Home / Діти / Загартовування організму людини

Загартовування організму людини

Загартовування організму  являє собою комплекс дій людини, який направлено на підвищення імунітету і протидію організму з негативними факторами, які впливають на нього протягом усього життя.

Загартовування організму. Різні варіанти загартовування

Процедури загартовування сприяють тому, що людина стає менш схильною до негативних впливів внаслідок поліпшення рівня своєї адаптації до цих чинників. Це означає, що пройшовши через загальне загартовування організму, людину можна назвати здатною зберігати тонус і нормальне функціонування навіть при різких і шкідливих коливаннях температури.

Тіло загартованої людини здатне зберігати стабільну температуру і не допускати її підвищення або зниження. Так, наприклад, при непередбаченому похолоданні або, навпаки, різкому стрибку температури вгору, організм загартованої людини тут же відповість терморегулюючими діями, що дозволить йому зберегти температуру в сприятливих межах і убезпечити тіло і органи від охолодження або сильного нагріву. Людина, що не займається такими процедурами, в подібних умовах не зможе відреагувати швидко, що загрожує отриманням будь-якої міри охолодження або перегрівання.

Більш того, систематичне загартовування організму  дорослої людини допомагає підтримувати в тонусі нервову систему, підвищує рівень боротьби з різного роду хворобами. Значення загартовування організму  людини велике, так як воно дійсно є одним з найкращих варіантів для підтримки хорошого стану здоров’я.

Методи загартовування організму  людини розрізняються залежно від того, які процедури проводяться:

  1. Аеротерапія

Так зване, повітряне загартовування, яке складається з повітряних ванн і періодичного проведення часу на свіжому повітрі. Прохолодні повітряні маси охолоджують шкірні покриви і нервові закінчення, які на них знаходяться, тим самим покращуючи і тренуючи теплорегулюючі функції організму. Повітряні ванни корисні не тільки для терморегуляції, а й для психологічної складової людського організму. Вони також вдосконалюють імунітет, дозволяють організму насититися потрібною кількістю кисню і стабілізують всі органи і внутрішні системи.

Аеротерапія, мабуть, – це один з найбільш легких і швидких способів загартовування. Це те, з чого можна легко почати загартовування організму  дорослої людини. Потрібно лише достатню кількість часу перебувати на вулиці, на природі, не беручи до уваги такі фактори, як температура, погода або сезон року.

Повітряні ванни абсолютно в будь-якому віці корисні. У людському тілі багато захисних механізмів, і велика їх кількість зосереджена в шкірі. Якщо її з самого дитинства постійно купати, то це не дасть розвинутися захиснимх механізмам і робити їм свою роботу. В результаті цього навіть від легкого вітерцю людина може захворіти, в народі це називається – продуло.

Сто одежинок також не варто на себе одягати, особливо якщо це весна, літо або початок осені. Тіло людини постійно має дихати, це дуже важливо для здоров’я і гарного самопочуття.

Як приймати повітряні ванни? Тут існує 2 варіанти.

Повітряні ванни в приміщенні. Створюються потоком повітря, так званим протягом. Потік не повинен бути сильним, регулювати провітрюваність приміщення можна відкриттям або закриттям вікон, кватирок, дверей.

Повітряні ванни на відкритому повітрі на природі. Тут нічого вигадувати не треба. Тут все і так зрозуміло. Єдине, що можна нагадати, так це те, що варто більше перебувати саме на чистому повітрі, там де немає його забруднення.

В ідеалі, обидва ці варіанти повинні постійно вас оточувати. Можна написати, що потрібно поступово знижувати температуру повітря та інше, але не зовсім зрозуміло як це зробити. Можливо, з цим морочитися не варто, і бути більш природним. А то прям все потрібно відрегулювати з точністю до градуса. Якщо вам це сильно важливо чи чогось боїтеся, тоді починайте у відповідний час року, щоб повітря було не дуже холодним для вас.

Повітря на природі, в лісі, біля озера або в міському сквері має високий вміст активних речовин, які виділяються рослинами. Такі речовини вкрай корисні для організму людини. Не варто залишати без уваги і пропускати зимові прогулянки в лісі, на природі або навіть міських вулицях. Через холодні температури в зимовому повітрі спостерігається майже повна відсутність шкідливих мікроелементів, бактерій і так далі. Більш того, висока концентрація кисню в зимовому повітрі  благотворно впливає на здоров’я людини.

Взагалі беруть сильні сумніви щодо того, що і більшість з тих, хто успішно і тривалий час практикують загартовування холодною водою особливо морочилися на градусах температури. Змішуючи теплу і гарячу воду з градусником в мисці. Знижували швидше за власними відчуттями, реакції організму. Просто потрібно мати характер, щоб почати це робити і проводити ці процедури регулярно.

  1. Геліотерапія

Так називається всім відоме загартовування сонячними променями і теплом. Загартовування сонцем можна назвати найбільш популярним видом загартовування. Воно також повноцінно поєднується з відпочинком. Коротше кажучи це засмаганням ще можна назвати. Ніхто, напевно, не відмовиться в літню пору поніжитися на пляжі під сонцем. Але тут є кілька правил, які зроблять це заняття корисним, а їх недотримання загрожує нехорошими наслідками.

Геліотерапія надає хороший вплив на нервову систему, підвищуючи її здатність до захисту від зовнішніх факторів. Таке загартовування також сприяє підвищенню швидкості метаболізму, виводить на більш високий рівень здатність до опору хворобам, покращує кровообіг, призводить в тонус м’язи, сприятливо впливає на більшість функцій людського організму.

Сонячні ванни, однак, можуть змінити свою корисну функцію на абсолютно протилежну. Відбутися це може в разі зловживання таким видом загартовування. Загартовування організму  людини має проводитися з урахуванням всіх рекомендацій фахівців і загальновідомих правил. При геліотерапії треба чітко дотримуватися вказівок про час проведення даних процедур, не зловживати перебуванням під прямим впливом сонячних променів. В іншому випадку таке загартовування може привести до неприємних наслідків: опіків, перегріву, сонячного удару.

Нехтування правилами безпеки може позначитися на загальному стані здоров’я і викликати серйозні хвороби. Сонячне загартовування має бути продуманим і поступовим, проводитися з урахуванням всіх особливостей організму кожної окремої людини.

Правила прийняття сонячних ванн:

Бажано приймати сонячні ванни в періоди 8 – 12 години і 16-19 години;

Тривалість сонячних ванн також збільшуйте поступово. Почати можна з 16 хвилин і довести до 2-3 годин. Але при тривалому перебуванні на сонці потрібно буде робити перерви, наприклад на 10 хвилин.

Після прийому їжі перед загартовуванням має пройти мінімум 1 година часу. Залежить це звичайно від того як довго засмагати. Також краще ще годину не їсти після засмагання.

Якщо знаєте, що на сонці довго доведеться перебувати, то обов’язково потрібен головний убір. Він допоможе запобігти сонячному удару.

  1. Ходіння босоніж

Дане загартовування корисне всім людям незалежно від віку. Воно підійде як дітям із самого ранніх років, так і дорослим. Ступні людини багаті величезною кількістю чутливих точок, які активізують свою роботу в повній мірі при ходінні без взуття. Таке загартовування призводить до стабільного стану функціонування багатьох систем організму людини, робить благотворний вплив на внутрішні органи.

Більш того, прогулянки без взуття підсилюють здатність організму протистояти застуді, підвищує загальну опірність факторів навколишнього середовища.

Цей метод загартовування попереджає і дозволяє уникнути багатьох хвороб.

  1. Водне загартовування

Дуже корисним для організму тип тренування організму є загартовування з використанням води.

Загартовування водою – одна з ефективних процедур по оздоровленню.

 При водних терапіях посилюється і поліпшується кровообіг, в результаті чого внутрішні органи і системи отримують більше кисню та інших необхідних поживних речовин.

У водному загартовування виділяється кілька видів:

Обтирання

Обтирання – це найпростіше і легко здійснюване загартовування з усіх видів процедур з використанням води. Його можна проводити і для дітей найменшого віку. Як правило, для обтирання використовується рушник або губка. Ці предмети змочують у воді і починають натирати тіло до появи червоних слідів, що вказують на реакцію шкірних покривів і терморегулювальних органів. Після цього тіло обтирають і висушують сухим рушником.

Обливання

Обливання є більш дієвим способом загартовування організму. Але в той же час воно важче і до нього довше звикають, ніж до обтирання. Проводити його можна як для всього тіла, так і тільки для ніг (місцеве обливання). Після обливання завжди важливо закінчити процедуру висушуванням тіла. Як правило, тіло ретельно витирають і розтирають сухим рушником.

У багатьох взагалі саме з цією процедурою йде асоціація загартовування організму. Але, звичайно ж, не всі знають як правильно слід проводити обливання водою, щоб це дало лише позитивний результат. Особливо і в основному це стосується новачків.

Найбільш оптимальним варіантом для початківця буде обтирання свого тіла рукавичкою з махрової тканини. Але все одно починати слід з не дуже низьких температур. Вважається оптимальною температурою приблизно 30°С. У наступні тижні температуру води знижуйте на 2-4°С.

Існує ще й послідовність обтирання. Якщо слідувати їй, то спочатку потрібно обтирати руки від кінчиків пальців, до плечей, потім груди і живіт, роблячи кругові рухи за годинниковою стрілкою, потім обтерти спину, починаючи від середини хребта і в напрямку до пахв, і в кінці обтерти ноги, рухатися потрібно знизу вгору. Кожен рух повторити по 2-3 рази. Час процедури обтирання має скласти приблизно 5 хвилин.

Коли пройдуть 2-4 тижні регулярних обтирань, тоді можете сміливо приступити до обливання водою. Приступивши до обливання, також не варто відразу ж застосовувати дуже холодну або крижану воду. Тому, що це може призвести навіть до того, що ви захворієте, якщо у вас слабкий організм. Починайте з температури трохи нижче температури вашого тіла на 2-4°С.

І так знижуйте поступово температуру води, якою обливаєтеся. Знижуйте температуру води при обливаннях приблизно такими ж темпами, як і при обтиранні. Тобто до 4°С в 1-2 тижні, дивіться по собі. Тривалість також збільшується поступово, починаючи з 5 хвилин і до 15.

Після загартовування організму  водою слід шкіру тіла злегка розтерти до легкого почервоніння, можна для цього скористатися рушником. Перед процедурою варто попередньо розігріти руки або ноги, якщо вони холодні. Температура повітря бажано щоб не була нижчеою, ніж 16°С. Це дозволить почувати себе комфортніше і знизиться шанс появи ефекту гусячої шкіри.

  1. Душ

Ще більш дієвим є загартовування під душем. Як правило, загартовуватися душем можна двома способами: по-перше, це холодний душ, по-друге, контрастний душ (поперемінне включення теплої і холодної води).

  1. Купання в ополонці, моржування

Це, мабуть, найважчий для виконання вид загартовування. Однак з року в рік все більшу кількість людей стають прихильниками даного типу загартовування організму. Лікувальна купання сприятливо впливають на органи людини і організм в цілому, покращують роботу всіх внутрішніх систем і активізуючи всі  функції.

При даному виді загартовування строго потрібно дотримувати всі рекомендації, щоб не отримати проблем зі здоров’ям. Найкраще перед початком даного виду загартовування проконсультуватися з фахівцем, щоб дізнатися, чи не протипоказано це вашому організму.

Основні принципи загартовування організму

Починати процедури тільки при відсутності хвороби або нездужання. Тим, хто має будь-які захворювання, починати загартовування слід тільки після отримання рекомендацій від фахівця.

Не починати загартовування різко. У кожному виді загартовування слід пам’ятати про те, що готувати організм потрібно повільно і поступово. Це відноситься як до зміни температури, так і до тривалості проведення процедури.

Регулярність. Тільки систематичне проведення загартування може привести до бажаного результату. Після довгої перерви потрібно починати процес загартовування спочатку, з більш теплих температур і меншої кількості часу.

Спорт. Загартовування в поєднанні з фізичною активністю буде найбільш результативним і корисним.

