Home / Дозвілля / Великдень у 2021 році – цікаві традиції, історія та прикмети

Великдень у 2021 році – цікаві традиції, історія та прикмети

Коли святкується православний Великдень у 2021 році, якого числа він буде – багато хто з нас цікавляться вже заздалегідь.

Великдень у 2021 році. Значення свята у християн

Великдень у 2021 році – цікаві традиції, історія та прикмети

Свято Пасхи у православних християн в цьому році відбудеться 2 травня 2021 року. А рівно за тиждень до нього, 25 квітня, всі православні традиційно відзначатимуть Вербну неділю.

Традиція відзначати Великдень бере свій початок зовсім не з Воскресіння Христа – вона існувала і до цього. Єврейське свято Пейсах відзначався і відзначається в ознаменування виходу ізраїльського народу з єгипетського полону під проводом Мойсея.

Просто вийшло так, що Спаситель воскрес із мертвих саме в цей день. Як відомо, подібні збіги тільки на перший погляд можуть здатися випадковими. Звільнення єврейського народу з єгипетського полону – це історія, яка в загальному сенсі розглядається як звільнення всього людства від влади гріха і смерті.

Чудове воскресіння Христа означає найбільшу перемогу добра над злом, зримий символ того, що любов і віра набагато сильніша, ніж ненависть і страх.

І як єврейський народ приносить в жертву пасхальне ягня, так і сам Господь приніс сина свого на заклання. І в цю подію виявилася безмежна любов Бога до людини.

І навіть якщо людина ставиться до великоднього свята нейтрально, це не позбавляє його права приєднатися до свята людства, яка неодмінно скаже заповітні слова:

“Христос Воскрес!”

“Воістину Воскрес!”

Великдень у 2021 році. Звідки пішло слово «Великдень»

Цікаво, що в перекладі з івриту слово «Песах» означає «минув» або «пройшов мимо». Мається на увазі, що одного разу Бог пройшов повз єврейські будинки і знищив тільки оселі його гнобителів – єгиптян.

У наш час символізм історії також очевидний: добро неодмінно перемагає зло. Господь знімає гноблення і звільняє людину від гріха. Беручи жертву Христа, абсолютно будь-який з нас може розраховувати на прощення і розуміння.

Чому дата Пасхи постійно змінюється

Питання про те, якого числа в 2021 році буде Пасха, нерідко пов’язане з ще одним. Чому дата цього свята весь час змінюється на відміну, наприклад, від Різдва (7 січня) або Водохреща (19 січня)? Дійсно, Великдень відноситься до так званих перехідних свят – урочистостей, які не мають чітко встановленого дня.

Справа в тому, що в Православ’ї святкування Великодня випадає на першу неділю після першого весняного повного місяця. А як визначити саме перший повний місяць?

Вважається, що весна наступає після 21 березня – тобто дня весняного рівнодення. Тоді день вперше стає рівним ночі по тривалості (в годинах). Виходить, що як тільки пройшло 21 березня, потрібно дочекатися повного місяця, а найближча неділя і буде великодньою.

Коли відзначають православний Великдень у 2021 році?

Головне християнське свято у православних завжди відзначається в період з 7 квітня по 8 травня:

Православний Великдень у 2021 році  – 2 травня.

Православна Пасха у 2022 році – 24 квітня.

Православна Пасха у 2023 році – 16 квітня.

Великдень у 2021 році.  Все про символи свята – фарбовані яйця і паску

Звичайно, непорушні символи свята – це фарбовані яйця і паска. І здається, що про ці дві традиції відомо все. Але ця простота лежить лише на поверхні, та й взагалі не варто забувати, що дивовижне – поруч.

Чому фарбують яйця на Великдень

Дійсно, чому на Великдень у 2021 році ми знову будемо фарбувати яйця?

Найбільш поширена легенда свідчить, що коли Марія Магдалина дізналася про те, що Христос воскрес із мертвих, вона поспішила розповісти про це всій окрузі. І звичайно, вирушила і до римського імператора Тиберія, який в ті роки керував окупованими територіями Ізраїлю.

Звичайно, її проповідь про воскресіння була сприйнята всерйоз. Тому коли Марія сказала Тиберію: «Христос воскрес!», Він взяв звичайне куряче яйце і відповів: «Мертві не воскресають, як і яйця не стають червоними». І в той же момент яйце в його руці стало яскраво-червоним, що, напевно, позбавило правителя дару мови на деякий час. Однак він не став заперечувати очевидного і сказав: «Воістину воскрес!»

Цікаво, що в цій історії є і свій власний символізм. По суті, вона показує відношення суспільства до чудес. Одні готові всім серцем повірити в те, що вони трапляються. І навіть без доказів. Інші люди, яких нерідко називають раціональними, прагматичними (а зовсім недавно їх частіше називали матеріалістами), вимагають об’єктивної основи для будь-якого затвердження.

Примітно, що ні Марія Магдалина, ні Тиберій не вступають в дискусію. І вища сила сама показує недовірливому імператору, що чудеса-таки трапляються.

І якщо навіть ми знаємо про життя все і ще трохи, це не означає, що можна обійтися без віри. Адже саме вона є своєрідним прообразом позитивного майбутнього, спрямованістю вперед, деяким проектом нашої долі. До речі кажучи, саме слово проект перекладається як «спрямований вперед».

Оскільки яйце забарвилося в яскраво-червоні відтінки, необхідно, щоб на великодньому столі цей колір був одним з переважаючих. Звичайно, дотримується гармонія палітри і смакові переваги господарів, але червоні яйця неодмінно повинні бути присутніми як символ свята.

Чому на Великдень неодмінно повинні бути фарбовані яйця

Поряд з історією Марини Магдалини і імператора Тіберія є і ще кілька припущень, чому на Великдень повинні неодмінно бути присутнім фарбовані яйця:

Перш за все, яйце вважається символом Всесвіту, символом самого життя. Це один з культурних архетипів поряд з образом води, вогню та інших знакових символів. Яйце як ніби стоїть вище всіх релігій, національностей і культур. І це привілейоване становище визнається практично всіма. Якщо вдуматися, то яйце – це не те, що дає життя. Це і є саме життя.

У цьому маленькому прообразі організму закладено все необхідне для появи нової живої істоти. На вигляд воно нічим не відрізняється від камінчика або іншого неживого об’єкта. Але під шкаралупою інтенсивно йдуть різні процеси, завдяки яким і відбувається продовження роду. Використовуючи досягнення сучасної науки, ми можемо побачити все своїми очима, як ніби оболонки і не існує. А ось людям давнини доводилося осягати світ здебільшого своєю вірою. Що не заважало їм жити, радіти і любити.

Образ яйця вважався священним у єгиптян, персів і римлян. Цікаво, що римляни перед початком будь-якої святкової трапези з’їдали печене яйце. Вважалося, що це добрий символ вдалого починання справи. До речі кажучи, ці народи завжди відзначали прихід весни. І на столі обов’язково присутні варені яйця як образ відродження природи і добрих перемін.

Цікаво, що в день народження іншого римського імператора, Марка Аврелія, яке сталося 2 століття після воскресіння Христа, курка знесла яйце із червоними цятками, і це порахували щасливим знаком. З тих пір у римлян було прийнято посилати одне одному пофарбовані яйця з нагоди будь-якого свята.

І ще одна версія відрізняється особливою оригінальністю. Вважається, що камінь, який затуляв вхід в гріб Господній, нагадував саме форму яйця.

Можна помітити, що жодна з версій не суперечить іншій. Тому вони всі в рівній мірі мають право на існування. Більш того – різні припущення лише доповнюють одне одного.

Цілком природно уявити, що люди давніх часів також обмінювалися своїм культурним досвідом, як і сучасне суспільство. І хоча зі зрозумілих причин традиції тоді поширювалися повільніше, все одно вони збереглися і навіть дійшли до наших днів.

Таким чином, звичай фарбувати яйця живе рівно стільки, скільки існує християнство. Ішли епохи, зникали цілі держави і народи, але пам’ять про світле воскресіння жила і живе серед величезної кількості людей.

Виходить, що кожен, хто фарбує яйця, стикається з давньою історією, яка налічує щонайменше 20 століть. Якщо тільки на секунду вдуматися в це, можна відразу відчути атмосферу справжнього свята. І ці світлі роздуми неодмінно налаштують на позитивну хвилю будь-кого, хто побажає перейнятися духом Великодня.

Великдень у 2021 році. Що символізує православна паска

Коли ми цікавимося, якого числа буде Великдень у 2021 році, то неодмінно згадуємо не тільки про саму дату світлого свята, а й про паски. Смачна, ароматна випічка, символ свята, яка при дотриманні правильного рецепту може простояти в будинку як мінімум всю світлу седмицю (тиждень після пасхального тижня).

Існує кілька десятків різновидів цієї святкової страви. Традиційно її випікають з тіста на основі молока, вершкового масла та курячих яєць.

Паску прийнято прикрашати посипкою, шматочками фруктів або ягід, глазур’ю – словом, в цій творчій справі кожен кулінар може дати повну свободу своєї фантазії.

А чому взагалі взялася традиція випікати паску? На відміну від яєць, точної відповіді на це питання не існує.

Однак те, що ця традиція давня, відомо напевно. Вона живе з незапам’ятних часів. Як відомо, Христос сам і переломив хліб, і розлив вино під час Таємної вечері рівно за три дні до свого воскресіння.

Будь-які різновиди хліба мають священне значення для всіх народів землі. Навіть сьогодні, коли голод в багатьох країнах остаточно переможений, вважається поганим тоном грати з шматочками хліба, викидати їх або невтішно відгукуватися про це без перебільшення істинно народний продукт.

У цьому сенсі паску можна розглядати як символ родючості, ситості, достатку в домі. А з огляду на традицію хлібопреломлення, яка була закладена під час таємної вечері, можна сказати, що хліб є символ тіла Христа.

Тому випікання і вживання паски – це ще одна можливість стикнутися зі святом і перейнятися тією чарівною атмосферою, яка щорічно панує на всій планеті протягом 2 тисяч років.

Що потрібно робити на Великдень у 2021 році: традиції і сучасність

Отже, на свято, а точніше – напередодні світлого Воскресіння, практично всі фарбують яйця і печуть паски. Звичайно, можна випекти здобу і самостійно – адже підготовка до свята теж і є саме свято.

А що ж ще роблять на Великдень? Якого б числа не випало це воскресіння – люди стикнуться з багатьма давніми традиціями. Ось найвідоміші з них.

Освітлення яєць і паски. Звичайно, в такий день віруючі прагнуть потрапити до церкви і витримати всеношну службу, яка відбувається в ніч з суботи на неділю. А якщо навіть цього зробити не вдалося, приходять в храм для того, щоб освятити яйця і паску.

Традиція освячення дозволяє людині налаштуватися на світлі хвилі свята. Не секрет, що в зборах віруючих складається особлива атмосфера, яку навряд чи можна відчути вдома або навіть спостерігаючи за трансляцією богослужіння по телевізору.

Ось чому відвідати храм в такий день варто неодмінно. І не буде зайвим зробити милість, пригостивши яйцями і пасками потребуючих.

Христосування. Ну а вдома свято триває – більше того, тут воно в самому розпалі. З ранку потрібно постаратися встати раніше, адже Спаситель воскрес вранці. Та й сонце, що сходить саме по собі символізує початок торжества.

За традицією всі хто святкують беруть крашанки і христосуються – тобто б’ють яйця одне з одним і розбивають шкаралупу з будь-якого кінця – гострого або тупого. Після цього необхідно тричі поцілуватися в щоки і вимовити всім відомі слова:

“Христос Воскрес!”

“Воістину Воскрес!”.

Традиційно ходять в гості, пригощають великодніми стравами рідних, близьких, сусідів і просто всіх, хто милий серцю. У цьому сенсі дуже добре, що Великдень у 2021 році  завжди святкується в неділю. У нас з’являється можливість згадати і відвідати всіх, хто, можливо, вже давно чекає на нашу увагу.

Інші народні звичаї на Великдень у 2021 році

Паска і яйця – це головні символи свята, тому й великодні традиції в основному пов’язані саме з ними:

Після відвідин церкви можна придбати кілька свічок і прикрасити ними паску. Традиційно ставлять одну свічку в одну пасочку, після чого запалюють вогонь, щоб він радував усіх, хто в домі.

Можна влаштувати приємне свято для всіх домашніх – і звичайно, не варто забувати про діток. Наприклад, нехай вони пошукають фарбовані яйця, які будуть попередньо заховані в різних місцях будинку. Влаштуйте разом веселі пошуки.

А ще можна організувати «покатушки» – у кого яйце покотиться далі інших.

Традиційно будинок прикрашають зеленню, новими гілками дерев. Взагалі допускається використовувати всі символи, які уособлюють відродження і добрі зміни.

Святковий стіл на Великдень у 2021 році

Поряд з питанням, коли буде Великдень у 2021 році, часто цікавляться і тим, які страви буде правильно поставити на стіл. Адже святкове меню служить своєрідним кулінарним портретом торжества і дозволяє насолодитися моментом в повній мірі.

До того ж з настанням свята закінчується Великий піст, який пред’являє найбільш суворі вимоги до обмеження в їжі та напоях. І після такого тривалого випробування радість від свята тільки посилюється.

Традиційно на столі поряд з паскою присутня і інша випічка, а також страви з м’яса:

буженина;

запечена телятина;

дика качка, тушкована в сметані;

всілякі пироги, кулеб’яки, солодка здоба.

А що стосується святкового напою, то їм по праву вважається червоне вино. Потрібно заздалегідь підготуватися і придбати церковний кагор. А ще цікавіше, якщо зробити червоне вино самостійно. Його можна заготовлювати мало не за рік, але ж очікування тільки підсилює задоволення.

Великдень у 2021 році. Чого не слід робити в Світле Воскресіння

Звичайно, є очевидні рекомендації, які стосуються будь-якого святкового дня, і особливо великого свята Пасхи:

Не варто з’ясовувати стосунки, починати важливі ділові розмови в такий день.

Краще утриматися від неприємних спогадів і всього того, що буквально затьмарює Христове Воскресіння. Важливо розуміти, що Великдень – це день радості, а не смутку. Віруючі згадують не про померлого, а про воскреслого Спасителя.

Не варто вдаватися до обжерливості і пиячити. Зрозуміло, в їжі собі ніхто не відмовляє, та й пара келихів приємного червоного вина не завадить. Потрібно пам’ятати, яка головна їжа в такий день – духовна, а не земна.

Небажано прибиратися, займатися ремонтом, відвідувати салони краси, мити вікна і т.п. Тобто всі дії, які відволікають від приємного торжества, небажані. У той же час прямих заборон на це немає. Кожен може поступати по своїй совісті. До того ж іноді людина може виявитися на роботі навіть в Христове Воскресіння. І звичайно, він повинен виконати свій службовий обов’язок.

Не варто в такий день відвідувати і кладовища, для вшанування померлих варто вибрати інший час. Великдень – це торжество життя над смертю, правди над гріхом.

Краще не забувати про це, коли буде зустріч світлого Великодня.


Check Also

Місячний календар фінансів на липень 2022 року

Це здається містикою, але астрологія — наука, побудована на офіційних і достовірних цифрах. Місячний календар фінансів …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *