Home / Діти / Запалення легень – причини, симптоми, діагностика та лікування

Запалення легень – причини, симптоми, діагностика та лікування

Пневмонія (запалення легень) – це інфекційне захворювання з ураженням дихальних відділів легень у вигляді випоту в тканину легенів (альвеолярної ексудації). Пневмонія дуже поширена, зустрічається у дітей і дорослих. Чоловіки хворіють пневмонією в 3 рази частіше за жінок. Збудники пневмонії: пневмокок, стафілокок, стрептокок, гонокок, мікоплазма, хламідії, кишкова паличка, віруси та ін.

Запалення легень – причини пневмонії

Запалення легень - причини, симптоми, діагностика та лікування

У 85% випадків збудники потрапляють в легеневу тканину при вдиханні забрудненого  повітря і / або з верхніх дихальних шляхів. У 15% випадків патогенні мікроорганізми проникають в легені з потоком крові, лімфи.

У нормі слизова верхнього дихального тракту насичена слинними Ig A, протеолітичними ферментами, лізоцимом, які забезпечують захист від патогенної флори. Якщо мікроорганізми все ж проникли крізь природний бар’єр, спрацьовують інші механізми захисту, зокрема кашель і кліренс миготливого епітелію.

При впливі несприятливих факторів (зниження імунітету, переохолодження, гіповітаміноз та ін.) механізми захисту дихальних шляхів слабшають; патогени проникають в легеневу тканину, фіксуються в епітелії дрібних бронхів (бронхіол), дихальних мішечків (альвеол) і, розмножуючись, формують колонії.

В результаті боротьби організму з колоніями мікроорганізмів в альвеолах і бронхіолах накопичується слиз і гній, що перешкоджають повітрообміну: формується дихальна недостатність, кисневе голодування органів, зокрема, серця і інтоксикація організму. При несвоєчасному або недостатньому лікуванні запалення легень

призводить до ускладнень: абсцесу  легкого, плевриту, лактаційного маститу, поширенню інфекції (менінгіту, гематогенному остеомієліту, сепсису) і навіть до смерті пацієнта.

Головна причина – інфікування легенів патогенними мікроорганізмами (бактеріями, вірусами, хламідіями). Розвитку хвороби сприяють патологічні фактори:

гіпоксія / асфіксія плода при вагітності;

травми плода при пологах;

вроджені вади серця, серцева недостатність, міокардит та інші хвороби серця;

муковісцидоз;

гіповітаміноз;

гострі інфекції: грип, ГРВІ;

хронічні захворювання (в т.ч. інфекції) верхніх дихальних шляхів і легенів (бронхіт, фарингіт, ларингіт, синусит, бронхіальна астма, туберкульоз легенів та ін.);

рак легенів, саркома легенів;

рецидивні простудні захворювання, кір, коклюш, токсоплазмоз;

хвороби ендокринної системи (цукровий діабет, гіпотиреоз);

перенесені хірургічні втручання;

зневоднення пацієнта, анорексія, деменція, хвороба Альцгеймера;

ВІЛ інфекція; кандидоз, кишкові інфекції; ботулізм, інфекційний мононуклеоз, лімфаденіт, ін .;

статеві інфекції: гонорея, хламідіоз, трихомоніаз, ін.;

паління;

алкоголізм;

наркоманія;

глистяні інвазії;

короста;

похилий вік.

Симптоми пневмонії

Ось класичні симптоми захворювання:

різке підвищення температури тіла до 38-39 градусів;

кашель із слизово-гнійною мокротою;

біль в грудній клітці;

вологі, крепітуючі хрипи в легенях;

відсутність дихання в частині легень.

Якщо запалення легень  протікає атипово, пацієнти скаржаться на:

сухий кашель без мокротиння;

головний і м’язовий біль;

першіння в горлі, прояви риніту;

слабкість і сонливість.

Різновиди пневмонії і особливості клінічного перебігу

Залежно від локалізації патологічного вогнища розрізняють наступні види захворювання:

Вогнищева пневмонія – виникає внаслідок ГРВІ, через приблизно тиждень. Супроводжується повторним підвищенням температури тіла, кашлем, задишкою, слабкістю.

При рентгенографії виявляють вогнища інфільтрації до 10 мм в діаметрі; легеневий малюнок посилений між патологічним вогнищем і коренем легені; корінь розширений, його структури погано проглядаються.

Сегментарна пневмонія – характеризується залученням до патологічного процесу одного або декількох сегментів легені. У 70% випадків виникає у дітей 3-7 років.

Хворі скаржаться на підвищення температури тіла до 39 градусів, слабкість нездужання, труднощі вдиху і видиху, прискорене дихання і серцебиття. При рентгенографії виявляють однорідні вогнища затемнення трикутної форми з чіткими межами; структура кореня знижена.

Часткова (лобарна) пневмонія – вражає частку легень  з залученням плеври. Виявляється гострим ознобом, високою температурою тіла (вище 39 градусів), головним болем, задишкою, болем в грудній клітці на стороні враження при дихальних рухах, кашлем з мокротою.

При рентгенографії виявляють посилення малюнка легенів, відсутність структури кореня легені, однорідну інфільтрацію (затемнення) в ураженій частці.

Зливна пневмонія – характеризується утворенням множинних вогнищ, що утворюють велику зону ураження до 10 см в діаметрі. У 60% випадків розвивається в нижніх відділах легких, захоплюючи один або кілька сегментів легені. Як правило, зустрічається після ГРВІ.

Захворювання супроводжується підвищенням температури тіла вище 40 градусів, ознобом, слабкістю, нездужанням, кашлем із слизисто-гнійною мокротою, болем при вдиху і видиху, задишкою, тахікардією, синюшністю шкірних покривів.

При рентгенографії виявляють великі неоднорідні ділянки затемнення з зонами просвітлення всередині. В осередках розпаду – рідина.

Тотальна пневмонія – найважчий вид пневмонії, що характеризується поширенням патологічного процесу на всю легеню. Клінічна картина: біль в області грудини при найменшому русі, підвищення температури тіла понад 40 градусів, різка слабкість, пітливість, відсутність апетиту, нудота, блювота, виражена дихальна недостатність, яка в 20% випадків призводить до смерті, При рентгенографії виявляють затемнення всієї легені.

Крупозна пневмонія – викликається пневмококком. Патологічний процес масштабний: уражається частка  легені або обидві легені; протікання  важке. Виявляється запалення легень  гостро підвищенням температури тіла більше 40 градусів, різкою задишкою; потім приєднується кашель з мокротою рожевого кольору, який супроводжується гострим болем.

Крупозна пневмонія в 20% випадків ускладнюється абсцесом легень і серцево-легеневою недостатністю.

Двостороння пневмонія – уражаються обидві легені. Страждають, як правило, нижні частки обох легень.

Пневмонія новонароджених зустрічається в 2-х видах: вроджена і неонатальна.

Вроджена пневмонія – наслідок внутрішньоутробного інфікування цитомегаловірусом, вірусом герпесу та ін., або результат попадання навколоплідних вод в дихальні шляхи при пологах.

Неонатальна пневмонія розвивається в перші 2 тижні після пологів. Клінічна картина: інтоксикація, утруднення вдиху і видиху, зниження рухової активності, підвищення температури тіла до 37-37,5 градусів, судоми, відмова  від грудей, відрижки, часте поверхневе дихання з «завмиранням» дихання, убогий кашель. При рентгенографії виявляють вогнища інфільтрації в легенях.

Вірусна пневмонія. Хворобу викликають віруси грипу, парагрипу, вітряної віспи, кору, цитомегаловірусу, Ебштейн-Барр, ін.. Вірусне  запалення легень  зустрічається в 7 разів рідше бактеріальної пневмонії.

Діти страждають на вірусну пневмонію в 10 разів частіше за дорослих. Слід пам’ятати, що вірусна пневмонія практично завжди на 4-5 день хвороби перетікає в вірусно-бактеріальну пневмонію через приєднання бактеріальної інфекції.

Запалення легень. Ступені важкості пневмонії

Легка форма: підвищення температури тіла до 39 градусів, легке нездужання, легке посиніння навколо рота, слабкість, задишка при фізичному навантаженні. Частота дихальних рухів до 25 в хв .; артеріальний тиск в нормі, незначний лейкоцитоз крові, газовий склад крові не змінений.

