Home / Твоя краса / Жіночі груди / УЗД молочних залоз: все що потрібно знати про процедуру

УЗД молочних залоз: все що потрібно знати про процедуру

Ультразвукове дослідження – процедура з використанням звукових хвиль високої частоти для отримання зображення різних структур тіла. Іонізуюче випромінювання відсутнє. Процедура показує структуру органів, кровотік в судинах. Цей метод допомагає поставити діагноз і контролювати лікування.

УЗД молочних залоз проводять для оцінки їхньої структури. Різновидом цієї процедури є доплерографія. Під час дослідження грудей лікар може використовувати цей апарат для визначення кровотоку в новоутвореннях.

Коли робити УЗД молочних залоз

Основна мета цього методу діагностики – оцінка патологічних змін, встановлення причини патології. Приміром, коли мамографія / МРТ виявили зміни, необхідний ультразвук, щоб точно поставити діагноз.

Дослідження дозволяє оцінити структуру виявленого патологічного вогнища: рідка (доброякісна кіста, заповнена рідиною), щільна (злоякісна пухлина або доброякісний вузол) змішана (кістозно-фіброзна). Також представляється можливість дізнатися додаткові характеристики новоутворення.

УЗД молочних залоз або масографія у виявленні раку

Ці два методи є основними в проведенні діагностики з підозрою на онкологічні захворювання. Але мамограма не завжди показує патологічні зміни, крім того, їх розшифрування може бути досить спірним.

Мамографія утруднена при щільній залозі, з безліччю проток і фіброзної тканини. Тому на додаток до неї застосовують ультразвукове дослідження.

Також в цих цілях застосовують МРТ. Якщо воно проводиться з метою скринінгу, то аналогічне УЗД не потрібно, але його можуть використовуватися для оцінки характеристик патології та при біопсії. Скринінг за допомогою ультразвуку покаже набагато більше, ніж мамограма і МРТ.

Інвітро УЗД для дослідження молочних залоз рекомендовано жінкам, які перебувають у групі ризику раку грудей. Його ж проводять при наявності протипоказань до рентгену.

Біопсія під контролем УЗД

Якщо виявлені новоутворення, лікар може призначити подібний вид аналізу. Ультразвуковий апарат дозволяє отримати зображення в режимі реального часу, тому часто застосовується в ході проведення біопсії. Перед процедурою потрібно пройти додаткове УЗД для складання плану і вибору оптимального варіанту.

Підготовка для УЗД і хід процедури молочних залоз

Жінка лягає на кушетку, закидає руки за голову. Лікар обробляє шкіру спеціальним гелем. Він необхідний для кращого зіткнення датчика зі шкірою і ковзання. Далі цей датчик щільно притискається в різних точках грудей. Звукові хвилі проникають під різними кутами, тому дозволяють добре розглянути органи. Для доплерографії застосовується цей же датчик. Процедура може зайняти до 30 хвилин.

Як правило, дослідження проходить легко, безболісно і швидко, особлива підготовка не потрібна. Якщо зачіпається хвороблива ділянка, можуть виникнути досить неприємні відчуття. При використанні доплерографії чутні пульсуючі звуки. Їх висота змінюється при відстеженні кровотоку в різних частинах тіла. Лікар в ході дослідження може попросити пацієнтку змінити позу.

Де можна зробити УЗД молочних залоз?

Подібні апарати є у всіх міських і районних поліклініках, а також лікарнях. Також можна відвідати приватний кабінет або клініку. Вартість обстеження в таких буде дорожчою, але проводиться воно, як правило, набагато швидше.

Розшифрування результатів: норми патології на УЗД молочних залоз

Аналізує знімки лікар ультразвукової діагностики. Після вивчення він складає висновок, підписує його і відправляє лікарю або віддає пацієнтці.

У ряді випадків потрібне додаткове дослідження. Причину такого пояснить лікар. В основному така необхідність виникає при отриманні сумнівних результатів, роз’яснити які можна тільки за допомогою проведення повторних оглядів. Також можуть вибрати кілька інших методів дослідження.

