Вітрянка або вірусна віспа – це гостре вірусне захворювання, яке виражається в формі поліморфного висипу. Традиційно вважається, що вітрянка – це хвороба виключно дитячого віку. Але досить часто вона з’являється також і дорослих, у яких захворювання протікає значно складніше і важче. Як лікувати вітрянку у дорослих і уникнути небезпечних ускладнень?
Чи небезпечна вітрянка для немовлят
Вітрянка у немовлят – явище досить рідкісне. Багато мам хочуть, щоб їхній малюк переніс це захворювання якомога раніше. Адже відомо, що в зрілому віці вона переноситься важко. Але ніхто не замислюється, що так само складно вона пройде у немовляти.
Треба відзначити, що вітрянка у немовлят розвивається вкрай рідко. Існує всього два фактора, здатних вплинути на розвиток вітрянки у немовляти.
До них відноситься:
спочатку знижений імунітет у молодої мами;
мама придбала інфекцію за кілька днів до пологів.
У всіх цих випадках, захворювання протікає досить важко і дуже часто закінчується певними ускладненнями для організму новонародженої дитини.
Небезпека вітрянки у немовлят полягає в наступному: дане захворювання може протікати в досить важкій формі. Якщо мама новонародженої дитини отримала вірус, перед самими пологами, то немовля обов’язково захворіє найважчою формою вітрянки, в результаті якої він може отримати небажані ускладнення.
Також небезпека розвитку вітрянки зростає в тих випадках, коли молода мама не має достатнього імунітету до цього захворювання і, відповідно, малюк також буде у величезній зоні ризику.
Слід зазначити, що при годуванні немовляти сухим штучним молоком ризик зараження вітряною віспою зростає, оскільки в організмі дитини не виробляється достатня кількість антитіл, здатних захистити його від вірусу вітряної віспи.
Якщо ж молода мама годує дитину грудним молоком, то антитіла виробляються в достатній кількості і ступінь ризику значно зменшується.
Чи може немовля захворіти на вітрянку
Ризик захворювання зростає в наступних випадках:
Якщо мама хворіє на вітрянку під час своєї вагітності.
Якщо вік немовляти коливається від трьох до шести місяців. В цей час захист, який надає молода мама малюку, різко зменшується в своєму обсязі, оскільки падає число антитіл, які виробляються в її організмі. А ці антитіла покликані захищати організм новонародженого.
Якщо в материнському організмі немає антитіл, які надходять до новонародженого разом з грудним молоком і захищають його від підступної хвороби.
Як переносять вітрянку немовлята
Взагалі, у медичних працівників, ставлення до вітрянки, що розвинулася у немовлят двояке. Одні б’ють на сполох з приводу такої події і бояться можливих ускладнень у немовляти. Інші, навпаки, радять вступити в контакт з зараженою дитиною, щоб немовля прийняло вірус і перехворіло ним. Тоді в майбутньому, його вже не наздожене така доля. У будь-якому випадку достеменно відомо наступне.
Якщо дитина заразиться вітрянкою, коли ще не народилася, то переносимість буде вкрай поганою і він обов’язково отримає важкі ускладнення. І, навпаки, якщо зараження відбудеться, скажімо, в п’ятимісячному віці, то вітрянка пройде швидко і не дасть абсолютно ніяких ускладнень для організму малюка.
Вітрянка. Симптоми вітрянки у немовлят
Отже, якщо немовля придбало підступний вірус, то порядок розвитку захворювання приблизно буде наступним:
на тілі немовляти з’являться множинні плями з червонуватим відтінком;
після, на місці цих плям, з’являються невеликі бульбашки, які заповнюються рідиною з жовтуватим відтінком;
температура дитини підвищується, найчастіше, до 37 градусів і рідше до 41;
з’являються додаткові висипання з яскраво вираженим червоним відтінком;
на п’яту добу протікання хвороби, перестають з’являтися нові червоні плями. Старі плями і пухирі, в свою чергу, починають підсихати. Температура різко падає, і хвороба починає відступати.
Вітрянка. Як лікувати вітрянку у немовлят
Найважливіше – це чітко знати, як необхідно лікувати вітряну віспу. Батьки повинні зробити все для того, щоб покращити стан здоров’я своєї дитини і виключити неприємні симптоми.
Вкрай важливо своєчасно усунути свербіж. В іншому випадку дитина може почати активно дряпати скоринки, внаслідок чого виникнуть серйозні ускладнення. Більш того, дряпання наявних висипань може привести навіть до рубцевих змін шкіри.
Більшість поглиблень, які залишаться після вітрянки, будуть розсмоктуватися. Однак після важкого захворювання деякі ямки можуть залишитися на все життя. Якщо ж дитина буде активно дряпати свої висипання, не розуміючи сумних наслідків, після вітрянки залишаться численні дефекти шкіри.
Отже, як все-таки діяти для того, щоб допомогти дитині перебороти вітряну віспу?
Бажано своєчасно звернутися до педіатра. Лікар повинен оглянути дитину і поставити точний діагноз.
При відсутності яскравих симптомів і підозрі на захворювання будуть потрібні додаткові аналізи.
Дитину не можна водити в дитячий заклад, тому що в противному випадку виникне ризик подальшого поширення вітрянки. Найважливіше – це оповістити персонал дитячого садка або школи про те, що трапилося.
Комаровський відзначає, що симптоми і лікування вітрянки у дітей будуть зрозумілі для батьків тільки після консультації з педіатром. Є один хороший приклад – деякі батьки використовують сильний розчин марганцівки для обробки бульбашок, але найкраще обробляти висипання звичайною зеленкою, яка не приведе до сухості дитячої шкіри.
При захворюванні рекомендується тільки симптоматичне лікування, тому необхідно орієнтуватися на скарги дитини.
Для того, щоб висип доставляв менше занепокоєння, рекомендується користуватися зеленкою для підсушування, спеціальними зовнішніми засобами для зняття болю і усунення запальних процесів.
Захворювання також призводить до болю і підвищеної температури. З цієї причини рекомендується приймати жарознижуючі і спеціальні знеболюючі.
Беручи до уваги больовий синдром і набряклість шкіри, доцільно подбати про прийом антигістамінних засобів. При важкому перебігу захворювання і серйозних, великих висипаннях вкрай важливо подбати про своєчасну госпіталізацію.
У тих ситуаціях, коли дитина скаржиться на головний біль, болі, що віддають в нижні кінцівки, порушення дихання, не можна зволікати.
За такого перебігу захворювання лікування стає можливим тільки в стаціонарних умовах. В інших випадках рекомендується виконувати всі рекомендації педіатра, орієнтуючись на існуючі принципи лікування вітряної віспи.
Важка форма захворювання може привести до ускладнень. Багато дітей добре переносять захворювання і швидко одужують, адже вітрянка все-таки вважається дитячим вірусним захворюванням.
Однак малюки з ослабленим організмом і серйозними імунними проблемами уразливі перед такими ускладненнями, як менінгіт, пневмонія, гострий ларингіт. Більш того, може розвиватися вітрянковий енцефаліт, який вражає мозкову оболонку.
Лікування вітрянки можливо проводити тільки після консультації з досвідченим лікарем.
Лікування легкої форми
Бульбашки з рідиною, які з’являються на тілі немовляти, необхідно обробляти зеленкою, щоб вони швидше підсихали. Крім цього, зеленка надає антибактеріальну активність і це дозволить різко знизити ризик розвитку важкої форми інфекції.
Щоб зменшити прояв свербіння, який буде турбувати малюка під час захворювання, необхідно змащувати уражені ділянки маззю з глюкокортикостероїдною активністю. Але змащувати потрібно тільки окремі елементи на тілі дитини.
Категорично забороняється купати дитину в перебіг захворювання на вітрянку. Немовля повинно бути в одязі для того, щоб він не міг розчесати утворення на своєму тілі і не посилив хворобу.
Лікування важкої форми
При розвитку важкої форми вітрянки, можуть виявитися ураженими слизові оболонки в організмі немовляти. Якщо в районі ротової порожнини з’являються плями і виразки, то це може спровокувати симптоми задухи у малюка.
В цьому випадку повинна бути негайно викликана бригада швидкої допомоги. До прибуття лікаря необхідно дати малюкові кілька крапель Феністилу. Це трохи полегшить його важкі страждання.
Навіть при важкій формі протікання захворювання ніжки малюка можна і потрібно опустити в теплу воду. Це значно зменшить набряк гортані. Ні в якому разі не можна купати новонародженого в гарячій ванні. Це значно посилить його важкий стан.
Також молодій мамі варто прислухатися до думки лікарів. Якщо лікар швидкої медичної допомоги настійно радить госпіталізувати хворого немовляти, то відмовлятися від госпіталізації не варто. Багато мам бояться цієї процедури. Однак це буде абсолютно правильним рішенням і дозволить уникнути розвитку важких ускладнень у дитини.
Вітрянка. Профілактика у немовлят
Вітряна віспа – типове дитяче захворювання, в основі якого лежить проникнення вірусу герпесу в організм немовляти. Людство поки не придумало кращих способів уникнути цього захворювання, крім як використовувати спеціальну вакцину, яка трохи дозволить знизити ризик захворіти на цю недугу. Таким чином, щеплення – є єдиним засобом профілактики вітрянки у немовлят.
Дуже важливо здійснювати профілактику, менше намагатися відвідувати місця масового збору людей, особливо в епідемію. Якщо Ви маєте певні симптоми викликати лікаря.
Для профілактики рекомендують вакцинацію і введення імуноглобулінів. Вакцинація проводиться дітям після 1-ого року для захисту організму від вітрянки на 10 років і довше, але часом навіть щеплені люди можуть захворіти.
Імуноглобуліни вводять тільки тим людям, які контактували з хворими на вітряну віспу або оперізуючий герпес для запобігання можливого зараження.
Комаровський відзначає, що всі батьки повинні знати про симптоми і лікування вітрянки у дітей, побачити фото висипу і зрозуміти, як можна допомогти своїй дитині в такій ситуації.
Вітрянка у дорослих
Вітряна віспа відноситься до інфекційних захворювань, передається повітряно-крапельним шляхом і вражає верхні відділи дихальних шляхів. У дорослих вітрянка супроводжується не тільки папуло-везікульозними висипаннями, але і різким підвищенням температури тіла, лихоманкою, слабкістю, нездужанням, болем і ломотою в м’язах.
Для того щоб швидко вилікувати вітрянку у дорослих пацієнтів, застосовується комплексний підхід, що поєднує в собі застосування лікарських препаратів, медикаментозних засобів для зовнішнього нанесення, рецептів народної медицини. Обов’язковим елементом лікування є дотримання правильного режиму харчування і відпочинку.
Важливі правила успішного лікування вітрянки
Лікування вітряної віспи у чоловіків і жінок проводиться в домашніх умовах, ускладнені, запущені форми захворювання лікуються в стаціонарі. Для успішної терапії хвороби дуже важливо дотримуватися правильного режиму дня, а також спеціальної дієти.
Пацієнту необхідно забезпечити максимальний спокій, по можливості – постільний режим. Його тривалість повинна становити не менше 21 доби. Це необхідно для того, щоб запобігти подальшому поширенню вітрянки і активізувати всі імунні сили організму для ефективної боротьби із захворюванням.
Максимальну увагу необхідно приділити зміні одягу, нижньої та постільної білизни. Це рекомендується робити як мінімум двічі в день, після кожної обробки висипів. Кімната хворого повинна регулярно провітрюватися.
Протягом перших 6-7 діб хвороби ні в якому разі не рекомендується митися, після дозволяється користуватися теплим душем – але без використання мочалок і мила. У людини, що хворіє на вітрянку, повинні бути свої гігієнічні приналежності, рушник і предмети посуду.
Дієта при вітряній віспі передбачає виключення з меню гострих, жирних, смажених, маринованих страв, нікотину, алкогольних і газованих напоїв. Всі страви рекомендується варити, відварювати, запікати, готувати в мультиварці або на пару.
Основу раціону повинні складати кисломолочні продукти, свіжі фрукти, овочі, крупи (вівсяна, пшоняна, гречана), пісні сорти м’яса і птиці, риба.
Важливе правило лікування вітрянки – спокій і постільний режим.
Вітрянка. Медикаментозне лікування вітрянки
Лікування вітряної віспи у дорослого проводиться за допомогою лікарських препаратів, дія яких спрямована на зменшення висипу і запобігання його подальшого поширення, усунення таких неприємних симптомів, як свербіж, печіння, дискомфорт.
Медикаментозна терапія вітрянки передбачає використання медикаментів для внутрішнього і зовнішнього застосування. Чим лікувати віспу у дорослих? Обов’язково призначаються противірусні препарати, які зменшують симптоматику і запобігають подальшому поширенню хвороби. До таких ліків відносяться:
ацикловір;
валацикловір;
Фамвір;
Зовіракс;
валтрекс;
Кагоцел.
Ацикловір – ефективний засіб проти вітрянки, яке випускається у формі пігулок і крему.
Також рекомендовано застосування лікарських засобів, що сприяють підвищенню рівня імунітету, активізації захисних сил організму для самостійної боротьби з захворюванням і прискореній регенерації тканин:
арбідол,
віферон,
інтерферон,
імуноглобулін.
У разі якщо хворого турбує підвищення температури тіла, лихоманка застосовуються жарознижуючі засоби. Вони не тільки знімають жар, а й усувають больові відчуття.
парацетамол,
ібупрофен,
диклофенак.
Для ефективної боротьби з сверблячкою, печінням і дискомфортом в місці висипання призначаються антигістамінні препарати, до яких відносяться Кларитин, Супрастин, Еріус, Феністил, Діазолін, тавегіл.
У деяких, найбільш важких випадках лікування вітряної віспи проводиться антибактеріальними лікарськими засобами. Але антибіотики, як і будь-який інший медикамент, повинен призначати виключно лікар. Кожні ліки мають широкий перелік протипоказань, які обов’язково потрібно враховувати при виборі методу лікування.
Препарати для зовнішнього застосування
Вітрянка у пацієнтів дорослого віку лікується лікарськими препаратами для зовнішнього використання, вони призначені для нанесення на шкірні висипання. Один з найпоширеніших засобів для припікання висипу – зеленка.
Цей антисептичний розчин прискорює регенерацію тканин, зникнення висипу і утворення скоринки. При використанні розчину брильянтового зеленого важливо не наносити його на здорові ділянки шкіри.
Чим, крім зеленки, можна обробляти висипання на шкірі?
Хлорофіліпт.
Фукорцин.
Солкосерил.
Фурацилін.
Мірамістин.
Ціндол.
Каламін.
Фукорцин і Хлорофіліпт помітно прискорюють процес загоєння ран, відновлення шкіри, запобігають подальшому поширенню інфекції.
Каламін – це засіб, призначений для зняття почервоніння, набряклості, усунення шкірного висипу, свербежу, печіння і дискомфорту. Для цієї ж мети застосовується Ціндол і Мірамістин. Вони відрізняються вираженими протизапальними, бактерицидними і регенеруючими властивостями.
У разі, якщо після зняття скоринки на поверхні шкіри залишився грубий шрам, необхідне регулярне нанесення спеціальних мазей для активного відновлення шкіри – Адерма, Контрактубекс, Алдара.
Також для зовнішнього застосування використовують розчин риванолу або рідину Кастеллані, марганцівку, солі, масло обліпихи, відвари і настої з цілющих трав.
Вітрянка. Народна медицина в боротьбі з вітрянкою
Народна медицина пропонує безліч рецептів, які допомагають швидше вилікувати вітряну віспу у дорослих в домашніх умовах. Для цього застосовуються відвари, настої, ванни, приготовані з цілющих трав, різні овочі, фрукти і соки. Наприклад, надзвичайно корисними вважаються сік селери, ягоди чорниці.
Квіти календули і ромашки необхідно змішати в рівних частинах з базиліком і мелісою, після чого столову ложку трав’яного складу слід залити 200 мл крутого окропу. Через 15 хвилин, коли засіб настоїться, його потрібно процідити і приймати тричі на добу.
Можна приготувати не менш ефективний засіб і з однієї меліси. Для цього ½ столової ложки свіжої або сухої рослини потрібно залити склянкою гарячої води і залишити для настоювання на 1,5 години. Готовий настій п’ють 2-3 рази на добу.
Дуже корисний при вітряній віспі і відвар з петрушки. Для його приготування зелень петрушки потрібно дрібно нарубати, потім 2 ложки зелені залити 2 склянками гарячої води і дати настоятися півгодини. Готові ліки вживають по ложці три рази в день.
Можна приготувати корисний і смачний калиновий напій. Для цього жменю свіжих ягід калини необхідно подрібнити і всипати в чашку з молоком, підігрітим до кімнатної температури. Такий цілющий напій рекомендується пити протягом всього дня.
Квіти календули прекрасно підходять для зменшення висипань і усунення сверіння.
Ложку календули необхідно всипати в посудину з 0,5 л окропу. Засіб настоюється не менше години, потім приймається тричі на день.
Медово-лимонні ліки також часто застосовуються для лікування вітряної віспи у дорослих в домашніх умовах. Його приготування не займе багато часу – для цього потрібно вичавити сік з лимона великого, змішати 3 столові ложки цитрусового соку з такою ж кількістю натурального, найкраще липового меду. Засіб потрібно вживати по 3-4 ложки на добу.
Для підвищення рівня імунітету може застосовуватися цілющий засіб, до складу якого входить сік алое, квітковий або липовий мед, а також червоне вино, краще всього кагор. В ½ склянки рідкого меду необхідно розчинити 3 столові ложки алое, влити в суміш пляшку вина і залишити для настоювання на 24 години. Лікарський засіб рекомендується вживати щоранку, на голодний шлунок. Тривалість лікування – 9-11 діб.
Корисні ванни при вітрянці
Ванни з відварами або настоями цілющих трав – це ефективний засіб, який застосовується в домашній обстановці. Такі процедури дозволяють зменшити висипання на шкірі і запобігти подальшому поширенню висипу, нейтралізувати свербіж і дискомфорт. Після водної процедури хворий відчуває себе набагато краще, його самопочуття помітно покращується.
Найпростіший і доступний варіант – розчинити трохи соди і влити содовий розчин в ванну, температура води не повинна бути гарячою. Содові ванни можна замінити геркулесовими. Їх приготування виглядає наступним чином – жменю геркулесової крупи потрібно насипати на невеликий шматок марлі і зав’язати вузлом, після чого вузел опускається в ванну.
Тривалість процедури повинна становити не менше 15-20 хвилин. Не менш дієвою вважається і ванна з додаванням розчину марганцівки. 2-3 г марганцівки необхідно розчинити у воді і влити в ванну. Тривалість процедури не повинна перевищувати 12-15 хвилин.
Для лікування вітряної віспи у дорослих можна використовувати содово-сольову суміш. У каструлю потрібно влити 4 л води, після того, як рідина закипить, в посудину додають 4 ложки звичайної солі, ще раз кип’ятять і всипають 1,5 ложки харчової соди.
Корисна ванна з календулою відмінно знімає запалення і зменшує висипання на шкірі. 4-5 столових ложок свіжих або сухих квітів календули рекомендується залити 1 л холодної води, поставити на повільний вогонь і варити протягом 20-30 хвилин. Після цього відвар потрібно влити в воду для ванни. Таким же чином готується і ванна з додаванням чистотілу.
Одну склянку сухого і попередньо подрібненого листя деревію слід помістити в ємність з 4,5 л гарячої води, щільно накрити кришкою і залишити для настоювання на 2-4 години. Після цього цілющий відвар додають в воду для ванни.
Вітрянка – це поширене захворювання вірусного походження, яке може вражати організм людини в будь-якому віці. Для лікування патології застосовується комплексний підхід, що складається з застосування лікарських препаратів і різних засобів для зовнішнього застосування, а також народних рецептів.