Здоров’я і краса зубів – заповітна мрія багатьох. Володарем білосніжної усмішки не так-то й просто бути. Необхідно ретельно дотримуватися гігієни порожнини рота, дотримуватися здорового способу життя, періодично відвідувати стоматолога. Від природи наші зуби не є білосніжними. У кожної людини колір зубів унікальний, проте завжди коливається в діапазоні кольору слонової кістки. Такий вважається натуральним і здоровим. Якщо ви не прихильник штучного відбілювання зубів з метою роздобути дійсно голлівудську, перлинно-білу посмішку, то вам знадобляться поради про те, як зберегти, а часом і відновити природну білизну зубів.
Чому може знадобитися відбілювання зубів?
Якщо ваша усмішка не відрізняється особливою білизною, не слід тішити себе марними очікуваннями. Домашніми методами відбілювання зубів можна лише злегка, досягти перлової білизни якщо і можна, то в кабінеті стоматолога.
Якщо перед вами стоїть завдання підручними засобами усунути зубний наліт, це посильне завдання. Однак якщо ви завзятий курець або любитель кави, якщо в силу будь-яких інших причин на зубах є камінь або вони стали стійкого мутного кольору, то відновити природну красу можна вже лише за допомогою професійних медичних послуг.
Для того щоб не виникало подібної проблеми зуби спочатку вимагають відповідального підходу до гігієни. За яких обставин колір зубної емалі з привабливої слонової кістки перетворюється в жовтувато-сірий?
Неякісна гігієна порожнини ротика. З дитинства батьки вчили нас чистити зуби двічі на день і полоскати рот після кожного вживання їжі. Якщо перша частина цієї звички вкорінюється, то про другу більшість з нас зазвичай забуває. Для того щоб зуби не виявлялися середовищем скупчення і розмноження хвороботворних бактерій, для того щоб усунути залишки їжі, які утворюють протягом дня зубний наліт, настійно рекомендується після кожного вживання їжі споліскувати рот проточною водичкою або спеціальним ополіскувачем, використовувати жувальну гумку для відновлення кислотно-лужного балансу в роті. Вранці ж і ввечері, під час основних гігієнічних процедур необхідно використовувати не тільки зубну щіточку і пасту, підібрану відповідно до індивідуальних потреб, але і ополіскувач для зубів, зубну нитку, скребок для поверхні язика. Лише комплексний підхід до очищення порожнини рота дозволить зберегти здоров’я і красу зубчиків. Одна процедура чищення зубів має займати не менше 5-7 хв.
Шкідливі звички. Марно розраховувати на збереження природної привабливості зубної емалі, якщо ви є завзятим курцем або кофеманом. Після кожного вживання кави чи солодощів, продуктів, що відрізняються фарбуючими якостями, на зубах залишається незначний наліт, речовини, що містять барвник. Кислі продукти і газовані напої також відрізняються несприятливим, руйнівним впливом на зубну емаль. Регулярність звички унеможливлює постійне споліскування зубів – марно пропонувати курцеві використовувати еліксир для порожнини рота після кожної викуреної сигарети. Як результат через місяці і роки спостерігається потемніння емалі.
Вікові та інші індивідуальні особливості. Зуби жовтіють з плином років, поряд з тим як на нашому здоров’ї і зовнішньому вигляді відображаються множинні негативні впливи зовнішнього середовища. З віком емаль на зубках стає тоншою і прозорішою, і внутрішній шар, званий дентином, виглядає темніше. Серед усього іншого організму може не вистачати кальцію і фосфору, що також відрізняється на стані емалі.
Підготовка до відбілювання зубів
Процедура по відбілюванню зубів відрізняється здатністю пошкодити емаль. Не рекомендуються відбілювання зубів особам, чия зубна емаль слабка і болюча. Але і при загальному здоровому вигляді емалі перед початком відбілюючих процедур рекомендується її дещо зміцнити.
Для зміцнення зубної емалі рекомендується дещо скоригувати раціон свого харчування, а також використовувати трав’яні екстракти. Почніть з того, що проконсультуйтеся з діагностом про зміст кальцію і фосфору у вашому організмі. Можливо знадобиться профільна діагностика, а можливо буде достатньо профілактичного курсу вітамінів. Такі знаходяться у вільному доступі в аптечних мережах, тривалість профілактики може становити 2-3 тижні.
У раціон харчування, насамперед, включіть більше фермерських молочних продуктів. Сир, натуральні йогурти і сири – це джерело кальцію, калію, магнію, заліза, вітамінів А, В і D. Речовини, що містяться в молочних йогуртах, нейтралізують кількість сірководню, забезпечують рН-баланс в порожнині рота. Тверді сири підвищують концентрацію кальцію в зубній емалі, збільшують об’єм слини, що перешкоджає розвитку карієсу і запаленню ясен. У молочних продуктах містяться фосфати і солі кальцію, кальцій і казеїн, молочна кислота. Ці речовини беруть участь в утворенні кісткової тканини, сприяють відмінному функціонуванню нервової системи і утворенню гемоглобіну в крові.
Якщо ви хочете зміцнити зубну емаль за рахунок продуктів харчування, налягайте на зелень. Селера і петрушка здавна славляться своїм благотворним впливом на зуби. Петрушка і зелена цибуля володіють природною бактерицидною, освіжаючою дією, їх сік проникає у важкодоступні місця, відбілює зуби, видаляє наліт, забезпечує зміцнення і масаж ясен. Волокниста природа селери вимагає більше часу на жування, що гарантує знову-таки секрецію слини і масаж ясен, здоров’я яких є невід’ємною частиною здорової міцної емалі. До складу зелені входять важливі не тільки для зубів, але і для всього організму вітаміни групи В, а також Е, А, С, мінерали калію, кальцію, магнію, йод, натрій, фосфор, залізо, бета-каротин і фолієва кислота.
Для тих, хто овочам воліє фрукти та горіхи, буде корисно знати, що полуниця, мигдаль і кешью незамінні для здоров’я зубів. Вони ж забезпечують природний відлущуючий ефект, сприяють усуненню бактерій у ротовій порожнині.
Особливої уваги заслуговують вітаміни D і К в щоденному раціоні харчування. Риб’ячий жир, риба, жовток яйця (будучи джерелами вітаміну D), хрестоцвіті овочі, різні сорти капусти (будучи джерелами вітаміну К) прекрасно підходять для зміцнення і, можливо, повторної мінералізації емалі зубів.
Міцність зубної емалі залежить від вмісту в ній фтору. Постачання таким забезпечують фтористі зубні пасти, проте зловживати і застосовувати їх безконтрольно не рекомендується. Надлишок фтору в організмі нічим не краще його недоліку.
Відбілювання зубів трав’яними і фруктовими екстрактами
Це смачний і приємний спосіб відбілювання зубів. Застосовуються відвари трав, маски з м’якоті і шкірки фруктів:
яблуко – натріть на дрібній тертці яблуко і розмістіть на поверхні зубів; через 5-7 хв. можете проковтнути вміст, а порожнину рота прополоскати проточною водичкою; користь полягає у впливі яблучної кислоти;
цедра лимона – зніміть з лимона шкірку і білою (“виворітною”) її стороною натріть зуби, через 5-7 хв. ретельно прополощіть рот; тим же принципом дії володіє і лимонний сік, однак він більш концентрований і руйнівний у своєму впливі;
відвар шавлії – відваром рекомендується полоскати рот, а гущею протирати самі зуби;
зелень лакриці – свіжозібраним листям лакриці рекомендується натирати зуби і ясна, через час споліскувати; дуже ефективний засіб для відбілювання зубів, зміцнення ясен, загоєння ранок в роті і профілактики пародонтозу.
Відбілювання зубів: кому краще не експериментувати вдома?
Відбілювання зубів не сама безневинна процедура, здійснюється вона професіоналом або ж вдома. Вплив виявляється на зубну емаль, і хоч воно відрізняється різною інтенсивністю і агресивно в більшій чи меншій мірі, але емаль має властивість стоншуватися і пошкоджуватися. Таким чином, зловживання різновидом відбілюючих процедур може завершитися протилежним очікуваному ефектом. Існує кілька категорій людей, яким відбілювання зубів (у всякому разі, самостійне, вдома) не рекомендується.
Насамперед, це особи, чия емаль відрізняється підвищеною, болісною чутливістю. Судити про це легко – якщо ви відчуваєте біль і дискомфорт при зіткненні зубів з холодним або гарячим, солодощами, якщо ваш стоматолог призначає вам зубну пасту для чутливої емалі, то відбілювання її вдолма краще не вживати.
Також відбілювання зубів не рекомендується тим, у кого стоять коронки, імпланти, пломби на передніх зубах. Нюанс відбілюючих процедур полягає в тому, щоб торкнулися вони всіх зубів, але не коронок, імплантів, пломб.
Ще одним показником того, що відбілювання зубів вдома буде не ефективним, виявляється наступний тест – порівняйте відтінок своїх зубів з листом білого паперу. Якщо емаль здається більш сіренькою, ніж жовтою, то причина тому всередині зубів (наприклад, прийом тетрациклінових антибіотиків в дитинстві). Якщо ж емаль відрізняється жовтизною, то причина, найімовірніше, криється в зовнішніх впливах, скупченні нальоту і існує сенс в домашньому відбілюванні.
Домашні методи відбілювання зубів відрізняються рядом побічних дій:
травматизація ясен абразивними речовинами, як сода чи вугілля;
роздратування твердих і м’яких тканин кислотою і перекисом, якщо такі були включені в рецептуру народного засобу;
протипоказані при наявності карієсу і захворюваннях пародонту, ерозивних уражень зубів та аномалій прорізування зубів.