Можливо, необхідне динамічне спостереження, яке дозволяє виявити відхилення, що виникають з часом. Повторні дослідження можуть бути використані для контролю ефективності лікування або спостереження за стабілізацією тканин протягом часу.

В ході проведення обстеження звертають увагу на наступні показники:

Об’єм жирових тканин;

Характеристика залізистих сполук;

Стан молочних проток;

Щільність стінок проток.

Розшифрування інвітро УЗД показує наявність або відсутність патології, наприклад, норма товщини залозистої тканини не повинна перевищувати 14 мм, а у жінок після 40 років – 20 мм. Молочні протоки повинні бути добре помітні, без локальних розширень і деформацій.

Ультразвуковий метод дозволяє виявити листоподібні пухлини, звичайну і кістозно-дифузну мастопатію, кісти.

Листоподібні пухлини

Ці новоутворення характеризуються неоднорідною структурою, схожою на качан капусти, їх порожнина має безліч щілин, чіткі контури.

При цьому апарат фіксує латеральні тіні і сигнальне посилення. Остаточно підтвердити відхилення від норми дозволяє наявність вузлових внутрішніх утворень, артеріальних і венозних судин різного розміру.

Мастит

Дифузна мастопатія характеризується однорідною структурою, незначним посиленням, рівними контурами, розташована недалеко від альвеолярного сегмента, досягає 1 см в діаметрі. Гнійний мастит супроводжується розширенням альвеол і проток, виникненням інфільтраційної зони.

Мастит з абсцесом – візуалізується порожнина з нерівними краями, оточена інфільтраційною зоною, перемичками.

Кіста

Новоутворення такого роду візуалізуються з чіткими контурами, гладкими стінками, наповнені рідиною. Апарат фіксує акустичні бічні тіні. Якщо кіста порівняно м’яка, то вона буде стискатися, коли лікар натисне на область її розміщення датчиком.

Якщо в ході процедури виявлені неоднорідності, пристінкові розростання, то показана пункція і цитологічний аналіз.

Що показує УЗД молочних залоз, переваги такого обстеження

Огляд за допомогою ультразвукового апарату є неінвазивний (без ін’єкцій) і, як правило, безболісним. Це простий, широкодоступний метод обстеження, якщо порівнювати з іншими способами візуалізації. При цьому відсутнє іонізуюче опромінення, чого не можна сказати про рентгенографію.

Сканування дозволяє отримати чіткі зображення м’яких тканин, при цьому рентген не дає такої можливості. Зображення надходить в режимі реального часу, тому апарат практично завжди застосовується під час аспіраційної і пункційної біопсії. Ультразвук дозволяє виявити патології навіть в дуже щільних залозах.

Коли одного УЗД недостатньо

Апарат дозволяє візуалізувати тканини грудей, але не є заміною щорічної мамографії, а також регулярних профілактичних оглядів;

Рак молочної залози не завжди видно при використанні ультразвуку;

Щоб визначити характер виявлених патологічних вогнищ і змін, може бути призначена біопсія;

Багато новоутворень, виявлені при обстеженні, не є злоякісними;

Варто відзначити, що ультразвук не дозволяє виявити кальцифікати, це під силу тільки мамографії. Крім того, багато видів раку на початковій стадії проявляються саме під виглядом ділянок кальцифікації;

Якісне УЗД молочних залоз можна зробити далеко не у всіх медичних установах;

При виборі установи важливо враховувати кваліфікацію лікаря-діагноста.

Крім того, цей метод і мамографія відмінно доповнюють один одного, коли виникають труднощі з розшифруванням результатів. Цей вид обстеження дозволить заспокоїти жінку, у якої є новоутворення, так як досить часто такі патології виявляються або доброякісними кістами, або жировою тканиною.

Ультразвукове дослідження залоз є обов’язковим і проводиться раз на 2 роки до 35 років, більш старшим дамам потрібно його робити раз на півроку. Своєчасна діагностика дозволяє провести лікування більш ефективно. Прогноз в такій ситуації, як правило, сприятливий.


Check Also

Вправи для підтяжки грудей – дієві

Вправи для підтяжки грудей  допомагають знайти гарні груди правильної форми, а це мрія будь-якої жінки. …

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *