Пластилін розвиває моторику рук, внаслідок чого поліпшується координація кистей і пальців. Також ліплення допомагає дітям творчо мислити і складати логічні ланцюжки. У продажу є маса варіантів на будь-який смак і гаманець, але не всі виробники гарантують якість своєї продукції. Як правило, до складу пластиліну входять шкідливі барвники та інші, невідомі нам добавки. Звідси з’являється необхідність приготування маси для ліплення в домашніх умовах. Розглянемо важливі аспекти як зробити пластилин по порядку.
Як зробити пластилин. Переваги домашнього пластиліну
До складу входить борошно, яке можна знайти в кухонній шафі у будь-якої господині. Просто і дешево.
У домашньому пластиліні відсутні шкідливі барвники, хімічні компоненти, складні сполуки і матеріали. За рахунок цього складу вважається гіпоалергенним, що є незаперечним плюсом.
При купівлі пластиліну в магазині дитина позбавляється можливості навчитися колористиці — змішуванню кольорів. У випадку з домашньою масою це цілком реально, змішавши червоний з жовтим можна запросто отримати помаранчевий.
Як зробити пластилин. Склад пластиліну
Борошно. Маса ґрунтується саме на цьому харчовому продукті. Практично у всіх рецептах присутнє борошно, тому без нього не обійтися. Ви можете готувати пластилін з житньої, вівсяної, лляної, кукурудзяної сировини, але по можливості продукт повинен бути білястим. В результаті цього вийде зробити пластилін абсолютно будь-якого кольору.
Сіль. Щоб пластилін надовго зберігав м’якість і не висихав, обов’язково використовуйте сіль. Вона вбирає зайву вологу, яка утворюється від додавання водички, а потім зберігає її всередині.
Водичка. Завдяки змішуванню борошна з рідиною виходить та сама тягуча консистенція, яка дозволяє виліплювати з пластиліну різні деталі, навіть найдрібніші.
Сік лимончика. Цитрус виступає в ролі консерванту, він допомагає зберігати борошно та інші харчові продукти в належному стані тривалий час. З цієї причини пластилін не пліснявіє, не покривається скоринкою і не володіє неприємним запахом.
Натуральна олія. До складу може входити соняшникова, кукурудзяна або оливкова олія. Продукт робить загальну масу пластичною, забезпечує надійне зчеплення борошна з іншими компонентами, запобігає прилипанню пластиліну до рук і їх фарбування (у випадку з додаванням барвників).
Винний камінь. Дуже часто люди впадають в подив, коли вперше читають рецепт. Тут немає нічого надприродного, ви зможете придбати винний камінь в магазині для кондитерів. Він служить для підтримки форми кінцевого виробу, забезпечуючи ідеальну пластичність.
Харчовий барвник. Як можна зрозуміти з назви, пігмент виконує фарбуючуфункцію. Набагато приємніше і цікавіше створювати оригінальні фігури з різнобарвної маси, а не з однотонної. Не використовуйте промислові барвники, вони токсичні. Вибирайте тільки харчовий кондитерський пігмент.
Традиційний рецепт як зробити пластилин
Для приготування вам знадобиться:
борошно білого кольору — 270 гр.
сіль харчова подрібнена — 70 гр.
лимонний сік — 10 мл
олія кукурудзяна або оливкова — 45 мл
водичка фільтрована — 130 мл.
Налийте водичку в емальовану каструльку, поставте на плиту і закип’ятіть. Зменшіть вогонь, влийте рослинну олію, сік лимончика і сіль, дочекайтеся розчинення кристалів.
Пересипте борошно в сито, акуратно просійте його в каструльку, перемішуючи суміш вінчиком або виделкою, щоб уникнути грудочок. Для зручності ви можете робити це не над киплячою рідиною, також не зайвим буде використання міксера на малих обертах.
Коли борошно засипане, варіть суміш до того моменту, поки вона повністю не загусне. Не забувайте постійно помішувати, ретельно збирайте суміш зі стінок.
Присипте борошном обробний стіл або дошку, вилийте на поверхню загусле тісто. Дочекайтеся його охолодження до прийнятної температури, після чого вимісіть до складу пластичної консистенції. По закінченні процедури вимішування -пластилін не повинен бути липким.
За бажанням ви можете пофарбувати масу в будь-який колір, використовуючи харчові барвники. Склад необхідно додавати в той момент, коли паста вариться на вогні.
Як зробити пластилин. Рецепт для мікрохвильової печі
Для приготування вам знадобиться:
борошно біле — 300 гр.
сіль подрібнена — 150 гр.
сік лимочика — 15 мл
олія оливкова — 35 мл
очищена водичка — 80 мл
Закип’ятіть водичку в чайнику, добавте сіль, щоб кристали повністю розчинилися.
Влийте рослинну оліюі лимонний сік, всипте борошно, просіваючи його зручним способом.
Перемішайте масу виделкою або міксером, перемістіть в ємність для мікрохвильової печі.
Закупорьте посуд, поставте в мікрохвильовку на 3 хвилинки при середній потужності приладу.
Після закінчення часу дістаньте, перемішайте, відправте суміш ще на 2 хвилинки.
Після цього остудіть миску з масою, не відкривайте кришечку.
Приблизно через півгодинки вимісіть готове тісто, за бажанням влийте 3 мл рідкого гліцерину для додання блиску.
Як зробити пластилин з лимонною кислотою
Для приготування вам знадобиться:
водичка чистенька — 440 мл
борошно білого кольору — 420 гр.
сіль столова подрібнена — 220 гр.
лимонна кислота — 25 гр. (2 пакетики)
олія кукурудзяна — 30 мл
барвники (за бажанням).
Налийте в емальовану ємність фільтровану водичку і кукурудзяна олія, увімкніть конфорку на максимальну потужність. Доведіть сумішу до кипіння, при появі перших бульбашок вимкніть плиту.
В окремій мисці з’єднайте в одну суміш лимонну кислоту, борошно і сіль. Акуратно всипайте суміш в ємність з водичкою. Спочатку борошно схопиться грудочками, які потрібно розчавити виделкою або опуклою стороною столової ложечки.
Остудіть суміш, потім насипте на рівну поверхню борошно і вимісіть тісто до такого стану, щоб воно перестало липнути до рук. Якщо ви бажаєте додавати барвник, тоді пластилін необхідно нарізати на невеликі шматочки.
Капніть в середину кожної маси пігмент, потім завертайте і вимішуйте його. Обов’язково проробляйте роботу в рукавичках, суміш погано змивається з шкіри. Регулюйте кількість доданого барвника самостійно, чим більше його буде, тим насиченішим вийде пластилін.
Як зробити пластилин на основі винного каменю
Для приготування вам знадобиться:
борошно біле — 400 гр.
водичка питна — 220 мл
рослинна олія — 40 мл
винний камінь — 90 мл
харчова сіль (дрібна) — 80 гр.
рідкий гліцерин — 3 мл.
харчовий барвник (за бажанням).
З’єднайте в одну суміш винний камінь, біле борошно та сіль, залийте крутим окропчиком і добавте олію. Вливайте рідину не поспішаючи, постійно помішуйте, тому що маса вийде липкою і тягучою.
Після цього можна додати гліцерин, якщо на виході ви хочете отримати пластилін з відблиском. Також на даному етапі, як зробити пластилин, необхідно вмішувати харчові барвники, якщо в цьому є потреба.
Після закінчення змішування всіх інгредієнтів накрийте мисочку з масою поліетиленом, залиште на півгодинки. Потім відкрийте ємність, місіть тісто до тієї пори, поки пластилін не перестане липнути до рук.
Як зробити пластилин на основі крохмалю
Для приготування вам знадобиться:
Біле борошно — 430 гр.
питна водичка — 215 мл
сіль столова — 200 гр.
соняшникова олія — 45 мл
лимонний сік — 20 мл
кукурудзяний або картопляний крохмаль — 30 гр.
харчовий барвник (на розсуд)
ПВА-клей — 100 мл
тетраборат натрію — 10 мл
Змішайте сіль з білим борошном, тетраборатом натрію і крохмалем. Закип’ятіть водичку, акуратно вливайте рідину в приготовлену суху суміш, одночасно з цим перемішуйте, щоб виключити утворення грудок.
Додайте олію, сік лимона і клей, починайте довго і ретельно вимішувати масу до отримання тягучою консистенції.
По закінченні дій наріжте пластилін на шматочки, зробіть в кожному з них невеликий отвір пальцем. Надіньте рукавички, капніть в середину харчовий барвник, вимісіть тісто до його повного фарбування.
