Опіки сонцем поширене явище, особливо в жаркий літній час, коли більшість люблять засмагати на пляжі. Однак слід бути гранчно обережним, особливо в перший раз, коли шкіра ще ніжна після зимівлі. Як лікувати сонячні опіки спробуємо розібратись далі.
Як лікувати сонячні опіки
Варто трохи перебувати під пекучим сонцем, і у вас безпосередньо запрацює сонячний вогонь – шкіра на обличчі, спині та інших частинах тіла починає гопалати і придбає характерний червоний відтінок. Адже сонячний вогонь – це в буквальному сенсі пожежа дерми, що отримується під дією ультрафіолетового випромінювання. Результатом такого удару є спазм дерми.
Якщо ви отримали сильний сонячний вогонь, то перші ознаки почнуть з’являтися вже через декілька годин, а через день з’являється повна клінічна картина – зуд, припухлість, почервоніння, біль, зневоднення організму та інші “радості” отриманого опіку на сонечку.
У такому випадку необхідно негайно надавати першу допомогу, щоб зняти наслідки сонячного опіку. Потрібно дізнатись, як лікувати сонячні опіки з використанням аптечних мазей, кремів, спреїв, а також перевірених часів народних засобів.
Як лікувати сонячні опіки – симптоми
Сонячні опіки подібні тепловим, підрозділяються на три стадії: сонячний еритематозний дерматит, пузирчата стадія та некротична стадія.
На силу опіку впливає тип дерми, час впливу сонячних променів, а також стан здоров’я. Наприклад, людям з світлою шкірою отримати надзвичайно сильний сонячний опік набагато простіше, і загогюватись він буде довше.
Частіше всього під час ураження шкіри в результаті впливу ультрафіолетових променів з’являється почервонінням та болем дерми, а також можуть з’являтися пузирі, пузирі, які групуються, з серозним вмістом.
При опікуі легкого ступеня шкіра спалахує, червоніє, навіть легкий дотик до неї викликає біль. Через декілька днів дерма починає розчищатися, і сонячний опік йде, не залишаючи видимих слідів.
Серйозні опіки сонцем ускладнюються сильним запаленням шкіри, появою блідності, сильним зневодненням та можливою інфекцією.
Крім вищезгаданих симптомів, спостерігаються також:
Озноб;
Температура;
Тошнота і / або рвота;
Симптоми, які нагадують рвоту;
Утворення пузирів;
Втрата дерми, яка спостерігається через 4-7 днів після опромінення.
Проблеми, які можуть спостерігатися разом із опіком сонцем, включають:
Тепловий або сонячний удар, або інші, пов’язані з загальним перегрівом, проблеми;
Алергічні реакції на перебуванні під сонцем або на сонцезахисні засоби;
Порушення зі сторони очей, такі, як палючий біль, пониження, часткова або повна втрата зору.
Ваш тип шкіри визначає вашу сприйнятливість до засмаги та сонячного опіку. Люди з світлою або веснянковою шкірою, світлим або рижим волоссям і голубими очима, виявляються особливо чутливими.
Як лікувати сонячні опіки. Як діяти?
Кожній людині слід знати, як діяти при виникненні сонячного опіку. Тоді самі собі полегшете симптоми, і швидше одужаєте.
Перш за все, після того, як було одержано сонячний опік, необхідно зайти в приміщення, в яке не проникали б ультрафіолетові промені.
Далі важливо зрозуміти, наскільки сильний опік отримали і з’явилися сліди. Якщо вони наявні, значить, степінь пошкодження дерми значуща, що вимагає термінового звернення до лікаря.
Тимчасово зменшити біль можна за допомогою холодного душу або ж компресу.
На пошкоджену ділянку потрібно нанести крем із заспокійливим ефектом, також підходить охолоджений сок алоэ. Наносити на обпечену дерму масла, як сливове, так і рослинне, категорично заборонено.
Перша допомога
Коли опік не дуже важкий не дуже важкий, можна лікувати самостійно. Обовязково зверніьтьбся до фахівця, якщо ви отримали сильний опік, і у вас є такі симптоми:
Сильний біль;
Головний біль, тошнота і блювота;
Помутніння свідомості, слабкість.
Надання першої медичної допомоги направлено на те, щоб зменшити температуру, забезпечити клітини епідермісу вологою, зменшити відчуття болі.
Чим лікувати?
Для цього можна використовувати компреси та примочки з охолодженого чорного або зеленого чаю, охолоджені відвари лікарських трав, що володіють протизапальними та антисептичними ефектами (наприклад, ромашка, календула, лаванда). Не забудьте пити достатньо води, для профілактики зневоднення.
Охолоджену дерму обов’язково зволожити, інакше безпосередньо після охолодження вона пересохне і спалахне ще більше. Мазі після засмаги, або аерозолі проти опіків сонцем, добре справляються з цією задачею. Народні засоби теж підходять – кефір, сметана, молоко, яєчний білок, цими продуктами можна самостійно намазати себе в домашніх умовах.
При пошкодженні шкіри на сонці потрібно декілька днів надати шкірі заспокоїтись і відпочити, не з’являючись на сонці.
Лікування в домашніх умовах передбачає використання народних засобів, вони допоможуть зняти сонячний опік шкіри.
Доступний спосіб: потрібно обмазувати обгорілі місця прокислим молоком, кефіром, натуральним йогуртом (без фруктових добавок і цукру). Не завжди в цей перелік потрапляє сметана, однак через свою жирність вона створює надзвичайно сприятливе середовище , для розвитку мікроорганізмів на травмованих дермальних покривах.
До пошкодженої сонячної ділянки дерми потрібно прикласти кусочок сирої очищеної картоплі, тримати протягом декількох хвилин періодично обновляючи прикладні шматки.
Картопля, морква, баклажани – всі ці овочі є добрими народними засобами, як лікувати сонячні опіки. Вони допомагають охолоджувати обпечене місце, уповільнити нестачу вологи та зняти больові відчуття. Необхідно натерти картоплю або моркву на дрібній тертці, м’яке яблуко можна розм’якшити, отримавши масу розкласти рівним шаром на шматок чистої хлопчатопаперової тканини або складеної в декілька шарів марлі та положити на обпечене місце. Цей компресс потрібно тримати, поки він не почне нагріватися. Як тільки приємне відчуття прохолоди зникає, замініть натерту масу такою порцією.
Таку ж дію надають свіжими капсульними листями, але їх не трут, а проколюють в декількох місцях, щоб виділявся сок, і прикладати до постраждалих ділянок тіла.
У випадку легких термічних зовнішніх опіків застосовують відокремлений від жовтка густий білок і накладають його на оброблену поверхню дерми. Утворену плівку не знімайте, вона повинна відпасти сама.
Потрібно розрізати свіжий листок алое вера посерединці, щоб отримати сік. Нанесіть сок алое віра після сонячних опіків, дайте йому всихатися і впиватися в шкіру. Якщо свіжий листок алое вера не доступний, ви можете використовувати гель алое вера.
Необхідно змішати столову ложку сухої ромашки в склянці кип ‘ятка, та тримати хвилин 30. А коли остигне, роблять компресс із настоянки, накладаючи шматок змоченої марлі до обпечених ділянок.
Листя білокачанної капусти миють і обдають кип’ятком для більшої м’якості. Далі їх охолоджують і прикладають до опіків, закріплюють бинтом і носять протягом дня. Цей простий спосіб допомагає зменшити біль і зняти набряклість.
Спробуйте ці народні рецепти, вони допоможуть знизити симптоми і зняти сонячний опік в короткі терміни.
Дієвим засобом від опіків вважається каширована каша: з неї роблять компреси так само, як з тертих сирих овочів. Можна використовувати для цього тільки капустяний розчин: прикласти змочену в розсолі тканину до обпеченої дерми і змінювати за мірою висихання. Якщо розсол занадто кислий і викликає болісні відчуття, розведіть його пополам з водою.
Мед є надзвичайно прекрасним пульсуючим та знезаражуючим народним засобом при лікуванні опіків сонцем. Добавте велику ложку натурального меду до 100 грам каші з натертих сирих овочів, добре змішайте і використовуйте для компресу, тримайте його 2 години. Такий компресс не тільки зніме біль, але і прискорить загоювання, а в більшості випадків запобігає утворенню пухирів.
Надзвичайно добре зволожує і знімає висип огірок: він застосовується у вигляді каш або, якщо обпечені тільки обличчя та шия, роблять маску з тоненько нарубаних ломтиків або соку огірка.
Що сторсується жировмісних засобів, то наносити їх на пострадалу поверхню одразу після отримання опіку не рекомендується.
Збір трав, що володіють протизапальною і заспокійливою дією, використовують для примочоек або місцевих ванночок. Дві великі ложки трав (вернера лікарська, плющ звичайний, конюшина польова) заливають склянкою кип ‘ятка, нагрівають по 10 хвилин і охолоджують – у цю рідину змочують марлеву салфетку і накладають на обгорілі місця.
Інколи від опіків сонцем страждають невеликі ділянки, але з розвитком надзвичайно неприємних наслідків.
Найнезахищиніша частина тіла – це обличчя. Як би не піклувалися ми про шкіру, при часткових сонячних опіках обличчя і шиї вона швидко старіє, грубне і висихає, рано з’являються зморшки. Крім того, при отриманні опіка сонцем лікувальну терапію слід направляти на запобігання розвитку набряклості, оскільки він може заважати диханню, що насправді надзвичайно небезпечно. Так що, якщо в результаті прогулянок під модним сонячним обличчям почервоніло, з’явилася набряклість, треба як можна швидше звернутися до фахівця. При легкому опіку дійте так само, як звичайно: опустіть обличчя в таз із прохолодною водою і зробіть маску з лікеро-горілчаних продуктів: простокваші чи кефіру. Не допускайте висихання маски на обличчі, як тільки вона розпочинає стискуватись, знімайте її вологою серветкою і наносьте новий шар.
При сонячному опіку губ лікування не відрізняється від заходів позбавлення. Коли розпочнеться регенерація дерми (на другий-третій день) можна змащувати губи зволожуючим кремом, гігієнічною помадою, сметаною.
Інколи сонячні опіки ніг бувають надзвичайно сильними, навіть якщо інші частини тіла майже не постраждали. Крім хворобливих відчуттів, вони небезпечні з можливими порушеннями кровообігу, так що до повного видужування потрібно як можна більше часу провести в положенні лежачи, піднімаючи ноги на спеціально підкладений під них валик.
Як лікувати сонячні опіки. Аптечні засоби
Далі ознайомимось з ефективними фармацевтичними засобами – мазі, аерозолі та крема від опіків. Перед тим, як намащувати сонячний опік, надзвичайно важливо переконатись в том, що шкірні покриви цілі.
Пантеноль в аерозольній формі (спрей) – добре знімає запалення шкірних покривів, покриваючи її специфічною захисною плівкою.
Мазь гідрокортизонна, 0, 05 або 1% залежно від віку постраждалого та від ступеня враження епідермії.
При ерозивних ураженнях допомагає Дермазин або Олазол.
Індометацин або Диклофенак – ці засоби допомагають не тільки знеболювати, але й знімати відчуття, яке іноді буває дуже вираженим.
Бепантен в вигляді мазі або крему, протимікробний, знеболюючийий і регенеруючий препарат.
Парацетамол, Аспірин, мазі Диклофенак, Індометацин – знімуть біль;
Антигістамінні препарати: Супрастин, Кларитин – зменшать зуд і живлення – так як опік це ще й алергічна реакція шкіри на ультрафіолет.
Охолоджуючі гелі, що містять ментол і анестетики.
Ці ліки допоможуть полегшити симптоми, і через декілька днів сонячний опік вже не буде вас турбувати.
Що не рекомендується робити коли обгоріла шкіра?
Щоб не посилити свій стан, в домашніх умовах не варто займатися такими речами:
Мазати шкіру засобами, які містять в складі спирт;
Обробити опіки в гострому періоді засобами на основі вазеліну, так як подібні засоби запечатують пори і не дають шкірі дихати;
Проколювати або видавлювати пухирі, так як це пряма дорога до інфікування шкірних покривів;
Вживати алкоголь, міцний чай або каву.
Притримуйтесь заходів профілактики при нагріванні на сонці, і тоді сонячні опіки вас не потурбують.
Якщо ви отримали сонячний опік обличчя, то усунення цим народним методом буде дуже доречним. Нам знадобиться сметана і лимонне масло (можна купити в аптеці).
Беремо 10 крапель масла і 100 грамм сметани, змішуємо та отриману маску наносимо рівномірно на обпечене обличчя. Через 15 хвилин сполоскайте підігрітою водицею, і ви безпосередньо відчуєте полегшення.
Екстракти ромашки, календули, крем на основі алое вера допомагають шкірі вбирати воду і тримати її тривалий час.
Для оновлення та відновлення шкіри, яка активно потребує вітаміну Е, тому необхідно не тільки наносити крем з високим вмістом даної речовини на пошкоджені ділянки, але і прийняти цей вітамін всередину. У цілях запобігання абсорбції організму слід збільшити питний режим до 2,5 літрів рідини в день.
Через скільки днів проходить сонячний опік?
Все буде залежати від ступеня тяжкості, а також від вибору тактики лікування та типу шкіри. Легкі опіки проходять через 2 доби, більш тяжкі випадки можуть позбавити людину 5-7 днів. Не забудьте вжити побольше білка, він є будівельним матеріалом і допомагає швидше регенерувати уражені тканини.