Самопочуття. Процедури повинні робити вас бадьорим і щасливим. Якщо це не так, значить, слід закінчити процедури або замінити їх іншими.

Проведення процедур загартовування має бути з урахуванням особливостей організму, стану здоров’я, клімату і так далі.

Не забувати перевіряти свій стан, самопочуття, серцебиття, сон, апетит і так далі.

Вести здоровий спосіб життя, стежити за харчуванням і відмовитися від шкідливих звичок.

Загартовування організму дитини: важливі правила і види процедур

Багатьом батькам знайома ситуація, коли «домашня» дитина просто пашить здоров’ям. Але як тільки малюк потрапляє в дитячий колектив дошкільнят, мамі постійно доводиться брати лікарняний через хворобу дитини. Крихкий дитячий організм стикається з потужною вірусною атакою і виявляється не здатний відбити удари. Щоб допомогти своїй дитині швидко справлятися і легше переносити наслідки несприятливих впливів навколишнього середовища на організм, необхідно вже з раннього віку займатися загартовуванням.

Правила загартовування дитячого організму

Оскільки на стан здоров’я дитини потужний вплив роблять фактори природного середовища у вигляді різких температурних перепадів, вологості повітря, підвищеного або пониженого атмосферного тиску, то і методи профілактики захворювань потрібно вибирати такі ж природні.

Основні помічники при загартовуванні – повітря, сонце, вода. Якщо батьки серйозно налаштовані зміцнювати здоров’я своєї дитини, то дотримання деяких правил повинно стати законом для всіх членів сім’ї.

Принцип поступового загартовування

Загартовування організу  потрібно вводити поступово і послідовно. Намітьте план заходів і, по можливості, самі приймайте в них активну участь. Час кожної процедури на початковому етапі має бути невеликим. Його слід збільшувати поступово і в розумних межах, інакше непідготовлений дитячий організм отримає небажаний стрес. Дитина може захворіти або зовсім відмовитися від загартовуватися.

Регулярне проведення процедур, що загартовують  потрібно проводити безперервно і регулярно. Неможливо знайти здоров’я «про запас». Систематичне загартовування дає відмінні результати. Як тільки ви перестаєте стежити за виконанням необхідних заходів, дитячий організм стає більш сприйнятливим до негативних впливів навколишнього середовища.

Під час загартовування кровоносні судини на різних ділянках шкіри по черзі звужуються і розширюються. Центри терморегуляції, а також механізми, які беруть безпосередню участь в цьому процесі, активно тренуються. Дитячий організм удосконалює свої можливості виробляти тепло в більшій кількості, а в певних ситуаціях віддавати його, м’язовий тонус підвищується. Як результат, організм набуває здатності активніше опиратися інфекціям.

Види загартовування організму дітей

Процедури загартовування організу  всім добре відомі. Як їх проводити, щоб досягти потрібного ефекту?

Повітряні ванни

Щоб був ефект від такого загартовування необхідно регулярно провітрювати приміщення, де знаходиться малюк. Вдома дитина повинна бути легко одягнена. Добре, якщо з малих років ваш малюк буде привчений робити ранкову гімнастику в одних трусиках. На прогулянку дитину потрібно одягати по погоді. Зайвий одяг не тільки сковує рухи, а й створює посилений парниковий ефект. Зрозуміло, відразу не варто дитину роздягати надовго, якщо він до цього не привчений. Час прийняття повітряних ванн збільшується поступово.

Вологі обтирання і обливання водою

Температура водички для перших процедур обтирання дитини не повинна бути нижчою 28 градусів. Кожні 3 дні її потрібно зменшувати на пару градусів. Для обтирання підійде губка або тканинна серветка. Процедура проводиться, починаючи з обличчя і шиї, грудної клітки, спини і закінчуючи стопами ніг.

Далі все тіло, починаючи з кінцівок, у напрямку до серця розтирається сухим м’яким рушником до того моменту, коли малюк повідомить про те, що йому стало тепло. Коли для дитини стануть звичними і природними щоденні обтирання, можна спробувати робити обливання прохолодною водою. Під час проведення першої такої процедури температура води повинна бути на 3 градуси вищою, ніж під час останнього обтирання. Кожні три дні температуру води також знижують на пару градусів. Але нижня відмітка в результаті не повинна бути холоднішою, ніж 17 градусів.

Купання з метою загартовування

Якщо давати можливість дитині купатися з метою загартовування на відкритому повітрі, то температура води повинна бути не меншою 20 градусів, а вулична температура – 24-25 градусів. Перша процедура зазвичай не перевищує по тривалості 3 хвилини. Поступово збільшуючи час купання, захід загартовування організу  доводиться до 15 хвилин, але не більше.

Такі процедури, що  загартовують можна робити дитині через годину після їжі. У воді малюк повинен активно рухатися. Якщо дитині холодно, з’явилося тремтіння, посиніли губи, то процедуру потрібно негайно припинити і розтерти малюка сухим м’яким рушником.

Не можна проводити такі загартовування, якщо дитина розпалена після активної гри. Під час проведення водних процедур відбувається вдосконалення механізму терморегуляції. Це означає, що при значному зниженні температури навколишнього середовища температура тіла дитини знаходяться в оптимальних межах, а захисні сили організму готові відбити будь-яку вірусну атаку. Під час контакту з холодною водою спостерігається активізація діафрагми, поліпшується вентиляція легенів, дихання вирівнюється і стає вільним, кров насичується киснем, збільшується рівень гемоглобіну і показники кількості лейкоцитів і еритроцитів. Це найкращим чином відбивається на всіх обмінних процесах в організмі.

Сонячні ванни

Ультрафіолет позитивно впливає на організм, якщо розумно використовувати цю його якість. Прийом повітряних ванн принесе користь, якщо поєднувати їх з рухливими іграми або виконанням будь-яких вправ.

Перша процедура засмаги не повинна перевищувати 5-10 хвилин. При цьому важливо, щоб сонячні промені потрапили на все тіло. Для цього потрібно, щоб дитина поверталася до сонця по черзі з усіх боків. Наявність головного убору обов’язкова! Тривалість перебування на сонці потрібно поступово збільшувати. В результаті дитина може гуляти більше години. Але важливо знати, що найкращий час для таких процедур, що загартовують вранці з 8 до 11 години, а ввечері – після 16, тобто тоді, коли сонце найменш активне.

При перших ознаках перегрівання, які проявляються у вигляді сонливості і головного болю, ігри на сонці потрібно негайно припинити.

Ходіння босоніж

Це, мабуть, найдавніший спосіб зміцнення імунітету. Така процедура надає цілющу дію на весь організм. Підошва і слизова оболонка верхніх дихальних шляхів мають тісний рефлекторний зв’язок. Саме тому, якщо переохолоджувати ноги, то відразу ж з’являється нежить, починає боліти і набрякати горло. Під час процедури ходіння босоніж підвищується активність терморецепторів і механічних рецепторів стопи, отже, організм адаптується до місцевого переохолодження.

Банні процедури

На думку лікарів дитину можна пробувати водити в лазню приблизно з трирічного віку. Регулярне відвідування парильні надає потужний ефект, що загартовує. Такий результат досягається завдяки контрастним процедурам: нагрівання, охолодження, відпочинок. Під час нагрівання розширюються кровоносні судини, під час охолодження – звужуються. Таким чином відбувається їх тренування.

У парильні дитині можна перебувати не довше 10 хвилин, після чого його потрібно відправити в прохолодний душ. Через 20 хвилин відпочинку процедуру можна повторити. Первісне знаходження в лазні потрібно скоротити до мінімуму, а вода в душі повинна бути теплою. При наступних відвідуваннях час перебування в парильні слід потроху збільшувати, а температуру води для обливання поступово знижувати.

На замітку батькам

Важливо знати, що будь-які заходи по загартуванню не можна починати, якщо дитина недавно перенесла  важке захворювання. Всі фізіопроцедури повинні відповідати сезону і починатися з малого. Час процедур поступово збільшується. У разі, якщо малюк мучиться будь-яким хронічним захворюванням, то необхідна консультація лікаря для того, щоб знати, які загартовуючі заходи показані і які протипоказані для вашої дитині.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *