Home / Здоров'я / Як не застудитися в літню спеку?

Як не застудитися в літню спеку?

Перекупалися, з’їли морозиво, посиділи під кондиціонером – і ось вам, будь ласка, нежить і температура! Застудитися в липневу спеку нітрохи не складніше, ніж взимку або восени. Чому це відбувається і як цього уникнути?

Симптоми літніх простуд (або по-науковому ГРЗ) ті ж, що і у зимових: нежить, кашель, слабкість, головний біль … Але якщо зимові зазвичай викликають віруси, тут збудниками найчастіше стають бактерії. Вони не так активно передаються від людини до людини, тому в теплу пору року практично не буває епідемій ГРЗ.

Але це не означає, що літні застуди зовсім не небезпечні. По-перше, без правильного лікування вони частіше дають ускладнення. Бактерії в теплі почуваються комфортно. І частіше доходять до легенів і бронхів, оскільки спека висушує слизові оболонки носа, що руйнує місцевий імунний захист. А по-друге, хворіти в липневу спеку важко. Особливо хворіти з температурою, якщо ви сильно застудилися. Організму буде подвійно складно здійснювати терморегуляцію. Літні застуди простіше попередити, ніж лікувати.

Що робити, щоб не застудитися влітку?

Уникати ситуацій, які застуди провокують. Або навчитися вести себе в них так, щоб не захворіти.

Провокатор застуд № 1: кондиціонери

Небезпечні не тому, що дмуть, а тому що сильно охолоджують повітря в приміщенні щодо вуличного. Заходячи з спеки в кімнату або машину з кондиціонером, ми відчуваємо перепад температур в 10-15 ° С (в сильну спеку – до 20 ° С). У той час як наш організм здатний без шкоди для здоров’я переносити перепади в 5-7 ° С. Якщо розрив більше, знижується місцевий імунітет на слизових носа, глотки, піднебінних мигдалин. Бактерії в цих умовах починають активно розмножуватися.

Як не застудитися?

* Правильно виставите на кондиціонері температуру. В ідеалі (постарайтеся переконати в цьому колег в офісі) вона повинна бути всього на 3-4 ° С нижче, ніж температура повітря на вулиці.

* По можливості не стійте і не сидіть в зоні прямого потоку холодного повітря: тут температура буде на кілька градусів нижча виставленої за програмою.

* Вчасно кондиціонер чистити. Брудний фільтр приладу – справжній розсадник бактерій: хламідій, мікоплазм, легіонел … Якщо простудитесь, вони ускладнять захворювання.

* Навіть у спекотний день беріть з собою на прогулянку кофточку або палантин. У багатьох торгових центрах і кафе кондиціонери працюють на повну потужність, так що перепади температур можуть бути набагато вищі норми.

Провокатор застуд № 2: холодні напої і морозиво

Якщо ви можете похвалитися відмінним здоров’ям, то від склянки крижаної мінералки, зрозуміло, не простудитесь. Але якщо ангіни – ваші вічні супутники, якщо у вас хронічний тонзиліт або фарингіт, потрібно бути обережніше. Ковток холодної води або їжі різко охолоджує слизову глотки і мигдаликів, знову ж знижуючи місцевий імунітет.

Багато хто вважає, що шкоду в даному випадку можуть завдати тільки безалкогольні напої, тоді як холодні алкогольні, навпаки, знезаражують слизову і перешкоджають хвороби. Але це міф! Бактерії не розкидані по поверхні носоглотки, як крихти по паркету. Велика їх частина живе в товщі слизової і не доступна зовнішнім впливам.

Як не застудитися?

* Якщо у вас проблеми з горлом, не піддавайтеся спокусі випити у спеку крижаної води. Мінералка кімнатної температури вгамує спрагу нітрохи не гірше. Якщо вона зовсім противно-тепла, остудіть її під прохолодною водою з-під крана.

* Морозиво, сорбети їжте тільки після того, як вони кілька хвилин постояли при кімнатній температурі.

Провокатор застуд № 3: купання у відкритих водоймах

По-перше, вода в такому водоймищі (особливо стояча) – концентрат бактерій, які під час плавання легко потрапляють в ніс, а звідти в додаткові пазухи і порожнину середнього вуха. Так що, купаючись, можна заробити отит або гайморит. По-друге, якщо просидіти у воді дуже довго, організм переохолоджуватиметься, і в результаті цього стресу йому знову ж буде важче боротися з інфекціями.

Як не застудитися?

* Не варто стрибати у воду, грунтовно перед цим позагорявши. Коли ви лежите на сонці, кровоносні судини розширюються. Коли занурюєтеся в холодну водойму, різко звужуються, і температура тіла вмить падає. І це ще одна ситуація з некомфортним для організму різким перепадом температур. Перш ніж пірнати, трохи посидьте в тіні.

* Після купання витріться рушником і витрусіть воду з вух. Це особливо важливо, якщо ви купаєтеся в прісноводній водоймі, де досить багато хвороботворних бактерій.

* Перед купанням не пийте алкогольні напої. Їх дія та сама що анестезуючим препаратом. Ви можете не відчути, що мерзнете, і досидіти в річці або озері не тільки до застуди, а й до бронхіту або запалення легенів.

Провокатор застуд № 4: переліт і акліматизація

Навіть коли ви летите з літа в літо, клімат багатьох екзотичних країн вимагає від організму певної перебудови, в результаті якої знову ж падає імунітет. А в нових умовах ще й бактерії і віруси інші, і захищатися від них ваше тіло не звикло. А якщо ви вже з застудою сіли в літак, низький тиск, який виникає на висоті в салоні, буде сприяти поширенню інфекції з носоглотки в область вуха.

Як не застудитися?

* У літаку не забувайте користуватися антибактеріальними серветками, регулярно бризкайте в ніс спреями з фізіологічним розчином. На зльоті та посадці, коли змінюється тиск повітря, жуйте жуйку або сосіть льодяник.

* Діставшись до місця призначення, перші пару днів просто ліниво відпочиньте. Екскурсії, дегустацію національних страв і нічні прогулянки залиште на другу половину відпустки.

Якщо ви все-таки застудилися

* Пийте більше води: це допоможе швидше вивести шкідливі бактерії з організму. На відміну від зимових застуд, які «проганяють» гарячими напоями, влітку краще вибрати теплі.

* Будьте обережніші з зігріваючими процедурами, наприклад гірчичниками. Їх краще робити ввечері або навіть вночі, коли спаде спека. Інакше серце отримає велике навантаження.

* Гуляйте, якщо немає температури. Якщо у вас жар, дочекайтеся, поки вона спаде. Із застудою можна і позасмагати, але з деякою часткою обережності, щоб не отримати тепловий удар.

Дотримуйтесь цих порад, і тоді влітку ви не простудитесь. А якщо все ж підхопите ГРЗ, впораєтеся з ним максимально швидко.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *