Варикозна хвороба (варикоз) зводиться до розвитку функціональної неспроможності вен, патологічного їх розширення, що може вести до формування тромбів, запалення, утворення трофічних виразок.
Якщо в артерії кров нагнітається тиском, що походить із серця, то кров по венах тече пасивно. Підкачує венозну кров робота скелетних м’язів, утримує кров у венах система внутрішньосудинних клапанів, які пропускають кров в одному напрямку – до серця.
Варикоз розвиваються майже виключно в нижніх кінцівках, ознаки варикозу визначаються у 50-55% жінок і 40-50% чоловіків. Чому варикоз вражає саме ноги? Чому чотириногі брати наші менші варикозом не страждають? Вся справа в силі всесвітнього тяжіння і прямоходіння! Для прямоходіння нам потрібні сильні ноги з розвиненою мускулатурою, відповідно м’язистим ногам для кровопостачання треба дати багато артеріальної крові, а потім доводиться проти сили тяжіння піднімати венозну кров до серця.
Варикоз: фактори розвитку
Вік. Чим старша людина, тим вищий ризик розвитку варикозної хвороби.
Стать. Жінки страждають варикозом частіше за чоловіків.
Спадкова схильність.
Багатодітні матері мають перевищений ризик варикозу, що пов’язано з гормональною перебудовою під час вагітності й тим, що вагітна матка фізично перешкоджає відтоку крові від ніг.
Професія. Стояча і сидяча робота підвищують ризик розвитку варикозної хвороби.
Є дані, що раціон харчування, в якому мало клітковини сприяє розвитку варикозу. Така дієта веде до закрепів. Закреп доводиться долати потугами, що підвищує внутрішньочеревний тиск і порушує відтік венозної крові з ніг.
Зайва вага.
Застосування жінками оральних контрацептивів і гомонозаміщуючої терапії.
Спортивні навантаження, пов’язані з підвищенням внутрішньочеревного тиску (важка атлетика).
Гіподинамія: сидячий спосіб життя, довгі перельоти, тривалі поїздки в автомобілі.
Варикоз: симптоми
Важкість у ногах.
Зниження переносимості фізичних навантажень, стомлюваність ніг.
Хворобливість по ходу вен.
Судоми в ногах.
Набряки.
Розширені підшкірні вени.
Зміни шкіри: екзема, потемніння шкіри, виразки.
Профілактика. На жаль, неможливо в гарантованому режимі попередити розвиток варикозу. Можна лише знизити ризик його виникнення.
Варикоз: заходи профілактики
Підтримка нормальної ваги.
Фізкультура: ходьба, біг, велосипед, плавання.
Уникати тривалого стояння.
Уникати тривалого сидіння, під час сидіння уникати схрещування ніг, регулярно міняти позу під час сидіння. Після безперервного сидіння протягом 2-3 годин, щоб попередити варикоз, треба робити період активності для ніг – ходьбу, гімнастику.
Відмова від куріння. Куріння вкрай несприятливо впливає на стінки судин, підвищує ризик розвитку варикозу та його ускладнень.
Обмеження споживання алкоголю.
На відпочинку намагатися тримати ноги в піднесеному становищі.
Не носити високі підбори, не носити обтягуючий одяг з тугими корсетами, гумками і поясами.
Уникати екстремальних термічних впливів: лазні, сауни.
Обмеження в раціоні солі і збільшення споживання клітковини з овочів і фруктів.
Варикоз: лікування
Вилікувати варикоз неможливо, консервативне лікування доречне при ранніх стадіях, яке стримує прогресування хвороби, на просунутих стадіях актуальними стають оперативні підходи. Останні зводяться в різних методиках видалення або виключення з кровотоку варикозно змінених вен.
Варикоз: консервативне лікування
Реалізація перерахованих вище заходів профілактики.
Компресійний трикотаж – еластичний бинт, компресійні панчохи. Вид компресійної білизни та ступінь компресії підбирає індивідуально лікар. Сенс лікування – здавити варикозно розширені вени ззовні і сповільнити прогресування процесу.
Медикаменти: сечогінні при набряках, венотоніки. Тут треба зазначити обмежену ефективність мазей і ліків широкорекламуючих, як панацея в ЗМІ. Насправді ефект цих «чудо-засобів» дуже поверховий. А ось препарати з кінського каштана варто відзначити, як вельми доступні, безпечні та ефективні засоби, але з косметичним ефектом.
При наявності ризику тромбоутворення у венах лікар може призначити препарати, які знижують згортання крові для профілактики тромбозу. Наприклад, препарати аспірину.