Як і в попередніх випадках, ви можете додати рідкий гліцерин у момент вливання пігменту. Такий хід виключить можливе фарбування рук в процесі ліплення, пластилін вийде блискучим.
Стосовно зберігання домашнього складу, масу не можна тримати довше тижня, після закінчення цього терміну вона покривається скоринкою і втрачає свою пластичність. По можливості зберігайте пластилін в щільно зачиненому контейнері або поліетиленовому пакеті, у який не проникає повітря. Відвар потрібно тримати в холодильнику або темній шафі.
Як зробити пластилин розумний?
Варто лише дізнатися, що таке хендгам, як відразу всі намагаються його випробувати. Хендгам — це така тягучо-тверда жуйка, тільки для рук, схожий на багаторазовий гумовий пластилин. Хендгам може спробувати зробити будь-хто, застосувавши доступні засоби, що продаються в найближчій аптеці і господарському магазині. Але для початку, ознайомтеся, як зробити пластилин розумний – хендгам в домашніх умовах.
Простий рецепт хендгама:
Хендгам являє собою тягучу субстанцію, схожу на жуйку або пластилін. Хендгам тягнеться, як резина, в той же час він рідкий, може капати і при цьому може стрибати, рватися – його можна навіть надути.
Для того що б приготувати хендгам вам знадобиться: натрію тетраборат, клей ПВА і барвник (зеленка, чорнило від кулькової ручки, гуаш )
Натрію тетраборат – це антисептичний засіб, який ви можете придбати в найближчій аптеці. Відпускається натрію тетраборат без рецепта і коштує відносно дешево. Рекомендується використовувати розчин натрію тетраборату у гліцерині 20% – за рахунок гліцерину він не прилипає до рук.
Клей ПВА, напевно, не вимагає особливого обговорення, бо як ПВА відомий навіть дітям, для хендгама використовується звичайний білий клей ПВА.
Ви можете вибрати будь-який колір барвника для хендгама, найпоширеніший варіант барвника це звичайна зеленка, хоча, можна вилити чорнило від кулькової ручки, або фарбу типу гуаш.
Послідовність як зробити пластилин розумний
Візьміть будь-яку ємність (обрізана пластикова пляшка цілком підходить) і вилийте туди клей ПВА, після чого додайте барвник і ретельно перемішайте, додавши клею однорідне забарвлення. Далі вам слід в отриману суміш додати тетраборат натрію.
ВРАХУЙТЕ!: Після додавання тетраборату суміш починає швидко густіти; пропорції вашої суміші ви підбираєте самі, так що будьте готові до найрізномантінішої консистенції хендгама. Коли суміш стане досить тягучою, помістіть її в целофановий пакет і починайте її перемішувати вручну (м’яти суміш в пакеті) до отримання хорошої консистенції (тягучості).
Не слід відразу розмішувати ваш хендгам своїми руками (надягніть хоча б гумові рукавички), так як спочатку він може сильно прилипати.
ЗАСТЕРЕЖЕННЯ!: Саморобний хендгам (зрештою, як і покупний) не їстівний, так що навіть не пробуйте його на смак, і не давайте маленьким дітям грати з ним без нагляду.
Ще саморобний хендгам засихає з часом, але його можна розмочувати водичкою і він знову стає тягучим.
Магнітний хендгам за своїми властивостями відрізняється від звичайного тільки тим, що він притягає залізо.
Зробити магнітний хендгам своїми руками напевно досить складно але можна поекспериментувати як і у випадку з магнітною рідиною потрібно додати до складу ПВА дрібнодисперсні магнітні частинки – все інше справа фізики і хімії.
Щоб зробити розумний пластилін вдома, знадобляться:
клей ПВА – 200 г;
дрібнодисперсні магнітні частинки;
натрію тетраборат (можна з гліцерином) – 2 флакони;
барвник – зеленка або натуральний;
блискітки для прикраси або духи для аромату.
Ось, як зробити пластилин магнітний вдома:
У чистій скляній ємності змішайте клей з барвником. Перший інгредієнт повинен бути свіжим: не більше року, а ще краще – не пізніше 3 місяців з дати виготовлення.
Туди ж введіть блискітки з ароматизатором, перемішайте лопаткою.
Добавте тетраборат, вимісіть масу до загустіння і однорідності, добавте магнітні частинки.