Вербна неділя 2019 – відзначається 21 квітня. Дата щороку змінюється в залежності від дня святкування Пасхи. Свято відзначається за тиждень до Великодня.
Вербна неділя 2019. Як святкувати Вербну неділю
Назва свята Вербна неділя походить від звичаю освячувати в цей день в церкві гілки верби. Вони символізують пальмові гілки, якими іудеї вітали Ісуса в Єрусалимі. В Україні пальми не ростуть, тому їх замінили вербовими гілками. Верба – перша рослина, яка розквітає навесні. Вона уособлює пробудження природи після зимового сну і відродження нового життя.
Підготовка до свята починається за кілька днів. Люди зрізають гілки верби і ставлять у будинку в воду, щоб вони розпустилися.
Святкування Вербної неділі починається ввечері в суботу. У церквах проходять богослужіння і освячення верби.
У неділю в церквах також йде служба, і священики кроплять вербові прутики святою водою.
Після служби люди приносять освячені гілки додому, кладуть їх біля ікон і зберігають в цьому місці протягом року. Для залучення сили, здоров’я і достатку легенько шмагати по спині вербними прутами членів сім’ї.
Господині готують святкові обіди або вечері. Вербна неділя випадає на Великий піст. У цей день забороняється їсти м’ясо, яйця, молочну продукцію, але дозволяється вживати в їжу рибу і трохи червоного вина.
Вербній неділі передує свято Лазарева субота. У цей день Ісус Христос звершив велике чудо – воскресив праведного Лазаря. Після Вербної неділі починається Страсна седмиця – тиждень перед Великоднем, яка присвячена спогадам про останні дні земного життя Ісуса Христа.
Вербна неділя 2019. Історія свята
Свято Вхід Господній в Єрусалим встановила християнська церква в Єрусалимі в IV столітті. На Русі він виник в X столітті і отримав назву Вербна неділя.
Свято вербна неділя 2019 присвячене урочистому входу Ісуса Христа в Єрусалим перед Великоднем в 33 роки. Після того, як Христос воскресив Лазаря з Віфанії, чутки про Нього поширилися по багатьом містам. Він в’їхав в Єрусалим на віслюку в супроводі апостолів.
За традицією ті, хто в’їжджав в місто на коні, несли війну, а в’їжджали на віслюку – мир. Іудеї побачили в Ісусі нового правителя – царя. Вони обсипали шлях Христа квітами, пальмовими гілками, клали біля його ніг одяг.
Але Господь йшов до Єрусалиму не для земної влади, а на мученицьку смерть в ім’я спокутування гріхів людства. Через п’ять днів цей же натовп кричав: «Розіпни Його …!».
Існує язичницька версія походження Вербної неділі, згідно з якою прообразом свята стало давньослов’янське свято Вербохлест. Воно було присвячено родючості, живучості та силі волі, які ототожнювала верба. У цей день влаштовувалися масові гуляння.
Хлопці в жартівливій формі били дівчат вербою. Вважалося, що такий ритуал сприяє продовженню роду і появи здорових і сильних спадкоємців. Також в цей день били вербовими прутиками домашніх тварин, щоб вони росли здоровими.
Вербна неділя 2019. Традиції та обряди
З Вербною неділею пов’язано безліч традицій і обрядів. Вони спрямовані на залучення здоров’я, багатства, добробуту, вдале заміжжя, щасливе материнство.
Сучасні традиції
Віруючі люди готуються до Вербної неділі завчасно. За кілька днів до свята вони зрізають молоді гілки верби, заносять їх у будинок і ставлять у воду, щоб вони розпустилися. Вибирати варто незіпсовані дерева, де немає дупла, зламаних або сухих пагонів. Не рекомендується використовувати вербу, яка росте біля кладовища або водойм. Згідно з повір’ям, на ній може відпочивати нечиста сила.
Святкування Вербної неділі починається в суботу ввечері. У церквах проходить всенічне богослужіння. На богослужінні священики читають Євангеліє, 50 псалом і кроплять вербові прутики святою водою. Парафіяни стоять з гілочками і запаленими свічками до кінця служби. У неділю проводиться Літургія Іоанна Златоуста і знову проходить освячення верби.
Освячені гілки люди приносять додому і кладуть біля ікон. Існує традиція легенько вдаряти ними дітей і дорослих членів сім’ї, примовляючи при цьому: «Не я б’ю, верба б’є!» Або «Верба хлест, бий до сліз!». Люди вірять, що такий ритуал допомагає очиститися від пристріту і злих духів, залучити здоров’я, силу і достаток.
Народні цілителі заготовлюють в цей день бруньки верби. Вони вірять, що настої з них допомагають чоловікам зберігати силу, а жінкам – зачати дитину. Господині печуть з вербних бруньок пироги. Вважається, що вони допомагають уберегти домочадців від хвороб.
Вербна неділя 2019 передбачає, що молоді дівчата в цей день роблять привороти на майбутніх чоловіків. Вони ламають кілька гілок на вербі, перев’язують їх червоною ниткою, загадують на судженого і зберігають за іконами. Викидати зв’язку не можна, так як можна зламати життя молодої людини і власну.
У деяких регіонах залишилася давня традиція влаштовувати в це свято вербові базари або ярмарки. На них проводяться гуляння з яскравими частуваннями та розвагами для дорослих і дітей. Народні майстри продають ремесельні вироби і херувими – гілки верби, прикрашені фігурками ангелів.
Старовинні традиції святкування
Жінки, у яких були маленькі діти, у Вербну неділю купали їх у воді з вербними бруньками. Вони вірили, що такий ритуал здатний позбавити немовлят від недуг і дати організму, що росте здоров’я і сили.
Родичі немічних і хворих людей били їх вербними прутиками по тілу і при цьому примовляли: «Святий Дух, через вербу входь – хвороба відводи. Верба прийде – хворобу понесе». Вважалося, що такий обряд допомагає повернути здоров’я.
Господині випікали печиво з додаванням вербних бруньок, щоб стати здоровішими і відвести від своєї сім’ї хвороби. Випічку згодовували і худобі, щоб збільшити поголів’я і захистити його від хвороб.
Після закінчення служби в церкві віруючі з’їдали 9 вербних бруньок, щоб захиститися від зубних болів і недуг.
У цей день люди забивали на розі будинку освячений вербний кіл. Вони вірили, що він допоможе вигнати страхи і зробить всіх членів сім’ї рішучішими.
Властивості освяченої верби
Освячена верба стає святинею. Вона має чудодійну силу протягом року. В церкві рекомендують зберігати її в будинку біля ікон до наступної Вербної неділі. Це допомагає залучити здоров’я, достаток, успіх. Також можна робити з неї цілющі настої, проводити ритуали по захисту від хвороб, пожеж, по залученню здоров’я, сил, благополуччя.
Ритуали з освяченою вербою
Для очищення від пристріту і злих духів б’ють легко по спині членів сім’ї освяченими вербними прутами і при цьому примовляють: «Не я б’ю, верба б’є!». Для залучення сили, здоров’я і достатку вимовляють при ударянні: «Будь таким же сильним, як верба, таким же здоровим, як її коріння, і таким же багатим, як земля». Ударяння вербою домашніх тварин вберігає їх від хвороб.
Щоб захистити будинок від пожежі і блискавки, спалюють кілька гілок і зберігають попіл.
Щоб привернути здоров’я і силу, випікають у Вербну неділю хліб з розпущеними бруньками освяченої верби і їдять його.
Жінкам, які не можуть довго завагітніти, потрібно проковтнути кілька вербних бруньок.
При безсонні ставлять біля ліжка гілку верби і перед сном вимовляють: «Святі ангели, сон мій бережіть, свята верба, нежить відганяй».
Для благополучного вирішення важливої справи з’їдають вербну бруньку і думають про справу.
Щоб стати впевненішими в собі, встромляють освячену гілку в дах будинку або в кутку стелі.
Щоб бути сильними і здоровими, в Чистий четвер (за три дні перед Великоднем) до сходу сонця заварюють в окропі вербну гілку і вмиваються або ополіскуються цим відваром.
Викидати освячені прутики в сміття не можна. Це може привести до хвороб і фінансових проблем. Використану або, що прийшла в непридатність вербу можна:
пустити за течією річки;
спалити окремо від сміття;
закопати в чистому місці;
покласти між кущів зростаючої молодої верби;
використовувати для вигнання злих духів і очищення будинку – підпалити гілку і обійти з нею всі кути приміщення;
віддати в найближчий храм, де вербу спалять з молитвою.
Що можна і не можна робити у Вербну неділю
У цей день заборонено виконувати роботу по дому: прибирати, прати, мити посуд. Небажано готувати гарячі страви, тому господині намагаються підготувати святкові частування для сім’ї заздалегідь. Не рекомендується шити, в’язати, вишивати, а також розчісувати голову. Не дозволяється займатися важкою фізичною працею: колоти дрова, працювати на городі.
У це свято не можна сваритися, нецензурно виражатися, бажати зла, думати про погане. Краще утриматися від перегляду телевізора, комп’ютерних ігор, гучних застіль.
Вербна неділя 2019. Хрещення
Православна Церква не забороняє хрестити дитину у Вербну неділю. Потрібно тільки заздалегідь домовитися зі священнослужителем про час події і підготувати все необхідне для його проведення.
Вербна неділя 2019. Весілля
Вербна неділя 2019 припадає на період Великого Посту, під час якого не рекомендується влаштовувати пишні урочистості. Якщо молодята хочуть скріпити свій любовний шлюб в цей день, слід обмежитися розписом в РАГСі і скромним відзначенням у вузькому колі без м’ясних страв і алкоголю.
