Home / Дозвілля / Вербна неділя 2020 року – підбірка цікавих традицій, історія

Вербна неділя 2020 року – підбірка цікавих традицій, історія

12 квітня на нас очікує одне з найвеселіших, цікавих і сакральних весняних свят – Вербна неділя 2020. Чим же воно таке знамените і за що його люблять дорослі і діти? А також про те, що можна, а що не можна робити в Вербну неділю 2020 року, читайте далі.

Вербна неділя 2020: сакральна історія свята

Вербна неділя 2020 року – підбірка цікавих традицій, історія

Вербну неділю, в народі також називають Вербниця, Вербна неділя випадає на шосту седмицю (тиждень) Великого Посту. Дата свята щороку змінюється. Тому, щоб вирахувати, якого числа Вербна неділя, необхідно знати дату Пасхи.

У 2020 році Вербну неділю парафіяни православної церкви відзначають 12 квітня, рівно за тиждень до Великодня. Католики відзначають Вербну неділю 5 квітня 2020 року.

У християнській традиції свято має назву Вхід Господній в Єрусалим, «тиждень Квітний» (від грец. «Ваіа» – пальма»). Згідно з Євангелієм, Вербна неділя пов’язана з важливою подією із життя Христа.

Напередодні завершення Великого посту Ісус Христос попрямував до Єрусалиму для святкування великого свята Пасхи. Відбувалося це приблизно в Х столітті. Супроводжувати Христа зголосилися всі його учні і численні послідовники. Тому незабаром Він наближався до воріт Єрусалима під урочисті вітання ізраїльтян, котрі виголошують Ісуса Месією.

Коли Спаситель разом зі своїми апостолами наблизився до Єрусалиму, він побачив прив’язаного неподалік осла. Христос попросив привести тварину до нього. Учні встелили спину осла своїм одягом, і Спаситель сів на нього верхи. Ісус тріумфально в’їхав до міста, а мешканці Єрусалиму, які дізналися про чудесне воскресіння Лазаря, вітали його пальмовими гілками.

У християнських храмах на честь цієї події почали освячувати гілки дерев ( «виття», «пальма»). Тому церковна назва свята – «седмиця Квітна», а неділя – «Квітконосна». У православних церквах України, Білорусі в цей день прийнято освячувати вербові гілки (вербу).

Щоб підтвердити свою повагу, вони тримали в руках гілки пальми, але раніше, таким чином, зустрічали тільки високопоставлених осіб і царів. Дізнавшись про це, влада Єрусалиму і церковнослужителі занепокоїлися, і задумали погубити незваного гостя.

Буквально через пару днів підмовлений і підкуплений властями народ вже люто вимагав розп’яття Христа, не погоджуючись врятувати Його. Відправивши на розп’яття злодія Варнаву. Таким чином, всі християни відзначають трагічне свято зради і грішної природи людства, що не зуміла оцінити святість і жертовність Великого Бога.

У той же час, свято є радісним святом, адже через три дні після розп’яття Ісус Христос воскрес і оголосив учням про безцінний дар спасіння всіх грішних душ.

З поваги до подібних трагічних подій церква передбачає посилення Великого посту за тиждень до Великодня. Цей час називається вербним тижнем. Крім цього, Вербна неділя супроводжується безліччю слов’янських звичаїв і традицій, що залишилися з часів хрещення Русі.

Язичницьке значення Вербної неділі

Ми вже знаємо, що Вербна неділя 2020 року – це велике церковне свято. Однак в дохристиянські часи цій даті приділялося менше уваги, ніж сьогодні. Наші предки відзначали його як день вшанування Дерева життя, символу вічності.

А верба в давнину вважалася чарівним і сакральним деревом, на якому відпочивали добрі духи-душі. Також верба є символом весни, пробудження природи і Весняного рівнодення. Обряд биття вербою приносить людині здоров’я, щастя, благополуччя, дарує йому силу і красу. Про нього ми і розповімо докладніше.

Вербна неділя 2020. «Не я б’ю – верба б’є», – головні традиції Вербної неділі

Традиції та обряди Вербної неділі приємні і позитивні. Вранці 12 квітня обов’язково необхідно сходити до церкви на богослужіння, де освячують вербові гілки. Згідно з народним звичаєм, після церкви висаджують кілька вербових гілочок біля будинку або на городі.

Решту – заносять в будинок і ставлять біля ікон. Також цікавим є обряд жартівливого биття вербовими гілками. Якщо хтось із ваших близьких пропустив службу в церкві, його необхідно легенько вдарити освяченою вербою.

Супроводжується цей ритуал такими словами: «Не я б’ю, верба б’є. Пасха не далечко, червоне яєчко!» Також в цей день молоді люди бажають один одному «бути великим, як верба, здоровим, як вода і багатим, як земля!» Після ритуалу биття гілочки верби не викидають, а ставлять на почесне місце під іконами.

Вербна неділя 2020. Що можна робити на Вербну неділю?

У це свято слід давати милостиню і допомагати нужденним. Вербна неділя – сакральне весняне свято, тому в цей день дозволяється пересаджувати кімнатні рослини. Вважається, що вони будуть залучати в будинок достаток і благополуччя.

12 квітня ще триває Великий піст, проте меню на Вербну неділю різноманітніше, ніж зазвичай. Так, віруючим дозволяється вживати в їжу рибу, ікру, рослинне масло, рибні пироги (рибники). Дозволено трохи червоного вина.

За старих часів на честь свята молодь збиралася на гуляння, водила хороводи, хлопці і дівчата били одне одного вербою. Сьогодні розваги можна вибирати будь-які – активний відпочинок на природі, настільні ігри, вечірки і фотосесії в етно стилі. Також рекомендуємо до перегляду багатосерійний фільм «Вербна неділя». Краща ідея для свята – провести час в колі рідних і близьких, в молитві або духовних роздумах.

Вербна неділя 2020. Що не можна робити на Вербну неділю?

Великдень і Вербна неділя 2020  року – великі релігійні свята, в які не можна займатися важкою фізичною працею і домашніми справами: пранням, прибиранням, шиттям.

Церква намагається багатьох, хто приходить в цей день на службу направляти на шлях істинний. Іноді Вербна Неділя 2020   настільки сильно діє на людину що позбавляє її від порочних думок.

Сьогодні знаючи, що можна і що не можна робити в Вербну Неділю в 2020 році, можна не робити помилок. Якщо у вас є якісь питання або сумніви, то можна звернутися до священика. Що не можна робити в це свято:

Якщо ви дотримуєтеся посту, то варто продовжувати це робити. Ніякого алкоголю, м’яса і продуктів тваринного походження. Дозволяється тільки риба.

У такі дні категорично забороняється займатися собою. Тобто ви не розчісуєтесь, не ходите в салони краси і так далі. Свято присвячене Спасителю, тому будь-які надмірності недоречні. Потрібно навчитися цінувати прості радощі. Що можна робити, а що не можна в Вербну Неділю в 2020 році знають не всі.

Робити щось по дому категорично забороняється. У цей список входить прибирання, приготування якихось складних страв і так далі. Якщо ви хочете організувати святкову вечерю, то готуйте все за день. Приділіть час рідним і близьким, спілкуйтеся з усіма або просто відпочивайте.

Категорично заборонено відвідувати кладовища, а тим більше забиратися там. Якщо в цей день призначені похорони то замість квітів і вінків краще використовувати букети верби.

Агресивна поведінка, не можна сваритися, шуміти, скандали та інші інтриги заборонені. Вам потрібно повністю очиститися і бути готовим до зустрічі свята.

Під забороною – польові роботи і садівництво (крім пересаджування кімнатних рослин).

Вербна неділя 2020. Чарівні і цілющі повір’я Вербної неділі

Освячена верба здавна вважалася лікувальною. Якщо у людини боліла спина, її били вербою, примовляючи:

Верба, верба, вербичка,

Золота вербичка.

А я вербою похлеще,

І скажу прислів’я:

Верба, дай, здоров’я!

Також гілками верби виганяли на перше пасовище худобу. Це захищало тварин від пристріту і всіляких хвороб.

Романтичне повір’я на Вербну неділю. Якщо в цей день подумати про кохану людину, він незабаром з’явиться поруч.

Магічне повір’я на Вербну неділю. Якщо загадати в цей день бажання, то воно, рано чи пізно, збудеться.

Сакральне повір’я на Вербну неділю. Якщо вранці цього дня вбити в стіну кілочок верби, це допоможе позбавитися від страхів і нерішучості.

Вербна неділя 2020. Народні прикмети на Вербну неділю

Народні спостереження за природою принесли нам величезну кількість прикмет, що стосуються погоди і врожаю.

Тепла і суха погода на Вербну неділю – до хорошого урожаю фруктів.

Вітер – до прохолодного літа.

Раптовий мороз – до багатого врожаю зерна.

Також в народі спостерігали за кількістю розпущених на вербі «сережок». Якщо їх багато, то урожай буде на славу.

Вербна неділя 2020. Як відзначають Вербну неділю в інших країнах світу?

З подібним святом пов’язано безліч різних прикмет, що стосуються в основному врожаю і погоди. Вважалося, що для достатку і благополучного життя молодят теща повинна була прийти в гості на Вербну неділю і подарувати зятеві і дочці різні подарунки.

Болгари святкую подібне свято під назвою «Лазарева субота». Відзначаючи це свято, потрібно наламати гілочок верби і, співаючи веселих пісень, ходити з ними навколо будинків. Після настання півночі, молоді люди починали ходити по домівках і бити господарів гілочками верби, бажаючи їм здоров’я і інших благ.

Білоруси відзначали Вербну неділю випічкою святкових хлібців. При цьому в один хлібець слід обов’язково покласти монетку. Хто отримає незвичайний хлібець з монеткою, той буде щасливим, багатим і щасливим протягом усього року. Якщо ж він попадався незаміжньої дівчини, вона могла очікувати швидкого одруження в наступаючому році.

В інших країнах, де проживає слов’янський народ, також існує чимало різноманітних звичаїв і обрядів, пов’язаних зі святкуванням Вербної неділі. Примітно, що до хрещення Русі слов’яни святкували в цей час пробудження природи від зимового сну. Тому до введення християнських свят слов’яни святкували це весняне свято з першим деревом, яке оживає після зимівлі, яким виступала верба.

У багатьох слов’янських країнах збереглася також стара легенда про вербі, яка спочатку мала обличчя жінки. Ця жінка була дуже красивою і багатодітною. Тому одного разу жінка загордилися і почала хвалитися перед Землею-Матір’ю про свою перевагу в плані плодючості.

Розгнівана богиня не стерпіла подібної глузування і звернула нахабну жінку в дерево. У зв’язку з цим багато віщунів і практикують старі змови і методи лікування. Рекомендують бездітним жінкам вживати освячені вербові бруньки  в день святкування Вербної неділі.

Хоча більшість сучасних людей сповідують християнську віру, не втрачають актуальності легенди про цілющі і очисні властивості верби. Також вона вважається дієвим засобом від пристріту.. Вербою захищають від недоброго ока домашню худобу, а також роблять обереги від поганих сусідів. Існує велика кількість різних магічних обрядів, що проводяться в день Вербної неділі.

До революції на Русі популярними були на це свято човнові катання по озерам і річкам. Також люди влаштовували святкові заїзди карет з молодицями по території площі, що багато в чому нагадувало сучасні паради наречених.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *