Home / Діти / Відхаркуючі засоби, муколітичні та протикашльові

Відхаркуючі засоби, муколітичні та протикашльові

Звичайно ж, хворіти ніхто не любить і не хоче. Тому з будь-якою недугою ми намагаємося розпрощатися якомога швидше, ну а якщо хвороба здолала улюбленого малюка – і поготів. Про відхаркуючі засоби, муколітичні для дітей піде мова в цій статті.

Відхаркуючі засоби – необхідність правильного підбору препарату

Відхаркуючі засоби, муколітичні та протикашльові

Найбільш поширеним симптомом при безлічі хвороб є грудний кашель. Він може виникати при інфекційно-запальних захворюваннях респіраторної системи: бронхітах, застудах, трахеїтах, пневмонії.

При захворюваннях дихальних шляхів у малюків педіатри, як правило, рекомендують застосування лікарських засобів, які або розріджують мокротиння, або покращують її відділення або ж просто усувають кашель. До них відносяться як натуральні, так і синтетичні засоби.

При виникненні кашлю у дитини його слід негайно показати педіатру, який допоможе точно встановити діагноз і порекомендує необхідне лікування. Призначати малюкові той чи інший препарат самостійно не можна, оскільки самолікування може бути згубним для здоров’я. Особливо це стосується малюків грудного віку. Неправильний підбір ліків, невірне дозування можуть не тільки не полегшити стан малюка, але і посилити його.

Відхаркуючі засоби – класифікація засобів від кашлю для дітей

Всі медикаменти для лікування захворювань дихальної системи можна розділити на три види: муколітичні (муколітики);

відхаркуючи засоби;

протикашльові.

Розглянемо докладніше кожен із них.

Відхаркуючі засоби. Муколітики

Муколітичні призначають дітям при продуктивному кашлі з густою,  важковідділяючою в’язкою мокротою. Ці ліки впливають на еластичність і в’язкість слизу, розріджують мокротиння, усувають живильне середовище для його розмноження.

Ці препарати, в свою чергу, також діляться на два підвиди:

прискорюють виділення мокротиння;

скорочують утворення слизу.

Найбільш ефективними і поширеними муколітиками для дітей є такі препарати.

«Ацетилцистеїн». Ці ліки зменшують тяжкість запального процесу. Випускається у вигляді білого кристалічного порошку, добре розчиняється у воді. Призначається малюкам старше 2 років у всіх випадках захворювань з накопиченням в бронхіальному дереві та верхніх дихальних шляхів в’язкого і густого мокротиння;

«Амброксо». Аналоги засоби – «Флавамед», «Халіксол», «Амбробене», «амброгексал», «Лазолван». Показаний хлопцям старше 2 років у вигляді сиропу для лікування захворювань дихальних шляхів, що супроводжуються мокротою;

«Флуімуціл». Призначається при трахеїтах, бронхітах, пневмонії, абсцесі легенів, ларинготрахеїтах, що супроводжуються виділенням мокроти. Призначають хлопцям старше 2 років. При наявності в’язкого мокротиння в бронхах необхідна комбінація прийому всередину гранул і інгаляції;

Це важливо знати! Діткам до 2-х років давати муколітики заборонено, оскільки ризик побічних ефектів перевищує потенційні переваги. Вперше заборону на це наклали порівняно недавно – в 2010 році у Франції, де було доведений негативний вплив муколітиків на здоров’я дітей. Тільки у виняткових випадках за життєвими показаннями деякі муколітики (наприклад, «Флуімуціл») можуть призначатися для лікування кашлю дітям до року. Як правило, таким крихтах ліки дають у вигляді розчину з ложечки або пляшечки для годування.

В інших же випадках малюкам, які не досягли дворічного віку, призначають традиційне немедикаментозне лікування: промивання носика, пиття, зволоження повітря в приміщенні.

Зверніть увагу! Муколітики не можна давати при сухому кашлі, який супроводжує грип або ГРВІ.

Відхаркуючі засоби

Відхаркуючі засоби  в переважній більшості представлені засобами рослинного походження. Вони стимулюють відходження мокроти з дихальних шляхів.

Умовно всі відхаркуючі засоби  можна розділити на 2 типи:

Рефлекторної дії. Ці ліки здатні подразнювати слизову оболонку травного тракту, що, в свою чергу, збуджує блювотний центр в головному мозку. В результаті цього блювоти не виникає, але зате в дихальних шляхах підвищується вироблення слизу, посилюється перистальтика мускулатури бронхів. Результатом цих процесів є полегшення відхаркування;

Прямої резорбтивної дії. Ці засоби, в незмінному в травному тракті, викликають подразнення слизової бронхів, що підсилює секрецію рідкого мокротиння.

На відміну від муколітиків, відхаркуючі засоби дозволено давати дітям до досягнення ними дворічного віку (і навіть немовлятам) для лікування бронхітів і інших захворювань дихальних шляхів.

Серед представлених на нашому ринку відхаркуючих препаратів лідирують такі.

«Мукалтин» (екстракт алтея). Трава алтея сприяє стимуляції перистальтики бронхіол і розріджує бронхіальний секрет. Призначається «Мукалтин» діткам старше одного року. До досягнення п’ятирічного віку малюкам слід розчиняти таблетку препарату в третині склянки кип’яченої водички;

Сироп кореня солодки. Цей рослинний препарат призначають малюкам з перших місяців життя. Він надає не тільки відхаркуючу, а й протизапальну і противірусну дію. Дуже важливо правильно дотримуватися дозування;

«Геделік». Це сироп на основі екстракту листя плюща, який не містить спирту. Застосовується для лікування гострих респіраторних захворювань і полегшення симптомів запальних захворювань бронхів. «Геделікс» дозволений навіть дітям молодше одного місяця;

«Пертусин». Цей комбінований препарат, що володіє відразу трьома властивостями: відхаркуючими, муколітичними і протикашльовими. Рекомендують його як дорослим, так і дітям при захворюваннях легенів і дихальних шляхів, що супроводжуються утворенням в’язкого важковідходячого мокротиння. «Пертусин» випускається у вигляді сиропу і має приємний солодкий смак, який дуже подобається малюкам.

Зверніть увагу! При прийомі муколітиків і відхаркуючих ліків слід частіше, ніж зазвичай, давати малюкові рідину. Це може бути домашній компот, сік, морс, неміцний чай або настій.

Відхаркуючі засоби. Препарати від кашлю

Ці засоби призначають дітям і підліткам при непродуктивному, сухому кашлі, який порушує сон і апетит, а тому негативно впливає на розвиток дітей. Якщо кашель сухий, його слід спочатку перевести у вологий, а лише потім приймати відхаркуючі або муколітичні ліки.

Також при непродуктивному кашлі у дитини педіатр може призначати комбіновані засоби, які надають і відхаркуючий, і протикашльовий ефект.

«Гербіон». Сироп на основі подорожника призначають дітям при сухому кашлі. Препарат з первоцвітом рекомендують дітям з продуктивним (вологим) кашлем. «Герб» дозволений крихтам старше дворічного віку;

«Синекод». Цей препарат блокує центр в мозку, не надаючи при цьому гнітючої дії на дихальний центр. Призначається тільки при сухому кашлі. Випускаються ліки у вигляді сиропу і крапель і дозволяється малюкам старше 2 місяців; «Стоптусин». Призначається при інфекційно-запальних захворюваннях для усунення сухого виснажливого кашлю у дітей. Препарат, виготовлений в Ізраїлі, дозволений діткам старше 6 місяців.

«Стоптусин» чеського виробництва можна застосовувати тільки малюкам, відсвяткувати один рік. Випускається у вигляді крапель, які можна розчиняти в чаї, соку або компоті. Ці ліки не призначається при продуктивному кашлі.

Це важливо! Муколітичні та відхаркуючі засоби  не можна самостійно комбінувати з протикашльовими засобами. Це, звичайно ж, не весь перелік лікарських засобів, і вибрати з десятків варіантів, які підходять саме вашому малюкові ліки просто неможливо.


Check Also

Малюнки по клітинкам для дітей. Цікава підбірка схем

Дітей буває складно здивувати, але це не означає, що зробити це неможливо. І після цілого …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *