Будь-яку представницю прекрасної статі дуже турбують виділення з грудей при натисканні, але причини, що викликали таку реакцію, можуть бути не настільки страшними. І зовсім не факт, що це прояв серйозного захворювання.
Виділення з грудей при натисканні. Природні фізіологічні причини
За структурою і кольоровими характеристиками рідина, що виділяється буває дуже різною. Це визначається причиною, що спровокувала виділення з грудей при натисканні. Особливості цих процесів можуть носити нормальний фізіологічний або ж патологічний характер.
Факторами, здатними викликати секрецію рідини з сосків, прийнято вважати:
Вагітність. Рідина білуватого кольору виділяється, як правило, під час останнього триместру, але молозиво в рідкісних випадках можна знайти і на найранішніших термінах.
Лактація. Після закінчення процесу вигодовування немовляти грудьми лактація припиняється не відразу: ще кілька місяців або навіть років можуть фіксуватися незначні виділення з грудей при натисканні. Тривалість процесу зазвичай визначається кількістю попередніх вагітностей і віку мами.
Переривання вагітності (аборт, викидень). Залежно від терміну, на якому відбувся розрив, секреція може тривати протягом декількох днів або тижнів.
Прийом протизаплідних засобів. До складу контрацептивів входять гормони, які викликають лактацію. Після відмови від прийому даного препарату цей симптом зникає. Необхідно замінити його на інший вид.
Зрідка невеликі прозорі виділення з молочних залоз з’являються напередодні місячних. Це відбувається внаслідок гормональних змін, абсолютно природних і нормальних для даної фази циклу.
Рідина, що з’явилася може бути результатом прийому різних гормональних і антидепресантних препаратів. Також це цілком може бути спровоковано важкими фізичними навантаженнями і тісним незручним бюстгальтером.
Рідина, що з’являється в результаті фізіологічно природних факторів, має молочно-білуватий колір і не має запаху.
Виділення з грудей при натисканні. Патологічні чинники
Якщо виявлені випадково або при огляді виділення з грудей при натисканні мають неприємний запах, жовтуваті або коричневі відтінки з гнійними або кров’яними домішками, то коріння проблеми – явно патологічного характеру.
Таким чином можуть проявлятися захворювання сечостатевих органів (вагініт, цистит, кольпіт, сифіліс), гормональні збої, всілякі пухлинні і запальні хвороби. Поява незвичайних рідинних виділень характерно при наступних патологічних процесах:
Папілома внутрішньопротокова (цістаденопапілома). Пухлина, яка не має злоякісної етіології, при якій відбувається розростання епітелію в молочних протоках. Нарости досить легко травмуються, і при натисканні на цю область виділяється густа прозора рідина, що характеризується наявністю домішок крові.
Ектазія (дуктектазія, плазмоцитарний мастит). Розширення і збільшення грудних проток, які дуже часто можуть і не носити патологічного характеру. Цей же процес набухання грудей характерний для менструального періоду і протягом всієї вагітності, що абсолютно нормально.
Але іноді він незворотній. Найбільш часто це спостерігається у жінок, які досягли 40-45 років, під час передклімактеричної перебудови організму. В розтягнутих грудних протоках можуть утворюватися папіломи і рідинні кісти. Зазвичай це не небезпечно для здоров’я, але потрібне своєчасне лікування. Інакше можуть мати місце серйозні наслідки.
Травма (забій, удар грудей). Якщо шкірні покриви не порушені, то можливі кров’янисті виділення з молочної залози, які виявляються протягом 2-3 днів.
Галакторея. Мимовільне патологічне витікання молочної рідини з грудей, що не має ніякого зв’язку з годуванням немовляти. Порушення гормонального фону здатне викликати підвищення вмісту в крові пролактину, який стимулює вироблення молока. З’являється при аутоімунних порушеннях функції щитовидної залози і при патологіях гіпофіза, що виражаються в збої вироблення гормонів.
Мастит, абсцес. Запалення, що протікає в залозистих тканинах. Має бактеріальний характер. Збудником зазвичай є золотистий стафілокок. Бактерії, проникаючи всередину, викликають запалення ділянки грудей.
Гній скупчується в тканинах залози, а потім виділяється. Ця недуга особливо часто спостерігається в період лактації або при галактореї.
Мастопатія. Процес розростання тканин залози, коли утворюються різні ущільнення, що мають тенденцію до переродження в злоякісні. Зазвичай супроводжується болями, що тягнуть і витіканням різного кольору і структури рідини.
Рак грудей. У занедбаній формі грудей і соски стають асиметричними, шкірний покрив деформується, з’являються ущільнення. Якщо натискати на груди, то практично завжди фіксуються виділення з однієї грудини або з обох.
Якими бувають виділення?
Зовнішні прояви виділень з соска при натисканні надзвичайно індивідуальні, так як вони мають різну етіологію. Все визначається конкретною недугою, в результаті якої рідина виділяється з грудей у жінки. Розглянемо, якими саме вони бувають:
На тлі природних фізіологічних причин можливі прозорі виділення з грудей при натисканні. Вони бувають в передменструальний період або є проявом реакції сосків на механічний вплив. На цьому етапі не варто особливо турбуватися, так як певний секрет в залозах виробляється постійно.
Якщо секрет, що виділяється є в невеликих кількостях, позбавлений запаху і не має ніякого кольору, то це нормально. Але як тільки він змінюється, слід насторожитися і пройти планове обстеження.
Абсолютно природними вважаються білі виділення з грудей при натисканні в тому випадку, коли вони мають прямий зв’язок з вагітністю та годуванням малюка. Але іноді білувата рідина може виділятися мимоволі. Явище провокується зайвим виробленням гормонів. Ці симптоми супроводжують галакторею, яка вимагає обов’язкового обстеження і подальшого лікування.
Жовті виділення з грудних залоз вважаються нормальними під час виношування дитини, безпосередньо після пологів (молозиво), а також в період перед місячними. Але вони можуть бути ознакою мастопатії і галактореї.
І якщо такого роду виділення з грудей при натисканні не супроводжуються якимись іншими неприємними процесами і не рясні, проходять протягом 2 – 3 днів самі по собі і не приносять відчуття дискомфорту, то приводів для переживань і занепокоєння немає. Якщо ж рідина виділяється з сосків тривалий час, тут уже варто задуматися.
Жовті виділення із сосків при натисканні на грудні залози є на сьогоднішній день найпоширенішими. А причиною такого явища часто служить вагітність. На початкових термінах відтінок виділеної рідини більш яскравий, більш насичений, а її консистенція більш густа. На більш пізніх термінах вагітності рідина поступово знебарвлюється і розріджується. Так само проявляються подібні симптоми в період лактації.
Поява жовтого кольору виділень з грудних залоз під час натискання може бути викликано сильною травмою. В такому випадку секрет свідчить про те, що процес відновлення і загоєння протікає успішно.
Жовтуваті виділення, що супроводжуються болем, можуть з’явитися симптомом такого захворювання, як фіброзно-кістозна мастопатія. І проявляються вони в такому випадку головним чином в другій фазі менструального циклу.
Характерною ознакою мастопатії вважаються зелені виділення, які зазвичай характеризуються густою консистенцією.
Коричневі виділення з грудей прийнято вважати фактором, що вказує на кістозну мастопатію або зростання злоякісної пухлини. При екстазі, що виражається в розширенні проток, спостерігаються і чорні виділення. Період клімаксу іноді також супроводжується коричневими виділеннями з сосків. Коли пошкоджуються дрібні судини, в грудні протоки потрапляє кров – її поява і обумовлює всі темні відтінки виділень.
Рідина, що виділяється має кров’яний характер, становить найбільшу небезпеку. Такі виділення можуть бути проявом папіломи або ракової пухлини. Виділення з однієї грудини, мають згустки крові, дозволяють припускати злоякісну пухлину.
Особливо якщо має місце втягування соска, наявність множинних вузликів і збільшення розміру грудної залози. Але іноді подібні виділення бувають наслідками перенесеної травми, коли в області проток пошкоджуються кровоносні судини.
Виділення з грудей при натисканні (відео)
Виділення з грудей при натисканні. Що робити?
При появі абсолютно будь-якої рідини, що виділяється з грудей, не можна займатися самолікуванням. Категорично протипоказано використання теплових компресів і інших прогрівань. Це призведе до збільшення запальних процесів.
Дуже великий ризик представляють безглузде вичікування і втрата часу. Однак панікувати теж не варто – сучасна медицина дозволяє ефективно боротися з досить великою кількістю захворювань.
Необхідно відвідати мамолога для проведення медичного обстеження з метою з’ясування причин, через які при пальпації може виділитися рідина. Первинне обстеження полягає в наступних процедурах:
ультразвукове дослідження;
мамографія;
дуктографія (рентгенівське дослідження з речовиною контрастного кольору, яка вводиться в протоки);
аналіз крові на вміст пролактину та інших гормонів;
цитологічний аналіз рідини, що виділяється.
За результатами цих досліджень лікар приймає рішення про подальше лікування.
Абсолютно кожна жінка зобов’язана хоча б один раз рік обстежитися у фахівця-мамолога. Патологічні процеси і різні новоутворення здатні дуже швидко розвиватися в м’яких залоізистих тканинах. Регулярні обстеження вкрай необхідні для збереження здоров’я і підтримки хорошої якості життя.
Виділення з грудей при натисканні – діагностика
Патологічні процеси в молочній залозі є сферою впливу мамолога. При зверненні до нього будуть призначені:
мамографія;
мікроскопія і посів виділень молочної залози;
ультразвукове дослідження;
Ммагнітно-резонансна томографія;
КТ;
клінічний аналіз крові;
цитологічне обстеження;
аналізи на рівень різних гормонів в організмі;
рентгенографія;
дуктографія;
біопсія та ін.
Ці методи діагностики дозволяють досліджувати структуру молочної залози, оцінити ступінь її функціональності, виявити наявність запального або інфекційного процесу, а також виключити ризик розвитку ракової пухлини.
Крім того, лікар вислухає пацієнтку, проаналізує її скарги, простежить анамнез, дізнається про випадки виникнення злоякісних новоутворень в роду жінки.
Потім він проведе ретельне контактне дослідження молочної залози. Обов’язково буде оцінена концентрація і зовнішній вигляд відокремлюваної рідини, а також наявність в ній крові. Спеціаліст уважно вивчить сам стан грудей. В першу чергу він перевірить на відповідність нормі розмір, форму, колір, вид соска, його забарвлення і ступінь вираженості яких-небудь змін.
При наявності в молочній залозі пацієнтки вузликів, ущільнень або хворобливих новоутворень, він проведе диференціальну діагностику.
Виділення з грудей при натисканні – лікування
Після уточнення причин появи виділень при натисканні на груди жінки, лікар призначить відповідне лікування. Він порекомендує терапію фармакологічними препаратами, пункцію для санації запального захворювання або інфекційного процесу, а, можливо, і операцію для видалення уражених областей.
Вибір способу корекції повністю залежить від поставленого діагнозу, занедбаності хвороби і загрози життю пацієнтки.
При своєчасному зверненні і не дуже тяжкому перебігу патології можливо терапевтичне лікування.
Воно включає в себе прийом:
Антибактеріальних препаратів;
противірусних засобів;
протизапальних речовин;
гормонів;
імуностимуляторів;
ранозагоюючих ліків;
антигістамінних медикаментів;
прибутків і т.п.
Ці препарати дозволять позбутися від причини захворювання, допоможуть уникнути ускладнень, стабілізують гормональний фон жінки і нормалізують процеси, що протікають в молочній залозі. Якщо вчасно звернутися до лікаря, то лікування буває швидким і закінчується повним одужанням.
Ніякої самостійності в цьому випадку бути не повинно. Причину хвороби повинен виявити фахівець і тільки він здатний визначити найбільш дієві методи позбавлення від неї.
Повністю виключається застосування зігріваючих компресів, додаток грілок або використання лікарських засобів, не призначених лікарем. Подібні заходи можуть перевести перебіг захворювання в хронічне і викликати важкі ускладнення.
При неефективності консервативних методів лікування, тяжкому перебігу хвороби або наявності онкологічного процесу, необхідне проведення операції. Зазвичай фахівці намагаються використовувати щадні малотравматичні способи, що призводять швидкому одужанню.
При розвитку запального процесу або приєднання інфекції, яка викликала абсцес, потрібно розкрити це утворення, провести дренаж і здійснити ретельне лікування антибіотиками.
Якщо діагностована внутрішньопротокова папілома, то проводиться її резекція. Потім посічений матеріал відправляється на цитологічне дослідження для виключення можливості переродження в злоякісну пухлину.
Іноді потрібно повне видалення молочної залози, регіонарних лімфатичних вузлів і подальше тривале і важке лікування пацієнтки. Тому своєчасно поставлений діагноз дозволяє уникнути довгого і важкого шляху.
Для підтримки здоров’я жіночих грудей необхідно слідувати заходам профілактики.
Для цього потрібно:
Носити бюстгалтьер відповідного розміру;
не палити;
збалансувати харчування;
намагатися виключити зі свого життя психотравмуючі ситуації;
уникати зайвої ваги;
приймати контрацептиви тільки після консультації з гінекологом;
займатись фізкультурою;
регулярно відвідувати мамолога.
Ці заходи дозволять зберегти стабільність гормонального фону, забезпечити організм необхідними йому речовинами для нормального протікання обміну речовин, а також уникнути інтоксикації.
При найменших ж неприємних відчуттях в області грудей або соска жінці необхідно терміново відвідати лікаря. Особливо це буває потрібно зробити, якщо відбувається виділення з грудей при натисканні.
Відвідати фахівця слід навіть у тому випадку, якщо самопочуття жінки в повному порядку, а стан молочних залоз її не турбує. При ранньому виявленні захворювань прогноз лікування завжди буває сприятливим.