Вагітна жінка може зіткнутися з різними ускладненнями або навіть загрозами її стану, але, переважно, з усім цим можна боротися, і своєчасна медична допомога допоможе вам зберегти дитину. Але справжнім ударом стає позаматкова вагітність, яка означає не тільки втрату плода, а й часом травмуюче втручання в ваш організм, а іноді – і загрозу життю. Як зробить дитину після позаматкової вагітності спробуємо розібратись далі.
Як зробить дитину. Як готуватися до вагітності після позаматкової?
Багато психологічно бояться вагітніти вдруге, адже позаматкова вагітність може статися знову. Крім цього, іноді вона істотно заважає наступному зачаттю або служить серйозною причиною можливого безпліддя.
Однак медики стверджують, що завагітніти після позаматкової вагітності можна, навіть з однією трубою. Для цього потрібна лише правильна підготовка.
Лікарі не рекомендують відразу ж після перенесеної позаматкової вагітності планувати нову вагітність.
Адже, по-перше, вам потрібно дати організму якийсь час для відпочинку і відновлення, а по-друге, знадобиться особлива підготовка, щоб на цей раз благополучно зачати, виносити і народити здорову дитинку.
Статистика стверджує, що можливість знову стати мамою після перенесеної позаматкової вагітності скорочується для жінки в кілька разів.
Однак впадати у відчай не варто. У будь-якому випадку, кожен організм індивідуальний, а турбота про себе і своє здоров’я тепер повинна стати для вас основним правилом.
Як зробить дитину після позаматкової: особливості планування
У перший місяць після перенесеної операції утримайтеся від сексуальних контактів, щоб допомогти своєму організму відновитися.
Далі необхідно якийсь час оберігатися, щоб несподівано не завагітніти. За медичними показниками краще почекати близько півроку, але ніяк не менше. Зазвичай в таких випадках виписують оральні контрацептиви.
Протизаплідні таблетки допоможуть вам нормалізувати гормональний фон.
Крім цього, вважається, що після закінчення їх застосування повторна вагітність може наступити швидше (через хорошу роботу яєчників).
Планувати вагітність після ектопічної вагітності можна навіть якщо була видалена труба.
Шанси народити з однією трубою скорочуються в середньому на 60-70%. Адже зачаття можливо лише в тому випадку, якщо овуляція сталася в яєчнику поруч зі здоровою трубою. При цьому залишена труба повинна бути дійсно «здоровою» (з хорошою структурою, без спайок), інакше великий ризик отримати другу позаматкову вагітність.
Після позаматкової вагітності лікар обов’язково призначить вам певне медикаментозне лікування.
Як правило, воно буде включати в себе курс протизапальної терапії, який допоможе реабілітації організму.
Найбільшу загрозу наступного зачаття після позаматкової вагітності можуть представляти спайки, тому потрібно докласти великих зусиль, щоб запобігти їх утворення.
Вони можуть з’являтися, як в репродуктивних органах, так і в малому тазу.
Також жінку направляють на цілий ряд фізіотерапевтичних процедур.
Серед них можуть бути: масаж, ультратонотерапія, ультразвук (низькочастотний), УВЧ терапія, лазерна і електростимуляція і інші. Може бути, що знадобиться допомога кваліфікованого психолога.
Знову доведеться здати всі необхідні аналізи і пройти різні обстеження.
Особливо не нехтуйте походами до ендокринолога, генетика і гінеколога.
Огляд на УЗД допоможе виявити, чи є в трубах якісь патології, покаже, в якому вони стані, встановить наявність різних доброякісних пухлин, фібром, кіст. Все це може бути не тільки причиною позаматкової вагітності, але і її наслідками.
Ну і не забувайте про стандартні правила: повноцінний і збалансований раціон, правильний режим дня, помірні фізичні навантаження (з дозволу лікаря), позитивний настрій без стресів і перевтоми.
Однак і лікування, і подальше планування будуть залежати від того, з яких причин у вас трапилася позаматкова вагітність, а також, як відбувалося видалення плідного яйця.
Більшість позаматкових вагітностей класифікуються як трубні, тому що запліднена яйцеклітина кріпиться в одній з маткових труб, але є й інші її види, які зустрічаються рідше.
Якщо позаматкова вагітність була вчасно виявлена, то жінку відразу ж відправлять на операцію (лапароскопію) або, якщо немає протипоказань, запропонують медикаментозне лікування метотрексатом.
На жаль, жодним чином зберегти таку вагітність не вдасться. Але зате можна уникнути розриву стінок маткової труби та інших серйозних наслідків, які найчастіше є приводом для її видалення.
Однак навіть у цьому випадку не падайте духом: багато жінок вагітніють з однією трубою, а за допомогою сучасних методів медицини – навіть з двома видаленими. Але вас чекатиме велика підготовча робота.
Як зробить дитину. Необхідні додаткові дослідження
Щоб запобігти можливому повторенню ситуації, лікареві знадобиться виявити головну проблему, яка привела вас до позаматкової вагітності.
Насправді причин дуже багато, але можна звузити їх коло, виключивши основні фактори ризику:
гормональні порушення.
Додаткове гормональне обстеження і аналізи на гормони репродуктивної системи допоможуть вам зрозуміти, де рівень потрібної речовини знаходиться вище або нижче норми, а лікар випише відповідні препарати, щоб усунути цю проблему;
запальні захворювання.
Хронічні або інфекційні захворювання, в тому числі, і статеві інфекції. Для виключення цього пункту вам знадобиться зробити цілий спектр необхідних аналізів (на ЗПСШ).
Обов’язково перевірте на наявність хламідіозу та гонореї (для цього буде потрібно мазок і кров), а також дізнайтеся, чи містяться у вашій крові антитіла до хламідій.
Хламідії вражають фаллопієві труби і сприяють утворенню численних спайок, які перешкоджають нормальному просуванню яйцеклітини.
перенесені раніше аборти, операції або хірургічне втручання в черевній порожнині;
слабка прохідність маткових труб (або порушена їх транспортна функція);
пухлини або аномалії розвитку статевих жіночих органів;
неправильна контрацепція (в тому числі, і внутрішньоматкова спіраль).
Як і при звичайному плануванні, всі проблеми зі здоров’ям краще усунути до зачаття.
Як зробить дитину. Методи діагностики прохідності маткових труб
На етапі як зробить дитину після позаматкової вагітності лікар обов’язково відправить вас на додаткове обстеження, яке допоможе з’ясувати, наскільки прохідні маткові труби (або одна залишилася після операції). Ця процедура називається ГСГ – гістеросальпінгографія.
Однак робити її можна тільки за показаннями лікаря. Вона являє собою рентгенівське дослідження: через цервікальний канал у матку і труби вводиться спеціальний розчин (контрастна речовина), а потім лікар дивиться, чи є якісь порушення.
Так можна виключити наявність рубців або спайок, які суттєво порушують прохідність і заважають руху заплідненої яйцеклітини.
Якщо є певні свідчення, вас можуть направити і на діагностичну лапароскопію.
На цій процедурі буде проведено необхідний огляд, який дасть точну оцінку стану маткових труб.
За допомогою лапароскопічної операції можна розділити або видалити спайки, щоб підвищити прохідність.
Якщо ця ж техніка застосовувалася при першому видаленні, то лікар, який робив вам операцію, може видати виписку, де буде вказано, як проходило хірургічне втручання, наскільки патологічно змінена труба, які на ній пошкодження, в якому стані була друга, чи є супутні гінекологічні захворювання.
Як зробить дитину. Через скільки можна вагітніти після позаматкової вагітності?
На це питання важко відповісти однозначно, адже все залежить від причини, що призвели до позаматкової вагітності.
Деяким досить тільки дочекатися відновлення менструального циклу, здати аналізи на інфекції і провести гістеросальпінгографію.
Якщо результати аналізів хороші, можна приступати до зачаття вже через 3 місяці після операції.
Трапляється, так що після ГСГ, наявні дрібні спайки розсікаються і маткові труби (або одна труба) стають здатними забезпечити нормальний рух яйцеклітини.
Якщо одна з двох фаллопієвих труб вся в спайках або деформована, а друга нормальна, жінці рекомендується дочекатися овуляції з того боку, де розташована нормальна труба. Для цього потрібно кожен місяць ходити на УЗД і відслідковувати зростання фолікула.
Якщо жінці була проведена діагностична лапароскопія з розтином внутрішніх спайок, то лікарі рекомендують не відкладати вагітність, і спробувати зачати дитину через 6-12 місяців після операції.
Повне обстеження і лікування потрібно пройти обов’язково, інакше ймовірність позаматкової вагітності після недавньої операції буде становити до 100%
Уважно поставтеся до свого здоров’я, не поспішайте і намагайтеся не нервувати, дайте організму відновитися і набратися сил, а також виконуйте рекомендації лікарів, в цьому випадку збільшиться ймовірність настання нормальної вагітності після позаматкової.
Проходячи необхідні обстеження, ви зможете виключити можливі причини нової позаматкової вагітності. Після певного терміну, щоб виконувати всі рекомендації і поради лікаря, ви обов’язково зможете зачати і народити здорову дитинку.
Як зробить дитину. Секс після позаматкової вагітності
Статеве життя після позаматкової вагітності відноситься до ряду обмежень:
Організму необхідний відновний період, як і після будь-якій іншій операції.
Утримання від сексу повинно зберігатися, як мінімум, протягом місяця.
Невиконання цієї умови може призвести до повторної хірургічної операції.
Статева активність після місячного утримання повинна наростати повільно, не допускаючи ніяких хворобливих проявів.
Зовнішні статеві органи і матка не піддаються пошкодженню при позаматковій вагітності.
Головною особливістю сексу в цей період є ретельна контрацепція. З цим Вам може допомогти доктор.
Тепер, коли ми з’ясували, що народити після позаматкової вагітності можна, давайте подивимося, а які ж відновлювальні дії Вам необхідно виконати.
Як зробить дитину. Реабілітація після позаматкової вагітності
Реабілітація здійснюється на кожному етапі лікування:
передопераційний період;
операція;
післяопераційний період.
Чим раніше вона почнеться, тим краще.
Її початок полягає у своєчасній (ранній) діагностиці.
При значній крововтраті хвора вимагає проведення дій по боротьбі з шоком і крововтратою.
У реабілітаційний (реанімаційний) комплекс входить обов’язкове застосування:
наркотичних засобів;
знеболюючих препаратів.
Після проведення операції, накладення затискачів і перекриття кровотечі збільшується швидкість трансфузії.
Всі ці дії сприятливо впливають на гемодинамічні показники і на загальний стан пацієнтки.
Підкреслимо, що реанімаційні дії здійснюються комплексно:
знеболювання (анестезія);
безпосередньо сама операція;
гемотрансфузія.
Запорука успіху (реабілітації) – швидкість і точна послідовність застосування цих дій.
Бажаємо Вам всього самого найкращого! Будьте здорові!