Вербна неділя 2019. Вінчання
Вінчатися в цей день за статутом Православної церкви забороняється, оскільки свято випадає на Великий піст. Винятком може стати лише згода архієрея, який править церквою.
Що можна і що не можна їсти
Вербна неділя 2019 припадає на Великий сорокаденний піст перед Великоднем. У це свято Православна Церква дає послаблення посту. Забороняється їсти м’ясо, яйця, молочну продукцію, але дозволяється вживати в їжу рибу.
Традиційними стравами святкового столу є овочеві салати, рагу з додаванням гороху, квасолі, кукурудзи, бобів, сочевиці, каші з суміші круп. Популярний продукт в період посту – гриби. Господині роблять з них печеню, запіканки, пироги, зрази, супи, голубці.
Гриби і бобові замінюють м’ясні продукти. На десерт господині подають фрукти, пісний зефір, варення, мармелад, халву, гіркий шоколад, печиво. Традиційними напоями є киселі, компоти, узвари. На Вербну неділю дозволяється вживати в малій кількості червоний кагор.
Що подарувати на Вербну неділю
На це свято прийнято вручати символічні подарунки та сувеніри:
Освячена в церкві вербна гілка.
При врученні такого подарунка побажайте людині різних благ: здоров’я, благополуччя, удачі.
Букет з верби або букет квітів з вербою.
Оберіг з гілок верби.
Оберіг можна зробити самостійно. Для цього візьміть кілька гілочок верби (бажано освячених у церкві), сплетіть з них косичку і з’єднайте в вінок. Можна прикрасити його штучними квітами або кольоровими стрічками. Такий оберіг буде захищати будинок від бід і негод.
Листівка з Вербною неділею.
Подарунок церковної тематики.
Хорошим варіантом стане ікона «Вхід Господній в Єрусалим».
Чашка, футболка, магніт на холодильник, мило ручної роботи з назвою свята, зображенням верби або ікони.
Вербна неділя 2019. Прикмети та повір’я
Якщо на Вербну неділю випадає хороша погода, то буде хороший урожай фруктів.
Щоб в будинку був достаток і благополуччя, в цей день необхідно посадити або пересадити кімнатну квітку. Якщо вона буде добре рости, то слід очікувати прибутку, а якщо зів’яне – готуватися до збитків.
Якщо дівчина хоче в найближчому році вийти заміж, то їй необхідно до світанку наламати гілок на молодій вербі, покласти їх біля ліжка і весь день думати про кохану людину.
Перед тим, як зробити важливу справу, потрібно з’їсти три вербових бруньки, припасені в Вербну неділю. Вони здатні залучити удачу.
Щоб позбутися від головного болю, слід ретельно розчесатися, зібрати волосся з гребінця, опустити їх в воду і вилити біля коренів верби.
Католицька Вербна неділя 2019
У католицьких християн Вербна неділя має назву Пальмова неділя, або Тиждень Вайи. Свято відзначається за тиждень до католицького Великодня.
У цей день урочиста служба починається з пішої ходи навколо церкви, яка символізує зустріч юдейського народу з Ісусом Христом. У ньому беруть участь священнослужитель та прихожани, які тримають в руках запалені свічки, пальмові гілки і співають гімн Христу-Царю і Біблійні пісні. Наприкінці богослужіння проходить освячення пальмових гілок.
Вербова неділя 2019. Символи і традиції свята в різних країнах
Головний символ свята Вербної неділі в Україні та інших православних країнах – верба, або верба гостролиста. Залежно від географічного розташування та історичних традицій народу у торжества можуть бути інші атрибути:
Фінікова пальма – у християн, які проживають в країнах Середземномор’я.
Пальмові гілки були першим символом свята. Вони символізували гілки, якими жителі Єрусалима зустрічали Ісуса Христа.
Оливкове дерево – в Швейцарії та Італії.
У Швейцарії цей день отримав назву Оливкової неділі.
В Італії олива вважається символом миру. Освячену гілку прийнято дарувати людині, з якою хочеться помиритися.
Кокосова пальма – на Філіппінських островах. З її листя роблять букети, з якими люди урочисто прославляють Ісуса Христа.
Волоський горіх – символ свята в Австрії. Напередодні цього дня жителі країни заготовляють товсті горіхові пагони, які прикрашають солодощами, квітами і стрічками.
Сухоцвіти – в Польщі і Литві. У цих країнах у Вербну неділю з’являються букети з висушених пагонів злакових, колосків пшениці, ялівцю і синіх паперових квітів.
Тис – в Англії.
Апельсин – у Франції. Задовго до Вербної неділі французи пророщують апельсинову кісточку в квітковому горщику. Напередодні свята вони прикрашають стрічками молоді пророслі пагони і беруть їх з собою на богослужіння.