Home / Здоров'я / Вагітність і пологи / Вітаміни при вагітності. Корисна підбірка

Вітаміни при вагітності. Корисна підбірка

Під час вагітності підвищується потреба у вітамінах. Причому, потреба в одних вітамінах виражена в меншій мірі, в інших – в більшій. Вітаміни – це речовини різної природи, які самі не беруть участь в біохімічних реакціях організму, а лише служать їх каталізаторами або інгібіторами. Їх кількість вимірюється в мілі – і мікрограмах. Проте, при дефіциті вітамінів можуть виникати досить неприємні розлади, як і при їх надлишку. Про вітаміни при вагітності  по триместрах розглянемо далі.

Вітаміни при вагітності

Чим небезпечний дефіцит вітамінів і мінералів малюку:

недоношеність;

мимовільний викидень і мертвонародження;

рахіт і анемія.

затримка внутрішньоутробного розвитку;

вроджені вади;

низька вага при народженні (менше 2,5 кг) і морфофункціональна незрілість;

затримка нервово-психічного розвитку.

Майбутній матусі:

анемія;

підвищення артеріального тиску;

проблемна вагітності і пологів;

карієс, втрата зубів і остеопороз;

інфекційні та інші ускладнення;

кровотеча під час пологів;

підвищена материнська смертність.

Вітаміни при вагітності в перший триместр

У перші три місяці вагітності потреба жінки в більшості поживних речовин мало відрізняється від потреби, яка була до настання вагітності. Однак деякі компоненти раціону є в цьому відношенні винятком.

Фолієва кислота – це вітамін B9, необхідний для росту і розвитку кровоносної та імунної систем майбутньої дитини.

Навіщо приймати? Фолієва кислота необхідна для правильного та швидкого поділу клітин. Вона забезпечує передачу інформації на генному рівні. Одночасно з цим сприяє формуванню повноцінної плаценти, виключаючи можливість викиднів і завмерлої вагітності. Підвищена потреба у вітаміні В9 відчувається в цьому терміні і швидко зростаючої плаценти. На 2-4 тижні вагітності відбувається закладання нервової трубки, з неї формується головний мозок. Відсутність фолієвої кислоти в організмі матері може призвести до важких ускладнень у плода, аж до недорозвинення головного мозку.

Недолік даної речовини може стати причиною анемії, яка розвивається на 2-3 місяці вагітності. Так як фолієва кислота бере участь в синтезі гемоглобіну, який розносить по організму кисень. У свою чергу недолік кисню негативно позначається на організмі матері і ще гірше на стані плода.

Тому в перші 12 тижнів вагітності необхідно збільшити добову дозу фолієвої кислоти на 400 мг, тобто в два рази по відношенню до фізіологічної норми.

Важливі поради про фолієву кислоту:

Продовжуйте прийом фолієвої кислоти до кінця першого триместру вагітності.

Включіть в раціон продукти, багаті цим вітаміном: шпинат, спаржа, морква, гарбуз, диня, сир, абрикоси, авокадо, салат-латук, бобові.

Залізо є важливим мікроелементом, який доставляє додатковий кисень еритроцитам Вашої крові.

Залізо краще засвоюється з вітаміном С. Радимо поєднувати злакові з фруктами, а м’ясні страви – зі свіжими овочами та зеленню.

Навіщо приймати? Залізо необхідно Вашому організму, щоб уникнути слабкостей, підвищеної стомлюваності, дратівливості і загального нездужання.

Продукти, які варто включити в раціон: червоне м’ясо, рибу, яйця, сухофрукти, цільнозернові каші і хліб, овочі із зеленим листям.

Перед прийомом харчових добавок, що містять залізо, проконсультуйтеся з фахівцем.

Вітамін В6 (піридоксин) допоможе подолати ранкову слабкість і нездужання, які дуже часто турбують жінок в першому триместрі вагітності.

Вітамін В12 (кобаламін) і йод мають особливе значення в цей період, коли закладаються і формуються внутрішні органи майбутньої дитини. Потреба у вітаміні В12 при вагітності збільшується з 3 мг на добу, що було до її настання, до 4 мг на добу. Здавалося б, збільшення незначне, але саме одного міліграма може виявитися недостатньо.

Вітаміни при вагітності в другому триместрі

Другий триместр вагітності відрізняється помітним прискоренням зростання плоду, тому зростає і навантаження на організм матері. Зростаючі енерговитрати і необхідність забезпечувати пластичними матеріалами плід, що розвивається збільшують потребу жінки в багатьох мікроелементах і вітамінах.

Потреба в залозі зростає в зв’язку з необхідністю забезпечувати посилення процесів кровотворення, а вітамін С необхідний для поліпшення засвоєння заліза, що надходить з їжею.

Аскорбінова кислота (вітамін С) – сильний антиоксидант і консервант. Збагачує органи глікогену, зменшує проникність судинних стінки, попереджає виникнення алергія, регулює функцію печінки і підшлункова залоза, сприяє згортанню крові, покращує опірність організм інфекції.

Роль цього вітаміну С обумовлена його участю у багатьох окисно – відновних реакціях, а також в біосинтезі спеціальних білків сполучної тканини: колагену і еластину – опорних компонентів хрящів, кісток, стінок судин.

При надлишку вітаміну С лікарі констатують збільшення захворювань нирок і пов’язаних з ними гестозів. У той час як мати посилено харчується вітаміном С, рівень цього ж вітаміну знижується в крові новонародженого і викликає загрозу «кровоточивості».

Основним джерелом аскорбінової кислоти є свіжі овочі, фрукти, ягоди, зелень. Особливо багаті цим вітаміном ягоди шипшини, чорної смородини, червоний перець, лимони та апельсини (від прийому цитрусових вагітним слід відмовитися, так як вони підвищують ймовірність алергії у мами і малюка).

Непогане джерело аскорбінової кислоти – капуста, в тому числі квашена. Свіжі яблука і картопля бідніші аскорбіновою кислотою, причому при зберіганні вміст в них вітаміну С сильно знижується. Сушені і консервовані фрукти, як правило, практично позбавлені аскорбінової кислоти.

Обмінні процеси плода вимагають безперебійного надходження вітаміну А.

Слід зауважити, що в другому триместрі не всі мінерали і вітаміни при вагітності  повинні надходити в організм матері в підвищених дозах. Точніше було б сказати, що дози більшості вітамінів і мінеральних речовин повинні бути спеціально розраховані з урахуванням особливостей цього періоду вагітності.

Вітамін D – біологічно активна речовина, яка підтримує нормальний перебіг обміну кальцію і фосфору в організмі.

Навіщо приймати? Важливими є вітаміни при вагітності, особливо в останньому триместрі, так як забезпечують профілактику рахіту у дитини – правильний розвиток кісткової системи, а також нормалізують діяльність центральної нервової системи, активізують роботу статевих, щитовидної, паращитовидної залоз. Щоденна доза цього вітаміну повинна становити для вагітних 500 МО.

Джерелами вітаміну D є продукти тваринного походження: риб’ячий жир, печінка тріски, атлантичного оселедця. Трохи менш багаті кальциферолами курячі яйця і вершкове масло.


Check Also

Що таке коронавірус – ознаки захворювання, ефективні рекомендації

Коронавіруси – це родина  вірусів, які можуть викликати звичайну застуду, важкий гострий респіраторний синдром (SARS) …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *