Home / Кулінаріні рецепти / Домашня кухня / Як зробити йогурт в домашніх умовах

Як зробити йогурт в домашніх умовах

Всі знають про користь кисломолочних продуктів, до яких відноситься і йогурт. Однак, сучасна молочна промисловість не може гарантувати відмінну якість цих продуктів, тому багато стали цікавитись як зробити йогурт  в домашніх умовах. Цей процес досить специфічний, але розібратися у всіх тонкощах допоможе ця стаття.

Як зробити йогурт. Вибираємо молочко

jak-zrobutu-jogyrt-v-domashnih-ymovah

Йогурт домашнього приготування можна зробити з будь-якої жирності молочка і вершків. Навряд чи ви знайдете в магазині йогурт з козячого або овечого молочка, зате його зовсім не проблематично приготувати на власній кухні. Якщо ви збираєтеся використовувати незбиране сільське молочко, то доведеться подбати про його стерильність, адже присутність сторонніх бактерій буде перешкоджати процесу заквашування йогурту і зіпсує його смак. Тому молочко доведеться закип’ятити, втративши при цьому 15-20% його цінних речовин. Не хочете миритися з такою втратою? Тоді пастеризують. Процес пастеризації цілком можна здійснити на вашій газовій або електричній плиті.

Як зробити йогурт. Пастеризація молочка на кухонній плиті

Для пастеризації ємність з молочком необхідно помістити на «водяну баню» – в каструльку з водичкою, попередньо доведеною до кипіння, нагрівати до 72-74 градусів і витримати 30-60 секунд. Можна нагріти молочко на відкритому вогні до 85-87 градусів, при такій температурі пастеризації витримка не потрібна. При пастеризації зміни до якості молочка будуть мінімальні, зате знищаться 99% мікроорганізмів, а при нагріванні до 80 градусів молочко придбає приємний смак і аромат, необхідний для отримання хорошого йогурту. Головне – постійно помішувати молочко і не дозволити йому підгоріти. Як тільки потрібна температура досягнута і процес пастеризації завершено, зніміть молочко з вогню і продовжуйте його помішувати ще 2-3 хвилинки, після чого остудіть до температури 40-45 градусів.

Якщо ви вирішили використовувати пастеризоване або стерилізоване молочко, куплене в магазині, то вам потрібно всього лише нагріти його до 40-45 градусів.

Як зробити йогурт. Підготовка посуду для заквашування йогурту

Посуд, в якому буде заквашене молочко, повинен бути стерилізованим. Для стерилізації досить налити в нього доверху крутий кип’яток і залишити на 5-10 хвилиночок, після чого вилити водичку і відразу залити остигле до 40-45 градусів молочко.

Важливо врахувати, що приготування йогурту вдома здійснюється тільки в скляному або керамічному посуді, металеві ємності для цих цілей непридатні.

Як зробити йогурт. Як забезпечити нормальну температуру для заквашування

Якщо ви готуєте йогурт з великої кількості молочка та збираєтеся заквашувати його в баночку, а не в маленьких контейнерах, то можете обійтися без покупки йогуртниці – спеціального кухонного приладу, по суті представляє з себе звичайний термостат, що дозволяє підтримувати необхідну для заквашування температуру протягом кількох годинок. Але тоді вам доведеться заздалегідь подбати, яким методом ви збережете постійне тепло – 40-45 градусів, при якому буде йти процес молочнокислого бродіння. Найчастіше ємність з заквашеним молочком накривають кришечкою, укутують тепленькою ковдрою і ставлять на 5-6 годинок поблизу батареї центрального опалення. Але цей метод хороший взимку, а як зробити йогурт  вдома в теплу пору року? Ось лише деякі варіанти:

використовувати термос зі скляною колбою;

помістити банку з заквашеним молочком і дві пластикові пляшечки з водичкою, нагрітою до 60 градусів, в сумку-термос, залишивши між банкою з підготовленим йогуртом і пляшечками вільний простір;

нагріти духовку до 100 градусів і вимкнути. Використовуючи термометр духовки, стежити, щоб температура в ній не ставала нижчою 38 градусів. В разі пониження температури періодично нагрівати духовку до 40-45 градусів.

невеликі контейнери можна розмістити на електрогрільці, нагрітій до середньої температури.

Як зробити йогурт. Корисні властивості йогурту

Йогурт являє собою кисломолочний продукт, який виходить у результаті добавляння кисломолочних бактерій у молочко. Ці бактерії можуть бути різними, як власне і якість одержуваного продукту – це варто знати. Під впливом температури (+42+450С) бактерії починають бродити і ферментувати лактозу в молочці, після чого йогурт набуває всім відому консистенцію і смак.

Завдяки тому, що в молочці лактоза ферментований бактеріями йогурт можуть вживати люди, які не переносять молочний білок (з цього приводу спочатку варто звернутися до лікаря). Крім того бактерії, якими насичений цей продукт, благотворно впливають на мікрофлору кишечника, створюючи там баланс і гармонію. А це, в свою чергу, налагоджує роботу всього ШКТ.

Як зробити йогурт. Відмітні особливості магазинного і домашнього йогурту

Саме за такі корисні властивості йогурт і полюбили багато людей, а головне-діти, для яких смакові якості виходять на перший план. Проте в сучасних умовах побалувати себе і дітей якісним йогуртом, купленим в магазині, стає все складніше.

Справа в тому, що деякі недобросовісні виробники використовують для виробництва йогуртів зовсім незбиране молочко, як пишуть на упаковці, а всілякі замінники, які дозволяють знизити собівартість продукту.

До того ж магазинний йогурт насичений безліччю консервантів, підсолоджувачів і барвників. Це необхідно для того, щоб збільшити термін зберігання продукту і зробити його солодким і смачним. Однак, користь здоров’ю такі продукти навряд чи принесуть, а от нашкодять точно.

Такий стан справ підштовхує все більшу кількість господинь робити йогурти вдома. Адже цей продукт володіє цілим рядом позитивних якостей:

По-перше, домашній йогурт робиться з цього незбираного молочка, якість якого можна оцінити ще до приготування йогурту.

По-друге, можна самостійно вибирати кисломолочні бактерії для йогурту і не сумніватися в тому, що вийде корисний продукт.

По-третє, можна регулювати жирність йогурту, кількість покладеного цукру та інших добавок, які зроблять йогурт не тільки корисним, але і смачним.

Загалом, домашній йогурт можна зробити по своєму смаку та вподобанням, чого не скажеш про магазинний продукт.

Як зробити йогурт без йогуртниці

Приготувати йогурт своїми руками без будь-яких підручних приладів зовсім нескладно. Якщо немає зайвих коштів на купівлю йогуртниці, не варто впадати у відчай, адже вона потрібна лише для того, щоб зберегти тепло під час бродіння бактерій.

Отже, рецепт приготування йогурту без йогуртниці містить такі етапи:

Необхідно взяти свіже молочко потрібної жирності. Також можна використовувати і відновлений продукт з сухого молочка.

Вибрати необхідні кисломолочні бактерії. Вони продаються в аптеках і спеціалізованих відділах. Бактерії можуть продаватися у вигляді порошку в баночках або у пакетиках.

Закип’ятити і остудити молочко до температури 40-370С і всипати туди бактерії.

Наступний етап найважливіший, оскільки полягає в забезпеченні спокою і постійної температури при створенні йогурту. Забезпечити це допоможуть такі способи:

– використання термоса, який зможе зберегти температуру протягом тривалого часу;

– використання тепленької водички, як підігрів ємності з йогуртом;

– використання тепленької ковдри, яка допоможе зберегти температуру.

Варто враховувати той факт, що йогурт не можна струшувати, перемішувати, а також здійснювати інші маніпуляції. Якщо при виготовленні йогурту температура буде постійною (42-450С), то вистачить 6-8 годин для повної готовності продукту, а якщо температура буде падати, то терміни потрібно збільшити до 10-12 годин.

Після закінчення часу потрібно завершити етап бродіння. Зробити це можна шляхом охолодження йогурту в холодильнику (3-4 години).

Після охолодження в кисломолочний продукт можна добавляти різні добавки, варення, сиропи, пюре та інше.

Як зробити йогурт вдома в йогуртниці

Власникам йогуртниць буде набагато простіше приготувати свій улюблений продукт. Цей прилад призначений спеціально для приготування кисломолочних продуктів шляхом підтримання постійної температури в резервуарі.

Рецепт як зробити йогурт  за допомогою йогуртниці не сильно відрізняється від традиційного способу. Для початку варто підібрати молочко відповідної якості і жирності. Експерти стверджують, що перевагу краще віддавати магазинним пастеризованим продуктам.

Потім варто молочко закип’ятити і остудити до 370С. Заміряти температуру можна за допомогою спеціального термометра. Після цього потрібно взяти закваску або сухі бактерії в пакеті, влити туди трохи тепленького молочка, добре розмішати і вилити в загальну молочну масу. При виборі тих або інших видів кисломолочних культур варто враховувати норму витрати бактерій на кількість літрів молочка.

Зазвичай в комплекті до йогуртниць йдуть спеціальні баночки різного об’єму і кількості. Тому сам апарат варто вибирати з розрахунку кількості членів сім’ї, які будуть вживати продукт. У ці самі баночки і потрібно розлити молочко з розчиненими бактеріями, поставити їх в йогуртницю і включити її.

На деяких апаратах для приготування йогуртів є таймери, які дозволяють їм відключатися після закінчення встановленого часу. У будь-якому випадку потрібно знати, що йогурт в йогуртниці робиться протягом 6-8 годинок. Чим довше продукт буде перебувати в теплі, тим кислішим він буде ставати, тому його потрібно вчасно прибрати в холодильник. А перед вживанням і подачею на стіл добавити різні добавки для добавляння смаку.

Як зробити йогурт. Смачні добавки

Не всі люди, охочі побалувати себе домашнім йогуртом, знають, що він сам по собі не такий вже і смачний. Тому без смачних добавок і різних підсолоджувачів не обійтися. Перше що приходить в голову кожного любителя йогурту, так це добавити туди цукор для смаку. Це дійсно так, але робити це треба вкрай обережно. Справа в тому, що при попаданні цукру в молочко, в той момент, коли бродіння тільки починається або знаходиться в активній стадії бактерії переходять на цукор і перестають ферментувати молочко.

Варто підсумувати, що цукор потрібно добавляти в йогурт перед його охолодженням або перед подачею на стіл. Однак, для цього краще використовувати не цукровий пісок, а цукрову пудру, так як вона розчиниться рівномірно і не буде скрипіти на зубах.

Для небажаючих добавляти цукор в йогурт є маса інших добавок, які зроблять продукт смачним і корисним:

Цукрозамінники. Їх можуть використовувати люди, які страждають від цукрового діабету або які дотримуються дієти. Якщо потрібний підсолоджувач в таблетках, то їх потрібно розім’яти і перетворити в порошок.

Свіжі фрукти. Тут величезне поле для діяльності, адже в йогурт можна добавляти практично будь-які фрукти. Найкраще поєднання смаків дадуть такі фрукти:

яблучко;

полуниця;

персик;

абрикос;

ананас.

При бажанні можна використовувати і інші фрукти. Обережно слід ставитися до ківі, так як цей плід з молочком просто несумісний і викликає його згортання. Так що йогурт зробити не вийде.

Шоколад. Його можна потерти зверху на приготований десерт. Однак, не варто забувати, що така добавка висококалорійна і солодка, тому підходить не для всіх.

З шоколадом в йогурті добре поєднуватимуться горіхи, причому абсолютно різні. Пікантність десерту додасть мигдаль, який можна розбити на дрібні шматочки або покласти цілком. Але така добавка підійде до дуже густого йогурту, який подають в якості десерту.

Трендом сезону можна назвати таку добавку до йогурту, як мюслі. Якщо раніше було прийнято їх заливати молочком, то сьогодні їх можна заливати домашнім йогуртом. Такий десерт подарує не тільки задоволення, але і користь організму.

Ваніль або кориця. Приготувати ванільний йогурт зовсім нескладно. Для цього можна використовувати як ванілін в пакетиках, так і стручки цієї прянощі. Добавляти їх можна навіть у молочко перед початком приготування продукту.

Що стосується кориці, то палички можна замочити в молочці, а після вилучити їх звідти перед приготуванням йогурту.

Варення або сиропи. Варення можна використовувати будь-якеі, причому добавити його бажано в охолоджений продукт, так як тоді воно не змішається з основною масою, а буде красиво триматися у вигляді кольорового шару.

На яку б добавку не впав вибір, головне – це не забити смак йогурту, а доповнити його, допомогти йому розкритися.

Як зробити йогурт. Як вибрати в магазині йогурт

Якщо немає часу або бажання на приготування домашнього йогурту, то можна за ним відправиться в магазин. Звичайно, такий продукт не може бути таким корисним, як домашній, з описаних вище причин, але все ж і там можна знайти сумлінного виробника, який запропонує якісний продукт.

Щоб знайти той найякісніший продукт потрібно уважно читати етикетки і вміти в них розбиратися. Так, наприклад, перше, що повинно потрапити в поле зору, так це термін придатності продукту. Чим він менший, тим якісніший кисломолочний продукт, так як для продовження терміну придатності деякі виробники використовують антибіотики, які завдають шкоди організму.

Наступна позиція – відмітка про те, пастеризований продукт чи ні. Якщо так, то всі бактерії в ньому давно загинули, а значить, користі організму такий йогурт не принесе. Краще віддавати перевагу «живим йогуртам» з мінімальним строком зберігання.

Як зробити йогурт домашній натуральний йогурт в йогуртниці із закваскою

Дізнайтеся, як правильно готувати натуральний йогурт в йогуртниці з використанням спеціальної бактеріальної закваски.

Приготувати йогурт вдома не складе труднощів, а займе це всього-на-всього 10 хвилиночок на підготовку. Для того, щоб готувати цю смакоту, варто обзавестися спеціальним кухонним приладом – йогуртницею. Ще вам знадобиться суха бактеріальна закваска – марки VIVO.

Вживання цього домашнього йогурту дуже корисно для організму і незалежно скільки вам років. Його рекомендується приймати раз на день дітям, вагітним, людям похилого віку і людям, чий день проходить у великій активності. Він відрізняється від магазинних тим, що в ньому немає шкідливого цукру та інших хімічних добавок. Тільки молочко і бактерії, що забезпечують організм необхідними мікроелементами.

Інгредієнти:

Молоко ультрапастеризоване – 1 л.

Закваска – 1 флакон (закваски VIVO або схожі)

  1. Нагріти ультрапастеризоване молоко до температури 30-40°С.
  2. Заповнити теплим молочком флакон з закваскою на 1/2 або 2/3, закрити кришечкою і збовтувати поки не розчиниться суха закваска. Потім вилити в загальне молочко і перемішати.
  3. Розлити молочко по банках йогуртниці (баночки можна закрити кришечками, а можна і ні) і поставити в резервуар йогуртниці, далі налити тепленької водички приблизно 30-40 °С до рівня йогурту і закрити загальною кришечкою.
  4. Включити прилад для приготування йогурту на 7-8 годин.
  5. Готовий йогурт закрити кришечками (якщо ви готували без них) і поставити в холодильник (не в морозилку) на кілька годинок.
  6. Йогурт повинен вийти густий, при перевертанні баночки він не повинен стікати. У йогурт можна добавити варення або джеми.

Поради з приготування йогурту в йогуртниці:

Молочко краще використовувати ультрапастеризоване і бажано 2,5-2,6 % жирності. Якщо молочко брати великої жирності, то в йогурті можуть з’явитися прошарки сироватки. Якщо взяти молочко ультрапастеризоване, то його треба кип’ятити і потім остудити до температури ~35 °С.

Зберігати ці ласощі потрібно в холодильнику не більше 3-х днів. Так як корисні речовини (бактерії) з часом зникають, і користі від такого продукту буде нуль. В морозилку не ставити.

Під час приготування  в молочко- варення та інші солодощі краще не класти, так як в готовий йогурт завжди можна буде потім докласти все, що душа забажає: вареннячка, горіхи, фрукти і сухофрукти. Дуже смачно буде, якщо готовий йогурт змішати з сиром, добавивши родзинки за бажанням трохи цукру.

Якщо  вже дуже хочете їсти – можете відразу покласти джем, тоді його слід класти першим в баночки по 2-4 чайних ложки на дно і потім заливати молочком. Все це не розмішуючи ставити в йогуртницю. Також можна в молочко добавити цукру.

 

 


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *