Лицьова біль має безліч причин, однією з яких може виступати запалення трійчастого нерва. Невралгію такого типу поділяють на 2 види: вторинну і справжню. Кожна з них має свій власний список причин. Але може мати однакові симптоми. Лікування невралгії існує, проте деякі методи дозволяють приспати біль, а інші повністю усунути недугу.
Чому запалюється трійчастий нерв на обличчі?
Нерв такого типу забезпечує чутливість обличчя. Він являє собою дві гілки, що проходять з однієї й іншої сторони обличчя. Кожна з пар має ще кілька гілок: одна відповідає за чутливість нижньої щелепи, друга розташовується на верхній щелепі, захоплюючи верхню губу, ніздрі, нижні повіки, третя локалізується в області чола, очей.
У молодому віці недуга може стати причиною множинного склерозу, здавлюванні його в кісткових каналах основи черепа. Здавлювання найчастіше сигналізує про неправильний розвиток черепа дитини в утробі матері.
Провокувати запалення вторинного типу можуть недуги стоматологічного характеру: пульпіти, періодонтити, гінгівіти, неправильний прикус. Не виключені і лор-захворювання, що супроводжуються запальними процесами в носових пазухах.
Частою причиною запалення нерва вважається переохолодження, тривале перебування на протягах.
Нерідко запалення може захоплювати одну сторону обличчя, так і дві його зони. Причина – поширення запалення у зв’язку з неправильним і несвоєчасним лікуванням, або комплексом, що складається з декількох захворювань.
Ознаки запалення
Запалення нерва буває типовим і нетиповим. Типове охоплює невелику ділянку обличчя. Як відзначають хворі, поява болю схожа на удар струмом. Біль через 20 секунд спадає і може проявлятися 1-2 рази на день. Нетипове запалення характеризується появою болю на великій ділянці обличчя. Біль носить постійний характер і не зменшується.
Обличчя може почати хворіти з різних причин: від торкання, невеликого удару, жування, посмішки. При цьому біль при появі завжди різка, раптова. Якщо ж запалення нерва відбулося в області очей або носа можлива поява виділень з органів, розширення зіниць при больових приступах.
Діагностика та лікування
Діагностувати запалення нерва, можна вдавшись до магнітно-резонансного обстеження. Електронейрографія зможе показати чи є дійсні причини впливу на всі нерви обличчя. Електроміографія дозволяє показати чи є відхилення в нервово-м’язовій частині.
Дати можливі припущення про запальний процес можна після повного лікування зубів. Однак хворобливі напади після стоматологічної процедури не проходять, але можуть стати не такими сильними. Також проводиться ще ряд обстежень, щоб виключити можливі порушення роботи скронево-нижньощелепного складу, розсіяний склероз, запалення язикоглоткового нерва.
Що запропонують медики?
Сучасна медицина передбачає для початку зняття болю місцевими та загального впливу препаратами. В основному це анальгетики. При судомах і спазмах пропонуються протисудомні та спазмолітичні засоби. Часто фахівці виписують судинорозширюючі та антигістамінні препарати. Разом з процедурами хворому призначається курс вітамінотерапії для підвищення імунітету.
Серед методик лікування пропонується електростимуляція, терапія із застосуванням інфрачервоного лазера, електрофорез, голковколювання, дарсонвалізація, фізіотерапія за допомогою новокаїнових блокад. На жаль, дані способи не завжди допомагають, якщо сильно уражений нерв. У такому випадку вдаються до консервативного лікування – хірургічного втручання.
Що можна зробити вдома?
Ні в якому разі хворе місце не можна гріти, навіть якщо після цього настає полегшення. Тепло провокує подальше запалення, яке може перекинутися на інші ділянки обличчя.
Настої тисячелисника і відвари трави горець земноводний – вельми сумнівні методи лікування. Вони тільки приглушують біль, але не сприяють усуненню захворювання. З невритом жартувати не можна, і тому без звернення до невролога хвору людину чекають вкрай небажані наслідки.