У багатьох людей виникає питання: навіщо і як фарбувати яйця на пасху? Як свідчить легенда, традиція фарбувати яйця з’явилася після того, як Марія Магдалина після воскресіння Ісуса Христа подала імператору Тиберію біле яйце, сповістивши благу звістку про те, що Син Божий ожив. На це імператор відповів з усмішкою, що в це можна повірити, як і в те, що біле яйце зараз стане червоним. В ту ж мить сталося диво, і яйце змінило колір.
Як фарбувати яйця на пасху природними барвниками
Зараз, фарбуючи яйця, люди забувають про те, що саме сире яйце є визнанням воскресіння, прообразом того, як під впливом певних умов з, здавалося б, неживого яйця народжується жива істота. За багато років крашанки стали своєрідним сувеніром, більшість з них можна порівняти з шедеврами.
Класичне фарбування яєць здавна базувалося на використанні природних барвників. Найпростішим способом фарбування було варіння в розчині цибулиння, від чого яйця отримували червонувато-коричневий колір. Червоний колір ще є символом крові, пролитої Христом на хресті в ім’я порятунку людства від первородного гріха.
У домашніх умовах фарбування виконують найчастіше звичайними харчовими барвниками, занурюючи зварені гарячі яйця в попередньо підготовлений розчин. Але коли в будинку малюки, краще скористатися природними барвниками, які дадуть не менше красивий і насичений колір. Весь Інтернет рясніє порадами, як фарбувати яйця на пасху натуральними засобами.
Так, золотистий колір можна отримати, якщо проварити яйця у відварі березового листя (для цієї мети підійдуть і сухі). Світло-червоний відтінок дасть звичний всім буряк, а жовтий – шкірка лимона, апельсина, шкаралупа волоського горіха або куркума. Коричневий колір отримують, якщо варять яйця в перемеленій нерозчинній каві.
Синє забарвлення – результат варіння яєць у відварі червоної капусти, а зелене – в листі шпинату або кропиви. Уже зварені і пофарбовані яйця злегка змащують рослинним маслом і викладають на тарілку. Так вони отримають гарний і глянсовий блиск. Щоб отримати оригінальні і незвичайні візерунки, перед варінням можна нанести на яйця смужки розтопленого воску за допомогою спеціальної сталевої палички.
Ще є варіанти, як фарбувати яйця на пасху, обкатати вологі яйця в гречці або рисі – так на шкаралупі вийде плямистий малюнок. «Листочки» вийдуть на шкаралупі яєць, обмотаним зеленню петрушки або кропу (візерунки для пасхальних яєць).
Яйця, приготовані такими способами до фарбування, обмотують марлею або поміщають в капронову панчоху, щільно зав’язують і варять. Щоб колір яєць вийшов більш інтенсивним, яйця можна залишити у відварі на кілька годин. Щоб фарба лягла красиво і рівно, яйця перед варінням треба знежирити, протерши спиртом.
Писанки зараз переживають епоху повернення. В Україні вправні писанкарки передають свої секрети молодим даруванням. На писанках зображають орнаменти, квіти, птахів, і, звичайно ж, хрест зі символічною абревіатурою «ХВ» – Христос Воскрес! Деякі майстрині зображують на яйцях, попередньо оброблених, висушених і знежирених, без вмісту, храми, діву Марію з Немовлям. Такі писанки довго зберігають удома.
Як фарбувати яйця на пасху за допомогою гумок, ниток, шовку і мережива
Відомі також способи як фарбувати яйця на пасху, які передбачають використання шматків натурального шовку або ниток. Завдяки їм на поверхні яєць утворюються красиві візерунки різної довжини і товщини. Для цієї мети підійдуть старі краватки або сукні, які можна розрізати на шматки. Яйця для цієї мети слід брати чисто білі, а в воду для варіння додати трохи оцту.
Щоб на яйцях вийшли рівні смужки, які кілька разів будуть оперізувати шкаралупу, на них прикріплюють гумки. Потім яйця занурюють у фарбу, витягують, додають ще гумок і повторюють дії, вмочуючи вже в іншу фарбу.
Таких кілець може бути кілька (від 4 до 12). Якщо вдома збереглися старі мережива, то можна обмотати яйце ними і зварити в розчині фарби: незвичайні і барвисті візерунки на яйцях гарантовані.
Як фарбувати яйця на пасху отримуючи візерунки фарбами і не тільки!
Уже відварені і охолоджені яйця можна розмалювати звичайними фарбами або аквареллю. Для цього яйце поміщаємо на підставку, беремо пензлик і розфарбовуємо. Як інструмент для розмальовки застосовують зубочистки, олівці, до кінців яких прикріплена гумка (нею зручно малювати маленькі кружечки).
Білим візерунком легко можна прикрасити вже пофарбовані і зварені яйця. Для цього буде потрібно дуже густий цукровий сироп, яким за допомогою кондитерського шприца малюємо бажаний малюнок. Для початку можна обмежитися простими цятками, кружечками, паличками і завитками.
Щоб на білку вийшли гарні химерні розводи, яйця треба проварити 3 хвилини, потім витягнути, проткнути в декількох місцях шкаралупу і покласти варитися ще на пару – трійку хвилин. Уже зварені і пофарбовані в натуральному барвнику яйця роблятьть візерунки за допомогою голки.
Для цього на шкаралупі видряпують малюнки або орнаменти. Для такої мети хімічний барвник не підходить, оскільки будуть з’являтися розводи, колір малюнка не матиме різних відтінків і може розпливатися.
Як фарбувати яйця на пасху – експрес-прикраса яєць
Найпростішим способом як фарбувати яйця на пасху зараз є звичайні термо-наклейки. Попередньо зварені і охолоджені яйця одягають в розрізані по шву етикетки, занурюють в киплячу воду на ложці на кілька секунд – і все, яйце прикрашене.
Більш філігранної роботи вимагають звичайні наклейки, які треба зняти за допомогою шпильки або голки з пластинки і потім вже приклеїти на шкаралупу. Такі наклейки з голубами, контурами церков, хрестами і урочистою абревіатурою ХВ добре наклеювати на попередньо пофарбовані яйця.
Роботу по прикрасі яєць краще проводити з дітьми, зазвичай дітлахи обожнюють прикрашати яйця на Великдень і часом їх задумки і малюнки набагато креативніші, ніж у дорослих. Дайте можливість їм проявити свою фантазію, це буде відмінним способом дозвілля, гуртуючи сім’ю.
Взагалі фарбування яєць на пасхальне торжество має глибокий містичний і сакральний сенс. Більшість кольорів символізують процвітання і блага в певній сфері життя, і, вручаючи яйце золотистого кольору, ми бажаємо багатства і ясного сонця над головою, синє уособлює небо і вічність, а червоний – не тільки Христову кров, але і радість, любов. Перші християни робили яйце як гробницю, куди поклали розп’ятого Сина Божого, і де відбулося велике чудо Його воскресіння.
Як фарбувати яйця на пасху лаком для нігтів
Для цього вам будуть потрібні:кілька флаконів з лаком для нігтів різних кольорів; миска з водою; зубочистки; рідина для видалення лаку і, звичайно ж, яйця.
Яйця відварити в крутій в підсоленій воді. В окремий посуд з водою капнути лак для нігтів кількох кольорів відразу. Зубочисткою або іншим тонким предметом з’єднати всі кольори, роблячи на них розводи.
Яйце занурити в воду з лаком і провернути, щоб фарба захопила всю поверхню шкаралупи.
Пофарбовані яйця укласти на рівну поверхню і дочекатися повного висихання лаку. Рідина для зняття лаку допоможе вам позбавитися від його слідів на руках. Крашанки натерти рослинним маслом для яскравого блиску.
Як фарбувати яйця на пасху і красиво подати на стіл
Сервіровка пасхального столу – дуже приємний і важливий ритуал. Незмінно, на чолі стоять паски і фарбовані яйця. Подати їх можна на будь-який смак.
Паска, обкладена по колу крашанками не тільки економить місце на столі, але і красиво об’єднує головні страви цього свята.
Великодній кролик, який оселився на вашому столі, не тільки прикрасить його, але і буде символічним знаком цього свята.
Гніздо для крашанок можна зробити з плетеної корзини і звичайної соломи. Просте і нехитре рішення прекрасно доповнить пасхальну атмосферу.
Обв’язавши кожне яйце декоративною стрічкою, контрастною за кольором, ви отримаєте таку красу.
А ці найніжніші крашанки просто вразять гостей вашого будинку. Їстівна у них не тільки внутрішня частина, але і прикраси шкаралупи. Просто обваляйте яйця в цукровому піску і прикрасьте трояндами з крему за допомогою кондитерського шприца.
Як фарбувати яйця на пасху. Коментарі
Людмила. Цікава стаття) Дізналася для себе багато нового! Моя мама завжди фарбувала в цибулевому лушпинні і рідко, щоб користувалася термонаклейками. А ось я з дитинства пам’ятаю, як в художній школі ми розфарбовували яйця, попередньо наносячи візерунки розтопленим воском. Для нас це був такий шок, що є ще більш цікаві методи крім лушпиння і наклейок. А тут ще більше! Супер Дякую за статтю! посмішка
галина. свято на те і свято навіть яйце перетворюється в шедевр
Ася. Моя бабуся завжди фарбує яйця в цибулинні. Як зараз пам’ятаю збирали це лушпиння в мішечок за кілька місяців до Пасхи. Але якщо чесно, мені більше подобалися зелені, жовті або малинові кольори яєць, якими пригощали друзі або родичі, тоді я ще не знала про існування харчових барвників.
А з вашої статті дізналася про ще більше способів як фарбувати яйця на пасху, особливо мені сподобався спосіб з гумками і мереживами, тепер буду чаклувати, адже наближається свято Пасхи.
Eva_Lebedeva. Ми тільки в лушпинні і фарбуємо яйця.
ms.polanska. Актуальна стаття, якраз напередодні світлого свята “Пасхи”. Пам’ятаю, як в школі вчили робити писанки, розфарбовували яйця воском. Ох, і копітке заняття це, зараз би на це терпіння не вистачило. Тому все ж актуальним залишається варіант фарбувати в цибулинні, дешево і сердито і перекусити можна. У писанок ін. Трохи посил, робляться вони на пустушках і призначені більше для дарування.
malinka_olga. Відмінна стаття !!! Якраз в самий час. Адже через два тижні величезне свято Пасхи.В дитинстві ми фарбували яйця цибулевим лушпинням, пізніше стали аквареллю та гуашшю. Тепер придумали багато інших способів прикраси пасхальних яєць.Можна просто наклейки одягнути і в окріп покласти.
Ксенія. Не знаю, може я якось не так робила, але ні куркума, ні буряк, ні березові листя, ні синя капуста не дали гарного кольору. Все вийшло рудим, слабо забарвленим. Довелося все переварювати в цибулинні.
А термоплівку не люблю, в них яйця швидко “задихаються”. Для прикраси використовуємо розплавлений віск або парафін, наносимо малюнок і проварюємо в лушпинні. Або просто прикріплюємо листочки до яєць, замотуємо в капронові шкарпетки і проварюємо в лушпинні.
Олена. Ми дуже не любимо всякі наклейки. Виглядає це дешево і примітивно. Фарбування яєць для нас – це творчий магічний ритуал. Маленька донька з великим задоволенням допомагає. Кожен раз придумуємо щось нове, нові техніки як фарбувати яйця на пасху. Але є вже у нас і улюблені дизайни
Іра. Олена, дуже красиво яйця пофарбувала! Краса! Чудо! Напевно треба бути художником …
Олена. Та ні, Ірочка, художником не обов’язково. Тільки бажання і час на процес знайти.
Як фарбувати яйця на пасху: 7 нехитрих правил
Для того щоб яйця набували рівний відтінок і не тріскалися в процесі приготування найкраще слідувати декільком нехитрим правилам:
Використовуйте яйця кімнатної температури, так вони не потріскаються в процесі приготування.
Знежирте поверхню. Для цього добре помийте яйця з милом або протерти спиртом. Так вони більш рівномірно зафарбуються.
Додайте до відвару оцет, він зробить колір більш насиченим.
Додайте в воду сіль, на той випадок якщо яйця все-таки потріскаються при приготуванні. Сіль допоможе білку згорнутися і він не розтечеться.
Яйця краще варити не більше 10 хвилин, при цьому їх потрібно періодично перевертати щоб вони рівномірно зафарбовувалися.
Якщо залишити яйця у відварі на ніч, то колір буде більш насиченим.
Пофарбовані яйця остудити і змастити олією, це додасть пасхальним яйцям блиск.
Дотримуючись цих рекомендацій ви завжди будете задоволені результатом фарбування яєць.