Як тільки стало відомо, що люди почали хворіти не тільки в Китаї, але і за його межами. Всі люди кинулися скуповувати в аптеках медичні маски. Антисептики і інше начиння, яке могло б стати в нагоді під час карантину. Як пошити маску швидко та з різноманітного матеріалу розберемо далі.
Як пошити маску
Щоб убезпечити себе від коронавірусу, лікарі рекомендують носити медичну маску, знезаражувати руки антисептиком. А також робити вологе прибирання будинку. Про те, що робити, якщо в аптеках не залишилося дезінфікуючих засобів, читайте в матеріалі далі.
Небезпека зараження коронавірусом створила ажіотаж на медичні маски в аптеках. Їх важко знайти.
«Сервіси оголошень перестануть розміщувати оголошення про продаж одноразових медичних масок у зв’язку зі збільшеним спекуляцією на товарах, пов’язаних з профілактикою і захистом від корона вірусу», – повідомили в прес-службі компаній.
Але ж на вулицю виходити все ж якось треба. Правильно кажуть, що маски в першу чергу потрібно носити самим хворим і лікарям. Але і здорова людина хоче максимально захиститися від всіх мікробів і вірусів.
Щоб кожен міг відстояти своє право залишатися здоровим і без зайвого побоювання виходити на вулицю. Ми вирішили розповісти, як самостійно і з підручних матеріалів виготовити медичні маски. Ми підготували одразу кілька варіантів, щоб кожен міг вибрати той тип маски, який йому буде простіше зробити і зручніше носити.
Однак засіб захисту можна виготовити вдома, витративши на це лише п’ять хвилин часу. Медичну маску можна зробити з бинта або марлі, зшити з тканини і гумок і навіть спорудити з серветок.
Як пошити маску. Які види масок бувають?
Тепер докладніше про те, як пошити маску і які є види. Існує два типи масок, використовуваних для запобігання на розповсюдження інфекцій: хірургічні і респіраторні. Щоб використовувати їх за призначенням, а не в результаті загальної паніки, важливо знати різницю між цими видами.
А ще потрібно знати, в яких ситуаціях вони здатні допомогти, а в яких потрібні зовсім інші способи боротьби з вірусами.
Хірургічні маски. Це невеликі шматки тканини, вони використовуються для захисту від бактерій. Які можуть потрапити в ваш організм від кашлю і чхання. Або запобігти зараженню інших людей вашими бактеріями. Хірургічні маски захищають від таких інфекцій, як грип і інших поширених респіраторних інфекцій.
Респіраторні маски. Більш «сильний» варіант. У них є респіратор, який запобігає проникненню набагато більш дрібних частинок в дихальну систему людини. При правильному використанні, вони не дають потрапити в рот або ніс людини близько 90% відсотків частинок в повітрі.
Респіраторні маски також захищають від різних видів патогенів, так як вони фільтрують більш дрібні частинки, вони можуть захистити від таких хвороб, як кір, вітряна віспа або туберкульоз.
Як пошити маску. Коли використовуються маски?
Іноді маски потрібні пацієнтам в лікарнях, наприклад, якщо хворого кудись перевозять, а в приймальні кашляють, розповідають лікарі. Також респіраторну або хірургічну маску, в залежності від передбачуваного захворювання і ступеня ризику. Можуть надіти пацієнтові, щоб він не встиг заразити когосьо, хто поруч, поки лікарі з’ясовують, чим він хворий.
Але це, скоріше, виключення з правил: в більшості випадків маски потрібні медпрацівникам, а не пацієнтам і всьому населенню. А ось що важливо пам’ятати, так це те, що маска – не єдиний захисний бар’єр, який використовують медичні працівники. Вони також використовують халати, рукавички і не забувають про гігієну, все разом це і стає «зброєю» проти поширення вірусів.
Як пошити маску. Види масок
Ватно-марлева маска
Найпростіший вид маски, добре відомий нам ще з давніх часів. Для неї знадобляться: бинт, вата, голка і нитки.
Як пошити маску рекомендує, що спочатку відміряємо 60-80 сантиметрів бинта, розрізаємо вздовж навпіл і звертаємо в трубочки, це будуть зав’язки для маски.
Далі відміряємо 20 сантиметрів бинта і кладемо на нього плоский шматок вати за розміром.
Ліворуч і праворуч від вати перпендикулярно бинту розміщуємо зав’язки так, щоб їх середина співпадала з серединою майбутньої маски.
Після цього 4 рази акуратно обертаємо вату із зав’язками бинтом так, щоб вона продовжувала зберігати форму плоского прямокутника (майбутньої маски).
Після обмотування прошиваємо маску по всьому периметру дрібними стібками і потім повторно прошиваємо низ і верх петельним стібком для обробки країв.
Така маска вважається одноразовою, і носити її можна 2-3 години. Але при крайній необхідності можна випрати її в мильній воді, добре випрасувати і використовувати повторно.
Саморобна багаторазова: як зшити маску з бинта або марлі
Запасаємо бинт або марлю, ножиці, нитку з голкою і сантиметрову стрічку.
Взяти бинт шириною 14 сантиметрів
Відрізати 4 шматки за розміром вашого обличчя
Зробити шов вручну по краях, залишивши при цьому отвори для зав’язок
Для зав’язок відріжте 60 сантиметрів бинта
Розрізати смужки навпіл по довжині
Пришити або протягнути через отвори в куточках маски зав’язки.
Для більшої ефективності, як пошити маску, можна покласти всередину шар вати, але в невеликій кількості, інакше складно буде дихати.
Відзначимо, що маска повинна повністю закривати ніс, рот і підборіддя. Її можна використовувати в громадських місцях, змінюючи кожні 3-4 години.
Саморобні маски є багаторазовими, їх можна прати, виймаючи при цьому вату. Але перед повторним використанням їх необхідно ретельно пропрасувати.
Бавовняно-паперова маска
Цей варіант маски вже точно для одноразового використання, зате його просто зробити навіть в офісних умовах. Вам знадобляться: паперові рушники або ганчіркові серветки, 2-3 шматка марлі або бинта, степлер, білизняна гумка або на крайній випадок дві великі канцелярські гумки.
Складіть паперовий рушник або ганчіркову серветку квадратом 20 х 20 сантиметрів, на неї покладіть 2-3 шари марлі за розміром, і зверху знову шар рушника або серветки.
Далі складіть виріб гармошкою 4-5 разів, як показано на малюнку. Для зручності можна закріпити вигини зажимами.
Потім візьміть гумку і скріпіть її край степлером до куточка маски. Варто відразу визначитися, де буде лицьова частина маски, а де виворітна. Скоби повинні загинатися назовні, а гладкою частиною прилягати до обличчя, щоб не поранити шкіру.
Проходимося степлером по всьому краю маски, добре закріплюючи всі складки, і не забуваємо прикріпити в нижньому кутку другий край гумки. Повторюємо це ж з іншого боку маски.
Цю маску, як і будь-яку іншу, можна використовувати близько двох годин. Ну а якщо ви хочете обзавестися багаторазовою маскою, то дивіться наступні 2 способи.
Проста тканинна маска
Для її виготовлення можна використовувати будь-яку чисту відпрасованої тканини на зразок пелюшок або простирадл, розміром 50 х 30 сантиметрів (35, якщо у вас велике обличчя). Крім цього, нам знадобляться нитки, голка і ножиці, гумки або мотузочки для зав’язок.
Складаємо тканину вздовж і прошиваємо звичайним наміточним швом, лицьовою стороною всередину.
Після цього вивертаємо і кладемо перед собою так, щоб шов виявився посередині полотна.
Як пошити маску радить, що складаємо вдвічі так, щоб шов виявився зовні, і знову пришиваємо кінці один до одного наміточним швом.
Знову вивертаємо виріб і розміщуємо шов посередині полотна. Як бачите, всі шви опинилися всередині і не створюватимуть дискомфорт під час використання. Для зручності маску можна проутюжити.
Протягуємо зав’язки між шарами тканини і прошиваємо по краях так, щоб мотузки вільно ходили вгору-вниз, але не гуляли по всьому полотну маски.
Зав’язуємо, відмірявши зручну довжину зав’язок, і носимо із задоволенням. Навіть багаторазові маски можна носити не більше трьох годин, а в натовпі краще не більше години. Але якщо зробити відразу кілька таких, можна замінювати їх протягом дня, в будинку випрати, випрасувати і знову використовувати на наступний день.
Облягаюча тканинна маска по викрійці
Зручний і по-своєму стильний варіант, як пошити маску. Для її виготовлення найкраще підійде неопрен або будь-який інший щільний трикотаж. Для шиття також знадобляться голка з нитками, а для викрійки лінійка, папір, олівець або маркер.
Перемалюйте або роздрукуйте викрійку маски по схемі нижче.
Виріжте викрійку і двічі перенесіть її на тканину, щоб отримати 2 однакових фрагмента трикотажу.
Зшивати фрагменти між собою потрібно по кривій лінії, протилежної петлі для вух. Спочатку прошити дрібними прямими стібками, а потім ще раз обміточним швом для закріплення країв. Шов повинен бути зовні маски, щоб не натирати під час використання.
Всередину отриманої маски варто покласти пару шарів марлі і міняти їх після кожного використання.
Така маска краще прилягає до обличчя, але її теж можна використовувати тільки 2-3 години, після чого змінити. Випрати і випрасувати перед повторним використанням.
Ось так просто можна забезпечити себе безмежним запасом масок і відчувати себе під захистом, коли доводиться відвідувати громадські місця.
Але не зневажайте іншими рекомендаціями лікарів. Ретельно і часто мийте руки, використовуйте антисептик і старайся якомога більше часу проводити вдома, не контактуючи з потенційними зараженими.
Як пошити маску. Домашній антисептик: рецепти вірусолога
Для профілактики захворювання COVID-19 ВООЗ рекомендує використовувати антисептичні засоби для рук. Зараз їх теж важко знайти.
Для першого рецепта потрібно мати: гліцерин, ізопропіловий або звичайний спирт (можна використовувати будь-який, міцність якого вище 70 градусів), очищену воду і перекис водню.
Необхідно взяти ємність і змішати в ній 14,5 мілілітра гліцерину, 750 мілілітрів ізопропілового або 800 мілілітрів звичайного спирту 20 мілілітрів дистильованої води і 42 мілілітра перекису водню.
Другий рецепт простіший. Він складається з двох інгредієнтів: гелю алое і 160 мілілітра медичного спирту (чим більший градус, тим краще). Їх потрібно просто змішати в одній ємності і дати настоятися.
Вірусолог для більшої ефективності радить спочатку мити руки, а потім використовувати антисептик.
«При Коронавіруси рекомендується робити таку ж вологе прибирання, як при ГРВІ»
При коронавірусі рекомендується робити таке ж вологе прибирання, як при ГРВІ або звичайному грипі.
Потрібно прибирати будинок так само, як при ГРВІ. Рекомендації однакові.
Для дезінфекції будинку підійде будь-який засіб, який продається в роздрібній мережі. Вологе прибирання необхідно проводити кожні три години, приділивши окрему увагу речам, які використовуються щодня – дверні ручки, стільці, комп’ютер і пульти.
Однак якщо в квартирі встановлено бактерицидний пристрій (кварцові лампи, бактерицидні, амальгамні або УФ-лампи), то достатньо ставити тільки вранці і ввечері. Також корисно провітрювати приміщення.
Як правильно провести дезінфекцію будинку
При збиранні під час карантину необхідно використовувати дезінфікуючі засоби на основі хлору і спирту.
Прибирання під час карантину відрізняється від звичайного миючими засобами. Засоби мають бути дезінфікуючі, на основі хлору, спирту або слабо основні розчини, які вбивають мікроби.
Протимікробне прибирання можна проводити вдома самостійно. Але для цього потрібні спеціальні миючі засоби і парогенератор – для очищення важкодоступних місць.
Згідно з рекомендацією фахівця, прибирання приміщення бажано починати зі стель і переходити до підлог.