У статті розглянуті основні причини чому виникає ячмінь на оці у дорослих і дітей, симптоми і способи лікування – як медичні, так і народні.
Як прибрати ячмінь на оці у дитини
Близько 85% всіх жителів планети хоч раз стикалися з такою недугою, як ячмінь. Це інфекційне захворювання, спровоковане запаленням волосяного фолікула через розмноження умовно-патогенної мікрофлори.
Ячмінь на оці – причини
Найчастіше запалення викликає стафілокок – умовно-патогенний мікроорганізм, який живе на тілі людини. Але в здоровому організмі концентрація колоній цього мікроорганізму знаходиться на низькому рівні. При ослабленні імунітету і переохолодженні стафілокок розмножується, викликаючи різні недуги дерми і внутрішніх органів.
Причини появи ячменю на оці у дорослих
У дорослих імунна система повністю сформована, тому всі гнійні процеси виліковуються швидше, ніж у дітей. Відповідно і відсоток виникнення ячменю на оці у дорослих нижчий.
Основні причини появи ячменю:
Ослаблення імунітету. Зазвичай це відбувається в зимовий час, коли в повітрі може перебувати багато збудників простудних недуг. Найчастіше саме після застуди з’являється герпес на губах і ячмінь на оці.
Переохолодження. В цей час в організмі порушується терморегуляція, і багато обмінних процесів сповільнюються. Але такі умови – ідеальні для стрептококів і стафілококів.
Недотримання правил особистої гігієни. Не варто користуватися чужим рушничком або витирати очі і обличчя брудною тканиною. Ви ризикуєте спровокувати закупорку сальних залоз і нарив.
Авітаміноз. Зазвичай спостерігається навесні, коли кількість свіжих фруктів у продажу – невелика, і продають їх за високою ціною. Відповідно імунна система не функціонує належним чином в умовах дефіциту вітамінчиків.
Захворювання ендокринної системи. Простіше кажучи – гормональні порушення, які провокують цукровий діабет і гіпотеріоз. Організм в такому випадку дає неадекватну реакцію на вторгнення в організм патогенної флори.
Недуги ШКТ. Через захворювання шлунка і кишечника не повністю всмоктуються корисні речовини з їжі. Тому організм не отримує необхідних вітамінчиків і мікроелементів. Імунітет знижується.
Фурункульоз. При цьому захворюванні часто виникають гнійничкові утворення на шкірі через закупорку сальних залоз і волосяних фолікулів.
Чому виникає ячмінь на оці у дітей
Діти частіше страждають від появи ячменю через незрілу імунну систему. Тільки до 7 років організм дитини здатний давати адекватну відповідь на вторгнення патогенних мікроорганізмів. Зазвичай ячмінь з’являється через ті ж причини, що і у дорослих, але існують деякі особливості дитячого організму.
Причини, що провокують гнійники на повіку у дітей:
Перехідний вік. У цей час у дітей часто спостерігаються вугри, акне та інші гнійничкові запалення на обличчі і тілі. Всі вони спровоковані гормональним дисбалансом.
Спадковість. У певних ділянках ДНК запрограмована схильність кожної людини до якогось недугу. Тому якщо батьки часто хворіють ячменем, то, швидше за все, дитина теж буде страждати від недуги.
Носіння контактних лінз. Зустрічається ячмінь на оці у дитини старше 12 років, так як саме в цьому віці можна відмовитися від окулярів і придбати лінзи. Діти не завжди в достатній мірі педантичні. Багато хто не завжди миє руки, перед тим як вставити лінзи, або забули придбати новий розчин для зберігання.
Зараження золотистим стафілококом в сім’ї. Часто це трапляється на знімних квартирах, де проживало дуже багато людей. Зазвичай це спровоковано брудом в приміщенні.
Ячмінь на оці. Основні симптоми
Недуга проявляється в гострій формі. На наступний день після почісування очей виникає хворобливий гнійник.
Розглянемо, які симптоми при появі ячменю:
Біль, печіння, легке почісування. Утворення може виникнути на верхній або нижній повіці. При цьому спостерігається набряклість, сильне почервоніння. При натисканні виникає різкий біль.
Сльозотеча. Здається, що щось постійно дряпає очі. Це відбувається через зсув війок в місці ураження. Крім того, велика гнійна кулька подразнює слизову оболонку ока,
Набрякає кон’юнктива. Через два дні після появи сверблячки утворюється гнійник з білою головкою або скоринкою. Через 1-2 дні вміст гнійника витікає назовні. Бувають випадки, коли пухлина проходить і не прориває.
Оболонка ока червоніє. Це відбувається через інфікування слизової.
Температура і головний біль. Ці симптоми спостерігаються дуже рідко, зазвичай на оці є 2-3 ячменя. Спостерігається інтоксикація.
Збільшуються лімфовузли біля вух. Цей симптом теж буває нечасто.
Ячмінь на оці. Особливості лікування у дорослих
Захворювання лікує окуліст. Відповідно він пропише мазі, краплі або інші засоби, щоб гнійник розсмоктався або швидше лопнув. Багато хто використовує засоби народної медицини. Деякі з них досить ефективні.
Лікуємо ячмінь на оці в домашніх умовах примочками
Примочки і компреси – найпростіший спосіб прискорити одужання. Для цього застосовують відвари лікарських трав або звичайну водичку.
Рецепти примочок від ячменю:
Гаряча водичка. Обмокніть рушник в гарячій водичці і прикладіть до хворого місця на 5-8 хвилинок. Знову змочіть тканину і повторіть процедуру. Повторюйте рази в день. Гаряча водичка прискорить дозрівання гнійника.
Березові бруньки. Чайну ложечку бруньок берези залити 220 мл окропчику. Необхідно залишити розчин на 20 хвилинок. Охолодіть рідину і змочіть нею ватний диск. Прикладіть до ячменю. Робіть примочки поки біль не вщухне.
Квітки ромашки. Приготуйте відвар. Залийте 20 г сировини 200 мл окропчику. Прогрівайте на маленькому вогні 8 хвилинок. Процідіть і остудіть до теплого стану. Просочіть відваром тканину і прикладіть до ураженої повіки. Повторіть процедуру 3 рази протягом дня.
Звіробій. Залийте 15 г трави звіробою 200 мл холодної водички і поставте прогрівати на плиту. Кип’ятіть 2-3 хвилинки. Остудіть і процідіть. Опустіть в рідину вату або тканинну серветку і прикладіть її до ураженого ока. Робіть примочки 3 рази в день.
Як лікувати ячмінь на оці народними методами
Народна медицина допомагає прискорити одужання і уникнути ускладнень. Рецепти – прості і доступні. Найчастіше використовуються продукти, які є в кожному будинку.
Рецепти народної медицини від ячменю:
Яйце. Відваріть яйце, і поки воно ще гаряче, прикладайте до гнійника. Коли воно охолоне, приберіть його. Повторюйте процедуру кожну годину, при цьому не потрібно кожен раз варити нове яйце. Просто опускайте вже варене в окріп.
Суміш трав. Придбайте в аптеці фільтр-пакетики з бактерицидними травами. Підійде збір ромашки, календули і звіробою. Залийте один пакетик 80 мл окропчику і трохи остудіть. Теплий пакетик прикладайте до ураженого місця до повного його охолодження. Повторюйте 5 разів в день.
Лляне насіння. Це простий метод, заснований на дії тепла. Розігрійте 30 г насіння на сковороді і пересипте його на носову хустку або тканину. Зав’яжіть вузликом і прикладайте до ячменю до повного охолодження. Повторюйте 5 разів в день.
Часник. Не хвилюйтеся, свіжий часничок ніхто не використовує. Пару зубчиків потрібно відварити до м’якості і розім’яти виделкою до стану кашки. Викладіть теплу кашку на марлю і прикладайте до хворої повіки.
Алое. Зріжте м’ясистий лист алое і промийте його. Зніміть шкірку і відокремте м’якоть. Подрібніть м’якоть до стану клейкої маси і просочіть нею стерильний бинт. Прикладайте до ячменю на 5-10 хвилинок.
Настоянка прополісу. Придбайте в аптеці настоянку або приготуйте її самостійно. Використовується спиртовий розчин. Ще до появи гнійника змочіть ватяну паличку в настоянці і змастіть хворе місце. Через 5-6 процедур ячмінь на оці зникне, так і не з’явившись.
Ячмінь на оці. Застосування мазі
Мазь – найбільш дієвий і поширений лікарський засіб. Основна перевага засобу полягає в тому, що вона тривалий час знаходиться на поверхні гнійника і поступово проникає в глибокі шари утворення. Зазвичай використовують антибактеріальні мазі, які вбивають інфекцію.
Найефективніші мазі від ячменю на оці:
Тетрациклін. Це антибіотик широкого спектру дії з концентрацією 1%. Застосовувати мазь потрібно на початковому етапі дозрівання гнійника і поки він не розкриється. Наносять засіб тричі на добу.
Мазь Вишневського. Звичайно, неприємний запах і дивний колір засобу не дозволяє його використовувати, якщо потрібно відвідати громадське місце. Тому речовину наносять на марлю і прикладають до ураженого місця на кілька годин. Мазь ефективна при внутрішньому ячмені та множинних висипаннях. Для зручності можете закріпити пов’язку пластиром.
Флоксал. Ефективний антибактеріальний засіб, який використовується не як компрес, трохи мазі вводять в нижній кон’юктивальний мішок і круговими рухами очним яблуком рівномірно розподіляють по всій повіці. Найкраще використовувати, коли головка ячменю знаходиться не зовні, а всередині ока.
Мазь гідрокортизону. Це гормональний препарат, який використовується при частих рецидивах і множинних ураженнях очей. Мазь наносять в області нижньої повіки, трохи відсунувши її. Повторюють процедуру 2 рази на день. Не можна застосовувати при високому очному тиску.
Блефарогель. Найпопулярніший засіб, який призначають офтальмологи. У складі ліків присутня гіалуронова кислота, яка відновлює пошкоджені ділянки, і алое. Засіб м’яко очищає поверхню очей і має антибактеріальний ефект.
Використання медичних засобів від ячменю
Намагайтеся використовувати ліки за призначенням лікаря. В основному це антибактеріальні препарати у вигляді крапель, гелів або мазей. Вони швидко справляються з ростом патогенної мікрофлори на ураженій ділянці.
Ліки від ячменю, які призначають офтальмологи:
Левоміцетин. Це антибіотик широкого спектру дії, що використовується для лікування багатьох недуг. Краплі закапують в області очного яблука кілька разів на день.
Альбуцид. Антибактеріальні краплі на основі сульфацетаміду. Вводити ліки потрібно в область нижнього кон’юктивального мішка. Не застосовуйте краплі коли лікуєте ячмінь на оці у дитини, так як вони дуже хворобливі і викликають печіння.
Тобрекс. Це краплі на основі аміноглікозида тобраміна. Вбивають інфекцію і прискорюють дозрівання ячменю. Наносяться в область кон’юктивального мішка.
Еритроміцинова мазь. У складі речовини є антибіотик, активний по відношенню до умовно-патогенної мікрофлори – ерітроміцин. Засобом змащують зовнішню частину повіки кілька разів на день.
Окулохель. Це гомеопатичний препарат, який надає антибактеріальний і відновлювальний ефект. Продається в небулах по 0,5 мл. Цієї кількості достатньо на один раз. Можна використовувати для дітей, так як краплі не печуть.
Як прибрати ячмінь на оці у дитини
Багато мам погодяться, що немає нічого гіршого, ніж хвороба дітей. Особливо важко переносяться недуги, що викликають сильний біль і свербіж. Малюк постійно чіпає хворе місце і турбується. Намагайтеся, щоб малюк менше торкався до ячменю на повіці ка, так можна занести супутню інфекцію.
Якщо у вашого малюка часто з’являється ячмінь, зверніться до окуліста і педіатра і не займайтеся самолікуванням. Для з’ясування причин частої появи ячменю вам доведеться здати безліч аналізів.
Дослідження для діагностики причин захворювання:
Копрограма. Це дослідження калу на наявність неперетравленої їжі і основних бактерій. Дозволить дізнатися, чи є у дитини недуги ШКТ. Дисбактеріоз часто є причиною виникнення ячменю.
Визначення концентрації глюкози. Це дослідження потрібно для виключення у дитини цукрового діабету.
Бакпосів калу. Дозволяє дізнатися вміст в екскрементах патогенної і умовно-патогенної флори, яка викликає хвороби кишечника.
Аналіз на яйця глистів. Гельмінти у дитини часто стають причиною шкірних недуг, сухого кашлю і ячменю.
Загальний аналіз крові. Дозволить з’ясувати кількість еритроцитів і лейкоцитів, а також дізнатися загальний стан дитини.
Якщо ваша дитина нечасто хворіє ячменем, то можете спробувати впоратися з недугою самостійно. Ячмінь на оці. Методи лікування у дітей
Подорожник. Зірвіть 4-5 листочків подорожника і помніть їх в долонях. Прикладіть листя до гнійника на оці у дитини.
Лавровий лист. 15 штук лаврового листя залийте 200 мл гарячої водички. Поставте на маленький вогонь і кип’ятіть 8 хвилинок. Змочіть тканину в рідині і прикладайте до гнійника на повіці.
Насіння кропу. Використовуйте відвар, для приготування якого залийте чайну ложечку подрібнених плодів кропу 400 мл гарячої водички. Доведіть до кипіння і вимкніть. Трохи остудіть і процідіть. Отриманим розчином просочіть серветку і прикладайте кілька разів на день.
Календула. 10-12 кошичків календули всипте в металеву миску. Влийте 230 мл водички і варіть 10 хвилинок. Залиште на 30 хвилинок. Квіти повинні осісти. Процідіть розчин і використовуйте в якості компресів.
Важливо! Не грійте ячмінь у дитини.
Як лікувати ячмінь на оці – дивіться на відео:
Намагайтеся для лікування ячменю використовувати тільки перевірені препарати. При частих рецидивах зверніться до офтальмолога, він проведе бакпосіви слизової очей і підбере ефективний антибіотик.