Традиційна для слов’ян страва – борщ – готується на основі буряка, що надає йому характерний червоний колір. Точних канонів приготування борщу немає, свої особливості приготування цієї страви є в польській, білоруській, українській, литовській румунської кухнях. Більш того, в кожній родині також знають, як правильно варити борщ, тобто готують його по-своєму, додаючи компоненти за смаком.
Як правильно варити борщ
Готують борщ на м’ясному, грибному, з м’яса птиці, бульйонах. Також борщ може бути і вегетаріанським.
Борщі повинні мати кисло-солодкий смак і червонуватий колір. І для отримання кислуватого смаку в борщ можна додати оцет або лимонну кислоту, а для солодкуватого присмаку – буряковий цукровий настій використовують для поліпшення забарвлення борщів. Для приготування борщів також використовують такі інгредієнти: моркву, петрушку або селеру, цибулю, томат-пюре або помідори, капусту, оцет, цукор.
Капусту можна замінити буряковим бадиллям, щавлем, шпинатом. У борщі можна класти квасолю, картоплю, стручковий перець і деякі інші продукти.
Для борщу застосовують кілька способів приготування буряка варіння, тушкування, пасерування і підпікання.
Для варіння буряк нарізають і кладуть в посуд, потім наливають бульйон або воду приблизно 15% до маси буряка, додають олію, томат пюре, оцет, цукор, закривають кришкою і тушкують періодично помішуючи.
При пасеруванні нарізаний буряк разом з морквою і цибулею кладуть в глибоку пательню з розігрітою олією, закривають кришкою і пасерують до розм’якшення на слабкому вогні, помішуючи.Потім вливають оцет, кладуть томати, цукор і прогрівають ще 10 хвилин. Цей спосіб швидший.
Незважаючи на велику кількість всіляких різновидів цієї першої страви, адже кожна господиня, так чи інакше, готує його трохи по-своєму. Скористайтеся поданими в цій статті рецептами, як правильно варити борщ смачний і апетитний, щоб порадувати своїх рідних і гостей ситною і ароматною стравою.
Як правильно варити борщ. Рецепти
Як правильно варити борщ. Варіант 1
Вам будуть потрібні наступні продукти:
буряк – 2 шт.
бульйон – 3 літри
морква -1 шт.
цибуля – 1 шт.
картопля – 2-3 шт.
капуста квашена – 200 г
прянощі за смаком
Борщ – страва багатокомпонентна, досить складна в приготуванні, оскільки практично кожен компонент вимагає попередньої обробки. Наприклад, буряк до закладки в борщ можна приготувати кількома способами: відварити в шкірці, запекти або тушкувати в подрібненому вигляді. Для збереження кольору можна добавити трохи лимонного соку або столового оцту. Причому готувати буряк слід окремо від інших овочів, щоб зберегти їх природний колір. Окремо пасерують петрушку, моркву і цибулю з додаванням томатної пасти або помідорів.
Готувати борщ можна на кістковому, м’ясному і м’ясо-кістковому бульйонах, а також на бульйоні з птиці. Але і тут можуть бути регіональні різновиди: поєднуватися різні види м’яса, додаватися ковбасні вироби. Варіюватися можуть і овочеві компоненти: крім буряка, картоплі, помідорів, цибулі, можуть додаватися яблука, капуста, кабачки, болгарський перець, квасоля, а також кольрабі, кмин, білі гриби.
Що стосується прянощів, то тут поряд з традиційним кропом, селерою, перцем, петрушкою, часником і лавровим листом можна використовувати майоран, любисток, базилік, естрагон, чебрець.
Як правильно варити борщ. Варіант 2
Вам будуть потрібні наступні інгредієнти:
Середня цибулина – 1 шт.;
Середня морква – 1 шт.;
Капуста – 1/2 качана;
Свіяжі томати – 3 шт.;
томатна паста – 2 ст.л.;
Середні картоплини – 3 шт.;
Невеликий буряк – 1 шт.;
М’ясо (свинина або яловичина) – 300 гр.
Обране м’ясо на кістці відправляємо в каструлю, заливаємо водою і доводимо до кипіння. Ретельно знімаємо всю піну шумівкою. Додаємо в бульйон кілька лаврових листів, і залишаємо варитися на 1,5 години.
Коли м’ясо готове, дістаємо його з бульйону, відокремлюємо від кістки, нарізаємо невеликими шматочками, і відправляємо назад.
Картоплю треба очистити і нарізати кубиками, добавити його в готовий киплячий бульйон.
Дрібно шаткуємо капусту і відправляємо її в борщ, як тільки картопля дійде до напівготовності. Варимо 15 хвилин на середньому вогні.
Тим часом готуємо зажарку. Для цього обсмажуємо в пательні на розігрітій олії дрібно нашатковану цибулю і моркву. Коли овочі придбають золотистий колір, додаємо тертий буряк. Щоб борщ залишався червоним і не втратив свій колір, буряк попередньо можна скропити лимонним соком.
На останньому етапі добавляємо в пательню томатну пасту і дрібно нарізану помідору. Накриваємо кришкою і даємо трохи проваритись. Готову зажарку відправляємо в бульйон, добавляємо спеції за смаком. Варимо до готовності всіх інгредієнтів.
В Україні до борщу обов’язково подають сметану і пампушки з часником … Утриматися просто неможливо – це дивно смачно!
Борщ з квасолею
Борщ з додаванням квасолі має насичений багатий смак, навіть не будучи приготованим на м’ясному бульйоні. Для його приготування в 4-охлітровій каструлі знадобляться інгредієнти:
вода – 3 літри
грудинка яловича – 1/2 кг
квасоля – 2 склянки
картопля – 4-5 шт.
буряк – 2 шт.
капуста білокачанна – 300 г
морква – 1 шт.
цибуля – 1 шт.
перець болгарський червоний – 2 шт.
паста томатна – 2 ст.л.
оцет – 2 ст.л.
Квасолю слід промити і замочити на кілька годин до розм’якшення. Потім відварити до готовності.
Зварити з грудинки бульйон на повільному вогні. Коли бульйон буде готовий наполовину, додати нашатковану капусту, довести до кипіння, викласти брусочки картоплі.
Потім на олії обсмажити натерту на крупній тертці або нарізаний соломкою буряк, влити невелику кількість води, додати оцет і томатну пасту і тушкувати під кришкою не більше 10 хвилин.
Окремо обсмажити подрібнену цибулю і натерту на тертці моркву (якщо буряк нарізаний соломкою, то і моркву краще нарізати так само).
В кінці приготування картоплі добавити відварену квасолю, тушкований буряк і пасеровані овочі, а також нарізаний соломкою перець. Посолити і поперчити, додати прянощі (сушену зелень, 3-4 шт. перцю горошком, 2 лаврових листки). Варити борщ під кришкою 5-7 хвилин, після зняти з вогню, дати настоятися хвилин 20.
Готовий борщ розлити по тарілках, посипати рубаною зеленню, додати сметану, подрібнений часник і подавати з скибочками свіжого хліба.