Home / Кулінаріні рецепти / Домашня кухня / Як варити рис – ділимося секретами

Як варити рис – ділимося секретами

Будь-яка господиня може поділитися власними рецептами приготування смачних і поживних страв з рису. Але для того, щоб він став по-справжньому смачним, розсипчастим і зберіг всі цінні якості, варити його потрібно за певними правилами. Можна знайти безліч рекомендацій, як варити рис  правильно, і часом вони досить суперечливі. Чи потрібно мити його перед початком варіння? Яку водичку в нього добавляти – холодну або гарячу? Спробуємо дати відповіді на всі ці питання.

Як варити рис. Визначаємо сорт рису

Як варити рис - ділимося секретами

Щоб навчитися правильно варити рис, потрібно, перш за все, навчитися правильно його вибирати.

Кращим варіантом для приготування гарніру вважається басматі. Його зерна тонкі й довгі, і після варіння він стає дуже смачним і ароматним.

Найбільш корисним вважається дикий рис, але він має дещо специфічний смак.

Для гарніру до риби або м’яса ідеально підійдуть довгозернистим сорти.

Середньозернисті сорти використовуються для різотто і перших страв, а круглозернистий – для пудингу або каші.

Як варити рис. Вибираємо посуд

Вибір посуду для варіння не менш важливий. Неприпустимо, щоб крупа прилипала до стінок або дна каструлі. Можна приготувати рис не в каструлі, а в сковороді з кришкою. Вона повинна бути досить глибокою і широкою, щоб крупа розподілилася по дну тонким шаром. Оптимальний варіант – сковорода приблизно 25 см в діаметрі. Щоб гарнір вийшов особливо смачним, можна спочатку прожарити крупу на розжареній олії, а потім залити її рідиною.

Як варити рис. Промивати або не промивати?

Основна частина рисової крупи, яку ми щодня вживаємо в їжу, є імпортним продуктом.

Для того щоб зберегти її під час транспортування і поліпшити зовнішній вигляд, її «глазирують», тобто покривають спеціальною сумішшю тальку і глюкози. Це вагомий аргумент на користь того, що промивати крупу все ж варто.

Деякі сорти обробляють крохмалем, і промивати їх не обов’язково. У крохмальному нальоті міститься багато заліза, вітаміну В12. Але якщо ви турбуєтеся як варити рис  розсипчастий, краще все ж змити зайвий крохмаль – тоді результат вийде набагато кращий, адже високий вміст крохмалю робить страву клейкою і в’язкою. Виняток становлять деякі італійські сорти, які використовуються для різотто, наприклад, Арбор.

Як варити рис. Пропорція рису і рідини

 При варінні об’єм крупи значно збільшується. Тому потрібно запам’ятати базове правило, як варити рис: кількість рідини повинна бути більшою в два рази, ніж кількість рису. При цьому вимірювати кількість крупи необхідно не за вагою, а за об’ємом. Припустимо, на 100 мл рису необхідно взяти 200 мл бульйону або водички. Якщо ви варите рис на бульйоні, смак його стає більш насиченим.

Більше рідини наливати в каструлю не слід, оскільки вона не вбереться повністю, і її потрібно буде зливати. При цьому смакові якості рису трохи погіршуються, і він стає досить клейким. Щоб гарнір вийшов смачним і розсипчастим, на початку варіння потрібно добавити у водичку трохи рослинної олії і дрібку солі. На 150 мл крупи зазвичай додають чайну ложечку солі.

Порада: щоб добавити страві білосніжний відтінок, можна використовувати яблучний оцет або лимонну кислоту. Жовтий колір гарніру можна добавити за допомогою куркуми.

Як варити рис. Особливості техніки варіння

Отже, перерахували прості правила, як потрібно правильно варити рис. Спочатку його необхідно довести до кипіння на інтенсивному вогні, далі знизити вогонь і випаровувати на мінімальному вогні під добре закритою кришкою. Перемішувати його можна лише один раз – коли ви залили його водичкою.

Порада: щоб рис готувався швидше і більш рівномірно, його можна попередньо замочити у водичці. В цьому випадку час варіння скорочується практично в два рази.

Якщо помішувати його в процесі приготування, він склеїться і вийде в’язким і неапетитним. Виняток становить різотто. При приготуванні цієї страви, навпаки, крупу необхідно періодично помішувати. Крім того, рідина в неї додається не відразу, а поступово.

Найчастіше рис варять в холодній водичці, але деякі страви припускають варіння в киплячій водичці. В такому випадку варити рис до википання водички слід з відкритою кришкою. Після цього його накривають і пропарюють на невеликому вогні.

Питання, скільки варити рис, також неоднозначне. Звичайний білий рис вариться 15-20 хвилинок, коричневий і дикий рис – трохи довше – до 40 хвилинок.

Відкривати кришку заздалегідь, щоб перевірити готовність страви, не варто, оскільки вийде пар, і тривалість варіння ще більше збільшиться. Коли пройде потрібний час, необхідно відкрити кришку і злегка нахилити посуд, щоб перевірити, чи випарувалася вода. Якщо рис водянистий, потримати його на вогні потрібно ще трохи. Далі накрити посуд рушничком і залишити її на 10 хвилинок. Завдяки цьому зникне зайва волога, і страва вийде розсипчастою.

Запам’ятайте, що найкращий спосіб, як варити рис  розсипчастим – це метод проб і помилок. Не бійтеся експериментів, використовуйте різні техніки, додавайте в страву спеції і ароматичні речовини – і ви обов’язково досягнете успіху.

Як варити рис. Варіанти відварювання рису

Як варити рис на плиті в каструлі

Рис можна зварити у великій кількості водички, потім водичку злити і гарнір готовий.

 Для цього на 1 скляночку рису наливається в каструлю 1,2 – 1,5 л водички.

Водичка доводиться до кипіння, потім додається 50 мл молочка, 2 столові ложечки рослинної олії, 1 чайну ложечку. солі і чайну ложечку цукру.

Все доводиться до кипіння, висипаємо промитий рис і помішувати, поки водичка добре закипить.

Потім зменшуємо вогонь, прикриваємо каструльку кришечкою (краще не закривати, тому що водичка може сильно закипіти і втекти) і варимо  5 хвилинок (якщо рис замочувався) і 10-15 хвилинок (без замочування) в киплячій водичці.

 Рис в кожній новій пачці або мішку буде різним, тому скільки буде вариться рис потрібно встановити під час варіння першої порції, щоб визначити його справжнє значення. Взагалі, рис краще трохи не доварити, ніж переварити.

Готовий рис відкинути на друшляк, дати повністю стекти водичці і подавати або повернути в прогріту каструлю, змащену рослинною  або вершковою олією, накрити кришкою і кілька разів струсити, розподіляючи олію серед зерен.

Дуже важлива температура, при якій готується рис. Вона не повинна бути нижчою 950С., тому що при 80оС починає утворюватися клейстер і рисинки злипнуться. При більш високій температурі крохмаль перетворитися в глюкозу, що додасть рису приємний солодкуватий смак без зайвої липкості.

 Коли рис добре нагрівся (довели водичку до кипіння) не можна його помішувати. Можна легко поламати зернятка, а з пошкоджених рисинок буде виділятися крохмаль, який осяде на готовому рисі і після охолодження стане клейким.

Як варити рис. Відварювання рису на плиті в товстостінному посуді

Якщо є товстостінна алюмінієва каструля або чавунна сковорода з щільно прилягаючою кришкою, то в такому посуді можна приготувати рис зі збереженням більшої кількості його корисності. Оскільки в цьому випадку буде використовуватися мінімальна кількість водички, і вона не буде зливатися.

На дно розігрітого посуду наливаємо 2-3 столових ложечки рослинної олії, висипаємо 1 скляночку рису і змішуємо його з олією. Коли весь рис стане маслянистим, рівномірно розподіляємо його по дну і акуратно вливаємо окріп (краще через сито або шумовку). Рівень водички повинен бути на 2 пальці вищим крупи. Помішуючи рис, як можна швидше доводимо водичку до кипіння, зменшуємо вогонь, накриваємо рис щільно кришечкою. Час приготування аналогічний попередньому способу. Але краще, плиту відключити, коли рис буде в напівготовому вигляді (зовні м’який, а всередині хрумтить) і з залишками рідини укутати або поставити в нагріту до 160°С духовку. Час витримки близько 15-20 хвилинок. Рис вбере вологу і дійде до готовності. Під час приготування кришечку не відкривати і рис не помішувати.

При такому способі важливо не переборщити з водичкою, оскільки рис може поглинути надлишкову вологу настільки, що оболонка зернят зруйнується і весь крохмаль вийде назовні. В результаті отримаємо клейку масу. При нестачі водички, краще підлити окропу.

Як варити рис в мікрохвильовці

При наявності мікрохвильовки рис готують так само як і на сковороді, тільки без обсмажування в олії У посуд для мікрохвильовки закладають рис 1 скляночку, заливають сумішшю окропу з молочком (50 мл), рослинної олії (2 столові ложечки), цукром (1чайною ложечкою.) і сіллю (1чайну ложечку.) (можна і холодною водичкою, але тоді збільшується час приготування) рівень рідини на 2 пальці вищий крупи.

Режим приготування залежить від потужності печі, але приблизно: нагрівання – високий (900 Вт) 2-3 хв, низький (варіння) – 5-7хв (при замочуванні рису), 10-12 хв. (без замочування).

В кінці цього етапу потрібно перевірити наявність водички в крупі, якщо її немає, то додати окріпчику близько 50-70 мл, повторити нагрів 1 хв.

Потім витримати в закритій печі – 15 хвилинок, за цей час водичка вбереться в рис.

Готовий і трохи остиглий рис підсолити за смаком і подавати.

Як варити рис в духовці

Варіант приготування в духовці. Підготовлений рис 1 скляночку висипати на деко або в форму для запікання, залити підсоленим окропчиком за рівнем вищим крупи на 2 пальця, добавити 1 столову ложечку вершкової або рослинної олії. Накрити щільно фольгою з декількома маленькими дірочками або закрити кришкою. Поставити в духовку, прогріту до 200 ° С на 15-20 хвилинок. Далі вогонь зменшити до мінімуму, а електродуховку вимкнути і готувати ще 20 хвилинок. Так само під час приготування рис не відкривати.

 Рецептів приготування рису величезна маса, але скоріш за все, що з першого разу мало чого вийде. Оскільки рис чутливий до кількості і температурі водички, а його якість залежить від багатьох факторів (країни виробника, «молодості» рису), то універсальної пропорції немає. Тому перш ніж відкинути рецепт, спробуйте пару раз приготувати сподобану страву, але беріть крупу з однієї партії. Потрібно зауважити, що кількість водички збільшується не в прямій пропорційності збільшення кількості рису. Тобто якщо на 1 скляночку рису взяти 1,5 скляночки. водички, то на 2 скляночки потрібно всього 2 скляночки. водички, а на 3 скляночки. – 3,5 скляночки Загалом, приготування розсипчастого рису без зливу водички – це мистецтво!

Як варити рис для суші?

Суші – традиційна страва японської кухні, приготована на основі рису, рисового оцту і різноманітних начинок, найчастіше рибки і морських продуктів. Але виявляється, Японія ніколи не була батьківщиною цього делікатесу. Насправді суші винайшли китайські мореплавці. Вони використовували рис для консервування риби. Невеликі шматочки пересипалися сіллю і самоюкрупою, після чого поміщалися під прес. Промаринована таким чином риба могла зберігатися цілий рік. Її смак всіх вразив, а суші поширилися по всій Азії. Японці вдосконалили технологію приготування страви. Щоб заощадити час, кухарі вирішили подавати рибу сирою, а рис відварювати спеціальним чином. Процес приготування скоротився до декількох хвилинок, і суші стали елементом традиційного японського меню. Готувати їх можна і в звичайних домашніх умовах. Але щоб страва вийшла автентичною, потрібно знати, як варити рис  для суші.

Як варити рис. Як вибрати рис для суші?

Суші – це дієтична стравва, багатайодом, клітковиною, омега-3 жирними кислотами. Але якщо неправильно вибрати продукти, можна все зіпсувати. Всім відомо, що рис є одним з основних інгредієнтів японської кухні. Рис для суші відрізняється від інших видів. Він більш клейкий, має солодкуватий присмак і має інші властивості, які важливі саме для приготування цієї страви. Дуже цінується здатність рису вбирати водичку.

Слід сказати, що для приготування страви застосовується тільки круглозерний рис. Якщо, наприклад, взяти довгозерний сорт, то він дуже швидко розвариться, перетвориться в кашу, буде досить розсипчастим, і справжня японська страва з нього не вийде. Якісне зерно відрізняється округлою формою, молочним кольором без присутності в упаковці лушпиння або рисового борошна.

Як варити рис. Що потрібно для варіння рису?

Для приготування рису для суші вам знадобиться невеликий набір продуктів:

круглозернистий рис (1 кг);

рисовий оцет (180 г);

цукровий пісок (150 г);

сіль (50 г);

херес або горілка (20 г).

Всі ці продукти дозволяють додати рису дивовижний аромат і смак. Якщо ви не хочете використовувати в приготуванні горілку, просто збільште кількість цукру для маринаду.

Як варити рис  – правила

Щоб правильно варити рис для суші, потрібно засвоїти кілька нюансів. Круглозерний рис ретельно промивають, приблизно 5-7 разів, далі водичку зливають і дають крупі постояти 15-20 хвилинок. Далі перекладіть рис в каструлю з щільною кришечкою, дно попередньо застеліть листом фольги.

Залийте холодною водичкою в об’ємі 1: 1 з рисом.

Варіть на сильному вогні 20-25 хвилинок. Рідина повинна повністю випаруватися.

Після варіння дайте рису постояти під кришкою 10-15 хвилинок.

Далі його слід перекласти в дерев’яний, керамічний або скляний посуд.

Як варити рис в пароварці

Для приготування рису для суші в пароварці буде досить промити його один раз. Співвідношення рису і водички в цьому випадку зміниться і становитиме 1: 1,5. Помістивши рис в прилад і його заливши водичкою, кришечку пароварки закривають і варять крупу  20 хвилинок.

Існують деякі хитрощі, які дозволяють посилити клейкі властивості рису. За годину до варіння його промивають, перетираючи в руках, щоб вимити крохмаль із зерен. Потім заливають холодною водичкою і залишають на півгодини. Варять рис на великому вогні 2-3 хвилинки, накривають кришечкою і, відключивши вогонь, залишають настоюватися 10 хвилинок. Після цього він виходить тієї консистенції, яка важлива для приготування суші.

Як варити рис. Як заправляти рис для суші?

Для приготування рисової заправки змішайте рисовий оцет, цукор, сіль і херес. Поставте все на вогонь. Якщо немає хересу, збільште кількість цукру на 20 грамів. Коли він повністю розчиниться, зніміть маринад з вогню і дайте йому охолонути. Рисову заправку потрібно додавати поступово в гарячий рис і акуратно перемішувати все дерев’яною лопаткою рухами знизу вгору.

Після цього зберіть крупу гіркою і накрийте вологим вафельним рушничком на 15 хвилинок. Потім знову перемішайте рис, перекладіть в чистенький скляний посуд і знову накрийте серветкою. Коли маса охолоне до кімнатної температури, можна приступати до приготування суші.


Check Also

Новорічне меню на 2021 рік. Корисна підбірка страв

Хочете застілля на Новий рік придумувати в останній момент? Чому не можна заздалегідь продумати і …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *