Великдень – добре та світле свято, яке збирає за одним великим столом усю сім’ю. Незамінні атрибути Христової Неділі – печені паски, сирні паски та, звичайно ж, фарбування яєць. У статті ви познайомитеся з найпопулярнішими та оригінальними техніками, як пофарбувати яйця на Великдень. Також дізнаєтеся, як правильно вибрати та підготувати продукт перед фарбуванням.
Як пофарбувати яйця на Великдень. Головні правила вибору, підготовки та фарбування яєць
Ще в давнину пішла традиція на Великдень – з’їсти насамперед пасхальне яйце. Попередньо можна яйцями обмінятися з друзями, родичами або просто знайомими.
Фарбування буде якісним, якщо ви правильно оберете та підготуєте продукт перед процедурою.
Вибір яєць
Купуйте найсвіжіший продукт у перевірених продавців.
Віддайте перевагу білим, а не коричневим яйцям, тому що вони краще приймають фарбу.
Якщо ви хочете наклеїти на шкаралупу наклейки, вибирайте сорт С2. Помічено, що саме цей вид ідеально підходить за розміром наклейок.
Перед варінням
Перед використанням обов’язково промийте продукти під струменем теплої води із застосуванням губки та миючого засобу для посуду. Після миття фарба ляже краще та рівніше.
Змийте тавро, якщо воно є. Інакше воно розтечеться в процесі варіння і просвічуватиметься через фарбу. Для видалення тавра використовуйте миючий засіб для посуду, кашку з соди або розчин оцту.
У процесі варіння
Щоб шкаралупа не тріснула, під час варіння ніколи не опускайте в каструлю охолоджений продукт. Цілісність покриву збережеться, якщо яйця полежать 2-3 години поза холодильником і стануть кімнатної температури.
Ще один спосіб збереження цілісності – прокол шкаралупи тонкою гострою голкою. Якщо ви вибрали подібний метод, будьте дуже обережні під час процедури.
Попередити витікання білка в процесі варіння, якщо шкаралупа все ж таки трісне, допоможе сіль. Засипте в ємність потрібну кількість звичайної солі з розрахунку – 1 ст. ложка на 1,5 л рідини.
Для варіння використовуйте лише холодну воду. Слідкуйте, щоб вона повністю покривала продукт.
Перед фарбуванням
Насухо витріть поверхню яєць серветкою або вафельним рушником.
Бажано не охолоджувати продукт до кінця, тоді пори шкаралупи краще вберуть пігмент.
Для видалення жирних слідів від пальців протріть поверхню ватним спонжем, змоченим у спиртовому розчині.
Для стійкості кольору додайте до розведеної фарби трохи столового оцту.
Після фарбування
Ретельно витріть шкаралупу серветкою і змастіть олією – вона стане блискучою і яскравою.
Як пофарбувати яйця на Великдень. Особливості фарбування перепелиних яєць
Щоб ваш великодній стіл був оригінальним і запам’ятався надовго, можна пофарбувати не лише курячі, а й перепелині яйця. Вони виглядають дуже мініатюрно та привабливо. Церковний канон не вказує, які саме яйця потрібно використовувати на Великдень, тож подібний продукт можна сміливо фарбувати до свята.
Незвичайне забарвлення та візерунок перепелиних делікатесів не повинен вас лякати. Навпаки, оригінальний малюнок шкаралупи стане передумовою для творчості та фантазії.
Процедура підготовки та фарбування перепелиних яєць нічим не відрізняється від курячих. Єдиний виняток – час варіння, що зменшується до 5 хвилин. За цей час перепелине яйце звариться круто. Як барвники ви можете використовувати як натуральні продукти, так і харчові фарби.
Способів, як пофарбувати яйця на Великдень існує необмеженаа кількість. Для процедури можна використовувати натуральні інгредієнти, підручні матеріали, придбані харчові барвники або великодні наклейки. Щоб вибрати метод, який підходить саме вам, ознайомтеся з кожним з них детальніше.
Як пофарбувати яйця на Великдень гарно
Взагалі яйця можна фарбувати як харчовими, так і синтетичними барвниками. Але не забувайте, вибираючи синтетичні фарби, такі яйця вже вживати в їжу не можна. Попередньо такі яйця необхідно видути. Але навіть якщо їх не можна їсти – не страшно. Зате їх можна подарувати будь-кому для прикраси великоднього столу або прикраси інтер’єру.
Але сьогодні ми спробуємо знайти способи фарбування яєць лише натуральними барвниками. Тож почнемо.
Цибулева лушпайка — рудий. Якщо ви хочете отримати приємний жовтувато-коричневий або, інакше кажучи, рудий колір, вам знадобиться мінімум коштів та зусиль. Наберіть 3-4 чашки червоного лушпиння цибулі і поваріть її протягом півгодини. Дайте відвару охолонути, покладіть туди яйця і відваріть до готовності (як правило, цей процес займає 7-10 хвилин).
Цей спосіб – найпопулярніший і простий, а якщо ви хочете відрегулювати насиченість кольору, додавайте або зменшуйте кількість лушпиння цибулі.
Куркума – жовтий. Справжній весняний жовтий життєрадісний колір ви отримаєте, якщо використовуватимете для фарбування яєць порошок куркуми. Залийте весь пакетик цієї приправи окропом у невеликій каструлі та перемішайте. Коли настій злегка охолоне, викладайте в нього яйця і варіть не більше 10 хвилин.
Буряк – малиновий. У свіжий сік буряка вам потрібно буде покласти заздалегідь відварені круто яйця. Ви можете залишити їх на ніч у холодильнику або потримати зовсім небагато: все залежить від бажаного відтінку.
Використовуючи для фарбування яєць буряковий сік, ви можете самі регулювати відтінки кольору від ніжно-рожевого до темно-малинового.
Петрушка – зелений. Насправді, для отримання зеленого кольору ви можете використовувати не тільки петрушку, але й іншу зелень: сушений шпинат або кропиву.
Якщо ви вирішили використати сушену кропиву, вам знадобиться зробити настій: 3-4 столові ложки подрібненої кропиви на літр води. У цьому настої вже треба буде варити яйця. Цей спосіб так само працює і з петрушкою.
Гарний зелений колір вийде із відвару шпинату: його потрібно буде дрібно розрубати (або використовувати вже дрібно нарізаний заморожений) і залити водою. Після цього, відваривши на повільному вогні протягом півгодини і давши охолонути, потрібно опустити в готовий відвар яйця і зварити їх.
Фіалки – блакитний. Блакитні яйця стануть чудовою та незвичайною прикрасою вашого святкового столу. Для того, щоб отримати яйця такого кольору, вам знадобляться сушені фіалки.
Залийте сушені квітки гарячою водою і залиште замочуватися на ніч, і вже в цьому варіть яйця. Якщо ви додасте у воду трохи лимонного соку, то отримаєте цікавий лавандовий колір.
Червонокачанна капуста – синій. Дрібно поріжте червонокачанну капусту (вам знадобиться 1,5-2 качана на 0,5 літра води – залежно від того, наскільки темний відтінок ви хочете отримати). Залиште її настоюватися в гарячій воді на ніч, попередньо додавши 5 столових ложок білого оцту.
В отриманому настої насиченого синього кольору потрібно зварити яйця. Для того щоб після варіння вони виблискували синім глянцем, змастіть шкаралупу олією.
Журавлинний сік – рожевий. Любителям пастельних тонів фарбування яєць можна організувати з використанням журавлинного соку. Тут спосіб, як пофарбувати яйця на Великдень , практично нічим не відрізняється від фарбування шкаралупи буряковим соком.
Відваривши яйця заздалегідь, замочіть їх у журавлинному соці. Від того, на скільки ви залишите яйця в соці, залежить яскравість та насиченість кольору.
Чай – темно-коричневий. Міцний чорний чай допоможе пофарбувати яйця у насичений темно-коричневий колір. Заваріть чай та залиште в ньому готові яйця на бажану кількість годин.
До речі, приємний шоколадний колір ви отримаєте, використовуючи розчинну каву. Відваріть яйця заздалегідь і приготуйте каву (на одне яйце потрібно одну чайну ложку кави). У остиглий напій кладіть яйця і залишайте на кілька годин або, якщо ви хочете отримати темніший відтінок, на ніч.
Як пофарбувати яйця на Великдень. Загальні поради щодо прикраси яєць
Якщо різні кольори веселки не задовольняють простору вашої фантазії, можна спробувати інші способи святкового декору яєць. Наприклад, щоб отримати незвичайні яйця в цятку, обваляйте мокре яйце в будь-якій крупі і щільно оберніть марлею. Після цього варіть у будь-якому настої, що сподобався за кольором: в результаті ви отримаєте дуже симпатичні строкаті візерунки.
Ще один відомий спосіб – як пофарбувати яйця на Великдень у панчосі. Так роблять для того, щоб прикрасити їх незвичайними орнаментами. Зазвичай лист будь-якої зелені (як правило – петрушки або кропу) обертають навколо яйця, щільно обв’язавши його зверху панчохою. Відваривши яйце в такому вигляді, наприклад, в лушпинні цибулі, ви отримаєте красивий природний малюнок з листочком.
Пам’ятайте і про процес варіння яєць: для того щоб вийшли ідеальні яйця круто, а шкаралупа не потріскалася, не кидайте яйця прямо з холодильника відразу в киплячу воду, а дайте їм трохи “прийти до тями” при кімнатній температурі. Щоб шкаралупа легко відходила, коли справа перейде до трапези, залишайте яйця після варіння в холодній воді хоча б на 15 хвилин, а краще – на всю ніч.
У який би колір ви не наважилися б пофарбувати яйця на Великдень, не забувайте насамперед про те, що головне в цей день — сімейні традиції, яких з нетерпінням чекають як дорослі, так і діти.
За допомогою серветок. Щоб пофарбувати яйця в незвичайні меланжеві забарвлення вам знадобляться серветки, розчин оцту, якісні сухі або гелеві харчові барвники, яйця відварені білого кольору, і, звичайно ж, гарний настрій!
Відварені яйця слід добре промити за допомогою щітки. Даємо їм висохнути і замотуємо кожне в паперову серветку. Потім добре змочуємо яйце в серветці оцтом.
З усіх боків на серветку слід капнути концентрованим розчином харчового фарбника різних кольорів. Залишаємо яйце в серветці на дві години, щоб фарба підсохла.
Коли серветка повністю висохне, її необхідно зняти та намазати яйце соняшниковою олією для гарного блиску.
Пофарбувати у кольори українського прапора. Для створення жовто-блакитної крашанки знадобляться натуральні барвники – куркума для жовтого кольору та червонокачанна капуста – для блакитного. Також для фіксації яєць під час фарбування буде потрібно скотч.
Для жовтого кольору потрібно розвести дві чайні ложки куркуми в невеликій кількості води. Чим більше використовується куркуми – тим більш насиченим та яскравим вийде колір.
Далі потрібно знайти ємність для фарбування. Це може бути невелика піала, неглибока чашка чи склянка. Зверху на неї потрібно наклеїти шматок скотчу з отвором у центрі. Налити фарбуючий склад у ємність, потрібно зафіксувати яйце таким чином, щоб у нього була опущена половина яйця.
Час фарбування – 30 хвилин, після чого потрібно витягнути яйце та акуратно протерти серветкою, щоб жовтий колір не потрапив на ще не забарвлену частину яйця.
Далі потрібно приготувати блакитний барвник. Для цього потрібно подрібнити капусту в блендері і посипати масу сіллю. Коли вона пустить сік – віджати його.
У цьому соці необхідно пофарбувати другу половину яйця за тим самим принципом, як це робилося для фарбування жовтого кольору. Тримати яйце в фарбнику потрібно 30 хвилин.
Звичайно, ми привели далеко не всі способи, як пофарбувати яйця на Великдень, але може якийсь із цих вам сподобався, і ви вирішите його використати.
Але перш ніж приступити до фарбування яєць, дамо ще кілька порад:
- Щоб фарба лягла рівно, яйця повинні бути без шорсткості.
- Руки повинні бути обов’язково чистими, ніяких кремів не можна використовувати.
- Перед фарбуванням яйця можна змастити оцтом, тоді фарба краще буде вбиратися.
- Вже пофарбовані яйця можна змастити олією, щоб вони набули характерного блиску.
- Для того, щоб досягти більш насиченого відтінку, залиште яйця в холодильнику на ніч у розчині фарби.
- Перш ніж варити яйця, за дві години дістаньте із холодильника. Годину підтримайте просто на повітрі, а ще годину у воді кімнатної температури. Також при варінні додайте солі – близько 3 столових ложок. Все це необхідно, щоб яйця не потріскали.
- І останнє, використовуючи синтетичні барвники, читайте уважно інструкцію. Найчастіше у фарбу необхідно додавати оцет.