Діагностика вагітності представляє особливий інтерес не тільки в межах акушерської практики – знання її принципів не завадить і людям, досить далеким від медицини. Справа в тому, що від моменту зачаття до появи явних ознак його результату проходить досить багато часу. Тому вже давно визначені різні непрямі прояви, які з меншою або більшою ймовірністю вказують на розвиток вагітності. Про вагітність ознаки достовірні, суб’єктитвні, незвичні піде мова далі.
Вагітність ознаки
Зараз, у зв’язку з широким застосуванням сучасних технологій, поступово втрачається значення подібних симптомів. Але зачаття дитини не завжди є запланованим процесом – жінка може зовсім не очікувати розвитку вагітності. Незважаючи на інформативність аналізу крові на ХГЧ, його проведення найбільш виправдано лише не раніше 10 тижня. Як тоді запідозрити, що в порожнині матки вже росте і розвивається ембріон?
Для таких цілей ще з минулого століття існують різноманітні ознаки, що вказують на розвиток вагітності. Для зручності використання було вироблено їх поділ на кілька груп – відповідно до інформативності. Окремо вони не представляють особливої цінності (крім ймовірних ознак), тому їх оцінка зазвичай здійснюється комплексно. Причому кожна група симптомів набуває своє значення в окремі періоди перебігу вагітності.
Сумнівні ознаки
Ці прояви, хоча і несуть найменшу цінність для досліджуваного, виникають найраніше. Максимальна межа їх прояву – це не більше 4 тижнів від моменту зачаття. Для розвитку подібних ознак характерний цілий ряд загальних моментів:
Найбільша вираженість симптомів (особливо суб’єктивних) характерна для жінок, для яких справжня вагітність є першою.
Інтенсивність проявів також залежить від віку вагітної – чим дівчина молодша, тим сильніше вони будуть виражені.
Характерний поступовий і послідовний розвиток ознак – лише вкрай рідко вони виникають одночасно. Причому не обов’язково у жінки можуть спостерігатися всі явища, які будуть перераховані далі.
Спочатку завжди з’являються суб’єктивні симптоми, і тільки після них – об’єктивні. Причому перші відрізняються відносною нестійкістю – вони можуть багаторазово посилюватися і слабшати, виникати і знову зникати.
Об’єктивні прояви після розвитку зазвичай зберігаються протягом усього періоду виношування, і поступово зникають лише в післяпологовому періоді.
Можливі вагітність ознаки служать більше для того, щоб сама жінка змогла запідозрити цей стан у себе ще до звернення до лікаря.
Суб’єктивні
Суть цих явищ полягає в зміні самопочуття жінки, а також деяких фізіологічних функцій. Але проблема полягає в тому, що їх вираженість і характер в окремих випадках сильно варіює. Тому слід перерахувати суб’єктивні сумнівні ознаки вагітності лише в загальних рисах:
В першу чергу це лабільність (нестійкість) роботи нервової системи. Вона проявляється вираженою сонливістю або безсонням, почуттям нездужання і розбитості, частими змінами настрою.
У зв’язку з цими ж процесами відзначається непереносимість деяких запахів – особливо одеколонів і парфумів, тютюнового диму. Вони сприяють виникненню у жінки нападів запаморочення і нудоти.
Відзначається зміна харчових пристрастей і апетиту – з’являється непереборна тяга до певних страв і продуктів, поряд з відразою до інших.
Переважно в ранкові години виникає минуще відчуття нудоти, яке може навіть супроводжуватися одноразовим актом блювоти.
Почастішання сечовипускання, що не супроводжується патологічними симптомами, також є сумнівною ознакою вагітності, особливо в поєднанні з іншими явищами.
Минуще відчуття напруги молочних залоз, а також їх підвищена чутливість з’являється трохи пізніше, ніж інші прояви. Хоча нерідко про настання вагітності попереджає тільки його виникнення.
Подібні прояви більшість вагітних пов’язує з розвитком раннього токсикозу, хоча такий підхід є неправильним. На відміну від симптомів, що мають патологічне походження, вони не відрізняються стійкістю, і не порушують загальний стан жінки.
Об’єктивні
До цієї групи ознак належать тільки ті явища, які сама жінка або лікар може побачити в процесі огляду. На відміну від суб’єктивних симптомів, їх виникнення характерне не тільки для ранніх строків вагітності. Тому їх комплексна оцінка може проводитися в будь-якому триместрі:
Перш за все відзначається поява вогнищ посиленої пігментації, обумовлених прогресуючою зміною гормонального фону. Найбільш характерні локалізації – це навколососкові кола і біла (серединна) лінія живота. Рідше такі ділянки виникають на шкірі обличчя.
Не раніше другого триместру відбувається поява стрий – червоних або рожевих «смуг вагітності» на шкірі живота, стегон і молочних залоз. Їх виникнення обумовлене комплексним впливом прогестерону на жіночий організм.
Для більш пізніх строків можливою ознакою є об’єктивне збільшення живота. Досить часто жінки звертаються до лікаря, лише «раптово» виявивши це явище.
Сумнівні симптоми є лише першим етапом діагностики вагітності, на підставі яких можна лише запідозрити цей стан. Але в той же час їх оцінка є найбільш простою і доступною на ранніх термінах.
Ймовірні ознаки
З цього етапу вже здійснюється професійна оцінка наявних або відсутніх у жінки специфічних проявів. Тому всі виявлені симптоми є чисто об’єктивними – їх виявлення і підтвердження можливе тільки за участю лікаря. Практично всі вони стосуються трансформації статевих органів при вагітності:
Найхарактернішим, але в той же час найбільш неспецифічним проявом, є відсутність чергових місячних – затримка (фізіологічна аменорея). При цьому основна умова для її оцінки – це існуючий раніше нормальний менструальний цикл у жінки репродуктивного віку.
При огляді в дзеркалах відзначається ціаноз – синюшність забарвлення – слизової оболонки піхви і зовнішньої поверхні шийки матки. Оцінка цього симптому можлива тільки при обстеженні у лікаря.
Під час гінекологічного дворічного обстеження визначається збільшення розміру матки, а також зміна інших її параметрів. Для характеристики виявлених явищ в акушерській практиці застосовуються специфічні клінічні симптоми.
У жінок, для яких зачаття є першим, ймовірні ознаки вагітності включають також поява крапель молозива на сосках при натисканні на них.
Позитивний результат експрес-тестів, що застосовуються для підтвердження в домашніх умовах, також відноситься до групи ймовірних ознак. Підвищені значення ХГЧ, які визначаються в крові, мають аналогічну цінність.
Клінічні симптоми
Для стандартизації отриманих даних деякі характерні ознаки були названі по іменах учених і медиків, які вперше виявили і описали їх. Більшість їх перерахованих далі симптомів існували і раніше, але тепер вони служать саме в якості ймовірних проявів вагітності:
Загальним критерієм, що не відрізняються достатньою специфічністю, вважається збільшення матки. Виявити його в процесі простого огляду можна не раніше 12 тижня, коли дно органу досягає рівня верхнього краю лонного зчленування, або розташовується трохи вище.
Ознака Горвіца-Гегара визначається під час дворічного гінекологічного обстеження. Вона характеризує розм’якшення матки (переважно в області нижнього сегмента), що дозволяє лікарю здійснити непряме зіткнення пальцями рук через м’які тканини.
Симптом Чедвіка використовується для відображення синюшного кольору слизової оболонки піхви, виявленої під час простого огляду в дзеркалах.
Ознака Піскачека описує зміну симетричності матки протягом перших тижнів після зачаття, яке виявляється під час огляду. Зміна форми органу обумовлено прикріпленням і зростанням ембріона в області одного з кутів. Згодом це явище зникає.
Ознака Гаусса і Губарєва також характеризує зменшення пружності матки – при огляді визначається підвищена рухливість шийки, яка не відбивається на тілі органу.
Аналогічний механізм пояснює і появу симптому Снєгірьова, що вказує на мінливість м’якої консистенції. На тлі механічного роздратування (тиску) відбувається відчутне скорочення і ущільнення матки, яке незабаром самостійно зникає.
Симптом Гентера виявляється досить рідко. Він підтверджується при виявленні на передній поверхні матки потовщення у вигляді щільного гребеня.
Більшість з перерахованих ознак доступні для оцінки в проміжку від 5 до 8 тижнів, що дозволяє з достатньою впевненістю сказати про позитивний результат зачаття ще на першому триместрі.
Достовірні ознаки
Неспецифічний характер перерахованих раніше симптомів обумовлений тим, що вони в окремих випадках супроводжують розвиток деяких ендокринних та гінекологічних хвороб. Тому з надійністю і точністю встановити факт вагітності можуть лише методики, що підтверджують розвиток і зростання живого плода всередині матки. З цією метою в даний час застосовуються дві групи методів:
Клінічне обстеження раніше було єдиним способом, що дозволяє виявити достовірні вагітність ознаки. Він включає в себе методики зовнішнього акушерського обстеження – прийоми Леопольда і вислуховування биття серця плоду. Але їх оцінка можлива тільки в другому триместрі – приблизно з 18 тижня.
Зараз же на перший план виходить інструментальна діагностика, що забезпечує пряму візуалізацію процесу, що відбувається в порожнині матки. Ультразвукове дослідження (УЗД) дозволяє достовірно підтверджувати вагітність вже в першому триместрі.
Внаслідок доступності та ефективності інструментальних методів, зараз оцінка передбачуваних і ймовірних проявів у вагітної набуває другорядного значення.
Клінічні
Комплексна оцінка достовірних ознак, що проводиться за даними огляду жінки, можлива тільки в другому триместрі. Тільки ближче до 20 тижня можливо з точністю сказати, що всередині матки зростає і розвивається дитина. А для цього потрібно отримати позитивні результати зовнішнього акушерського обстеження:
За допомогою прийомів Леопольда визначається розташування основних (головка, таз) і невеликих – кінцівки – пальпованих частин тіла плода. Саме виявлення цих ознак, а також реєстрація рухів – поштовхів – дитини під час пальпації достовірно вказує на розвиток вагітності.
Ще один елемент діагностики – це аускультація, що дозволяє почути серцебиття малюка за допомогою спеціального інструменту (акушерського стетоскопа). У нормі вона також дозволяє вперше почути биття маленького серця в період від 18 до 21 тижня вагітності.
Раніше цей етап дослідження був підтверджуючим для перших двох, описаних раніше. Тому підтвердити факт зачаття з точністю можна було лише в другому триместрі.
Інструментальні
В даний час тривалість діагностики вагітності максимально скорочена – всі проведені заходи займають не більше двох етапів. Якщо зачаття є запланованим, то підтвердити його результат за допомогою достовірного методу можна вже в першому триместрі. Причому спосіб, який використовується з цією метою, абсолютно безпечний як для організму матері, так і для плода.
Ультразвукове дослідження повністю перехопило ті функції, які були у зовнішньому акушерському обстеженні. Тому воно дозволяє оцінити ті ж самі параметри, тільки з більшою точністю передачі інформації:
Ультразвукове дослідження, проведене з використанням трансабдомінального датчика, дозволяє діагностувати вагітність, починаючи з терміну в 4 тижні. А якщо дослідження проводиться трансвагінально – через задній звід піхви – то підтвердити зачаття можна ще раніше.
Протягом першого триместру безсумнівним проявом вагітності вважається виявлення в порожнині органу плодового яйця, що розвивається, а також візуалізація окремих його складових. До них відноситься безпосередньо ембріон і навколишні його структури.
Якщо ж оцінка проводиться ближче до другого триместру, то при дослідженні вже візуалізується живий і сформований плід із навколишніми його оболонками.
Важливим критерієм життєдіяльності є реєстрація серцебиття у ембріона – за допомогою УЗД це стало можливим вже з 5 тижня вагітності. А рухову активність можна оцінити вже під кінець 2 місяця з моменту зачаття.
Висока ефективність і безпека ультразвукового дослідження зробила його провідним методом, використовуваним в акушерській практиці. А інформативність і універсальність дозволила застосовувати його не тільки для діагностики вагітності, але і для виключення різних порушень і захворювань у плода.
Незвичні ознаки
Коли у жінки починають проявлятися перші вагітність ознаки, то це викликає радісне хвилювання у всієї сім’ї. Адже це означає, що незабаром у вас з’явиться довгоочікуваний малюк.
Давайте розглянемо, які ж незвичайні ознаки можуть бути передвісником вагітності:
Починає часто боліти і крутитися голова. Найчастіше звичайного трапляються мігрені.
У роті відчувається присмак заліза.
Метеоризм.
Болить низ спини.
Закрепи.
Постійно хочеться спати.
Швидко втомлюєтеся.
Загострюються всі рецептори (зір, слух, нюх).
Зміна смакових уподобань.
Набряклість ніг.
Почервоніння і свербіння шкірного покриву.
Надуваються вени в області грудей.
З’являється здоровий рум’янець.
Темніє «доріжка» від пупка до низу.
Соски стають помітно темнішими.
З’являються новоутворення у вигляді родимок і пігментації. А вже наявні можуть помітно збільшитися.
Дані перерахування ознак показують, з чим на ділі може зіткнутися вагітна жінка.
Якщо якісь симптоми викликають у вас тривогу, необхідна обов’язкова консультація вашого гінеколога.
Незвичайні ознаки ранньої вагітності
Очікування малюка – найважливіша і довгоочікувана подія в житті будь-якої жінки. Багато хто планує свою вагітність заздалегідь, а хтось випадково дізнається про це. Ті жінки, які ретельно стежать за своїм станом здоров’я і внутрішніми відчуттями, можуть відчути свою вагітність ще до затримки менструального циклу.
Перерахуємо більшість з них:
Збій менструального циклу, тобто місячні, почалися значно раніше або пізніше терміну, змінилася кількість виділеної крові. Можуть з’явитися просто виділення, що мажуть.
Токсикоз.
Різка зміна статевого потягу. Може сильно зрости сексуальне бажання, або пропасти зовсім.
Прискорені походи по малій нужді.
Зміна смакових переваг, так само збільшення або зниження апетиту.
Вагітність впливає на шкіру – висип, вугрі, жирність, потемніння, і багато іншого.
Дратівливість і стомлюваність.
Якщо раптом з’являються болі, що тягнуть в області спини і живота, що нагадують менструальні болі, слід звернутися до лікаря, щоб уникнути не бажаних наслідків.
Груди починають готуватися до годування дитини:
Больові відчуття.
Набухання молочних залоз.
Помітно темніє ареол грудей.
Головні болі, мігрені.
Загострюється нюх, причому починають подобатися запахи досить дивні, такі як бензин, фарба, ацетон, цемент, фарба.
Посилюється слиновиділення.
Сильно набрякають ноги і статеві губи. Це пов’язано з тим, що рідина затримується в організмі вагітної жінки. Статеві губи можуть пзмінюють колір до синього, в такому випадку необхідна консультація лікаря.
Часті перепади тиску. Але, частіше за все, у вагітної жінки він нижчий звичайного. Необхідно частіше бувати на свіжому повітрі.
Сильна печія. На ранніх термінах це пов’язано з гормональними змінами, а на більш пізніх термінах, дитина тисне на органи шлунково-травного тракту, тим самим заважаючи йому повноцінно виконувати свої функції.
Ознаки вагітності хлопчиком
Є безліч народних прикмет, які гарантують появу в сім’ї синочка. Раніше у наших мам, бабусь і прабабусь, не було високотехнологічних апаратів ультразвукового дослідження, і вони вчилися визначати стать майбутньої дитини за особливих змін в своєму організмі. Після багатьох десятиліть багато жінок все так же намагаються визначити, хто ж у них народиться.
Як же зрозуміти, що чекаємо хлопчика?
Живіт явно випирає вперед, зі спини вагітність практично не видно, тобто боки не округлюються.
Мама починає виглядати більш свіжо і привабливо, ніж до вагітності.
Ніс помітно виділяється на тлі всього обличчя.
Кінцівки стають холодними не залежно від пори року і температури в приміщенні.
Збільшення волосяного покриву.
Мінімум примх, і, переважно відмінний настрій протягом всієї вагітності.
Вагітність наступила після середини циклу. Цей факт означає, що відбулося значне переважання чоловічих гормонів.
Ознаки вагітності дівчинкою
А дуже багато з нас хочуть дівчинку, і намагаються побачити у себе симптоми, які вказують на народження малятка: Так як, по доданнях, дівчинка забирає у мами красу – жінка помітно дурнішає і стає менш привабливою. Шкіра стає жирною, з’являються прищі і гнійні вугрі, волосся стає рідим і тоншим. Помітно опухає все обличчя.
Токсикоз проявляється не тільки на ранніх термінах вагітності, але і переслідує жінку практично до самих пологів.
Жінка стає ласункою, навіть якщо до цього легко могла обійтися без солодкого. Може зрости бажання до вживання алкогольних напоїв, але від цього вкрай рекомендуємо утриматися, щоб уникнути патологій у плоду. До речі, з солодким теж краще не переборщувати, так як є ймовірність прояву алергічних реакцій, а це вкрай небезпечно.
Живіт розподіляється навколо талії, і вагітність видно навіть зі спини.
Само собою, всі ці ознаки розпливчасті, і іноді присутні і симптоми «хлопчиків» і «дівчаток» разом.
Але, в більшості своїй, мами вже на інтуїтивному рівні відчувають стать своєї майбутньої дитини.
Якщо ж жінка народжує не вперше і симптоми сильно відрізняються від попередніх, то і стать, швидше за все, буде протилежною. А якщо симптоми повторюються, то чекайте дитинку тієї ж статі, що і в перший раз.