Запобігти деяким стоматологічним проблемам можна і самостійно, не відвідуючи кабінет лікаря. Це не означає, що при виникненні проблем зі здоров’ям потрібно займатися самолікуванням, але, наприклад, зміцнити ясна можна в домашніх умовах. Те ж стосується і комплексного догляду за ротовою порожниною. Як зміцнити ясна піде мова далі.
Як зміцнити ясна. Чому ясна стають слабкими
Такий підхід поєднує в собі заходи не тільки профілактики, але і лікування. Зміцнення ясен в домашніх умовах – це частина догляду за порожниною рота, але якщо є ознаки запалення, розхитування зубів або інших проблем з яснами, займатися зміцненням ясен потрібно на регулярній основі.
Основними факторами, що впливають на розвиток рихлості і слабкості ясен, вважаються зубні відкладення і неправильна гігієна порожнини рота. Існують і інші нюанси, які посилюють фактор неправильної або недостатньої гігієни ротової порожнини. Самі по собі вони не можуть привести до патології ясен пацієнта, але можуть лише сприяти цьому. Головна причина слабкості ясен – недостатня гігієна порожнини рота До таких другорядних факторів варто віднести:
хронічну сухість у роті;
виникнення інфекції в ротовій порожнині в результаті невилікуваних від карієсу зубів;
неправильний прикус, при якому зубний ряд зростає віялоподібним або скупченим способом.
Всі ці причини можуть призвести до слабкості ясен, що в кінцевому рахунку принесе пацієнтові масу клопоту. Тому при найменших підозрах на необхідність зміцнення ясен потрібно відразу ж вживати відповідні заходи.
Методи зміцнення
З бездоганною посмішкою і здоровими зубами люди не народжуються. Це не подарунок природи, а результат правильного дотримання гігієни ротової порожнини. При регулярному порушенні цих правил захворювань зубів і ясен не уникнути.
Згодом це доставить пацієнту багато неприємних відчуттів і дискомфорт. Необхідно підібрати для себе найбільш ефективний засіб для профілактики ясен.
Аптечні препарати
Перед тим як приступити до зміцнення ясен, обов’язково проконсультуйтеся у лікаря. Гарні і здорові зуби – це не казка, а реальність. Але щоб досягти такої реальності, потрібно використовувати тільки якісні та ефективні засоби.
В першу чергу, стоматолог порекомендує придбати спеціальні вітаміни, що сприяють зміцненню ясен і зубів, а після цього можна буде застосовувати аптечні препарати. Завдяки такому комплексному вирішенню, можна досягти максимального ефекту при лікуванні.
Якщо ваше завдання – зміцнення ясен і зубів, то почніть приймати вітамінні комплекси. Ось найбільш популярні торгові марки:
Асепта. Упаковки вистачає на курс (6 тижнів). Головний компонент – кораловий кальцій. Він легко засвоюється нашим організмом. Також в складі є вітаміни C, D, A, В3, B9, B6.
ДентоВітус. Крім вітамінів містить велику кількість мікроелементів: фтор, мідь, магній, цинк, марганець, кальцій, фосфор, магній і ін.
Кальцинова. Популярний комплекс, який містить необхідні елементи для підтримки здоров’я зубів.
Центрум. Від А до цинку. Цей комплекс містить речовини, які зміцнюють кісткові тканини і стінки капілярів. Кальцій Д3 Нікомед. Основні діючі речовини – кальцію карбонат і вітамін Д3. Їх поєднання дозволяє кальцію ефективно засвоюватися.
Аевіт. Багатокомпонентний препарат. Якщо ви не знаєте, як зміцнити ясна і зуби, то спробуйте цей комплекс.
Якщо ви сумніваєтеся в тому, який препарат вам підійде, отримаєте консультацію у стоматолога. Він підбере комплекс, призначений для вирішення проблем з вашими зубами.
Ополіскувачі. Регулярне полоскання рота спеціальними розчинами допоможе зміцнити пухкі ясна. До складу більшості стоматологічних ополіскувачів входять мінерали, вітаміни і рослинні витяжки. Таке поєднання корисних компонентів дозволить не тільки очистити порожнину рота, але і запобігти розвитку запальних процесів, прискорити процес регенерації ясенних тканин і так далі.
Основне правило при використанні ополіскувачів – регулярність. Повторювати процедуру потрібно не рідше 3 разів на день, але бажано полоскати рот після кожного прийому їжі. Також необхідно враховувати рекомендації виробника, зазначені в інструкції. Якщо є які-небудь питання, то краще звернутися за порадою до фахівця.
Мазі і гелі. Їх застосування дозволить відновити порушену слизову оболонку і зміцнити тканини пародонту. Багато засобів надають на організм трофічний вплив, завдяки якому у пацієнта з’являється хороший шанс зміцнити ясна і запобігти кровоточивості навіть в тих випадках, коли через пухкості зуб або зуби оголюються. Такі препарати наносяться на уражені ділянки ясен, бажано перед сном. Кількість мазі і частота виконання процедури вказуються на упаковці.
Гелі та мазі використовуються при запаленнях ясен, але можуть допомогти і зі зміцненням коренів. Нерідко їх призначають при наявності зубних протезів. Застосовуються такі препарати:
Солкосерил,
Асепта (гель або бальзам),
Холісал,
Ортофен,
Левомеколь.
Зубні пасти. Не всі знають, але існують спеціальні зубні пасти, які не призначені для щоденного використання. Пасти поділяються на профілактичні та лікувальні. Останні слід використовувати курсом (близько місяця).
Лікувальні поділяються на кілька видів залежно від проблеми, яку вони покликані вирішити: протизапальні, проти карієсу, відновлюють цілісність ясен. Гігієну порожнини рота необхідно проводити 2 рази на день.
Є такі пасти, склад яких відрізняється від звичайних зубних паст наявністю рослинних витяжок, ферментів, активних добавок і компонентів. Їх використання сприяє усуненню кровоточивості і зміцненню ясен.
Більшість паст можуть надавати відбілюючий ефект, а деякі з них застосовуються для лікування пародонтозу. Лікувальні зубні пасти зміцнюють стінки судин в яснах, через що тканини пародонту теж стають міцнішими. Стоматологи не рекомендують використовувати такі пасти довше 2-3 місяців без перерв.
Від правильного вибору щітки теж залежить стан зубів. Щітки бувають 3-х видів жорсткості: жорсткі, середньої жорсткості і з м’якою щетиною. Якщо ви носите знімні зубні протези, то вибирайте перший варіант.
Середня щітка – універсальна, вона для людей, які не мають яскраво виражених проблем. Щітка з м’якою щетиною купується тими, у кого кровоточать ясна. Пам’ятайте, що щітку необхідно змінювати 1 раз в 2 місяці.
На замітку! При виборі того чи іншого препарату не потрібно орієнтуватися на вартість. Цінник або виробник засобу – це лише другий за важливістю чинник, що впливає на вибір. Економити на своєму здоров’ї не можна, тому купуйте тільки якісну і ефективну продукцію.
Народна медицина
Зміцнювати зуби можна і по-іншому. Крім професійних засобів, існують різноманітні народні рецепти, що допомагають вирішувати питання, як зміцнити ясна.
Незважаючи на велику різноманітність народних засобів, самостійне їх використання без консультації лікаря не допоможе зміцнити ясна. Найкраще вони підходять в якості доповнення до традиційного лікування, дозволяючи прискорити процес відновлення.
Ось деякі з них:
Жувальна цукерка з бджолиного воску. Змішайте 100 г воску з 50 г меду, додайте кілька крапель м’ятного масла і лимонного соку. Віск попередньо потрібно розтопити. Така жувальна цукерка зміцнює зуби, вбиває шкідливі мікроорганізми в порожнині рота. Жуйте близько 3 разів на день. Можна зробити простіше: скачати кульки з прополісу і жувати їх.
Існує рецепт, як зміцнити ясна настоянкою з аїру і прополісу. Він складніший. 0,5 склянки коренів аїру залити горілкою (0,5 л) і настоювати тиждень. У коренях цієї трав’янистої рослини містяться ефірні масла і дубильні речовини, які є незамінними помічниками в турботі про здоров’я зубів.
Окремо протягом тижня настояти 20 г прополісу, попередньо заливши його 0,5 л горілки. Після процідити і змішати 2 ці настоянки. Отриманим розчином полоскати рот 1 раз в день перед сном. Рекомендований курс – 1 місяць. Настоянка зміцнює коріння зубів, допомагає при запалених яснах.
Морська сіль. Розчин, приготовлений з теплої води і солі, відмінно справляється з багатьма стоматологічними захворюваннями, тому його використовують і для зміцнення ясен. Залийте 200 мл теплої води 1 ч. Л. морської солі, потім додайте 2-3 краплі йоду. Полощіть рот цим розчином 2-3 рази в день.
Листя лимона. До складу листя лимона входить кальцій і фосфор, які позитивним чином впливають на зуби і ясна пацієнта. Для зміцнення тканин пародонта потрібно щодня жувати пару вимитих листочків. В якості альтернативи можна приготувати відвар з листя і полоскати ним рот. Ефект буде ідентичним.
Масло чайного дерева. Дана речовина володіє протизапальними і антисептичними властивостями, тому добре допомагає при запаленні ясен. Регулярне застосування розчину, приготованого з води і масла, надає відбілюючий ефект на зуби, освіжає подих і знищує мікроби в ротовій порожнині. Для приготування розчину додайте 4-6 крапель олії в 200 мл теплої води.
Прополіс. Це унікальний продукт, що дозволяє не тільки зміцнити ясна, але і попередити різні захворювання ротової порожнини, в тому числі карієс. Стоматологи рекомендують жувати невеликий шматок прополісу кожен день, виділяючи на цей процес не менше 10 хвилин.
Кора дуба. Щоб приготувати відвар, потрібно змішати 3 ст. л. дубової кори і 300 мл окропу. Настоюйте засіб 40-50 хвилин, після чого процідіть і застосовуйте в якості засобу для полоскання рота. Виконувати процедуру потрібно 3 рази в день.
Дубова кора володіє терпкими властивостями, що дозволяє відновити пошкоджені тканини ясен і поліпшити кровообіг.
Ромашка аптечна. Лікувальний настій, приготований з ромашки, допоможе зміцнити ясна, прискорити процес загоєння і зняти запалення (якщо воно є). Залийте 200 мл окропу 2 ст. л. ромашки і настоюйте в термосі 30 хвилин.
Процідивши готовий настій через марлю, полощіть ним рот 3 рази на день протягом 3 тижнів. Не всі засоби можуть однаково підходити, адже кожен організм унікальний. Наприклад, одному допомагає полоскання відваром дубової кори, а іншому – жування прополісу.
Щоб зрозуміти, що найкраще підходить вам, спробуйте різні засоби і методи зміцнення ясен. Але при цьому враховуйте рекомендації лікарів.
Суміш для чищення зубів. Вважається, що подібна суміш добре зміцнює зуби, знижує їх чутливість і відбілює їх. Для приготування розмішайте в склянці теплої води сіль, соду і білу глину. Отриманим розчином потрібно чистити зуби.
Як доглядати за яснами аптечними засобами: в першу чергу придбайте в аптеці спеціальний розчин. З розчинів для полоскання добре зарекомендували себе такі препарати, як Фурацилін, Мірамістин, Хлоргексидин. Вони мають протизапальну і протимікробну дію. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією.
Як правильно доглядати за яснами домашніми засобами: зробіть розчин для полоскання вдома – настій із зеленої шкаралупи горіха. Його використовують для полоскання порожнини рота. Рецепт простий у питанні як зміцнити ясна – подрібніть шкаралупу, 1 ч. Л. і цю масу залийте окропом. Дайте настоятися півгодини, остудіть. Полощіть рот після прийомів їжі.
Гігієна порожнини рота
Найпростіше, що можна зробити для підтримки зубів у здоровому вигляді, та як зміцнити ясна, це дотримуватися правил гігієни. Ось основні з них:
При чищенні зубів тримайте щітку під гострим кутом і робіть такі рухи, як ніби змітаєте зубний наліт. Намагайтеся не зачепити ясна.
Гігієна ясен теж вимагає уваги. Не забувайте робити полоскання після кожного чищення зубів. Трав’яні розчини сприятливо впливають на стан ясен. Лікарі рекомендують полоскати рот після кожного прийому їжі.
Не нехтуйте використанням спеціальної нитки (флосс). Обмотайте її між пальцями і акуратно водіть між зубами, поки залишки їжі не будуть видалені.
Максимально виключіть вживання кислих продуктів, так як вони руйнують емаль. Не їжте в чистому вигляді лимони, апельсини. Відмовтеся від цукерок, які прилипають до зубів (наприклад, іриски).
На відео розказано про комплекс заходів, які допоможуть зберегти здоров’я зубів:
Харчування
Крім застосування різних препаратів і народних засобів, лікарі можуть порекомендувати як зміцнити ясна дотримуючись лікувальної дієти. Всі продукти, які надають позитивний вплив на стан ясен, є легкодоступними, тому з пошуком і придбанням проблем виникнути не повинно. Подбайте про правильне харчування У денний раціон повинні входити наступні продукти:
цитрусові. Вони містять велику кількість вітаміну С, що позитивно впливає на процес кровообігу в яснах. До таких продуктів належить лимон, грейпфрут, апельсин;
кисломолочні продукти. Вони багаті на кальцій, який відповідає за здоров’я зубів і кісток людини. Потрібно щодня вживати який-небудь продукт (сир, молоко, сметану, кефір і так далі);
продукти, що містять фосфор у великих кількостях. Справа в тому, що фосфор позитивно впливає на організм, беручи участь в розподілі кальцію і інших корисних речовин. До таких продуктів відносяться огірки, яблука, гарбуз, морепродукти;
не варто виключати з раціону картоплю, олію та інші продукти, що містять вітамін D. Основне завдання цього вітаміну полягає в засвоєнні організмом фосфору.
На замітку! Не буде зайвим пропити курс вітамінного комплексу, особливо в тих випадках, коли вживати вищевказані продукти немає можливості. Зрозуміло, повноцінної їжі ці вітаміни замінити не зможуть, але це все одно краще, ніж нічого.
Від яких звичок потрібно позбутися Одних дієт або полоскань спеціальними розчинами буде недостатньо, якщо пацієнт не може відмовитися від шкідливих звичок, які згубно впливають на стан зубів і ясен.
В першу чергу, вони (звички) знижують кількість кальцію в організмі і роблять його більш уразливим до різних захворювань і запальних процесів. Необхідно відмовитися від наступних звичок: паління і вживання спиртного. Це все сприяє ослабленню імунної системи і погано впливає на стан зубної емалі;
потрібно відмовитися від частого вживання кави. Не секрет, що даний напій у великій кількості призводить до різних захворювань ротової порожнини, викликає зубний наліт;
вживання дуже холодної або гарячої їжі і напоїв.В іншому випадку підвищується ризик пошкодження ясен і зубної емалі;
від холодних напоїв теж варто відмовитися піддавши зуби сильним навантаженням. Любителі пива часто хваляться перед друзями умінням відкрити пляшку зубами. Така звичка нічого доброго не принесе, крім тріщин в зубах і пошкодженої емалі. Те ж стосується і розколювання волоських горіхів.
Продукти для здоров’я порожнини рота
Важливим пунктом догляду є харчування. Харчуючись певними продуктами, можна не тільки зміцнити зуби і ясна, але і запобігти хворобам внутрішніх органів. Незамінні для здоров’я зубів вітаміни і мінерали: вітаміни груп B (особливо B12, B6, B1, B2), C, D, E, PP і K, кальцій, фосфор, фтор, цинк, магній. Розглянемо, в яких продуктах містяться ці речовини:
Зелень: будь-які види салату, кріп, петрушка, кінза тощо. Їжте її кожен день, вона допоможе зміцнити ясна. Деякі види зелені (наприклад, цибуля, петрушка) мають антибактеріальний ефект.
Морські продукти: риба, мідії, креветки. Їх сміливо можна назвати продуктом №1, якщо вашою метою є як зміцнити ясна і зуби. Зміцненню зубів сприяють вітаміни і мікроелементи, що містяться в морських продуктах: кальцій, фтор, тіамін, фосфор, рибофлавін, йод, вітаміни D і B1.
Найбільш корисними з морепродуктів для зміцнення ясен і зубів вважаються креветки. Рибу рекомендується вживати 2-3 рази на тиждень.
Ківі. Цей фрукт містить багато вітаміну C, який вкрай важливий для зміцнення ясен. Він робить позитивний вплив на тканини: вони залишаються еластичними і не піддаються запаленням. В 1 середньому плоді – приблизно добова доза вітаміну. Інші продукти-рекордсмени за вмістом вітаміну C: шипшина, болгарський перець, малина, цитрусові, шпинат, капуста.
Молочні продукти. Віддавайте перевагу тим товарам, в яких не містяться барвники та консерванти. Йогурт з фруктовим смаком замініть звичайним кефіром. Виключіть знежирений сир, так як в ньому міститься багато цукру, який призводить до руйнування емалі. Ідеальний варіант, як зміцнити ясна – сир 5% жирності. У молоці та інших молочних продуктах містяться ферменти, які надають протизапальну дію.
Горіхи. Найбільш корисні для зубів кеш’ю, мигдаль і кедровий горіх. Кеш’ю здатний знищувати бактерії в роті, які руйнують емаль. Кедровий горіх зміцнює кісткову тканину. Мигдаль має антисептичну дію.
Тверді фрукти та овочі. Вони містять величезну кількість корисних речовин. Крім того, з’їдаючи їх, ви очищаєте емаль від нальоту і шкідливих бактерій. Пережовування твердих плодів допоможе як зміцнити ясна, так і очистити зуби. Найбільш корисні ці овочі і фрукти: морква, яблуко, редис, капуста, груша, огірок. З’їдайте не менше 2 плодів в день.
Мед. Містить ензими, які знищують патогенну мікрофлору.
Кунжут очищає зуби від нальоту і зміцнює їх. Додавайте кілька чайних ложок насіння в овочеві салати.
Існує ряд продуктів, які шкідливо їсти, якщо для вас важлива турбота про зуби і ясна. Наприклад, сухарики і насіння травмують емаль. М’які продукти не забезпечують необхідного жувального навантаження. Надзвичайно шкідливі для емалі газовані напої. Може змінитися колір зубів, якщо часто вживати соєвий соус, вино, соки в пакетах, деякі ягоди (ожину, чорницю, смородину).
Щоб запобігти фарбуванню, полощіть рот водою після вживання вищеперелічених продуктів. Ряд продуктів перешкоджають засвоєнню кальцію: кава, чай, сіль і цукор.
Регулярне застосування засобів для зміцнення ясен в поєднанні з відмовою від шкідливих звичок дозволить досягти максимального результату при лікуванні. Буквально через кілька тижнів такого режиму буде помітний позитивний ефект.