити про стійке порушення менструального циклу.

Поставити точний діагноз може тільки гінеколог, після отримання даних комплексної діагностики. При зверненні в клініку жінці запропонують пройти огляд, лабораторні дослідження крові, ультразвукове дослідження.

Чим раніше ви звернетеся за допомогою до фахівців, тим швидше вам призначать ефективне лікування порушень циклу і виявлених захворювань. Не забудьте захопити на прийом до лікаря дані минулих обстежень. Деяких жінок фахівці просять показувати календар менструацій, який відображає сталість, тривалість і інші особливості менструального циклу.

В останні роки до періодичної відсутності менструації жінки стали ставитися легко і несерйозно. Вони не поспішають на консультацію до гінеколога, що призводить до запізнілого початку лікування і плачевного результату. Багато доброякісних новоутворень статевих органів ростуть без виражених болів і дискомфорту, але вони часто збивають цикл через що виникають гормональні порушення.

Будь-яка затримка місячних  при негативному тесті – привід для занепокоєння. Регулярність менструального циклу – це показник жіночого здоров’я. Якщо не звертати на нього пильну увагу, пропускати тривожні симптоми, то в майбутньому можуть виникати проблеми із зачаттям, виношуванням дитини і пологами.

Гормональний фон жінки гостро реагує на несприятливі дії: стреси, лікування антибіотиками і іншими сильнодіючими препаратами, вживання алкоголю, куріння, зміна клімату.

Місячні можуть зникати при захопленні спортом, коли на організм припадають серйозні навантаження, особливо поєднані з дієтотерапією. Порушення циклу нерідко з’являються під час відпустки, коли жінка багато часу проводить під палючим сонцем, різко переходить на інший раціон харчування.

У більшості випадків порушення менструального циклу виникають через порушення гормонального балансу, збої в роботі залоз, які беруть участь в регуляції основних функцій організму і яєчників. А, як відомо, гормони безпосередньо впливають на стан жінки – на її красу, настрій, працездатність і тривалість життя.

Чим довше збережеться менструальна функція, тим краще жінка буде себе почувати. При припинення вироблення жіночих статевих гормонів різко зростає ризик розвитку артрозу (вікова деформація суглобів), артриту (деформація суглобів, яка не залежить від віку) і інших патологій суглобів, а також серцево-судинних захворювань.

Негативний тест при затримці – це привід звернутися до вашого гінеколога. Не поспішайте робити тест в день передбачуваної менструації – почекайте 2-3 дня. Цей термін вважається безпечним – незначне відхилення дати місячних є варіантом норми. Краще зробити два тести на вагітність різного виробника. Тоді ймовірність отримання помилково негативного результату буде практично зведена до нуля.

Не намагайтеся викликати місячні, використовуючи небезпечні і неперевірені способи народної медицини – це може привести до кровотеч і посилення ознак основного захворювання. Тривалість менструального циклу перебуває під контролем статевих гормонів, впливати на які можна тільки спеціальними препаратами.

Їх повинен підбирати лікар – і тільки на підставі даних лабораторної діагностики, визначення рівня гормонів в крові і результатів ультразвукового дослідження. При своєчасному зверненні за допомогою порушення циклу легко піддаються корекції.

Отже, якщо у вас тест на вагітність негативний, а місячних немає, запишіться на прийом до гінеколога, щоб розвіяти всі сумніви і своєчасно почати лікування, якщо все-таки порушення будуть виявлені. Кожна жінка повинна зберігати своє здоров’я максимально довго, адже це запорука її жіночності, краси і фізичної активності.

Штучне переривання вагітності і затримка місячних

Аборт – це важке потрясіння для організму. Штучне переривання важливого процесу, який вже запущений, загрожує серйозним ударом по ендокринній та репродуктивній системі жінки. Незалежно від того, яке переривання було вироблено – вакуумне або звичайне (вишкрібання) – він завжди може закінчитися вельми плачевно для пацієнтки.

І затримка місячних  – не найстрашніший побічний ефект даної маніпуляції. Проте, зовсім частий. Порушення циклу при аборті відбувається за рахунок гормонального дисбалансу (гормонів багато, а дитини  то вже немає).

Крім того, в ході операції лікар видаляє частину внутрішнього шару матки. У нормі цей шар наростає протягом трьох-чотирьох тижнів і згодом виходить з менструальною кров’ю. Після аборту відновний період ендометріального шару значно подовжується, отже, і менструація може наступити не через 24-30 діб, як годиться, а через два і більше місяці.

Затримка місячних і клімакс

У жінок старше 40-50 років затримка місячних – досить часте явище, яке свідчить про наближення менопаузи. Це природний процес старіння і в’янення функцій репродуктивної системи.

З кожним роком затримки будуть турбувати все частіше і збільшуватися за часом, в результаті менструація припиниться зовсім. Найчастіше період передклімаксу супроводжується певними проблемами зі здоров’ям і самопочуттям, а також депресією і зниженням сексуального потягу.

Затримка місячних при недостатності харчування і фізичній перевтомі

Причина такого стану легко з’ясовна. Надмірна фізична активність, жорсткі дієти і недостатнє харчування запускають в організмі ті механізми, які затримують менструацію. Втрата крові тільки посилить і без того ослаблений організм, тому він намагається «економити» буквально на всьому.

Дуже часто затримка місячних супроводжує такий життєзагрожуючий стан як анорексія. Крім того, було встановлено, що жінки, які мають недостатню масу тіла, частіше страждають порушеннями менструального циклу, ніж більш «вгодовані» представниці слабкої статі.

Затримка місячних при інших розладах і порушеннях

Крім перерахованих вище причин, менструальний цикл може порушуватися в результаті таких факторів і захворювань як:

– стрес (з давніх часів відзначений зв’язок між розладом емоційного фону людини і його станом здоров’я);

– цукровий діабет;

– анемія;

– прийом деяких лікарських препаратів (особливо гормональних засобів і антидепресантів);

– прийом екстрених контрацептивів;

– різка зміна клімату;

– різні інфекційні захворювання;

– ожиріння;

– носіння внутрішньоматкової спіралі;

– вроджені дефекти яєчників;

– пухлинні захворювання сечостатевої сфери;

– інтоксикація організму, отруєння алкоголем і іншими отруйними речовинами;

– спадковість.

Незважаючи на те, що менструальний цикл контролюється досить складним закладеним природою механізмом, навіть у відносно здорових жінок спостерігаються незначні затримки. Якщо ж ці порушення носять постійний характер, тоді проконсультуватися з гінекологом і пройти обстеження просто необхідно, щоб виключити можливі захворювання.

Навіть якщо якась патологія була виявлена, не варто накручувати себе і панікувати завчасно – сучасна медицина в змозі вирішити більшість проблем і нормалізувати менструальний цикл.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *