Апплікація – цікавий і доступний вид творчості для дорослого і дитини. Це всього лише вирізання, накладання і приклеювання деталей на певний фон. Зробити її досить легко. За допомогою аплікації створюють картини, композиції, орнаменти. Виконують її на тканині або папері, інших поверхнях у вигляді горщиків, шкатулок та інших виробах для декорування. Шматочки аплікації накладають на певну поверхню. Як зробити аплікацію дізнаємось далі.
Як зробити аплікацію
Як матеріали використовують кольоровий папір, картон, черепашки, намистини, засушені листочки і квіти, соломку, бересту, тканину. Фрагменти аплікації наклеюють або пришивають.
В якості фону використовують білий і кольоровий картон, папір з різною фактурою, однотонну тканину. Він залежить від використання матеріалів для виготовлення аплікації. Розмір підбирають індивідуально, з огляду на композицію аплікації і її тематику.
Розрізняють декілька видів аплікації:
предметну;
декоративну;
сюжетну;
одноколірну;
багатоколірну.
Аплікація, як рукоділля своїми руками, широко поширена в побуті. Вона може прикрашати одяг і предмети побуту, приховувати дефекти на них. Її використовують при виготовленні картин і панно.
Аплікація виникла давно. Наші предки прикрашали нею свій одяг і взуття, посуд, предмети побуту та інтер’єру. Спочатку вироби обколювали наскрізними точками. Потім, коли зшивали шкіри тварин в якості одягу, їх почали прикрашати.
Для декорування виробів використовували різні за формою і кольором шматочки вовни, хутра та шкіри, а потім прикріплювали їх до одягу. Так і народилася аплікація. В основу аплікації люди брали своїх одноплемінників, випадки з життя і полювання. Для своїх виробів вибирали зображення різних предметів, серед яких були квіти, тварини, рослини, казкові і міфічні істоти.
З розвитком суспільства, удосконалювалися матеріали для аплікації. Пізніше з повсякденними матеріалами почали застосовувати різні нитки, матерію, камінчики, монетки, намистинки. З появою паперу, виник новий вид аплікацій.
Вирізання плоских силуетів завоювало популярність серед різних верств населення. Паперові картини захоплювали все більше людей. На них з’являлися ілюстрації з життя, полювання, битви людей. Їх намагалися виконати на вищому художньому рівні спеціально навчені майстри.
Процес створення аплікації, незалежно від матеріалів роботи, завжди однаковий і включає в себе послідовність дій:
Зробити ескіз роботи.
Визначити розмір і форму аплікації.
Вибрати матеріали для роботи.
Вирізати деталі.
Підібрати фон.
Накласти частини аплікації на фон.
Приклеїти фрагменти.
Покласти під вантаж і висушити.
Як фрагменти аплікації можна використовувати вирізки з газет і журналів. Для виготовлення аплікації з паперу використовують канцелярський клей і ПВА. Для аплікацій з тканини використовують приклеювання і пришивання.
Якщо деталі пришивають, то роблять це за допомогою машинних стібків, стрічки, косої бейки і шнурків. Якщо вироби не будуть прати, то використовують приклеювання. Для цих цілей використовують клейстер, синтетичний клей. Зручно приклеїти виріб за допомогою поліетиленової плівочки. Під вирізаний фрагмент підкладають шматочок плівочки і пропрасовують праскою.
В наші часи популярне заняття серед дітей є як зробити аплікацію. Нею починають займатися з дитячого садка. Хлопчики і дівчатка із задоволенням вирізають і наклеюють певні предмети, розвиваючи моторику руки.
Як зробити аплікацію з ниток на папері
Не секрет, що малюки люблять малювати і робити аплікації. Але останні не завжди у них виходять акуратними.
Проте, дати дитині волю робити все самостійно, а в підсумку отримати цілком пристойну саморобку, реально.
Цей варіант під силу навіть двох-трьох річним малюкам.
Що вам знадобиться для даної аплікації:
Малюнок (цуценята, кошенята, курчата, верблюжата, ялинки – все, що в реальному житті пухнасте може стати об’єктом вашої аплікації . Також можна зробити будь-який пейзаж).
Нитки (всі вовняні речі або синтетичні, колір – в залежності від малюнка).
Вата (в нашому випадку з неї робили лапки і щічки).
Ножиці.
Клей ПВА.
Шматочок тканини (нам він знадобився для подушечки) і стрічка.
Малюнок можна вибрати будь-який.
Приступаємо до виготовлення аплікації з нарізаних ниток
Залежно від віку дитинки та її можливостей самі вирішите, що зробите ви, а що доручите малюкові.
Отже, потрібно нарізати нитки розміром 3-4 см. Налити в тарілочку клей ПВА. Малюнок теж намазати клеєм в тих місцях, де буде «шерсть».
Тепер берете по кілька ниточок, вмочуєте їх в клей і приклеюєте.
Лапки і щічки ми зробили з вати. Приклеїли бантик. Так щенятко вийшло ще більш привабливим.
На місці подушечки теж наклеїли тканину.
Якщо ви робили все на чистому аркуші паперу, то можна намалювати фон або оточення олівцями, фломастерами або фарбами.
Аплікації з ниток і вати до Нового року
Початок грудня – саме час приступити виготовлення новорічних поробок разом з дитинкою. Це прекрасне творче заняття сподобається вам обом, і додасть вашому будинку і настрою чарівного духу зимових свят. Ми вирішили зробити сніговичка і сніжок самостійно, з того, що є в будинку.
Матеріали
Для наших зимових святкових аплікацій-листівок ми використовували:
кольоровий картон
клей ПВА
кольорові блискітки – глітери
нитки для в’язання світлих відтінків
ватяні диски
вата
фломастери
Листівки «Сніговик»
Лист картону розміром А4 розрізаємо на 2-і рівні частини. На середині листа розміщуємо раніше підготовлені форми для створення сніговичка з ватних дисків: три великих кола і маленькі кружечки для рук і ніг.
Приклеюємо до картону клеєм ПВА всі частини сніговика згідно із задумом. Знизу, нитками або ватою на основі клею ПВА створюємо сніг. Кріпимо місяць на небі. Глітером малюємо зірки. Фломастерами малюємо сніговичку очі, рот, гудзики, ніс, шапку і мітлу.
Всі ці частини вашого снігового чоловічка можна виконати більш ефектно, це на ваш розсуд. Наприклад, зробити гудзики або очі з маленьких страз, намистин або бісеру – приклеїти їх можна на супер-клей. Відро на голові сніговичка можна зробити з кольорового паперу.
Ми зробили дві схожі листівки. Думаємо таких сніговиків легко може створити будь-яка дитина з допомогою батьків, а ці листівки будуть прекрасним подарунком від вашого малюка дідусям і бабусям. З іншого боку листівки можна зробити підпис і намалювати що-небудь новорічне.
Аплікація «Три веселих товстуни»
Ця аплікація зроблена за тим же принципом, що і сніговики. Вона з ватних дисків і світлих товстих ниток. Тут на кольоровий картон наклеєні овали жовтого кольору – особи товстунів. Далі дочка намалювала цим человечкам очі, ніс і рот фломастерами. Намалювала їм кучерики.
Ця аплікація була якимось конкретним задумом. Тему вибрала дочка, а далі повна імпровізація – нитки і диски просто вдало опинилися під рукою, ну а клей фломастери і глітери завжди на нашому творчому столі.
Отже, після того як були намальовані кучерики ми вирішили зробити їх більш об’ємними – за допомогою вовняних ниток для в’язання. Вони дуже добре тримаються на змащеному клеєм ПВА картоні. Потім прикрасили кучеряві голови товстунів і шиї шапками і краватками з ватних дисків. У свою чергу, ці прикраси, після кріплення піддалися незначному декору у вигляді точок з кольорових блискіток. На задньому фоні золотистої і срібною акриловими фарбами зробили сніжинки.
Надайте своєму дому дух новорічних свят разом зі своїми дітьми, це займає не так вже й багато часу, але дарує безліч позитивних емоцій!
Як зробити аплікацію сонечко
Для аплікації сонечко вам буде потрібно:
Білий аркуш паперу формату А4
Червоний кольоровий папір
Чорний кольоровий папір
Ножиці
Клей і гарний настрій
Для початку обводимо кола:
– 2 великих кола (червоний і чорний) однакового розміру. Можна використовувати для цього звичайну кружку.
– 6 маленьких чорних кружечків (крапочки на крильцях). Для цього я використовуємо кола, які є на лінійці. Можна використовувати маленькі ґудзики або кришечки як шаблон.
– 1 коло чорне побільше, ніж маленькі (це голова сонечка)
Далі приступаємо до вирізання кіл.
Потім один з великих кіл (червоне) ми склали навпіл і розрізали рівно по центру. Вийшли крильця сонечка.
Тепер приступаємо безпосередньо до наклеювання аплікації. Діти змащують клеєм кружечки.
І приклеюють маленькі чорні кружечки – крапочки до крилець нашого сонечка. За три крапочки на кожне крильце.
Далі ми таким же чином змащуємо клеєм середній чорний кружечок і приклеюємо його на листочок білого паперу – це голова майбутнього сонечка.
Приклеюємо тулуб сонечка.
І акуратненько приклеюємо наші крильця. Аплікація сонечко готова.
Як зробити аплікацію на дитячий одяг своїми руками
Дітям дуже подобається яскравий одяг, прикрашений аплікаціями, особливо якщо малюнок обраний самим малюком, а можливо ним же і намальований. Завдяки цьому нескладному способу декорування предмети одягу можуть стати справжніми витворами мистецтва, створеними в єдиному екземплярі.
Як зробити аплікацію. Різноманіття аплікацій для декорування
Традиційний варіант
Традиційним матеріалом для аплікації є тканина, шматочки якої пришиваються до основи вручну або за допомогою швейної машинки. Але перш ніж приступати до закріплення елементів, їх потрібно розкласти і закріпити англійськими шпильками, щоб побачити композицію повністю. Тепер можна приступати до обробки країв кожного елемента по черзі: край підгинається всередину, а по самій його кромці виконується невидимий шов.
Увага! Припуски на шви в розмірі по 3 – 5 мм з кожного краю деталей необхідно залишати тільки в разі обробки їх вручну. Працюючи на швейній машинці, краї деталей майбутньої аплікації обробляються швом зигзаг, тому припуски на шви просто не потрібні. Звичайно, працювати на машинці простіше, а виконання швів вручну вимагає багато часу і майже ювелірної акуратності. Тут вибір доведеться зробити самій майстрині.
Двошарова аплікація
Крім традиційної аплікації існують і інші варіанти, наприклад, як зробити аплікацію двошарову. Вона підходить для простих візерунків у вигляді геометричних форм. Тут треба вирізати по 2 однакові деталі кожного фрагмента, прикласти їх один до одного виворотом назовні і застрочити, залишивши невеликий шматочок незшитих. Вивертаємо деталь на лицьову сторону і акуратно пришиваємо до основи. Щоб отримати ефект невеликого об’єму, для заготівлі задньої сторони вибирають більш щільну тканину.
Зворотну апплікацію пришиваємо з вивороту
Цей оригінальний спосіб підходить тільки для несипкої тканини основи.
Сподобався простий малюнок переносимо на паперову серветку і вирізаємо шаблон. Після того, як робота буде закінчена, видалити серветку буде дуже легко.
З вивороту промічуємо тканину для аплікації, щоб вона не порушувалася під час роботи.Тепер можна починати прокладку шва по контуру шаблона. Коли виконання шва підійде до кінця, намітки видаляємо. Залишається вирізати контури малюнка на основі з лицьового боку, відступивши від шва 2 мм. Робимо цю операцію дуже акуратно, намагаючись не прорізати аплікацію.
Приклеєна аплікація
А як бути тим, хто не любить шити, але аплікацію виконати хоче? В цьому випадку зверніть увагу на клейовий варіант. Для роботи знадобиться клей для тканини або праска і спеціальний матеріал «павутинка», яка при нагріванні плавиться. Кожен елемент композиції кладемо на павутинку трохи більшого розміру, а потім розміщуємо в потрібному місці основи і пропрасовуємо гарячою праскою. Залишки павутинки з країв прибираємо. Беремо наступний елемент і повторюємо всі дії знову. Залишилося трохи підстрахуватися. Щоб аплікація не відклеїлась, по її контуру робиться ряд невидимих стібків. Ось тепер все в порядку!
Аплікація з фетра
Одним з найпопулярніших матеріалів при створенні аплікацій є фетр. Цей яскравий, теплий, несипкий матеріал добре тримає форму і добавляє аплікації на одязі привабливий вигляд. Він легко кріпиться клейовий павутинкою, подобається не тільки малюкам, але і підліткам.
Багато умільців скаржаться, що фетр при пранні линяє і може зіпсувати виріб. Фахівці стверджують, що корейський фетр абсолютно не линяє. Але щоб бути впевненим щодо якості матеріалу, перевіримо його добре відомим способом. Змочивши шматочок фетру в водичці, покладемо між двома шарами білої тканини і пропрасувати праскою. Навіть при найкращому результаті тестування періть одяг з аплікацією з фетру руками в злегка тепленькій водичці.
Об’ємна аплікація
Для більшої декоративності умільці часто використовують об’ємну аплікацію. Її відмінність полягає в тому, що під кожен елемент потрібно підкласти трошки матеріалу для набивання, наприклад, синтепону або синтепуха. Але ще ефектніше така робота виглядає в разі комбінування об’ємної аплікації з елементами інших декоративних технік: вишивки стрічками, в’язання гачком, плетіння з бісеру.
Квіти для аплікації гачком
Найкращим вибором для в’язаної аплікації є квіточки. Хоча вміла в’язальниця здатна створити справжній шедевр в техніці фріформ. Але навіть найпростіші в’язані елементи здатні добавити колірних відтінків і збагатити виріб своєю текстурою.
Спрощений варіант
Можна максимально спростити технологію аплікації на дитячий одяг своїми руками. Для цього просто придивимося до набивних малюнків дитячої тематики на тканинах. Це можуть бути метелики, сонечка, забавні звірятка.
Для початку вам доведеться просто акуратно вирізати таку вподобану картинку, а потім приклеїти або пришити її на швейній машинці зигзагом або невидимим швом вручну. До речі, купувати цілий відріз тканини з вподобаним малюнком зовсім не потрібно. Іноді буває досить 10-20 см. Виходить зовсім недорого.
Як зробити аплікацію. Поради майстрів
1) Перед тим як зробити аплікацію, потрібно спочатку підготувати тканину: випрати її та випрасувати. Сатин і ситець потрібно підкрохмалити, а синтетику, батист і мережива обробити розчином желатину.
2) При виборі ниток для обшивки краю зупиніть свій вибір на контрастних кольорах. При цьому готовий елемент буде виглядати більш яскравим і декоративним.
3) Аплікація може послужити не тільки для прикраси. Вона здатна врятувати улюблену маєчку або штанці, продовжити термін їх служби. Адже маленькі непосиди часто псують одяг, а декоративні елементи запросто закриють собою дірочку або пляму.
4) Для ручної аплікації запасіться тонкими гострими голками і ножицями з тонкими лезами. Такі інструменти допоможуть зробити вашу роботу більш акуратною.
5) Якщо фетр не дуже якісно пофарбований і линяє, з нього цілком можливо виготовити декоративний елемент і закріпити його на спеціальній фурнітурі як брошку. Коли ж прийде час прання, таку прикрасу легко буде зняти.
6) Добавте до своєї аплікації кілька дрібних деталей. Вона стане набагато цікавішою і тут же придбає закінчений вигляд.