Перші ранкові солов’їні трелі над квітучим хомелесом в домашньому саду викликають у господинь найрізноманітніші думки. Молоді дівчата тут же замислюються про гарне селфі або романтичний пікнік під широкими зеленими гілками, а дорослі господарські жінки – про майбутнє консервування смачного варення з айви на зиму.
Варення з айви. Айва: що це за фрукт
Адже пройде зовсім небагато часу, і на місці пишних рожевих квіток з’являться великі жовті плоди, покриті м’яким пухнастим напиленням. Доведеться прошерстити чимало кулінарних блогів для пошуку найсмачніших і в той же час простих рецептів з покроковими фото і відео.
Айва є найближчим родичем яблук і груш. Але, на відміну від цих фруктів, тверді плоди айви в сирому вигляді малоїстивні, а, на думку лікарів, навіть шкідливі для кишечника. Тому цей фрукт споконвіку піддають термічній обробці. У вареному або запеченому вигляді кисла і тверда айва стає м’якою і солодкою.
Айва росла на території Азії ще чотири тисячі років тому. З цими «золотими яблуками» пов’язано чимало легенд, міфів і переказів. Так, наприклад, вважалося, що саме плід айви був подарований Афродіті Парісом, і з тих пір найпрекраснішу богиню часто зображують з «золотим яблуком» в руці.
З айвою було пов’язано чимало традицій: ці плоди кидали в Стародавній Греції під весільні колісниці, а наречені поділяли плід і з’їдали по шматку айви перед першою шлюбною ніччю. У середні століття айву, як символ любові, шлюбу і родючості, також обов’язково включали в меню весільного столу.
Варення з айви. Користь айви
Ароматне варення з айви не тільки дуже смачне, але і корисне. Його рекомендують вживати при різних захворюваннях шлунково-кишкового тракту. Завдяки великій кількості пектинів, що містяться в айві, ці плоди поліпшують травлення, допомагають знизити рівень холестерину в крові, а також зміцнюють шлунок і печінку.
На думку японських дослідників, айву може навіть застосовуватися для лікування виразки шлунка. Цей багатий клітковиною фрукт рекомендується вживати і тим, хто бажає схуднути.
Величезна кількість антиоксидантів, що міститься в айві, дозволяє боротися зі стресами і зберігати молодість і красу. Антивірусні властивості айви роблять її хорошим помічником в непростій справі профілактики грипу.
Завдяки великій кількості калію айва є корисною для гіпертоніків і людей, які страждають від ряду захворювань серцево-судинної системи. Нарешті, зварена або запечена м’якоть айви може використовуватися як протиблювотний засіб, наприклад, при токсикозах вагітних.
Варення з айви. Айва в кулінарії
Тверді і практично неїстівні в сирому вигляді плоди вимагають тривалої кулінарної обробки. У процесі запікання або варіння айва набуває бажану м’якість, солодкість, дивовижний бурштиновий колір і ніжний аромат.
У багатьох національних кухнях айва додається до м’яса, щоб надати останньому вишуканий смак і аромат, зробити його ніжним і нейтралізувати зайву жирність страви.
У ресторанах користуються популярністю оригінальні поєднання айви з блакитним сиром або з грибами. Однак найбільш поширені в усьому світі десерти з айвою. Найчастіше з цього фрукта готують різні варення, джеми, цукати, желе і мармелад.
Секрети смачного варення з айви
Один з кращих способів надовго зберегти фрукти – зварити їх з цукром. Таким чином можна приготувати цілі і подрібнені плоди і ягоди, а також фруктові соки і відвари. Традиційне варення відрізняється від різновидів джемів і конфітюрів тим, що для цієї заготовки використовуються цілі ягоди або порізані на шматки фрукти. Варити варення можна не тільки з будь-яких фруктів і ягід, а й з овочів, горіхів і навіть квіткових пелюсток. Втім, фруктове варення було і залишається найпопулярнішим.
Технологія варіння варення з айви сильно залежить від того, яка сировина використовується. Якщо ніжні ягоди і делікатні фрукти варяться одним способом, то щільна кисла айва вимагає зовсім іншого ставлення.
Грубу шкірку плодів, покриту пушком, неодмінно потрібно зчищати, а насіннєву коробочку обов’язково видаляти. Для обробки плодів слід застосовувати гострі ножі, оскільки айва має високу стійкість. Очищені фрукти слід нарізати скибками і бланшувати в киплячій воді протягом п’яти-десяти хвилин. Ця проста процедура дозволяє скоротити час варіння варення.
Оскільки в шкірці айви міститься чимало ароматичних речовин, які можуть значно покращити смак і аромат варення, її слід використовувати для приготування сиропу. Після цього шкірку викидають, а в отриманому сиропі варять фруктові скибочки.
Особливо смачним виходить варення з айви, якщо варіння чергувати з настоюванням. Це означає, що скибки фруктів опускаються в киплячий сироп і варяться кілька хвилин, після чого настоюють протягом тривалого часу (від декількох годин до доби). Така операція повторюється кілька разів до готовності варення. Подібний спосіб варіння дозволяє зберегти форму скибок айви і їх тонкий аромат.
Варення з айви – рецепти приготування
Якщо ви ніколи не стикалися з такого роду заготівлею, рекомендуємо хоч раз звернути свою увагу на незвичайні плоди хомелеса. Читайте, як правильно готувати і як варити частування з японської айви з лимоном, прянощами і волоськими горіхами в банках. Будьте впевнені, вас назавжди підкорить цей дивовижний десерт – варення з айви, рецепт його приготування простий, а результат – чудовий.
Найсмачніше жельоване варення з айви
Варення, повидло, джем, пастила – це лише малий перелік смакоти, які легко приготувати з айви. Але найбільшою популярністю користується саме желе з терпких плодів хомелеса. Причиною тому – унікальна можливість айвових кісточок виділяти в заготовку якісні желюючі речовини.
Без будь-яких додаткових інгредієнтів (желатину, агар-агар і т.д.) частування виходить щільним і чудово зберігає свою стійку форму. Використовуйте наш рецепт для приготування смачного жельованого варення з айви, щоб уникнути незворотних помилок.
Необхідні інгредієнти для смачного жельованого айвового варення на зиму
айва свіжа – 1 кг
вода питна – 1,2 л
цукор – 3,5 склянки
Відберіть стиглі і соковиті плоди айви. Промийте фрукти під проточною водою, акуратно зніміть губкою наліт.
Розріжте кожну айву на 8 частин. Сердцевинки з кістками виймати не обов’язково. Але якщо є зіпсовані або червиві місця, краще їх видалити.
Залийте фрукти зазначеною в рецепті кількістю води. Шматочки айви повинні бути покриті рідиною, якщо її мало – додайте ще. Проваріть заготовку 40 хвилин після закипання.
Зніміть каструлю з вогню, відкиньте фрукти на друшляк. Коли сік стече, перекладіть масу в марлевий мішок і міцно відіжміть.
Макуха викиньте, а рідку основу желе змішайте з цукром. За бажанням можна додати трохи кориці, мускатного горіха або будь-які інші прянощі, підходящі для приготування солодких заготовок.
Поверніть каструлю з рідкою масою на конфорку. Варити потрібно помішуючи 40-50 хвилин. Якщо з’явиться біла пінка, видаліть її шумівкою.
Маленькі джемові банки прокип’ятіть у великому тазу або прожарьте в духовці. Використовуючи воронку з широким горлом, розподіліть по банкам заготовку. Слідкуйте, щоб в желе не залишалося бульбашок повітря.
Закупорте тару стерильними євро-кришками. Перевірте надійність закрутки, перевернувши банку до верху дном.
Після охолодження зберігайте смачне жельоване варення з айви в прохолодному і злегка затемненому місці – в коморі, на балконі, в погребі чи підвалі. Тримати ласощі в холодильнику немає необхідності.
Як приготувати варення з айви частками на зиму
Здавалося б, садовий сезон вже закінчено, а всі фрукти і ягоди давно зібрані, заморожені і законсервовані. А ні, не всі … Пізня осіння пора приховала ще один сюрприз – стиглу, відчутно терпку, кисло-солодку айву. З неї-то ми і приготуємо дивовижний десерт – варення з медовим смаковим відтінком і ароматними нотами ванілі і анісу.
Необхідні інгредієнти для айвового варення частками на зиму
айва стигла – 1,3 кг
лимон невеликий – 1 шт.
мед рідкий – 160 мл
вода – 1, 5 л
стручок ванілі – 1 шт.
анісу зірочки – 2 шт.
Відсортуйте плоди айви. Для цього варення підійдуть стиглі, але не перезрілі фрукти без видимих дефектів – гнилі, червиві і т.д.
Вимийте айву в холодній воді, зріжте овочечисткою шкірку. Плоди розрізати навпіл, видаліть сердцевини. М’якоть наріжте часточками або довільними шматками.
У глибоку каструлю налийте потрібну кількість води. Додайте перерізаний навпіл лимон, зірки анісу, роздавлений стручок ванілі. Закип’ятіть рідину, потім висипте в посудину фрукти.
Краще готувати варення з айви на помірному вогні 1,5-2 години, регулярно помішуючи.
По закінченню часу зніміть каструлю з вогню і вийміть ваніль лимони і аніс. Добре перемішайте отримане “вариво” з рідким медом. Щоб заготовка знайшла такий незвичайний червоний колір, остиглу каструлю витримаєте в холодильнику 12-18 годин, і прокип’ятіть повторно.
Невеликі банки і металеві кришки прокип’ятіть. Наповніть тару гарячим айвовим варенням. Закупорте заготовку до зими, використовуючи автоматичний або механічний закаточний ключ.
Готовий десерт відмінний сам по собі, і не менш чудовий як топінг до млинців, булочок, оладок, домашніх вафель, морозива, сирних десертів і т.д.
Стиглі плоди японської айви за зовнішнім виглядом легко сплутати з традиційними яблуками. Тож не дивно, адже вони хоч і далекі, але родичі. Проте, відкусивши малий шматок жовтого плода хомелеса, починаєш все розуміти: його м’якоть тверда, в’язка і дуже терпка. У сирому вигляді японської айви не наїстися, і кращий спосіб її використовувати – зварити просте традиційне варення.
Дізнайтеся, як варити просте варення з японської айви в відео-рецептах:
Ароматне варення з айви з лимоном і волоським горіхом
Чудове варення з айви з волоськими горіхами і лимоном – мега-вітамінна заготівля. Всі компоненти в ньому насичені корисними речовинами. Чого варті одні волоські горіхи з їх здатністю зміцнювати імунітет і покращувати роботу мозку.
Те ж стосується і лимона, який живить організм вітамінами А, В1, Д, С, Р. І, звичайно ж, не можна промовчати про всі принади айви: вона максимально наповнена залізом, калієм, фосфором, лимонною і тартроновою кислотою, ефірними маслами. Зберіть всю користь воєдино – приготуйте ароматне варення з айви з лимоном і волоським горіхом.
Необхідні інгредієнти для айвового варення з лимоном, корицею і волоськими горіхами
айва стигла – 1 кг
цукор – 2 склянки
питна вода – 2 склянки
лимон середніх розмірів – 1 шт.
паличка кориці – 1 шт.
ванілін – 1 щіпка
волоські горіхи очищені – 0,5 склянки
кардамон – 1 щіпка
Зберіть або купіть свіжу айву. Ретельно вимийте фрукти від нальоту.
Очистіть плоди айви від шкірки. З лимона теж зріжте верхній шар – цедру.
М’якоть айви поріжте шматками, видаліть сердцевини.
Складіть в товстостінну каструлю цедру лимона, фрукти, очищені і дрібно нарубані волоські горіхи, паличку кориці і інші спеції. Залийте розчином теплої води з цукром.
Видавіть в каструлю сік лимона, ретельно все перемішайте і включіть конфорку. Варіть ласощі після закипання 1,5 – 2 години. Або довше, якщо його консистенція здасться занадто рідкою. В кінці вийміть з каструлі цедру лимона і паличку кориці.
Кипляче ароматне варення з айви з лимоном і волоським горіхом розподіліть по невеликим банкам. Закатайте під бляшані кришки і переставте в прохолодне місце, щоб заготовка вдало збереглася до зими.
Ніжне варення-пюре з айви – найсмачніший рецепт
У Стародавній Греції плоди хомелеса прозвали “подарунком Богів”. А в наш час молодятам в день весілля рекомендують з’їсти хоч одну стиглу айву, щоб життя було веселим і щасливим. Так чому б не влаштувати собі і своїм домочадцям щасливий цілий рік, заготовивши найсмачніше і ніжне варення-пюре з айви за даним рецептом.
Необхідні інгредієнти для айвового пюре по найсмачнішому рецепту
айва велика – 10 шт.
сік і цедра половини лимона
вода питна
Відберіть десять великих плодів японської айви. Ретельно промийте їх від нальоту.
Розріжте фрукти на 4 частини і складіть в каструлю з товстим дном.
Залийте в посудину воду так, щоб покрила айву, додайте сік і цедру лимона. варіть заготовку 20 хвилин після закипання.
Через третину години зніміть каструлю з вогню. Перетріть фрукти через дрібне сито.
Висипати пюре назад в каструлю, засипте цукор.
Варіть делікатне варення з айви на помірному вогні 1,5 – 2 години періодично помішуючи.
У міру уварювання колір заготовки буде змінюватися від блідо-рожевого до яскраво бордового.
Готову масу підходящої консистенції розподіліть по стерильним пів-літровим банкам. Щільно загорніть на зиму ключем ніжне варення-пюре з айви за найсмачнішим рецептом.
Дуже смачне варення з айви, рецепт якого представлений в статті – це простий десерт на кожен день, практична начинка для різного роду випічки, ідеальні ліки від грипу, найсмачніший “антистрес” і прикольний подарунок в банку для друзів.
Як приготувати варення з айви частками з лимоном і волоськими горіхами на зиму, ми вже розповіли. Справа за вами! Запасайтесь терпінням і варіть частування з японської айви за найкращими рецептами.