Середня форма – супроводжується погіршенням стану, млявістю, відсутністю апетиту, нудотою, блювотою, підвищенням температури тіла до 39-39,5 градусів, посинінням навколо рота під час напруги. Частота дихальних рухів до 30 в хвилину, тахікардія до 110 уд / хв, зниження артеріального тиску, виражений лейкоцитоз крові, компенсований дихальний ацидоз крові.

Важка форма: виражена легенева, серцева недостатність, інтоксикація, підвищення температури тіла від 40 градусів і вище, синюшність шкірних покривів, судоми. Частота дихальних рухів понад 30 в хвилину, тахікардія більше 110 уд. / хв, ознаки порушення свідомості, марення.

У крові: виражений лейкоцитоз, нейтрофільоз, лейкопенія. Супроводжується важкими ускладненнями: абсцесом легень, плевритом, сепсисом; при недостатньому лікуванні призводить до смерті пацієнта.

Запалення легень у дітей

Діти хворіють на пневмонію приблизно в 2 рази частіше дорослих через нерозвиненість імунної системи, органів дихання (в т.ч. дихальної мускулатури), а також неефективного кашлю, що приводить до застою слизу в бронхах. Основні причини пневмонії у дітей: ГРВІ, в т.ч. грип, ангіна, фарингіт, ларингіт, синусит, бронхіт та інші інфекції.

У дітей запалення легень  протікає яскравіше, ніж у дорослих. Хрипи в легенях в 70% випадків інтенсивніші, ніж у дорослих. Дихальна недостатність (задишка, блідість, синюшність шкірних покривів, ін.) проявляється раніше;

інтоксикація організму (лихоманка, озноб, слабкість, енцефалопатія, ін.) наростає швидше, ніж у дорослих. Тому вкрай важливо своєчасно діагностувати дитячу пневмонію.

Діти (особливо новонароджені і першого року життя) з інфекцією верхніх дихальних шляхів повинні лікуватися тільки під контролем педіатра і / або ЛОР-лікаря.

Запалення легень – діагностика пневмонії

Діагностує і лікує пневмонію пульмонолог, терапевт, сімейний лікар, педіатр. З лабораторних аналізів призначають загальний і біохімічний аналіз крові, аналіз сечі, визначення газового складу крові, бактеріологічний посів мокротиння, крові, мікроскопічне дослідження мокротиння.

З інструментальних методів проводять, рентгенографію легень, КТ (комп’ютерну томографію), бронхоскопію, пункцію (парацентез) плевральної порожнини, біопсію плеври, біопсію легень.

Дуже важливо диференціювати превмонію від легеневого туберкульозу, раку легенів, плевриту та інших хвороб.

Запалення легень  – лікування

Залежно від виду хвороби, віку пацієнта, ступеня важкості та ін. пневмонію лікують в стаціонарі і вдома. Пневмонію у дітей лікують тільки в стаціонарі.

Призначають режим: постільний – в гострий період; напівпостільний – при загасанні процесу. Категорично виключають паління. Споживання рідини – не менше 2,5 літрів в день. Потрібне збалансоване харчування і дихальна гімнастика.

Призначають антибактеріальні препарати (Аугментин, Фромілід, Меропен), бронхолітичніе (Беродуал, Сальбутамол), препарати розріджуючі мокротиння (Мукалтин, Амбробене), імуноглобуліни (Октагам), жарознижуючі (Парацетамол), крапельниці для зняття інтоксикації з фізіологічним розчином, глюкозою, кортикостероїди, інгаляції киснем, полівітаміни.

Фізіотерапевтичне лікування: вібраційний масаж, аплікації парафіну або озокериту, ультрафіолетове опромінення крові.

На етапі відновленя  показано санаторно-курортне  лікування, спрямоване на попередження рецидиву пневмонії.

Запалення легень  – профілактика

Щоб уникнути пневмонії, дотримуйтесь правил:

до кінця лікуйте сезонні, вірусні захворювання верхніх дихальних шляхів;

дотримуйтесь гігієни рук, особливо після відвідування громадських місць, вулиці;

харчуйтеся збалансовано;

правильно організуйте режим праці та відпочинку;

киньте палити;

загартовуйтесь і підвищуйте імунітет.

До якого лікаря звернутися

Щоб вчасно діагностувати пневмонію і уникнути її ускладнень, проконсультуйтеся з пульмонологом, терапевтом, педіатром, сімейним лікарем.

Запалення легень. Народні методи лікування пневмонії

У природі є відмінні «евакуатори» слизу рослинного походження:

– мати-й-мачуха: на склянку окропу столова ложка подрібненого листя;

– материнка, термопсис ланцетний, алтей лікарський, солодка гола, фіалка триколірна; ви можете досягти ефект лікування, приймаючи настій кожної трави окремо або робити суміші з декількох лікувальних трав;

– пийте по півсклянки вранці і вдень протягом 2-3-х місяців відвару коренів солодки голої (варіть 15 хвилин в півлітрі води  столову ложку сировини, настоюйте півгодини);

– корисний чай, заварений плодами бузини, листям липи, малини, шипшини;

– настій материнки звичайної пити по півсклянки до їжі за тридцять хвилин (на склянку окропу три ст. ложки);

– народна медицина рекомендує перед сном випити відвар неочищеного вівса, звареного протягом однієї години на молоці (одна склянка  сировини на літр рідини); лікувальне зілля можна присмачити шматком вершкового масла і чайною ложкою квіткового меду;

– корисно пити по півсклянки 3 рази в день відвару алтеї лікарської, дві ст. л. якого потрібно залити 200 мл окропу і витримати 15-20 хвилин на водяній бані (не забудьте долити окропу до початкового об’єму);

– хорошу відхаркувальну дію надає хворому на запалення легень  інгаляції, які рекомендуються робити після спаду температури;

– прокип’ятіть залиту склянкою води лікувальну суміш лакричного кореня, ромашки аптечної і м’яти перцевої (по 0,5 ст. ложки кожної трави), додайте пів чайної ложки харчової соди і помістіть в чайник для заварювання; вдихати цілющий пар 4-5 разів на добу по 10-15 хвилин через носик чайника, його в цілому;

– інші способи інгаляції: дві чайні ложки соснових бруньок, зварених протягом п’яти хвилин в 400 мл води; додайте в склянку окропу одну ч. л. соди з трьома краплями ялицевої олії і в’єтнамський бальзам «Зірочка» на кінчику ножа; після інгаляції ростерти груди маслом і гарненько укутати.

Перед сном зробіть таку процедуру: розкладіть на великий рушник поліетиленову плівку, на неї злегка підсохлі, вимиті листя подорожника; лягайте на цю лікувальну підстилку і обкладіть боки і груди подорожником, потім обв’яжіть рушником, хусткою вовняною, укутати ковдрою і постарайтеся заснути.

Дуже корисні гірчичні обгортання або змоченою в горілці тканиною, накладеною на груди, попередньо змащену медом.

Запалення легень. Інші лікувально-профілактичні заходи

Будь-який пацієнт може скористатися багатим лікувальним арсеналом: позиційним дренажем, інгаляціями і лікувальною фізкультурою. Деякі люди воліють спати на хворому боці, нібито так їм легше. Такий комфорт заважає лікуванню через погане відходження мокроти і посилення хвороби.

Вам допоможе позиційний дренаж для поліпшення виділення слизу з дихальних шляхів. Через 20-30 хвилин після прийому відхаркувальних засобів знайдіть зручне положення, яке сприяло б легкому відділенню мокротиння. Для цього слід лягти в ліжко без подушки на спину і повертатися повільно-повільно з одного боку на інший навколо осі тіла.

При цьому дихайте глибоко, напружуючи м’язи живота. Вдихайте повітря через ніс, надуваючи черевну порожнину, а видих – через рот, втягуючи живіт і здавлюючи з боків руками грудну клітку.

Після закінчення 8-10 вдихів-видихів прокашляйтесь і відпочиньте. Продовжуйте вдих і форсованиими видихами провокувати кашель, повертаючись послідовно на 45 градусів.

При кожному повороті затримуйтеся хвилин на 10-15. Запам’ятайте гарненько найефективнішу позицію, що дозволяє активно евакуювати мокроту з органів дихальної системи.


Check Also

Малюнки по клітинкам для дітей. Цікава підбірка схем

Дітей буває складно здивувати, але це не означає, що зробити це неможливо. І після цілого …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *